Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Minolta x-700: úprava matnice

minolta x-700 matnice DYI

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2017 - 05:29:56

Zdravím,

 

Chtěl bych svojí Minoltě x-700 dopřát novou matnici. Ta původní je šeredná a mám pocit, jako by na ní byl i trochu pavouček, ale třeba to je jenom bordel. Ač těch vyměnitelných matnic tenkrát Minolta dodávala spousty a v různých provedeních, dneska už jsou však vzácností.

 

Tu jsem sehnal pár standartních split-screenů v Šanghaji: http://www.ebay.com/...s-/200377079725

 

Co mě ale zaráží - borec tam píše, "matnicím je možné přiříznout hrany, zapilovat a nacpat je tak i do jiných zrcadlovek".

 

Snad i zvládnu trochu té preciznosti (léta plastikového modelářství), ale co vím, tak matnice je celkem delikátní záležitost. Šel tu už někdy někdo z vás do nějaké matnice pilníkem?

 

T.


  • 0

#2 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 26 květen 2023 - 08:26:38

Posunuji. Také by mě zajímalo, jestli se do toho někdo pouštěl. Někdo se zkušeností?


  • 0

#3 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 27 květen 2023 - 04:35:58

Matnice jsem nikdy rozměrově neupravoval ale předpokládám že nové matnice jsou vyráběny z PMMA.Záleží kolik materiálu je třeba odstranit. Finální úpravu rozměru bych řešil oscilační bruskou (nepráší a lze regulovat výkon). Při obrábění nevyvíjet příliš velký tlak a odbrušovat postupně. Při delším nepřetržitém broušení může narůstat frikční teplo a pak by mohla tavenina vytvořit nepravidelnou rovinu v ploše, která by se musela znovu odbrousit.Nebál bych se toho
  • 0

#4 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 květen 2023 - 05:13:28

řezal jsem jen matnice a fresnelky z velkýho formátu. uříznout řezacím kotoučkem na přímé brusce o několik milimetrů větší rozměr a zbytek dobrousit na šmirglech na skle, protože jak povídá MIC, vzniká tavenina

nicméně plastové matnice by měly jít lámat podobně jako sklo, ale nikdy jsem to nezkoušel


  • 1

#5 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 27 květen 2023 - 19:13:52

Díky moc za příspěvky. Přemýšlím, že bych matnici z X700 hodil do SRT. Je sice 1,5 mm tlustá, narozdíl od původní 1,3 mm, ale mohl bych o 0,2 zbrousit kovový rámeček, který je mezi matnicí a sklem.

Mimo to, myslíte, že by mohlo být i kloudné řešení použití velmi jemného broušeného skla? Případně jak jinak udělat hledáček světlejší, než je s původní matnicí? Používám jen 24 2,8 sklo a pravda, při cloně 8 v interiéru už je hodně tmavý.
  • 0

#6 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 28 květen 2023 - 21:31:25

To co navrhuješ mi připadá celkem pracné.Asi bych raději koupil něco na ebay s definovanou tloušťkou nebo tady od kolegů na TK.
  • 0

#7 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 29 květen 2023 - 09:37:34

A má tu někdo zkušenost s čirou matnicí?
  • 0

#8 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 29 květen 2023 - 10:14:36

A má tu někdo zkušenost s čirou matnicí?

Čirou matnicí myslíš tu bez splitscreenu uprostřed, nebo bez dalších podobných zaostřovacích prvků? Matnici, kde lze ostřit v každém bodě obrazu? Ano, takovou mám na F1N a od té doby, kdy jsem ji tam dal, už bych ji neměnil ani za nic. Naprosto nejlepší řešení.
  • 0

#9 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 29 květen 2023 - 12:13:48

A má tu někdo zkušenost s čirou matnicí?

Čirou matnicí myslíš tu bez splitscreenu uprostřed, nebo bez dalších podobných zaostřovacích prvků? Matnici, kde lze ostřit v každém bodě obrazu? Ano, takovou mám na F1N a od té doby, kdy jsem ji tam dal, už bych ji neměnil ani za nic. Naprosto nejlepší řešení.

Myslel jsem úplně čirou se zaostřovacími prvky (například microprism, ad.). Ty máš asi tu broušenou bez jakýchkoli pomůcek, že? Ta by měla být vhodná hlavně na makro. Ostří se ti s ní dobře například při portrétech? A širokáčem kolem těch 24mm? A v porovnání se standardní matnicí máš v hledáčku víc světla? Což je to, o co mi nakonec ve výsledku jde. Díky moc.
  • 0

#10 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 29 květen 2023 - 16:37:33

Plastové matnice som upravoval týmto. Podobne ako pri skle - narezať ("vyryť") do polovice, následne o hranu zlomiť.
Zabrúsiť brúsnym papierom 150 a vyššie.

https://www.htmodel....p8aAlrqEALw_wcB



Pred úpravou odporúčam hrany polepiť páskou proti poškodeniu.
  • 0

#11 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 29 květen 2023 - 18:04:26

A má tu někdo zkušenost s čirou matnicí?

Čirou matnicí myslíš tu bez splitscreenu uprostřed, nebo bez dalších podobných zaostřovacích prvků? Matnici, kde lze ostřit v každém bodě obrazu? Ano, takovou mám na F1N a od té doby, kdy jsem ji tam dal, už bych ji neměnil ani za nic. Naprosto nejlepší řešení.

Myslel jsem úplně čirou se zaostřovacími prvky (například microprism, ad.). Ty máš asi tu broušenou bez jakýchkoli pomůcek, že? Ta by měla být vhodná hlavně na makro. Ostří se ti s ní dobře například při portrétech? A širokáčem kolem těch 24mm? A v porovnání se standardní matnicí máš v hledáčku víc světla? Což je to, o co mi nakonec ve výsledku jde. Díky moc.
Ano, tahle má v prostředku jenom ještě jasnější a čistší plochu, nemá tam ale ani ten rastr ani splitscreen. Zaostřování je úplně bez problémů s jakýmkoli ohniskem, fakt ale je, že se širokáčem fotím jen velmi zřídka. Hlavní rozdíl je právě v tom světle, ta matnice oproti té klasické svítí jako displej. Fotíval jsem tím hlavně reportáž z koncertů, divadla a živé akce v interiérech (práce pro noviny), kde právě toho světla nikdy nebylo dost. Používal jsem velmi světelné objektivy (1:1,2 - 1:1,4) na plnou díru bez blesku.
  • 0

#12 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 květen 2023 - 19:48:34

mně se teda s originální matnicí bez ničeho ostří hůř než s originální matnicí s klínem... vyzkoušeno na nikonu f2


  • 0

#13 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 30 květen 2023 - 10:54:35

P.S.: Nic jsem si samozřejmě neopravoval, to bych ani neuměl, resp. netroufal bych si. Byla to originální matnice, kterou bylo možné koupit zvlášť.
  • 0

#14 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 30 květen 2023 - 10:55:47

mně se teda s originální matnicí bez ničeho ostří hůř než s originální matnicí s klínem... vyzkoušeno na nikonu f2

Chápu, je to věc osobních preferencí. Mě by se bývalo líbilo, kdyby ten klín nebyl horizontálně, ale diagonálně, nicméně možnost držet kompozici a ostřit v celé ploše obrazu pro mě byla důležitější, nemluvě o mnohem jasnějším obrazu.
  • 0

#15 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 30 květen 2023 - 17:53:32

u f2 je ta matnice stejná, jen může mít třeba ten klín nebo také nic, tedy ostření v celé ploše je více méně stejné, pokud tam zrovna "nepřekáží" ty pomůcky. a klín šejdrem je fajn, mám ho tam :-)


  • 0

#16 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 30 květen 2023 - 21:44:45

U Canona to byla nějaká laserem opracovaná extra jemná matrice, byl to opravdu rozdíl oproti těm ostatním.
  • 0

#17 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 31 květen 2023 - 04:26:20

tak tam asi bude zakopaný pes, díky němuž se rozchází naše zkušenosti


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:minolta, x-700, matnice, DYI

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních