Přejít na obsah


Fotka

D23- skusenosti + metol ponuka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
40 odpovědí na toto téma

#1 ViktorK

ViktorK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 March 2017 - 09:56:46

zdravim mate niekto skusenosti s D23 ?  ak ano viete poskytnut casy pre rozne filmy delta,trix, rollei filmy etc.

 

+ mam prebytocny metol keby niekto chcel predam za dobru cenu.

 

 


  • 0

#2 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 16 March 2017 - 10:50:39

Mrkni se sem http://www.digitaltr...rch&TempUnits=C


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 March 2017 - 10:57:46

Ano, mam.

Ide o krasnu a jednoduchu vyvojku.

Tato vyvojka bola predchdcom roznych vyvojok, mimo ine aj D-76.

Tak, ako D-76, aj tato vyvojka, kontroluje velkost zrna jeho rozpustanim pocas vyvolavania. Vysledok nie je nepodobny vysladkom po vyvolani v D-76.

Oproti D-76 ma mierne maksi charakter a vysledny negativ je o nieco menej kryty.

Casy by sa mali pohybovat tak, ako u D-76, odporucam vsak sirsiu databazu informacii:

http://www.digitaltr...rch&TempUnits=C

Je ale potrebne si ju naskusat a spociatku vyvolavacie casy oproti D-76 natiahnut o 10%.

D-23 ide riedit az 1:1. kedy sa zmeni hlavne vyvolavaci cas, narasta ekonomika, vysledky su o nieco ostrejsie, zrno o poznanie vacsie.

D-23 nie je najlepsia vyvojka pre moderne filmy T-Max a Delta.

Samotna D-23 moze sposobit problem s dichroisckym zavojom, co by ale pri zvacsovani nemalo robit vacsie problemy.

Existuje mnoho variant, ze vsetky spomeniem delena D-23 tzv DD-23, ktora dava este vyrovnanejsie vysledky. Vid:

http://unblinkingeye...D-23/dd-23.html


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 March 2017 - 11:00:34

Metol:

http://centralchem.sk/?IDe=225493


  • 0

#5 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 16 March 2017 - 14:12:54

rekl bych, ze mam nejaky ty zkusenosti, hlavne kombinace D23 + Tri-X je moje oblibena. Bohuzel jsem dlouhodobe v zahranici a poznamkovej blok mam v Praze v supliku, takze nemuzu poslouzit presnejma informacema. Obecne muzu rict ze lze vyvojku pouzivat nasledovne:

 

Stock - vyrovnava tak nejak normalne, rozmejva zrno, hodne snizuje ostrost - me se to libi na portrety. Cas pro Trix @ 400 byl asi 8 minut standardni agitace.

redena 1+1 - vyrovnava dost, zrno uz neni tolik rozmyty a ostrost je v pohode

redena 1+3 - vyrovnava hodne, nerozmejva zrno a je ostra. To jsem pouzival casto pro Trix @ 400, cca 20 minut

delena - 1. lazen je v podstate zkraceny volani v D23, 2. lazen je baze (ja pouzivam borax, obecne je psanej kodalk, lze snad prej i uhlicitan). Nevzpominam si bohuzel na preklapeni - 1. lazen jsem delal asi 3-5 minut nonstop, 2. lazen pak asi 3-5 minut stand. Ale fakt si to presne nevybavuju.

 

To je asi vse cim muzu prispet. Je to dobra vyvojka a po navratu ji zas budu pouzivat :-)


  • 0

#6 ViktorK

ViktorK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 March 2017 - 20:03:47

dakujem vsetkym popripade nejake vyvojky co by som mal este poskusat? skusal som zatial id11 co sa mi pacilo, rodinal- vyborna ostrost ale inak sa mi s ym nepodarilo dosiahnut dobre vysledky a pyrocat HD ktory vysiel nie moc dobre s ilfordom delta....

hladam nieco co ma dobru ostrost ale neni to zrnite ako rodinal...preto chcem poskusat rozne vyvojky


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 March 2017 - 23:10:19

Je to trosku zlozitejsie, ako sa na prvy pohlad zda.

 

Su vyvojky ostrejsie, ale poskytuju zrnitejsie vysladky, napriklad Rodinal, ktory ide ukontrolovat, ale zaklad je nekrizit ho s modernymi filmami a hlavne neprevolavat. Pokial ide o repotaz na kinofilm, pride mi Rodinal zrnity tak akurat.

 

Su vyvojky s roznymi mechanizmami kontroly zrnitosti:

- solventne vyvojky - vyvojky s vysokym obsahom siricitanu sodneho, alebo NaCl -ktore pocas vyvolavania brania narastu zrn jeho sucasnym rozpustanim - tzv fyzikalno chemicke, pretoze cast kovoveho striebra sa opat na vyvolavajuce striebro usadi - D-76, ID11, ale aj Microdol/X a Perceptol.

- fyzikalne vyvojky - kapitola sama o sebe - film sa napred ustali specialnym ustalovacom a na osvetley bromid sa striebro v atomarnej podobe usadza. Strata citlivosti, temer nemozna zvladnutelnost ho vyradi okamzite z realneho zivota.

- vyvojky so specialnymi vyvolavacimi latkami - PPD (parafenylendiamin), dnes skor s farebnymi vyvolavacimi latkami CD3, CD4,za vsetky spomeniem Atomal, A-49 a Fomal

- zavojujuce vyvojky - pocas vyvolavania vyvolavacimi latkami ako Pyrogalo a Pyrokatechin vznika reakcna splodina - hnedy zavoj. Tento zavoj zostava iba lokalne, teda v mieste s vacsim mnozstvom vyvolaneho striebra je ho viac, ako v mieste s mensim mnozstvom vyvolaneho striebra. Kedze vysledne stmavnutie je rovne suctu denzity od striebra a denzity od zavoja, film sa nemusi vyvolavat do takej miery, ako pri spracovani v konvecnom procese a zrno je preto ovela mensie. Navyse dochadza k maskovaniu medzier medzi zrnami a velke zrno na pozitive nie je take viditelne. PyrocatHD je dobrym prikladom, ked zabudnes na Fomacitro, ci kysly ustalovac.

 

Iste, menej citlivy film je menej zrnity, ale hlavne moze byt podstatne ostrejsi. Sam mozem poskytnut ostrejsi vysledok z kinofilmoveho T-Max 100, ako vysledok T-Max 400 na 6x9. Pravda, ked fotim krajinu, mojim najprioritnejsim zaujmom je mnozstvo poltonov, ostrost sa dosahuje pouzitim co narozmernejsieho negativu, zrnitost vacsinou tou velkostou predbehnem, volim 4x5´´.

 

Je tu potom este protiklad tradicnych filmov s velkym mnozstvom striebra a modernych filmov s tenkou emulznou vrstvou. Tie prve su krajsie, tie druhe su ostrejsie.

 

Ak pouzivas zmes filmov, pripadne prevladaju moderne filmy (Delta, T-Max), najlepsou volbou bude i moderna vyvojka. Urcite si zamilujes X-Tol. Vyvojka milovana i zatracovana. Krasne vysledky s T-Max filmami, jemnozrnne, ostre, mnozstvo poltonov. Ale so skaredou vlastnostou nahlej smrti. Absolutne nevyhovujuce je 1litrove balenie, to sa uz ani nevyraba. Vacsie balenie vsak priemerny amater nevyuzije. Ako na nu, aby nesklamal je kapitola sama o sebe, absolutne najdolezitejsie je pouzit najcistejsiu moznu vodu, urcite v nej nesmie byt zelezo ani v najmensom mnozstve.

 

Az si zacnes svoje usilie pri fotografovani vazit, zvolis film nie podla ceny. Odporucam do pozornosti filmy Tri-X a FP4. Nikdy nesklamu. A ak je ID11 a D-76 malo ostra, potom skus riedit 1:1. Vnem ostrosti bez vyznamneho narastu zrna dalej zvysuje sposob pohybu vo vyvojke, ktoremu sa hovori stand development. Vyvojnica sa preklapa bez prestavky prvu minut a potom az v prvej tretine vyvolavacie casu a potom uz vobec. Mimochodom, aj X-Tol sa da riedit, aspon 1:1.

 

Urcite si uz o tom vsetkom cital, ale dobre rady su stale tie iste. Spravny film, spravna vyvojka, spravne riedenie, spravna teplota, spravne preklapanie, pranie a ustalovanie.

 

Na zaver, tazko posudis zrnitost a ostrost na skene. Az vysledna, na zvacsovaku urobena fotografia je realna skutocnost. A zvacsovaky su tie s kondenzorom, podavaju ostrejsi a zrnitejsi vysledok a tie s difuznou hlavou, kde je to naopak ...


  • 0

#8 ViktorK

ViktorK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 March 2017 - 07:33:24

dakujem, poskusam poda rad :) potrebujem najst nieco  na rollei superpan 200 ktory mam vo velkom mnozstve na 4x5.

celkom by ma zaujimali ppd vyvojky mam CD1 s tym existuje nejaka CB vyvojka? skorej zo zaujimavosti na vyskusanie


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 17 March 2017 - 08:32:28

ad -  cituji:  "Tento zavoj zostava iba lokalne, teda v mieste s vacsim mnozstvom vyvolaneho striebra je ho viac, ako v mieste s mensim mnozstvom vyvolaneho striebra."

to není až tak jednoznačné,   stačí si  ucáknout  vývojku s  pyrokatechinem či pyrogalollem na  košili,  nebo  si  v ní máčet  prsty,  jak  se mi to  občas  stává u máchání pozitivů.    Stříbro  nemám  ani  v hadrech,  ani  v  kůži,   a jak to pěkně  hnědne ! :-)


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 17 March 2017 - 08:48:28

:) Pre potreby postu to staci :)

 

Ja byslim, ze kazdemu je jasne, ze sa ta zelatina od pyrogalolu ciastocne zababre. Napriek tomu su ale miesta, kde sa zelatina zababre viac, niekde este viac a to uz suvisi s oxidacou pyrogalolu od reakcie s bromidom striebornym.

 

Chce sa mi verit, ze "hadrami" myslis laboratorny plast a "kuzi" myslis kozene rukavice - teda vsetko ochranne prostriedky :shock: :shock: :shock:.

 

Aby bolo jasno: pri praci s hydrochinonom, pyrogalolom a pyrokatechinom platia zasady: rukavice, okuliare, ruska. K flasi s vyvolavacou latkou ani neprivoniavame. To vsetko preto, aby sme mohlie miesat vyvojky este mnoho rokov bez rakoviny.

Samozrejme drobne nehody sa stanu kazdemu otrlemu laborantovi, nebudeme z toho robit tragediu. Ale oci a nos/usta treba chranit, bez srandy.


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 17 March 2017 - 09:51:16

To posledne neplati pre jirin_ola, ktoremu skusenostami nesiaham po clenky :)


  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 17 March 2017 - 11:19:11

ha ha ha.


  • 0

#13 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 17 March 2017 - 12:13:48

Když jsme u té kůže, pamatuju si správně že hydrochinonem se mažou černošky aby byly bělejší? Nebo to byl jiný vyvolávač?
  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 17 March 2017 - 15:21:48

Když jsme u té kůže, pamatuju si správně že hydrochinonem se mažou černošky aby byly bělejší? Nebo to byl jiný vyvolávač?

Ano, je to hydrochinon, pouzival ho Mickael Jaskson ako Lanza efekt.

S oblubou strasim ludi dihydrooxygenom a ukludnujem ich, ze bielicom pichanym do zily sa lieci otrava tazkymi kovmi.

Sme ale ludia, co sa vystavuju tomuto riziku pravidelne, nuz je tu opatrnost na mieste.

Inak, vsetci slavni laboranti umreli na postupnu otravu amidolom.


  • 0

#15 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 17 March 2017 - 16:46:49

Dobrá reference... :)

Raději ho mám jako vyvolávač, a práškový ho míchám mimo koupelnu i kuchyni. V brýlích a s rukavicemi, pravda bez roušky. Naředěný ve vývojce už tak neřeším.
 

Ano, je to hydrochinon, pouzival ho Mickael Jaskson ako Lanza efekt.


  • 0

#16 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 6 February 2020 - 21:09:00

Potřeboval bych radu. Někde mám chybu. Třeba nás společnýma silama něco kloudného napadne. Testoval jsme D23 rozdělenou na A+B. Film FP4 Plus. Objevily se mi na negativu prapodivné pruhy. Skoro bych to viděl na vadu filmu. Ale taky mě napadly bromidové pruhy. Jenže agitace byla myslím si dostatečná. Jak v A tak v B. Přikládám skeny. Na negativu v detailu je vidět, že pruh vede až za hranici snímku. Na neosvětlený film. Odlesky v objektivu, nebo fotoaparátu jsme proto vyloučil. A ani to tak nevypadá. Světla jsou rozmáznutá ve stejném směru pokaždé v rovině filmu. Informace: Ilford Fp4 Plus, Fujifilm GW690 III, foceno na nominál (125), vývojka DD23, 20°C, A-4min, B-4min, přerušovač, Fomafix ustalovač. Časy expozice asi 2s.Ještě jsme přidal jednu fotku ze stejného filmu která je tedy úplně  blbá. Na negativu od oka jsem si myslel, že jsem tam nějak roztřásl foťák nebo co jsme to tam vyváděl, ale na skenu jsme pak viděl, že okolí je ostré dost. A to teda už vůbec nevim co je to. Teď mi vlastně ještě došlo, že tu DD23 jsem předtím použil na dva plany Fomapan 100 a svitek Fomapan 400 a ty byly v pohodě. Tak fakt nevim. Nenapdá vás něco? 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 7 February 2020 - 09:00:50

Pripada mi, ze to nie je spracovanim.
Vylucit sa to da, ak sa porovnaju dva naraz spracovane filmy z roznych aparatov, s roznymi objejtivmi.
Ansel Adams raz popisal skusenost s fotoaparatom, ktroy mu tesne pred jednym fototripom servisoval jeho oblubeny servisak. Servisak zabudol vratit dolezity srobicek na objektivovej dosticke, cez ten sa na film dostali obrazky v podobnej vekosti, akou sa exponovali cez objektiv, ovsem posunute, ale hodne ostre. Takto znicil tyzdnovy pobyt v horach.


  • 0

#18 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 February 2020 - 09:34:49

Tuhle Fujinu jsem měl před Calonem já a nic podobného jsem si na snímcích nevšiml. A foťák od té doby žádným servisem neprošel.

Tím nechci říct, že se tam nemohlo našim přičiněním něco pohnout, uvolnit. 


  • 0

#19 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 7 February 2020 - 10:52:28

Oni to byli delší expozice . 2 s byly třeba jen ty okna. Ostatní jsou ještě delší časy. Tak že by tam možná nateklo. Ale to by vypadalo jinak. Viz ty okna vedle sebe. O víkendu testnu naexponovat jeden plan FP4 a jeden plan Fomapan 100. Vyvolám je společně znova v DD23 a uvidím. Třba je to filmem.
  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 7 February 2020 - 12:31:35

To čumím,  duchařina!  Na vadu filmu ani mokrého procesu bych to  neviděl.   Ale  prohlídl a prosvítil bych si objektiv s otevřenou závěrkou a komoru. 


  • 0

#21 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 February 2020 - 18:39:58

Hustý, působí to tak duchařsky tajemně.

Můj odhad: 1. fotka vypadá na doblesknutí do B a pohybová neostrost 2. je nepřeklopený negativ a pohyb foťáku 3. a 4. taktéž pohyb. Blesk vysvětlí tu ostrost.

Stál stativ pevně? Nemoh se foťák při expozici  cuknout ?

Možná se pletu a jsem průkopník slepých uliček.


  • 0

#22 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 7 February 2020 - 20:08:48

No tak moc a tolikrát se mi to snad nepohlo. Nevylučuju že se to stát nemohlo, ale tolikrát to snad fakt ne. No a jak si vysvětluješ ten pruh co jde až za hranicí negativu? Nemůže to být vada nějaké chemie? Ten první snímek moc neber v potaz. To jsem snad vyfotí omylem jsem otevřel závěrku nebo co.
  • 0

#23 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 February 2020 - 22:48:27

Podobný pohybový efekty mi dělal P-six, ale u fujiny mlácení zrcadla můžeme směle vyloučit :-)

Nedotažená hlava stativu? Šlápnutí na podlahu blízko nohy stativu? Trhnutí drátěnkou? Jenom uvažuju nahlas.

Hranice negativu na 2 je neostrá, není do vinglu, nevidím čísla a popisky na okraji. Měls nasazenou sluneční clonu/kompendium ? Odlesk se směle umí přezářit i za filmový okýnko.

Negativ chemii a bromudový pruhy bych neobviňoval, byl by to horší prasox a fotky vypadaj jinak čistě.

Při krátkejch časech na plným světle je to OK?

A doblesknutý to je, nebo ne ?


  • 0

#24 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 7 February 2020 - 22:51:04

Troufám si tvrdit, že mimo první snímek to je odraz nejspíš uvnitř objektivu nebo blízko jeho vnitřního okraje .. odloupla se černá vrstva z hliníku ? 


  • 0

#25 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 7 February 2020 - 23:15:33

A co robi/dela uzavierka pocas natahovanoa filmu?
Centralna uzavierka sa vlastne musi natiahnut ...


  • 0

#26 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 February 2020 - 23:17:30

Řekl bych, že Stříbrokaz to odhalil. A tak už asi vím, kde je zakopanej pes. Jestli se nepletu hi hi hi (Sam Hawkens)

Protože to bylo exponované na čas 2 vteřiny a víc, tak byl čas nastavený na T. A tady je trochu zádrhel s ukončením expozice. Jeden ze způsobů, který jsem používal (a proto si ho pamatuju) bylo, že se závěrka zavřela pohybem páky přetáčení filmu. Já při tom vždy (teda skoro) zakryl objektiv (jakoby kloboučkování).

Pravda, tohle jsem Ondrovi neřekl a v tom asi bude i ta zrada. Směr těch pruhů je asi daný tím směrem, jak se natahuje závěrka. Prostě když je závěrka otevřená, tak jsi Ondro sáhl na páku abys jí zavřel, ale rychlejší bylo rozpohybování kamery v podélném směru. A bylo to tam. To, že na tom jednom záběru leze ten pruh přes hranu snímku bych moc neřešil, jak píše Stříbrokaz - Odlesk se směle umí přezářit i za filmový okýnko. Tomu bych i věřil, film nemusí všude na rámek okýnka plně doléhat.


  • 0

#27 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 February 2020 - 00:05:26

No vida, společnýma silama se dostáváme dál. A co je bezva, per partes se nám to rozsypalo na několik nesouvisejících úloh.

Zbejvá nám vysvětlit podivnej křivej rozmazanej okraj na 2. A jestli to vzniklo až při scanu, tak "nuda milý Watsone"

Čas T na japonských závěrkách se tu nedávno řešil.

Nakonec bude potřeba chyby kontrolovaně zopakovat, teprve pak "jsme na svejch"

 

Foťák je to nádhernej, moje dávná platonická láska.


  • 0

#28 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 8 February 2020 - 08:17:46

Že by? Ten pruh přez hranu negativu se tam mohl dostat při zavření závěrky, protože jsem ji zavýral přetočení filmu. Film se pootočil a závěrka zavřela až po chvilce. A to by vysvětlovalo jak směr, tak to přetečení přez hranu. Zvyk z Maminy. Tam to bylo vždy O.K. takže nakonec to nebude filmem, ani chemií, ale tím že jsem si to rozklepal sám. Takže příště kloboučkovat! To zní jako kdybychom na to káply! Díky pánové. Jste nejlepší!
  • 0

#29 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 8 February 2020 - 09:59:58

já T čas na GW ukončuju sáhnutím na volič času.  


  • 0

#30 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 February 2020 - 10:51:29

já T čas na GW ukončuju sáhnutím na volič času.  

Jó, to je ta druhá varianta.

V každém případě bych to ale kloboučkoval, pokud je čas kratší cca 10 vteřin. Protože asi nedokážeš v obou případech zaručit, že s tím nepohneš. 


  • 0

#31 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 February 2020 - 23:21:53

Tak ještě rozlousknout na fotce 2 ten divnej horní a pravej okraj a máme to v kupě. Je to všechno doblesknutý, žejo ?


  • 0

#32 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 9 February 2020 - 08:11:26

Tak ještě rozlousknout na fotce 2 ten divnej horní a pravej okraj a máme to v kupě. Je to všechno doblesknutý, žejo ?


Jo promiň já ti na to předtím neodpověděl. Blesk tam nikde není. Je to focený tak jak to tam bylo. A co že je s horním okrajem?
  • 0

#33 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 8 June 2020 - 07:00:42

Zase trochu vytáhnu tohle vlákno na světlo. Včera jsem volal Rollei 400 retro v dělené D23. Nezkoušel jste někdo? Je to podvolané až běda. Podezření padá na Béčko. Buď umřelo 1,2l po sedmém svitku, nebo se ten Rollei nesnese s D23. Nevím jestli riskovat další film, nebo vylít Béčko, nebo vylít všechno a začít znova s A i B. Spíž mě trápí že nezjistíme kdo za to mohl. Ještě samozřejmě jsem tu já a moje pazoury. Teplota v TK byla trochu nižší tak jsem přičetl 10% času. Ale myslím si že jsem to ani dělat nemusel. Vzhledem k dvoulázňovce. Ale pro sichr jsem to přičetl. Negativ včetně čísel mám hodně podvolaný.
  • 0

#34 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 8 June 2020 - 14:41:00

Takto. Aby nedoslo k omylom. D-23 je iba "A"cko. "B"-cko pristupuje az vo vyvojke DD23.

Len ma tak napadlo, pre tych, co o D-23 ani nezavadili, mozno par obrazkov:
http://www.kennethle...l/tech/D-23.php


  • 0

#35 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 June 2020 - 16:39:54

ondro, myslíš retro 400s? já ho v nedělený volám, asi jsem ti někde psal časy, nebo ne?


  • 0

#36 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 8 June 2020 - 17:55:53

Jo myslím DD23. Tady by měly být časy pro všechny film stejný. Ne? Zkusím klasický udělat štamprdlovku s Béčkem. Pak ho vyleju a udělám nový. No a s tím novým další štamprdlovku a uvidím jaký budou vycházet časy.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#37 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 8 June 2020 - 19:02:56

Ne tak nic. V Áčku jsem našel nějaké zplodiny asi ze siřičitanu. Béčko zelený jak reflexní vesta. Tak to šlo všechno do odpadu a už mám namícháno nové. Když porovnám minulý svitek s tím Rolleiem 400S je to vážně dost velký rozdíl. Dirkovka na Fomapan 400. Přikládám náhled. Tak nějak mi z toho vychází, že se DD23 nemá moc ráda s Rollei Retro 400S. I když ta vývojka byla jetá.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#38 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 22 June 2020 - 14:49:43

Používáte někdo DD23 pravidelně? Kolik filmu je ještě reálné v dělené D23 vyvolat? Nezkoušel to někdo náhodou? Už se to tu na temné probíralo ale moudrý jsem z toho nebyl. A ještě dotaz na Ilford FP4 plus. Snese se vám s DD23? Mě právě moc ne. Že by byla tenká vrstva na filmu. Ono mi to vychází hodně průhledné. Negativ tedy myslím samozřejmě.
  • 0

#39 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 22 June 2020 - 20:17:25

Používáte někdo DD23 pravidelně? Kolik filmu je ještě reálné v dělené D23 vyvolat? Nezkoušel to někdo náhodou? Už se to tu na temné probíralo ale moudrý jsem z toho nebyl. A ještě dotaz na Ilford FP4 plus. Snese se vám s DD23? Mě právě moc ne. Že by byla tenká vrstva na filmu. Ono mi to vychází hodně průhledné. Negativ tedy myslím samozřejmě.

V litri D23 vyvolas pri postupnom predlzovani casov 10 kinofilmov. No, povedzme 8. Vlastne pri tej cene to netahas za 4. Naco.
To palti aj pri DD23.
FP4 bez problemov vyvolas v DD23, ale pre ziaden film neexistuje univerzalny vyvolavaci cas. Ak sa ti film zda byt malo kryty, musis v A-cku potihnut vyvolavaci cas dlhsie. Na svetla. V B-cku potom dotahujes tiene.
Otazka znie, ci je DD23 vobec vhodna pre dany typ prace. Ak ano, vyvolanie v A-cku na dosiahnutie svetiel je esencialne.


  • 0

#40 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 23 June 2020 - 05:00:08

Díky Keko. Já celou dobu žiju v domnění, že Áčku stačí těch 6 minut. Ale ono dochází k částečnému vyvolání už v tom Áčku viď. Takže když tam nechám film například o deset procent času déle budou světla víc vyvolána. Bude to kontrastnější. Je to tak? A stíny v Béčku na 3 minuty. Kdybych protáhl i druhý čas byl bych vlastně tam kde jsem byl. Jo? Chápu to správně?
  • 0

#41 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 23 June 2020 - 08:09:11

Díky Keko. Já celou dobu žiju v domnění, že Áčku stačí těch 6 minut. Ale ono dochází k částečnému vyvolání už v tom Áčku viď. Takže když tam nechám film například o deset procent času déle budou světla víc vyvolána. Bude to kontrastnější. Je to tak? A stíny v Béčku na 3 minuty. Kdybych protáhl i druhý čas byl bych vlastně tam kde jsem byl. Jo? Chápu to správně?

Asi tak:
Samozrejme, ze cim dlhsie vyvolavas v A-cku, tym bude kontrast vyssi, ale ty by si mal dospiet asi do "normalneho" kontrastu, ktory je u tejto vyvojky iny, ako u ostatnych vyvojok. Takze s mierou.
Vyrovnavaci efekt nastane, ked sa v B-cku dotahuju tiene na A-cko.
V B-cku nastava vyvolavanie iba na miestach, kde sa nespotrebovala vyvolavacia latka, presnejsie, vyvolava sa v miere zavislej na zostatok nespotrebovanej vyvolavacej latky. Cize vo svetlach uz dochadza iba k minimalnemu prirastku zcernania, v tienoch v miere, ktoru mozno pozorovat. Tato miera samozrejme zavisi od vela okolnosti, hrubka vrstvy je jednou z nich. Keby sa ti zdalo, ze FP4 vyrovnava malo, mozes z B-cka vratit na chvilu film do A-cka a opat preniest do B-cka. POZOR, A-cko si tym asi zdevastujes. Rozhodne by som to nerobil v pravych dvojroztokovych vyvojkach, ako je napr Diafine, A-ko by po prenose zasady z B-cka stratilo svoje pozadovane vlastnosti a samozrejem i zivotnost.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních