Přejít na obsah


Fotka

Příruční světlo, svítilna apod.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 únor 2017 - 16:07:05

Tato otázka mě napadla při příležitosti seznámení se s poměrně malou svítilnou do kapsy firmy Olight, jmenuje se X7 marauder  a je to opravdu slunce v kapse. Máte někdy pocit, že by se hodilo trochu světla a nemaje blesku (stejně by hodil blbý stíny) přijdete o hezkou kompozici. Tato baterka je sice drahá jak kráva, ale zajisté bude někdo páchat něco podobného. Má to skutečných 9000lm jako turbo výkon na chvilku, ale odražené o strop to velmi pěkně celoploše nasvítilo kostel a večer když se zhaslo tak v tělocvičně světla jako by ve dne sundali střechu, fakt neuvěřitelný výkon, tolik jen pro bohaté a já budu muset malinko šetřit na baterku kterou využiji normálně ale dá se při ní pěkně fotit, nesvítí tak daleko, ale hezky doširoka bez viditelného úzkého kuželu cca do 300m. Jen na Youtube to není ono, je potřeba to fakt vidět naživo. Mě to nadchlo. :-)

http://www.svitilny....CFdEy0wodmrMHpQ


  • 0

#2 arfsoul

arfsoul

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 36

Publikováno 6 únor 2017 - 20:57:24

Pro takovéto případy používám Nitecore P36, má sice "jen" 2000lm, ale na většinu věcí to stačí. Většinou ji používám na portréty pro udělání jiskry v oku, nebo když potřebuju vidět jak bude světlo modelovat stíny.

Výhodou je teplota světla blížící se dennímu světlu, a fakt že má jen jednu LED diodu, čili nehází víc než jeden stín.
  • 0

#3 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 únor 2017 - 21:13:52

Presne to denni svetlo te svitilny me naprosto udivilo.
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 únor 2017 - 09:38:38

já jsem si pořídil metz mecalight 480, jen tak na doma, na tu jiskru, když není po ruce koňak

není to kapesní, ale svítí to pěkně a jako pracovní světélko na stůl s mini stativem mooc pěkná práce

jinak, když se mi zželí nějakého u nás ve vsi telefonisty, který míří na dítko na sáňkách ve tmě a nepřisvítí, tak mu dělám horní levé/pravé čelovkou, kterou mám vždy po ruce

jako jediné, silné a do kapsy bych volil asi tohle

http://www.svitilny....n/prod_810.html

co dneska dokážou s tema diodama, proudama, to je až lekající a vývojového konce nemající


  • 0

#5 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 7 únor 2017 - 15:12:00

čelovku mám taky téměř non-stop v kapse, ale rozdíl je v tom, že ta svítilna má velmi široký kužel  a světlo je všude okolo a ne bodově nasvíceno. Hlavně v těch velkých místnostech mě to dost překvapilo.


  • 0

#6 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 únor 2017 - 16:52:44

Díky za zajímavé informace, netušil jsem, že něco takového existuje. Nevíte, jak přepočítat ty lumeny na kombinaci času a clony při dané citlivosti materiálu a vzdálenosti svítidla?


  • 0

#7 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 7 únor 2017 - 18:56:21

člověče to nevím, ale to světlo co vyzařuje ta X7 odražené o strop je prostě krásné jasné slunečné světlo, pamatuju si, jak mamka když v 70 tých letech fotila v místnosti, tak vždy rozsvítila svítidlo 500W a toto je myslím víc a světlo je tak široké, že zvládá i tělocvičnu.


  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 únor 2017 - 10:07:11

Díky za zajímavé informace, netušil jsem, že něco takového existuje. Nevíte, jak přepočítat ty lumeny na kombinaci času a clony při dané citlivosti materiálu a vzdálenosti svítidla?

změřit expozimetrem svítilnu, kterou doma máš (vypůjčíš na zkoužku u prodejce) a její údaje jsou známé a přepočítat

selský rozum mi říká, že by to měla být dostatečná informace při výběru, jak silnou verzi koupit

jinak před kdejaké diodové dalekosvítítko lze z drsného sklíčka dát rozptylku, jednoduché řešení s dobrým výsledkem

postupnou drsnost od středu ke krajům jsem pomalu přidával jemným brusným papírem

svítil jsem takto na noční bruslení u nás před barákem

a jak se mi hodil ten lehký, vysoký, studiový stativ, jenž jsem dostal darem od tchýně k vánocům!


  • 0

#9 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 8 únor 2017 - 14:25:42

Ten reflektor je zaujímavý. Meral som nedávno doma výkon malých trvalých svetiel expozimetrom na dopadajúce svetlo, nameral som vo vzdialenosti 1 m pred zdrojom:

- na foto žiarivke bez reflektoru len v objímke (výkon 65W udávaná svietivosť 5000 lm) hodnotu 8 EV

- na LED stavebnom reflektore (výkon 30 W, udávaná svietivosť 2520 lm) som nameral 9 EV.

Takže tie prepočty až tak celkom nefungujú, množstvo dopadajúceho svetla reflektoru je vyššie, hoci svietivosť zdroja je polovičná. Údaj o svietivosti zdroja nepočíta s reflektorom, platí pre 360 stupňov. Na naše účely by sa mal udávať svetelný výkon zdroja, ktorý je závislý aj od vyžarovacieho uhla. Jediný jednoduchý a presný spôsob, ako sa dopracovať k expozícii je asi odmerať konkrétne svetlo s konkrétnym reflektorom... Alebo to celé poriadne naštudovať a nasadiť matematiku, ale to sa mi nechce :-) :-) Nejaké informácie o svetle a prepočtoch jednotiek sú tu:

http://www.klasici.sk/node/221


  • 0

#10 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 únor 2017 - 16:28:49

Mimochodem, proč se u hodnot EV tak tvrdošíjně uvádí pro jakou platí citlivost, když například 10. EV popisuje při libovolném ASA tutéž míru osvětlení? 

Příklad: 1) EV 10 (100 ASA) - f/8-1/15s, 2) EV 10 (50 ASA) - f/8-1/8s ..... evidentně ta samá světelná situace.


  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 8 únor 2017 - 17:31:37

Kde se citlivost (ASA, ISO)  u EV uvádí tvrdošíjně ?  Nemáš na mysli, že u dané tabulky, která je vztažena pro dané ISO, je toto ISO tvrdošíjně uvedené ? To proto, aby když je tabulka uvedena pro ISO 100, aby jsi si libovolně nenastavil třeba ISO 1600 a použil z tabulky hodnoty, které jsou ale vhodnější právě pro to tvrdošíjné ISO 100

 

Citlivost ISO 100 tedy můžeš používat jak pro -1EV, +5EV tak třeba i +9EV.  Změnou EV se ti ale změní i hodnoty v té tabulce (nebo na expozimetru).   Při stejném EV a změnou ISO se změní hodnoty v tabulce rovněž.

 

V Tvém příkladu je světelná situace shodná - EV10.  Ve druhém případě ale nastavuješ ASA50, proto také vychází při shodné cloně jiný čas.

 

 

No, snad jsem nenapsal nějakou hova...u   :roll:   


  • 0

#12 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 únor 2017 - 20:27:33

Díky, rozumím. Jako povel definující konkrétní sadu kombinací clony a času pro dané osvětlení a citlivost to smysl má. Na Flexaretě se s tím tuším dalo celkem pěkně pracovat. Setkal jsem se s tím ale také jako s jednotkou míry osvětlení - např. že "sunny 16" je EV 15. A tam je podle mě info o citlivosti navíc. Třeba na těchto stránkách je tabulka, kde jsou jednotlivé EV přepočteny luxy. Uvádět tam ASA je přeci matoucí - slunko svítí stejně, ať si tam dám film jakej chci ne? 

http://www.fredparker.com/ultexp1.htm

 

Nejsem si ale jistej, jestli teď nekážu bludy, rád se nechám opravit.


  • 0

#13 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 8 únor 2017 - 21:28:22

Jestli si pamatuju dobře, tak vedle EV (Exposure Value) - které závisí na citlivosti (vedle Flexy sedmičky s tím umí obdobně pracovat ještě Hasselblad a určitě někdo další) - se uvádělo také s LV = light value, což bylo definováno jako EV při ISO 100. Tahle hodnota pak je absolutní, na citlivosti filmu nezávislá.

 

V jeden čas to soudruzi z USA zkoušeli kodifikovat jako systém stanovení expozice APEX (Additive Photographic EXposure) ale měli - právem :) - pocit že by to lidi nedali. Svým způsobem ale přežívá v tikitálním Exifu.


  • 0

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 9 únor 2017 - 07:39:46

Díky za zajímavé informace, netušil jsem, že něco takového existuje. Nevíte, jak přepočítat ty lumeny na kombinaci času a clony při dané citlivosti materiálu a vzdálenosti svítidla?

zkus  pomůcku:

http://www.jednotky.cz/osvetleni/lux/

http://www.sekonic.c...rsionchart.aspx


  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 únor 2017 - 09:20:55

nebo prostě koupit tu nejsilnější na kerou stačí peněženka a když tak tlumit

a je to  :cool:


  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 únor 2017 - 09:24:35

Ten reflektor je zaujímavý. Meral som nedávno doma výkon malých trvalých....

Takže tie prepočty až tak celkom nefungujú, 

jasně, já jsem myslel podobně vypadající svítilny na podobný účel určené s rozdílnými hodnotami, holá žárovka s reflektorem, to je každej pes jinačí ves

už zase jsou!

http://www.armypoint...ras-67/d-92344/

snad to není nekalá reklama, ale mám radost, sháněl jsem rasku a nebyly a teď jsou


  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 únor 2017 - 09:29:48

A zase som mudrejsi. Ja som si myslel, ze tie EV su na tom aparate iba preto, aby ma to obtazovalo.

Ked si predstavim krasnych F8 pri case 1/250 na filme ISO 400, ked sa vzdy kremujem ....

Ale EV13? To mi uz smrdi digitalom! Este ze sa nehovori EV00101101.

:shock:


  • 0

#18 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 10 únor 2017 - 07:37:36

 

Ten reflektor je zaujímavý. Meral som nedávno doma výkon malých trvalých....

Takže tie prepočty až tak celkom nefungujú, 

jasně, já jsem myslel podobně vypadající svítilny na podobný účel určené s rozdílnými hodnotami, holá žárovka s reflektorem, to je každej pes jinačí ves

už zase jsou!

http://www.armypoint...ras-67/d-92344/

snad to není nekalá reklama, ale mám radost, sháněl jsem rasku a nebyly a teď jsou

 

Tu mám :-) je fajn do stanu  a do mého starého vozu, ale to jediné co neudělá je pořádné světlo :-D


  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 únor 2017 - 09:00:49

musíš přece myslet na nepřátelskou rozvědku, tisícilůmenové světlo je na bojišti i v zázemí nežádoucí!

a kdo by ho chtěl, může škatuli vytunit

-

tak už ji mám doma

úchvatný výrobek!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních