Přejít na obsah


Fotka

Rady do zacatku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 canda22

canda22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2017 - 16:20:49

Zdravim, pred nejakou dobou jsem vyvolal svuj prvni film, ale na filmu se uchytily jakesi bile a cerne usazeniny. U tech bilych bych predpokladal, ze to bude vodni kamen, ale na vse krome myti jsem pouzil destilku. Fotil jsem na Fomu 100 a k vyvolani pouzil Fomadon R09 a zbytek chemie byl tez od Fomy. Jakozto zacatecnik jsem pouzil stand development. Film jsem nejdriv nechal zbavit te ochrane vrstvy, nalil vyvojku a volal 1h pri redeni 1:100. Jako dalsi krok jsem nalil prerusovac, pricemz jsem popletl redeni a pouzil pouze ctvrtinu toho co jsem mel pouzit, po minute jsem nalil na 3 minuty ustalovac. Posleze jsem otevrel tank a pustil do nej kohoutkovou vodu. A jako posledni krok bylo smacedlo asi na cca 4min.

Zajimalo by me z ceho jsou ty usazeniny. Jestli mam otacet tankem ve vsech krocich procesu a jestli jsem neznicil ustalovac tim, ze jsem dosatecne neprerusil.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 31 březen 2017 - 16:52:50

A ta kohoutkovka byla filtrovaná?


  • 0

#3 canda22

canda22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2017 - 17:02:25

Nebyla, byla primo z vodovodu.


  • 0

#4 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 31 březen 2017 - 17:05:02

Tak v rychlosti. Při přerušování překlápět, při ustalování překlápět (dle návodu výrobce, nebo dle chuti kupř. 5x co půl minuty). Pokud pereš rovnou z kohoutku, tak 2x přeložený bavlněný kapesník zagumičkovaný na kohoutku je osvědčený levný filtr. Po smáčedle (protáhnout mezi prsty - nedoporučuji obráběčům a začátečníkům) zavěsit v místnosti bez pohybu vzduchu - doma to znamená uzavřenou jednotku do které NIKDO NELEZE až za cca 2+ hod, když je film dokonale suchý (není pokroucený, vyboulený, či jinak vachrlatý). Pak rozstříhat a uložit.


  • 0

#5 canda22

canda22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2017 - 18:44:07

Diky za radu. Fotim na planfilm, takze jsem to jenom zavesil. Zajimalo by me, ale take jak je to s tim ustalovacem.


  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 31 březen 2017 - 18:56:34

Ako zaciatocnik by som nesiel do stand devolopmentu, urcite by som previdelne preklapal, prvu minutu nepretrzite, razne po kazdej sade preklapania klepol vyvojnicou o stol. To k tym ciernym bodkam.

K bielym bodkam, dovodov je vela.

Voda z vodovodu obvykle vyhovuje. Nevyhovuje zvycajne, ak je z nejakej cerstvej studne. Studnicna voda je dobra tak po roku az troch od zaciatku aktivneho pouzivania. Voda je obvykle mimoriadne tvrda, navyse obsahuje piesok. Vodu treba potom filtrovat tak, ako to robi Kim.

Zmacadla zasadne radsej menej, ako viac. Po zmacani treba vytahovat cievko pomaly, idealne tak, aby pena zmacadla (ta sa tam objavi vzdy) neulpela na filme.

Ak chces stierat film medzi prstami, treba tak ucinit okamzite, nie za minutu, nie za 30 sekund.

Susenie je rovnako kriticky ukon vyvolavania, ako ostatne kroky. Susit odporucam v zavretom sprchovacom kute, predtym osprchovanom. Pred susenim ani nahodou nekontrolvat, nepozerat, zvedavost sa nevyplaca.

Casom sa to podda, len nevzdavat to :)


  • 1

#7 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 31 březen 2017 - 19:42:13

Diky za radu. Fotim na planfilm, takze jsem to jenom zavesil. Zajimalo by me, ale take jak je to s tim ustalovacem.

 

na planfilm? na listovy plochy film????  dobre som to pochopil?  aky format?  v com a ako vyvolate? 

 

tak, ako Kim a Keko, Kekom zvlast suhlasim s tym, co pise o stand vyvolavani. ale ja by som este by vymenil aj vyvojku. R09 v poslednej dobe dajako nedava konstantny vysledok, hlavne v takom velkom riedeni. odporucal by som Kodak D76/ Ilford ID11, mozno aj ich fomacky klon Fomadon P (s tym ale nemam velke skusenosti).  alebo ine, ktore su osvedcene.

 

z Vasich skenov je tazky vylustit charakter a dovody chyb, moze to by aj spina, prach, co ja viem. o ustalovac nemajte obavy, prerusit mozete roznym sposobom, ako ste to robili, podal mna to nie je zle a urcite to neviedlo znehodnoteniu ustalovaca. ked ste pouzivali Fomafix koncentrat, tak aj cas ustalovania sedi.  potrebuje to trosku cviku, nebojte sa 155-ty negativ uz budete mat cisty. :)


  • 1

#8 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 31 březen 2017 - 20:59:58

Stand development je naopak pro zacatecnika velmi snadny. Hlavne je dobre dlouho namacet a (jak bylo receno) pri vyvolavani dobre sklepavat bublinky.

 

Tak me napada, susit planfilmy by melo jit v uzaviratelne krabici z neprasiveho materialu za pomoci vetsiho sacku silikagelu, pokud je jinde moc prasno.


  • 0

#9 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 31 březen 2017 - 21:29:50

Ještě tedy jedna technická, všechno co vidíme je už na negativu? Při dogitalizaci nic nepřibylo? Jestli je to tak a fotíš na planfilm, tak máš smetí v kazetě již při snímání. Tzn staré znečištěné kazety, pelichající sametky, nepořádek při zakládání filmu...
  • 2

#10 canda22

canda22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 duben 2017 - 07:01:45

Co se tyce toho suseni, tak tu mam takovy ten plastovy box, takze urcite zkusim. A co se tyce skenovani, tak pri digitalizaci tam nic nepribylo, obcas se mi na film dostane takovy ten vlas prachu, ale nikdy nic extra. Fotim na http://www.temnakomo...op/#entry515156, fotoaparat ktery se naposledy pouzil tak pred sedesati lety, je tedy mozne, ze to smeti je z nej, na pohled ale vypada cisty.

 


  • 0

#11 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 duben 2017 - 07:32:38

Ty černé kazy jsou fotogramy bordelu. Vezmi bílý papír, zastřihni do velikosti planu a založ do kazety. Pak párkrát vytáhni a zastrč šoupě. Nakonec se podívej lupou na to, co se ti tam urodilo a bude jasno.
  • 2

#12 kubac

kubac

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2017 - 07:56:44

S různým bordelem na negativu bojuju prakticky neustále. Postupně jsem začal nejdřív používat smáčedlo, to pomohlo na fleky od zaschlých kapek vody, sušit ve sprchovým koutu, tak jak píše Keko, to zabralo na většinu prachu, přestal jsem používat prošlej rodinal, kterej byl jednak slabej a druhak nechával body po krystalech a teď nedávno jsem začal vývojku a ustalovač míchat v destilované vodě, čímž jsem se zbavil téměr všech světlých skvrnek, počítam že od vodního kamene. Pořád to není dokonalý, ale těhle pár jednoduchých kroků to zlepšilo o 90% proti stavu kdy jsem začínal.

 

S tmavými fleky, jako jsou v prvním příspěvku, jsem se prakticky nikdy nesetkal, já měl veškeý artefakty na pozitivu vždycky světlý. Tož tak.


  • 0

#13 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 duben 2017 - 08:35:33

Tvé bílé,  jsou chyby při negativním a pozitivním procesu, kdy ti "něco" ulpí na negativu při procesu vyvolávání (v jakémkoli kroku), nebo při sušení, případně až nakonec u zvětšování. Černý jsou tím, že se emulze již na samém začátku neosvitla, případně byla poškozena (škrábance, odloupnutí...). 

Candovy bílé skvrny mohly vzniknout právě tak jako tvoje, nebo tím, že původní bordel z kazety ulpěl na emulzi příliš (kousek rzi či hrubší prach) a setrval díky způsobu vyvolávání v nabobtnané želatině. Samotná nefiltrovaná voda přímo z vodovodního řádu (minimálně u nás v sídlišti i když dnes mnohem méně nežli před 15-20 lety - nejspíš zásluhou výměny rozvodů za plastové) obsahuje rovněž často drobné částečky "písečku" či rzi, ty se pak můžou do emulze taky zaseknout.


  • 0

#14 canda22

canda22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2017 - 15:11:33

Tak to vypada na na ulomky cerne barvy z kazety. Papir jsem ani davat nemusel, protoze v kazete jsem uz mel film, ale nebyla oznacena tak, ze by tam mel byt, takze musim zkontrolovat i ostatni kazety a zjistit ktere jsou naloadovane. Dale jsem zkusil vyvolat kinofilm, ale na povrchu filmu jsou jakesi bublinky od smacedla. Pomuze, kdyz ho tam po uschnuti dam znovu?


  • 0

#15 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 duben 2017 - 15:31:34

To jsem u tak starého materiálu celkem očekával. Dle mého tam jsou i chlupy ze sametek.

Pomůže, smáčedla však dávej správní množství. Měně bývá více, nemělo by moc napěnit. Proti případným bublinkám výše uvedené protažení mezi (vy(s)máčenými) prsty. Případně, pokud nepoužíváš smáčedlo opakovaně, což je u planfilmů neobvyklé ale u svitku nebo kina jsem to tak praktikoval vždy (tz. jedna dávka na jedno použití) je možné po vytažení filmu ještě tento dávkou z vývojnice nad vanou/umyvadlem z obou stran přelít. Tím dojde k tlakovému odstranění zbytků případně ulpělé pěny.


  • 0

#16 canda22

canda22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2017 - 15:38:52

Toho smacedla jsem dal 5ml na 400ml, Foma radi 10-20ml na 1l. Pokud tedy film schne je mozne ho jeste prelit, nebo je lepsi pockat az uschne?


  • 0

#17 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 duben 2017 - 17:03:32

Po vytažení = hned. Pokud schne, nech ho pořádně uschnout, pak znovu opatrně naviň do cívky a opakuj praní se smáčedlem, tentokrát nebude tak intenzivní, že. Já používal vždy ORWO, pokud ti takhle Foma moc napěnila, zkus jí dát méně, nebo s tím ve smáčedlu už moc nekverlej, jen tak mírně zapumpovat a nechat stát.


  • 1

#18 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 4 duben 2017 - 17:06:55

... a modlit sa, aby sa ten bordel filmu pustil :neutral:


  • 0

#19 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 4 duben 2017 - 17:32:31

Aj tých 5ml smáčedla mi príde veľa. Dávam 5 kvapiek a na filme po uschnutí nepozorujem nič, čo tam nemá byť.


  • 0

#20 canda22

canda22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2017 - 17:46:39

Tak nakonec se ukazalo, ze jsem jednal ukvapane, jak to uschlo tak bublinky zmizely. Dik za podporu.


  • 0

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 duben 2017 - 18:16:21

Toho smacedla jsem dal 5ml na 400ml, Foma radi 10-20ml na 1l. Pokud tedy film schne je mozne ho jeste prelit, nebo je lepsi pockat az uschne?

Foma radí 1:200, t.j. 5ml do litra destilky


  • 0

#22 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 4 duben 2017 - 18:58:18

I dávka 2,5ml smáčedla Fotonal na 580ml flašku bylo pořád moc, nechávalo mi to fleky po uschnutí na filmu. Tak sem začal dávat 0,5ml na těch 580ml a je klid. Fleky nejsou. Těch 1:200 co Foma uvádí mi přijde přehnané, navíc to dost pění když si člověk nedá pozor.


  • 0

#23 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 duben 2017 - 17:52:24

Neviem, ako to robíte Vy, ja si urobím roztok 5ml do litra destilky a toto opakovane používam cca rok, potom vylejem a urobím nový. Nestalo sa mi, že by som mal šmuhy od zmáčadla.


  • 1

#24 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 6 duben 2017 - 09:35:59

Neviem, ako to robíte Vy, ja si urobím roztok 5ml do litra destilky a toto opakovane používam cca rok, potom vylejem a urobím nový. Nestalo sa mi, že by som mal šmuhy od zmáčadla.

Ja pouzivam Photoflo 200, A tiez to tak mavam aj rok.

Mal som jedno setrne zmacadlo, co po case zacalo smrdiet. Vacsina zmacadiel vsak okrem aktivnej latky obsahuje aj nejaky ten formalin a metylalkohol, co hubi mikrooranizmy.

Zmacadlo vymienam, az ked tam vidmim plavat nejaky ten bordel.


  • 0

#25 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 6 duben 2017 - 10:04:44

Proti tomu nic, možná bych se bál nějakých mikroorganismů (rok). Já ho doma dělal vždy čerstvé, na jedno sezení. Víc to bylo tím, že jsem měl víc než litrovku Orwa (jakož i litrovku HC-110 a dalšího) jako pozornost od "pana mistra". On občas předal do dalších rukou to, co uznal, že nestačí spotřebovat. Tudíž jsem neměl nikdy potřebu v tomhle punktu šetřit. 


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 6 duben 2017 - 11:13:11

Toto nie je otazka setrenie, ale skor pozivania vyhod, ze po nejakom case to funguje tak, ako clovek ocakava. Uplne cerstvy obsas zanecha nejaky ten fliacik, mierne pouzivany uz potom nie. A ked sa zacnu na filme objavovat vlakna z papiera (zial 120-ky filmy sa stale lepia nejakou paskou a po 100 rokoch, zda sa, nik nejavi ochotu zmenit to), alebo skratka spinky cez hladinu napadane do zmacadla, treba zmacadlo vymenit.


  • 0

#27 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 duben 2017 - 11:42:15

To nie je o šetrení, ako skôr o zvyku, keď som kedysi v 80 rokoch začínal, ani iný návod na používanie zmáčadla nebol, a nemal som nikoho, kto by mi to vysvetlil bližšie, až sa z toho stal zvyk, ktorý funguje, tak prečo ho meniť. Ešte nikdy sami nestalo, že by sa mi pokazil, skôr, keď som veľa vyvolával, tak som to musel podstatne skôr vyliať a urobiť nový. Poznám podľa toho, ako sa mi pení.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních