Přejít na obsah


Fotka

Canonet G-III 17 - náhrada baterie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 Dvoulistek

Dvoulistek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2017 - 18:00:41

Ahoj, měl bych dotaz pro ty, kteří používají Canon Canonet G-III 17 nebo jemu podobný dálkoměr. Jakou používáte náhradu za již se nevyrábějící baterii 1,3V H-D mercury? Vím o alkalických náhradách, ale rád bych něco, co bude měřit přesněji. Narazil jsem na baterii WeinCell MRB625, která se zdá ideální. Jen by mě zajímala velikost oproti původním bateriím, bude nutné použít nějaký adaptér? Případně jaká je jejich životnost? Máte s nimi někdo zkušenost? Případně můžete mi doporučit jinou alternativu? Díky moc.

 

Odkaz na baterie: https://www.amazon.c...2086NPJZ0VDT5WX


  • 0

#2 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 3 březen 2017 - 06:39:44

Kam moje paměť sahá, jednou z alternativ je používat tzv. Zink Air baterie do naslouchadel. Mají v každé lékárně, je několik velikostí, jsou rozlišené barvami. Stačí říct "ty modré" :). Mají asi o něco menší průměr, to znamená něčím trochu vycpat.

Výhoda: nízká cena, přbližně podobné napětí jako originály, plochá vybíjecí charakteristika.

Nevýhoda: podstatně menší výdrž, nutnost řešit menší průměr článku.

Obrázek sem nevložím (už to zase neumím) ale vygooglit lze snadno.


  • 0

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 3 březen 2017 - 08:35:52

Přímo ta nabízená WeinCell je zinko-vzduchová baterie. Jsou celkem "měkké", takže při zátěži elektronikou expozimetru to napětí spadne z nominálních 1.4V

na ~1.35V. 


  • 0

#4 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 3 březen 2017 - 09:50:33

Pravda, jsou to "ZinkAir", zřejmě rozměrově shodné s originály. Zbývá jen srovnat poměr cena výkon. Nikde se mi nepodařilo najít elektrické parametry k těm 10ti dolarovým.

Naslouchadlové disponují údajně kapacitou okolo 600 mAh. Za 14 kč kus a snadné dostupnosti by stálo za pokus otestovat je na konkrétním přístroji. Canon bude mít asi vyšší odběr díky závěrce. Taková OM-1, například, krmí jenom měření světla.


  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 3 březen 2017 - 10:01:53

Ano, velikost 675 - http://www.houseofba...ments/ZA675.pdf - 650mAh.


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 březen 2017 - 10:48:03

zinc-air  675 baterky jsem kupoval  tady  (předtím,  než jsem provedl na dotčených kamerách úpravu napájení schottkou). 

https://www.gme.cz/v...ouchadel&page=1


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 březen 2017 - 10:50:04

https://www.gme.cz/d...h.545-001.2.pdf


  • 0

#8 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 březen 2017 - 14:38:22

Pravda, jsou to "ZinkAir", zřejmě rozměrově shodné s originály. Zbývá jen srovnat poměr cena výkon. Nikde se mi nepodařilo najít elektrické parametry k těm 10ti dolarovým.

Naslouchadlové disponují údajně kapacitou okolo 600 mAh. Za 14 kč kus a snadné dostupnosti by stálo za pokus otestovat je na konkrétním přístroji. Canon bude mít asi vyšší odběr díky závěrce. Taková OM-1, například, krmí jenom měření světla.

Jmenovaný Canon Canonet má mechanickou závěrku, takže baterie také pohání jen měření.

 

V případě zinkovzduchového článku nezapomeňte udělat dírku do krytky držáku baterie, aby se ten vzduch k ní mohl dostat.  


  • 0

#9 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 březen 2017 - 07:38:48

Zinkovzdušné baterie vydrží podstatně kratší dobu než jakékoli jiné, od okamžiku aktivace (otevřením větrací dírky) tak řádově týdny - a to i bez odběru. Kapacitu využije leda asi to naslouchadlo, do kterého jsou určené, v expozimetru je celkem zbytečná - tam je lepší, když baterie dlouho vydrží. Původní rtuťové články oproti tomu vydržely léta. Ale pozor když se zkorodují, uniklé chemikálie dokáží foťák zlikvidovat! - takže rtuťové články z jen občas používaných přístrojů je vhodné vyndat.
Osobně používám v muzeálních přístrojích alkalické články, shodného nebo použitelného menšího rozměru. Chyba měření není většinou velká a pro černobílý materiál se dá zanedbat, případně vykompenzovat nastavením jiné citlivosti filmu, pokud to jde. U takovéto, desítky let staré elektroniky může být chyba měření způsobená stárnutím fotočlánku nebo jiných součástek mnohem větší než ta zanesená rozdílem 0,3V v napětí zdroje.
Konstrukce s menší baterií a diodou taky bude fungovat, ale to bych dělal tak leda u baterie rozměru 825, do které se ta 625ka a dioda v pohodě vejdou. Nebo tedy diodu dát přímo do foťáku, pokud to je mechanicky možné.


  • 0

#10 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 6 březen 2017 - 10:22:29

Opravdu jen týdny? Na netu sem našel nějaké srovnání a grafy. Mluvilo se o výdrži několik měsíců až rok. U alkalických nejde ani tak o vyšší napětí, to se dá celkem snadno vykompenzovat, ale především o vybíjecí charakteristiku. Je potřeba aby napětí po celou dobu životnosti článku klesalo (kolísalo) co nejméně. To právě splňovaly staré rtuťové články.


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 6 březen 2017 - 10:47:51

.... Je potřeba aby napětí po celou dobu životnosti článku klesalo (kolísalo) co nejméně. To právě splňovaly staré rtuťové články.

a do značné míry tento požadavek splňují i  stříbrooxidové články,   ovšem  pochopitelně v případě, že obvod prístroje  nesnese napětí vyšší,   je nutno  snížit  napětí (vhodnou schottkou)


  • 0

#12 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 březen 2017 - 14:08:10

Zkoušel jsem ty nedoslýchavé baterie (625) v... no asi v nějaké Minoltě-16 a víc než půl roku to nefungovalo.
Ale fakt bych nedělal vědu ze svátečního použití nějaké historické techniky, stříbrná nebo alkalická baterie a případná korekce podle externího expozimetru stačí. 

Případně, pokud jsou někde ty články dva (tj. 2,7V ve rtuťových) a přístroj nepotřebuje vyvedený střed zdroje, tak dát jeden lithiový článek (3,1V) a místo druhého kus plechu nebo bastl s diodou. Taky tam bude větší napětí, ale lithiové vydrží dlouho.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních