Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Praktisix - převíjení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 14 únor 2017 - 09:22:29

Můj Praktisix je po opravě a seřízení, ale vzhledem ke stáří a opotřebení mechanismu to prostě už lepší nebude. Jak asi jeho majitelé vědí, tak převíjení filmu je řešeno jinak než u nástupce Pentacon Sixu. Mechanismus který točí cívkou je spřažen s mechanismem počítadla a s tím jak snímky přibývají, pomalu zmenšuje úhel otočení cívky. Jelikož se na cívku namotává film, jeho průměr se postupně zvětšuje (s tím i obvod) a tak by při stejném úhlu otočení se navíjelo pořád více a více filmu.

 

No a ten můj má do nějakého asi 6. snímku rozestupy pravidelné a pak se začnou zmenšovat. Nakonec mezi 11. a 12. snímkem zůstane necelý 1mm. Což by až tak nevadilo, ale šlo pouze o testovací film. Když jsem založil první ostrý Fomapan 100, tak se ty poslední dva snímky pro změnu o ten 1mm překrývaly, což už dobré není. Podotýkám že film byl správně založen, utažen a nastaven na značku.

 

Nicméně jsem to vyřešil úpravou průměru (zvětšení) navíjecí cívky o asi 0,7mm (originální cívka má okolo průměr 12mm). Testovací úprava byla pouze pomocí lepící pásky, nicméně už jsem si zadal výrobu nových plastových, podle mých testů. Jelikož počáteční průměr cívky je větší, tak se zvětšily i rozestupy mezi snímky. Poslední dva mají mezi sebou pěkné 3mm a všech 12 snímků je rozloženo na celý pás filmu. Fotky zatím nejsou, doplním později.


  • 0

#2 schattenreiter

schattenreiter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2018 - 17:57:08

Patřilo k občasným problémům Praktisixů i pozdějších Pentaconů six, že nepřesně převíjely. Na Pentacon six se objevilo toto dodatečné řešní: 

http://www.oldkamera...acon-six-TL-FTK

Nicméně Praktisix to má jinak - muselo by se nejprve převíjení předělat na Pentacon six a pak teprve udělat zmiňovanou úpravičku.


  • 0

#3 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 únor 2018 - 22:07:55

Také mám u Praktisixů zkušenost, že se ke konci mezery zmenšují. Pravděpodobně jsou dnešní filmy trochu tenčí. Použití tlustších cívek asi pomůže. Já to řeším následovně, akorát pak nesedí počítadlo. Šipky na počátku filmu nenatočím na značky, ale až kousek za navíjecí cívku a stisknu nulovací tlačítko. Potom odvinu pouze tři snímky a fotím (o jeden snímek dřív než se objeví na počítadle 1) a končím, když je na počítadle 11. Mezery jsou pak dostatečně široké.


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 únor 2018 - 11:30:03

Mě nakonec stačilo značku na filmu (šipku) přetočit za značku na fotoaparátu asi o 20mm dále. Mezery se sice postupně zmenšují, ale poslední dva snímky se přestaly dotýkat. Nové civky se nepovedly, zpočátku dělaly i 10mm mezery mezi snímky - to nebylo dobré.


  • 0

#5 Upca

Upca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 duben 2018 - 17:44:20

Dobrý den, zkoušel jsem hledat něco ohledně opravy závěrky u praktisixe ale moc jsem nepochodil. Mám plátýnko děravý jak řešeto a přemýšlím co s tím. Zkoušel jsem p. Blažka ale ten říkal že jsou plátýnka nesehnatelný a nebo hodně drahý. Tak mě napadlo udělat plátýnko z metráže. Zkoušeli jste to někdo? Jde to udělat? Materiál jsem našel např. zde: http://aki-asahi.com...ter-curtain.php

A další dotaz. Jde někde sehnat nové zrcátko?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních