Přejít na obsah


Fotka

Povedený barevný kino negativ

barevný negativ kinofilm správná expozice filtry film

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
60 odpovědí na toto téma

#1 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 13 April 2017 - 14:19:59

Dobrý den,

 

na poli barevných negativních filmů jsem téměr začátečnice. Mám nafoceno všeho všudy dva a ještě s objektivem bez MC vrstev (většina fotografií je nekontrastních; je patrno, že v prostoru bez silnějších odražených světel je fotografie o mnoho kontrastnější a sytější). Věc se má tak, že hodlám vzít svou Prakticu LLC a Flektogon 2.4/35 (se kterým doufám nebude ten samý problém, když má MC vrstvy) na dva měsíce na Srí Lanku. Kvůli místímu coloritu bych chtěla fotit barevně.

 

Otázka zní: Můžete mi poradit cokoliv ohledně správné expozice barevného negativu, použití (přechodového) filtru a vůbec tak všeho, co vás napadne, že bych měla vědět? Plus ještě bych ocenila tip na nějaký konkrétní film (kvůli poměru cena/výkon uvažuji o Fuji Superia 200).

 

Předem děkuji všem za rady a omlouvám se, zda tento dotaz už někde je. :)

 

Zuzana


  • 0

#2 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 13 April 2017 - 14:33:00

Na bežné turistické výcvaky si vezmi digitál a na pekné fotky použi diapozitív. Velvia a Ektachrom majú krásne farby. Pri premietaní sa to pozerá jedna báseň.
  • 1

#3 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 13 April 2017 - 14:45:22

Diapozitiv nechci použít. A turistické výcvaky nedělám.


  • -1

#4 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 13 April 2017 - 14:45:50

A digitál beru taky.


  • 0

#5 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 13 April 2017 - 14:48:57

rikate, ze nemate moc zkusenosti a fotit budete Prakticou, takze bych zavrhnul diapozitivy. To by vedlo jenom k velkymu mnozstvi drahyho odpadu. Diaky maj malej dynamickej rozsah a je nutny spravne stanovit expozici. 1ev sem, nebo tam a je to podexponovany, nebo prepaleny a uplne bez kresby ve svetlech. Na Sri Lanku bych doprucil asi neco saturovanyho s teplejsima barvama, takze asi Kodak. Asi tam bude svetla dost a asi budete fotit hlavne venku a ve dne, takze by ISO100 melo asi stacit. Takze mi z toho vychazi Kodak Ektar. Pokud by to melo bejt vic o lidech, tak asi Kodak Portra 160. Popripade Portra 400, ale to je asi zbytecne citlivej film pro tamni svetelny podminky a bylo by potreba hodne clonit. Leda byste chtela fotit nekde vevnitr v chramech atp. To by pak asi byla 400 lepsi - univerzalnejsi.

 

Takze otazka je: co ocekavate, ze budete fotit?


  • 0

#6 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 13 April 2017 - 14:52:26

Vem si sluneční clonu. Na íbeji pár korun, s kontrastem udělá divy.
Na Fleka raději širokoůhlou, dělají se i s krytkou. To mi na cesty do tropů přijde praktické.

Velvia udělá barvu živější jak Superia, ale rozhodovat se o tom jestli za daný rozpočet koupím méně vysoce kvalitního, nebo jednou tolik velice slušného, materiálu je za trest 😀


Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
  • 0

#7 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 13 April 2017 - 14:56:01

rikate, ze nemate moc zkusenosti a fotit budete Prakticou, takze bych zavrhnul diapozitivy. To by vedlo jenom k velkymu mnozstvi drahyho odpadu. Diaky maj malej dynamickej rozsah a je nutny spravne stanovit expozici. 1ev sem, nebo tam a je to podexponovany, nebo prepaleny a uplne bez kresby ve svetlech. Na Sri Lanku bych doprucil asi neco saturovanyho s teplejsima barvama, takze asi Kodak. Asi tam bude svetla dost a asi budete fotit hlavne venku a ve dne, takze by ISO100 melo asi stacit. Takze mi z toho vychazi Kodak Ektar. Pokud by to melo bejt vic o lidech, tak asi Kodak Portra 160. Popripade Portra 400, ale to je asi zbytecne citlivej film pro tamni svetelny podminky a bylo by potreba hodne clonit. Leda byste chtela fotit nekde vevnitr v chramech atp. To by pak asi byla 400 lepsi - univerzalnejsi.

 

Takze otazka je: co ocekavate, ze budete fotit?

 

Děkuji, ze stejných důvodů odmítám diapozitiv (i když se k němu jednou určitě dostanu). Fotím především venku (přírodu, lidi, reportáž, zátiší). Na zapeklitější situace např. uvnitř bych asi využila spíše digitál. Kodak ektar jsem chtěla také použít, ale přijde mi dražší (chtěla bych se vejít tak do 150 cca za kus).


  • 0

#8 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 13 April 2017 - 14:58:48

Vem si sluneční clonu. Na íbeji pár korun, s kontrastem udělá divy.
Na Fleka raději širokoůhlou, dělají se i s krytkou. To mi na cesty do tropů přijde praktické.

Velvia udělá barvu živější jak Superia, ale rozhodovat se o tom jestli za daný rozpočet koupím méně vysoce kvalitního, nebo jednou tolik velice slušného, materiálu je za trest


Sent from my SM-J320FN using Tapatalk

Jo, clonu mám a určitě beru :)


  • 0

#9 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 13 April 2017 - 15:17:35

Popravde nevim, jak je to s cenama filmu, se tim moc neobtezuju - vim co mam rad a to kupuju :-) Fuji Superia asi bude taky v pohode, ale Fuji miva takovy studenejsi barvy, se rika... Zase jedete na 2 mesice - kolik ocekavate, ze vyfotite filmu? V rozpoctu celyho toho vjeletu se podle me nejaka stovka navic za film pohodlne ztrati, no ne?

 

Jinak k expozici - trochu bych si otestoval, jak presne Praktica meri svetlo. Porovnat treba s tim digitalem.

Pak bych jeste doporucil UV + polarizacni filtr. UV pouzivat porad. Popripade nejkej skyligt filtr, ale to zalezi na vkusu a zamereni.

A stativ a dratenou spoust pro nocni foceni a zjistit si jaka je chyba reciprocity (Schwarzschilduv jev) pro konkretni film, ktery nakonec vyberete.

 

To je co bych udelal ja


  • 0

#10 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 13 April 2017 - 15:57:11

Diapozitiv nechci použít. A turistické výcvaky nedělám.


Nechcela som uraziť. Moja skúsenosť je taká, že farebnú fotografiu v tmavej komore neurobím a v labe to i tak vytlačia digitálne, takže negatívny nerobím. Ale E6 si viem vyvolať a premietačku mám. Tak fotím dovolenky, na papierové čb nemám toľko času.
  • 0

#11 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 13 April 2017 - 16:02:20

Kedysi som kvôli farebnosti používala na fotenie Fuji Superia a papierové fotky som dávala robiť na Kodak papier. Vtedy vyšla farebnosť krásne pri zachovaní pleťovky. A tie najvzácnejšie fotky som dala urobiť na metalický papier od Kodaku. Ale to bolo pred vyše 15 rokmi. Neviem ako je to teraz.
  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 April 2017 - 16:51:51

Pokud má být cílem něco více než turistické cvaky, volil bych techniku prověřenou a vám známou. Učit se pracovat s něčím novým je jistě veliká zábava, ale výsledek nebude stát za moc.

 

Běžnou praxí v případě snahy o cílenou tvorbu je provést testy materiálu a podle výsledku se rozhodnout, který použít pro ten daný motiv.


  • 2

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 13 April 2017 - 17:07:34

Ist nafotit nieco na prvy sup, lebo digitalom to viem, mi nepripada ako cielavedome.
Ale kazdopadne rada znie, ze cim drahsi a cerstvejsi farebny negativ, tym lepsie.

Ten Ektar je podla mna dobra volba pre krajinku, zatisie.
Pre poulicny ruch by som si vybral Portru 400, alebo Gold 400. Ani so Superiou 400 clovek neprehlupne.

Portrety by sa mali robit asi na Portra 160. Pripadne na Kodacolor 200, ak clovek ma hlboko do penazenky a neotala so spracovanim.

Kazdopadne - vyborna "farba" je CB film :)

 

P.S.: Pomer cena/vykon podla mna neexistuje. Je preto tazko hladat v tomto parametre maximum.


  • 0

#14 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 April 2017 - 07:00:52

HP5
8)
  • 1

#15 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 14 April 2017 - 09:12:04

Popravde nevim, jak je to s cenama filmu, se tim moc neobtezuju - vim co mam rad a to kupuju :smile: Fuji Superia asi bude taky v pohode, ale Fuji miva takovy studenejsi barvy, se rika... Zase jedete na 2 mesice - kolik ocekavate, ze vyfotite filmu? V rozpoctu celyho toho vjeletu se podle me nejaka stovka navic za film pohodlne ztrati, no ne?

 

Jinak k expozici - trochu bych si otestoval, jak presne Praktica meri svetlo. Porovnat treba s tim digitalem.

Pak bych jeste doporucil UV + polarizacni filtr. UV pouzivat porad. Popripade nejkej skyligt filtr, ale to zalezi na vkusu a zamereni.

A stativ a dratenou spoust pro nocni foceni a zjistit si jaka je chyba reciprocity (Schwarzschilduv jev) pro konkretni film, ktery nakonec vyberete.

 

To je co bych udelal ja

Je UV filtr nutností, když objektiv má MC vrstvy? A používáte občas ten přechodový?


  • 0

#16 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 14 April 2017 - 09:14:37

Pokud má být cílem něco více než turistické cvaky, volil bych techniku prověřenou a vám známou. Učit se pracovat s něčím novým je jistě veliká zábava, ale výsledek nebude stát za moc.

 

Běžnou praxí v případě snahy o cílenou tvorbu je provést testy materiálu a podle výsledku se rozhodnout, který použít pro ten daný motiv.

S praktikou jsem už sžitá, dělám ČB. Ale na tu Srí Lanku mi ta barva prostě sedí víc :). Jinak jedu srpen/září, do té doby chci zkoušet. Ale radši budu zkoušet něco, co mi poradí někdo schopný, než zkoušet "zbytečně" spousty negativů s ještě nejistějším výsledkem.


  • 0

#17 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 14 April 2017 - 09:16:14

 

Diapozitiv nechci použít. A turistické výcvaky nedělám.


Nechcela som uraziť. Moja skúsenosť je taká, že farebnú fotografiu v tmavej komore neurobím a v labe to i tak vytlačia digitálne, takže negatívny nerobím. Ale E6 si viem vyvolať a premietačku mám. Tak fotím dovolenky, na papierové čb nemám toľko času.

 

V pořádku, uražení se nekoná :D No, já si je dala do labu jen vyvolat (později se dostanu i k barvě doma), a doma si je skenuji.


  • 0

#18 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 14 April 2017 - 10:07:56

Prechodových som používala kvôli oblohe. Ale často som obracala kompozíciu na výšku a zabúdala som obracať aj filter, tak ho už nepoužívam.
  • 0

#19 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 April 2017 - 10:17:16

UV i  se nechá použít jako ochrana objektivu před poškrábáním atd.tvrdí se že na objektivy chráněný vrstvou je už zbytečnej.Co se týče filmů kodek gold taky není špatnej i cenově.


  • 0

#20 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 14 April 2017 - 13:46:54

UV filtr je dobrej tam, kde je hodne UV zareni - vysoko na horach, nebo v jiznih zemich na plazi. Pomaha zabranit modravymu nadechu. Mozna se pletu, ale MC vrstvy neplnej uplne stejnou funkci. Nejak zasadne experimentalne overeny to nemam, proste jsem se to kdysi kdesi docetl (Feininger?) a ridim se tim...


  • 2

#21 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 19 April 2017 - 18:21:19

Ještě otázka, poradí mi někdo, čím je způsobeno to dole? :D Mám to na více barevných fotkách. 

 

 13731071_10210195741279035_6984571469448


  • 0

#22 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 19 April 2017 - 19:40:18

UV i  se nechá použít jako ochrana objektivu před poškrábáním atd.tvrdí se že na objektivy chráněný vrstvou je už zbytečnej.Co se týče filmů kodek gold taky není špatnej i cenově.

 

Jak ktera MC vrstva. Treba Topcon UV se v nazvu prakticky chlubi tim, ze pro tyto objektivy neni treba pridavat UV filtr, protoze UV ochrana je v tom MC. Obchodni trik? Nebo MC proste ne vzdy pokryval i ochranu proti UV? A da se verit prohlasenim vyrobce z tehdejsi doby, nebo internetovym mytum? Tezko rict. Ovsem i na objektivu teto znacky, ktery jsem si koupil, mel (velmi dlouho) predchozi majitel napevno uchyceny filtr. Ale mohla to byt jen mechanicka ochrana. 

 

Flektogon 35/2.4 je dobry objektiv, MC si lidi na netu chvali, ale zjistovat nekde v CR, jak se to bude chovat u more, to neni zrovna prukazny test... Ja bohuzel na barvu nefotim, jinak bych mohl udelat nejake testy tady a vysledky zaslat, more mam po ceste do obchodu a zrovna hezky svitilo slunicko, ale rozumny UV filtr na filmovou fotografii pro tento objektiv muze stat kolik? 200 kc? Ja pouzivam filtry, ktere kupuju na amazonu za 30 - 40kc/kus. Urcite bude neco na nejakem ceskem eshopu. Ale koupil bych ho uz jen kvuli ochrane proti mechanickemu poskozeni.

 

Urcite filtr, urcite slunecni clonu (velmi dulezite) a nejaky ten cas na letisti navic, kvuli kontrole filmu. Nechat ocichat, radsi nez rentgen. 

 

A rozpocet na filmy, no... Rekneme, ze ja za posledni dovolenou dosahnul castkou za filmy na vic nez skoro 40% ceny za ubytovani pro dva lidi (hotel u more). Radsi bych doporucil jist od ted jen levne veci, finance se budou horit.


  • 1

#23 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 19 April 2017 - 20:21:19

U cb materialu a se sklem s modernimi MC vrstvami bych se UV nebal, krom nejakych vyslovene extremnich podminek.
U barvy je to horsi - spektralni citlivost vetsiny filmu sice pod 400nm klesa velmi rychle, ale porad to jeste muze na plnem slunci viditelny posun k modre zpusobit.
  • 0

#24 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 19 April 2017 - 20:22:06

 

UV i  se nechá použít jako ochrana objektivu před poškrábáním atd.tvrdí se že na objektivy chráněný vrstvou je už zbytečnej.Co se týče filmů kodek gold taky není špatnej i cenově.

 

Jak ktera MC vrstva. Treba Topcon UV se v nazvu prakticky chlubi tim, ze pro tyto objektivy neni treba pridavat UV filtr, protoze UV ochrana je v tom MC. Obchodni trik? Nebo MC proste ne vzdy pokryval i ochranu proti UV? A da se verit prohlasenim vyrobce z tehdejsi doby, nebo internetovym mytum? Tezko rict. Ovsem i na objektivu teto znacky, ktery jsem si koupil, mel (velmi dlouho) predchozi majitel napevno uchyceny filtr. Ale mohla to byt jen mechanicka ochrana. 

 

Flektogon 35/2.4 je dobry objektiv, MC si lidi na netu chvali, ale zjistovat nekde v CR, jak se to bude chovat u more, to neni zrovna prukazny test... Ja bohuzel na barvu nefotim, jinak bych mohl udelat nejake testy tady a vysledky zaslat, more mam po ceste do obchodu a zrovna hezky svitilo slunicko, ale rozumny UV filtr na filmovou fotografii pro tento objektiv muze stat kolik? 200 kc? Ja pouzivam filtry, ktere kupuju na amazonu za 30 - 40kc/kus. Urcite bude neco na nejakem ceskem eshopu. Ale koupil bych ho uz jen kvuli ochrane proti mechanickemu poskozeni.

 

Urcite filtr, urcite slunecni clonu (velmi dulezite) a nejaky ten cas na letisti navic, kvuli kontrole filmu. Nechat ocichat, radsi nez rentgen. 

 

A rozpocet na filmy, no... Rekneme, ze ja za posledni dovolenou dosahnul castkou za filmy na vic nez skoro 40% ceny za ubytovani pro dva lidi (hotel u more). Radsi bych doporucil jist od ted jen levne veci, finance se budou horit.

 

Díky! Líbí se mi ta poslední věta....Jelikož tam jedu hlavně dobrovolničit, tak už kvůli tomu šetřím :DD A proto taky ten budget na film...sice nechci to nejlevnější, ale prostě něco, na co se dá věrně otisknout duše té země. :)

Taky mě napadá, zda kupovat filtr za pár korun (jsou tak levné, protože tak malé se moc nekupují, nebo že jsou z buhvíčeho?), co když to akorát zadusí ten fajn objektiv?

Na proceduru na letišti jsem šíleně zvědavá. Raději si nechám velkou rezervu. 


  • 0

#25 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 April 2017 - 21:56:27

Na rentgenový záření se nechají sehnat speciální krabičky.


  • 0

#26 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 19 April 2017 - 22:09:10

Tyhle filtry jsou tak levne, protoze se tam setkava nekolik hned faktoru. Jednak je jejich prumer maly a tudiz plocha vyrazne mensi. Druhak moje filtry z ciny jsou neznackove (sem tam je tam nejaka obskurni znacka napsana, ale nekdy ani to ne). Tretak, pro kinofilm, foceny s objektivem z osmdesatych let plati trochu jine tolerance rozlisovaci schopnosti, nez pro moderni digitalni senzor s dvaceti miliony bodu na polovicni plose, coz je asi nejcastejsi pristroj, vlastneny temi, kteri filtry nakupuji. Jinak, filtry 49mm jsou bezne na kompakty, vyrabi se ve velkem, naopak, tam, kde je velikost ne moc casta, je cena nekolikanasobne vyssi (i u mensich filtru, napriklad 40.5mm je asi trikrat drazsi, nez 49mm).

 

Tudiz ano, pokud budu dejme tomu provadet specialni analyzu obrazu starych mistru v IR spektru, nebo budu podobnym zpusobem fotit hvezdnou oblohu, budu investovat do filtru hodne. Kdyz fotim amaterske snimky z cest po svete, takovy filtr je zbytecny a plne postaci vyrobek firmy Fotga, 15 euro za kilogram. Kazdy retez je tak silny, jako jeho nejslabsi clanek. Ten objektiv proste pres vsechny svoje kvality nedosahuje takove presnosti, aby ho rozhodil novy, levny filtr.

 

Mam navic takove podezreni, ze pravdu maji spis ti, kteri prohlasuji, ze mnohdy i ty nejdrazsi znacky jsou vyrobeny stejne, jako tyhle levne noname filtry, jen maji o neco lepsi vystupni kontrolu.

 

Na dovolene jsem mel Rolleiflex original (s levnejsim typem objektivu) a po celou dobu (s vyjimkou nekolika interierovych fotek) jsem tam mel zluty filtr. Muj filtr je jakasi podivna vec, je na nem napsane akorat "Praha 1929" a uz leta jsou na nem znat. Proti tomu je i levna moderni cina doslova supertechnologie. Fotkam to rozhodne neublizilo, spis naopak. https://www.flickr.c...eposted-public/

 

Mam hodne nejruznejsich objektivu, na jednom jedinem filtr neni, na zbytku ano. Az na jedinou vyjimku (portretni samyang) mam vsude filtry, kde byla jedinym kriteriem co nejnizsi cena. Ani pri sebepodrobnejsim studiu, dokonce ani po zkoumani naskenovanych snimku, jsem nenasel problem s neostrosti.

 

Procedura na letisti je legracni. Skotove moc neresili, chvili argumentovali tim, ze tomu rentgen neublizi, ale kdyz jsem rekl, ze TSA tvrdi, ze rentgen neposkodi kinofilmy do 800 asa a ja mam svitky 3200 asa, tak to jenom osmudlali hadrem a nechali hadr ocuchat masinkou. Na Malte byla vetsi sranda. To uz filmy nebyly v originalnim baleni, ale v cernych plastovych a lesklych kovovych trubkach. Chvili na to koukali, ale protoze bylo rano a jeste asi nevstal ten, kdo umel cuchaci masinu zapnout, tak to bez jakekoli kontroly chvili nosili z mista na misto a pak mi to podali. Tucet podezrele vypadajicich trubicek. Cely proces sice zabral mene casu, nez bezna kontrola meho nedavneho spolucestujiciho Mustafy, ktery, jakozto recky obcan, mel pas potisteny neanglickymi pismenky, ovsem moje zkusenost neni moc vypovidajici a je treba se pripravit na vsechno mozne. Muzou zkusit ocuchavat kazdy film zvlast. Ovsem u nizsi citlivosti a u kinofilmu by rentgen skutecne nemohl moc uskodit. 


  • 0

#27 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 19 April 2017 - 22:10:16

Na rentgenový záření se nechají sehnat speciální krabičky.

 

To ano, ale hadej, co udela obsluha rentgenu, kdyz uvidi odstinenou trubicku.


  • 1

#28 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 April 2017 - 23:02:48

Neměl jsem v životě problém s výsledky rentgenování u příručního zavazadla.

 

Takže se nebát... Je teda pravda že filmy jedou v zvláštní taštičce než foťáky nebo v kapsách bundy, ne s tou teroristickou výbavou ve fotobatohu. řeší se to asi příliš. Způsob jak Foma navinuje svitky je mnohem horší problém než rentgen na letišti.

 

A Fuji Superia 100 i 200 mne nezklamala. Oproti tomu Kodak Gold...tam jsem ch*al skleněnou tříšť když jsem to viděl...co z labu za barvičky vyjelo...ale mohl to být lab...ne film.

 

Oproti tomu...na Portru 160 NC i 400 NC bych přísahal (obojě nebožky, mám je zmražené). Stejně jako na na Fuji Pro 160 S (který se tuším taky už nedělá...díky za 100 svitků v mrazáku)


  • 0

#29 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 19 April 2017 - 23:12:38

Kodak Gold za koncem sve zivotnosti (skladovany na pulte, ne v lednici) mi po nafoceni a vyvolani v labu na Solnicni v Brne prinesl docela dobre vysledky. Podle odbornice, jejiz jsemno jsem uspesne zapomnel (starsi prodavacka v prodejne na Pekarske), ktera mi zatim vzdycky dobre poradila, je Portra uplne jina liga.

 

Osobne bych pri takove prilezitosti skutecne ted presel na testoviny a chleba s horcici a nakoupil radsi co nejvhodnejsi film.


  • 0

#30 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 20 April 2017 - 09:00:30

A má vůbec někdo dobrou zkušenost s nějakým labem? Já ty barevné dala do Béfota...a Kodak se mi nelíbil vůbec, Fuji mi přišla lepší. Ovšem v tom řetězci Film-Lab-Můj sken opravdu nevím, kde nastala chyba. Koneckonců, nafotila jsem barevné zatím jen dva. :D


  • 0

#31 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 20 April 2017 - 12:02:50

A má vůbec někdo dobrou zkušenost s nějakým labem? Já ty barevné dala do Béfota...a Kodak se mi nelíbil vůbec, Fuji mi přišla lepší. Ovšem v tom řetězci Film-Lab-Můj sken opravdu nevím, kde nastala chyba. Koneckonců, nafotila jsem barevné zatím jen dva. :D

Když si zadáš ve svým vyhledávači obrázky pak typ filmu tak ti vylezou obrázky focený na ten druh filmu.To jenom pro orientaci jaký má ten film vlastnosti.


  • 0

#32 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 April 2017 - 14:10:31

To Motorbiker:

Já mám tedy zase vyzkoušeno, že i na 40 let starých Schneiderech a Rodenstocku, jakož i jiných sklech (kupř. Nikkor 1,4/50, Zuiko 1,8/50, Canon 1,7/40) jsou noname filtry změkčující předsádkou. Raději použiju B+W, Linhof nebo vůbec nic než abych si to tam dobrovolně švihnul.

To Zissou:

ten "kaz" je umístěn vždy proti jasnému poli, nebo namátkou? První případ by vypadal na nedostatečnou antireflexní úpravu (clona/objektiv/(nejspíš)kamera).


  • 0

#33 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 20 April 2017 - 14:43:37

To Motorbiker:

Já mám tedy zase vyzkoušeno, že i na 40 let starých Schneiderech a Rodenstocku, jakož i jiných sklech (kupř. Nikkor 1,4/50, Zuiko 1,8/50, Canon 1,7/40) jsou noname filtry změkčující předsádkou. Raději použiju B+W, Linhof nebo vůbec nic než abych si to tam dobrovolně švihnul.

To Zissou:

ten "kaz" je umístěn vždy proti jasnému poli, nebo namátkou? První případ by vypadal na nedostatečnou antireflexní úpravu (clona/objektiv/(nejspíš)kamera).

 

s těmi filtry  mohu  souhlasit,  i když  s výjimkami -  před pár lety jsem  na zkoušku  koupil  pár  levných filtrů "noname" z číny od vytipovaného e-cosi malého prodejce,  když jsem  dostal od známého z US avizo,  že konkrétní čínská fabrika, kde tento člověk  "ne příliš legálně" kupuje filtry ještě nepotištěné značkou"  dělá  pro  renomovanou japonskou firmu.   A koupil jsem i  stejný filtr té renomované značky.   Rozdíl jsem nezaznamenal.  Ale  rozhodně to  nebude asi  pravidlo. 

 

k tomu kazu:   tohle mi  dělala  Praktica LLC  předtím,  než  jsem její lesknoucí se spodní desku komory  vylepil  černým  matem natřený vroubkovaný papír.  Ovšem  ty  světlé mapy odlesků slunce a světlé oblohy byly  spíš  na  vrchní straně  obrazu,  neb  díky  stranovému převrácení  tato je  blíže  té  lesklé spodní  straně komory.  


  • 0

#34 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 20 April 2017 - 14:46:57

A má vůbec někdo dobrou zkušenost s nějakým labem? Já ty barevné dala do Béfota...a Kodak se mi nelíbil vůbec, Fuji mi přišla lepší. Ovšem v tom řetězci Film-Lab-Můj sken opravdu nevím, kde nastala chyba. Koneckonců, nafotila jsem barevné zatím jen dva. :D


Určite áno. Ale to ani tak nezáleží na labe ako skôr na konkrétnom človeku, ktorý obsluhuje. Asi napíš lokalitu a niekto ti dá isto spoľahlivý tip.
  • 0

#35 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 20 April 2017 - 15:03:46

A jak je na tom tesnění? Mě to udělalo podobnou věc, když jsem špatně zavřel dvířka. :)
  • 0

#36 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 20 April 2017 - 16:28:11

KIM - Ja z tech ostrejsich (pri zacloneni) mam treba SMC Takumar 50/1.4, nebo canon FL 55/1.2, nebo vcelku moderni eos 50/1.8 (plastic fantastic). Samyang 85-1.4, tam mam filtr hoya, prilezitostne muzu otestovat s jinym.

 

Mozna je to temi filtry, na ktere jsem mel stesti. Urcite budou mezi filtry i neskutecne smejdy, fungujici jako zmekcovaci sklo. Moje zkusenosti - fotga nakup mnohokrat, zadny problem, jednou byl na jednom filtru skrabanec. Bylo by to na reklamaci, pokud bych byl silenec. Nejsem (v tomto pripade), pouziju ho na nahradni obroucku. DHD - opakovane, nikdy zadny problem, dokonce mam od nich i velmi dobrou sadu filtru na IR. Citlivost odpovida te od B+W. Junestar. Kupovano jednou, zadny problem, jedna z krabicek byla o neco lesklejsi, na jejim filtru byly jako na jedinem smouhy - otisky prstu (patrne nekdo zkousel spachat vystupni kontrolu). Sly odstranit isopropanolem. Pak nejake, bez zjistitelne znacky. Opakovane. Problem nezaznamenan.

 

Myslim, ze nekde jeste mam kenko. No a pak sadu pouzitych filtru vsech moznych typu a zemi puvodu, ale tam jsou nektere poskozeny pouzivanim, tak nechci porovnavat.


  • 0

#37 Zissou

Zissou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationČernošice
Reputace: 0

Publikováno 20 April 2017 - 19:13:43

Ta vada se právě vyskytuje celkem nepředvídatelně. Tady je další příklad:

 18052240_10212773062510455_1948334866_o.

 

Jinak těsnění by mělo být v pořádku.


  • 0

#38 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 20 April 2017 - 19:55:33

To můžou dělat vadný lamely nebo díra v plátně.

Ta vada se právě vyskytuje celkem nepředvídatelně. Tady je další příklad:

 18052240_10212773062510455_1948334866_o.

 

Jinak těsnění by mělo být v pořádku.


  • 0

#39 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 April 2017 - 20:26:36

Hmm, se směrem světla to nemá nic společného, vyskytuje se nepravidelně (jen u něktdrých časů?) a dle snímků vždy na stejném místě-nahoře. Než odjedeš, dej foťák do servisu, jde nejspíš o závadu závěrky.
  • 0

#40 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 April 2017 - 20:31:19

Vzal sem do ruky svou LLC trosku a zkoušel po-odtlačit  lamely od sebe, v nataženém i vypuštěném stavu závěrky - svítil na to LED baterkou a koukal jestli někde nefouká světlo.

 

Nic.

 

Každopádně ti tam fouká světlo. Mě to taky na VLC dělalo nepravidelně, protože toho světla je málo a potřebuje čas aby udělalo nějakou silnější vadu. Nejvíc to bylo vidět na snímku, který následoval po pauze mezi focením na procházce.

Měl sem vadné těsnění u pantu, dělalo to pak svislé duchy. Tobě to dělá vodorovné, takže bude chyba s utěsnění dvířek v drážkách. Zkontroluj jestli tam není těsnící šnůrka poškozená a jestli nejsou dvířka křivá.


  • 0

#41 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 April 2017 - 20:35:03

Motorbiker: Fotoga - nemám zkušenost, budou patrně z těch výjimečně lepších. Mimochodem, někde jsem zahlédl test, pění ód a pak se zjisttilo, že nedávaj (myslím, že polarizák) dlouhý skla. Zajímavý zlom. Ale jinak věřím, pokud je odzkoušeno a vyhovuje...
  • 0

#42 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 April 2017 - 20:39:57

Nakadahu, máš slibnou diagnózu a ten foťák znáš. Zápletka se rozmotává. ;)
  • 0

#43 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 20 April 2017 - 21:27:45

KIM - Zda je Fotga z lepsich, nebo horsich, to nevim, ale byla to dlouho nejlevnejsi alternativa, jakou amazon nabizel. Zvlast pro vetsi rozmery (86mm). Co je dlouhe sklo? Mam to uz dva roky na 180mm sonnaru pro P6, mam to ted na sigma 135-400mm a vsude se to zda OK.

 

Pozor, polarizak od levneho vyrobce sice treba nebude zpusobovat zmekceni obrazu, ale taky zrejme nebude moc polarizovat. Ovsem to se da urcit uz pouhym okem a jiste budou na netu recenze jednotlivych znacek, vcetne youtuberu, co budou naklanet filrtry pred kamerou a budou ukazovat fotky s jednotlivymi filtru na obrazovce. Kdyz nepocitam dedictvi po dedovi, jakousi podivnou vec, kterou mam nostalgicky polozenou ve skrince, tak mam jeden jediny polarizak vetsiho rozmeru od Hoya a ten s prislusnou redukci pouzivam jednou za uhersky rok na libovolnem objektivu. Ale ten byl koupen kdysi v akci, takze zadna velka investice. Jinymi slovy, zatimco za bezny filtr platim asi tolik, jako za kopecek zmrzliny, tak za tento filtr jsem platil tolik, jako za stredni pizzu do krabice (ceny v nasem mestecku v roce 2017)

 

Ja zminoval UV filtr a treba IR jsem zminil jen mimochodem. Pokud forma Sum Ting Wong vyrabi spatne polarizujici polarizak (za predpokladu, ze pani testeri nepopletli linearni a cirkularni polarizak) a spatne zabarveny ND filtr, tak o tom nevim, nebot to nepouzivam. nekolik tuctu funkcnich UV filtru v me sborce ovsem hovori pro nakup noname, zvlast, pokud slecna setri kazdnou rupii.

 

Ale chapu a schvaluju obecny pristup "malokdo je tak bohaty, aby si mohl dovolit kupovat levne veci".


  • 0

#44 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 20 April 2017 - 22:18:50

Ta vada se právě vyskytuje celkem nepředvídatelně. Tady je další příklad:

 18052240_10212773062510455_1948334866_o.

 

Jinak těsnění by mělo být v pořádku.

Myslim, ze ide o zavadu, kedy netesni pocas ezpozicie zrkadlo.

 

Aby pocas expozicie nesvietilo na film cez hladacik, je zrkadlo tesne priklopene k matnici. Medzi matnicou a zrkadlom je pri filme miesto, kade svetlo i pocas expozicie z hladacika fuci (zavisi od znacky a modelu aparatu). Toto miesto je prelepene tmavou, mozno i pogumovanou paskou.  A teraz otazka:

- je tam taka paska?

- drzi paska tam kde ma (jednym koncom niekde na tele, druhym na ztkadle)?

- nie je paska pretrhnuta/vydrata?

 

SOm presvedceny, ze uz len pouzitie tvarovanej ocnej musle problem eliminuje. Dalej je potrebne pri selfickach niecim hladacik zakryt, ze. Ako poslena prichadza do uvahy oprava, ktora ukrajuje z vreckoveho na poctive ceske pivo, ze?

 

Mimochodom, je tam skrabanec, treba pouzit ICE. A je to modre!!! Ale to len hnidopichujem ...

 

Vela uspechov povabnej omladine :)


  • 0

#45 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 April 2017 - 08:02:11

„Ja zminoval UV filtr…“

No však já taky. Jmenovitě Tiffen, Marumi, starší Hoyu a pak jeden co si nevzpomínám na název. Všechny stály za starou bačkoru. Na nějakých 13x18 to ještě není tak moc zřejmé ale u větších zvětšenin je jasno. Fotga polarizák jsem zmínil jaksi navrch, pro zajímavost – to že tady o značce píšeš.

Našel jsem ten test, tu je to: http://pentaxfriends...php?f=34&t=4590

 

Od doby co jsem koupil B+W a nějaké starší Linhof, mám klid.


  • 0

#46 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 21 April 2017 - 09:52:03

 

To můžou dělat vadný lamely nebo díra v plátně.

Ta vada se právě vyskytuje celkem nepředvídatelně. Tady je další příklad:

 18052240_10212773062510455_1948334866_o.

 

Jinak těsnění by mělo být v pořádku.

 

 

Nechci dělat vlny, natož pak býti mravokárcem, ALE je těm krásným děvčatům více jak potřebných osmnáct let?? :shock: :shock: :-P :-P

 

Ale fotka dobrá, o tom nic... :-P :-P


  • 0

#47 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 April 2017 - 09:53:48

Tak nova Hoya rozhodne na ostrosti nic neubira.

 

Fotga UV, ten jsem ted, tyden zpatky testoval na ohnisku priblizne 200mm a je tam jasne a krasne videt pozice kazde ocni rasy pri tom, jak se na me manzelka prisne mracila.


  • 0

#48 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 21 April 2017 - 09:56:51

 

 

To můžou dělat vadný lamely nebo díra v plátně.

Ta vada se právě vyskytuje celkem nepředvídatelně. Tady je další příklad:

 18052240_10212773062510455_1948334866_o.

 

Jinak těsnění by mělo být v pořádku.

 

 

Nechci dělat vlny, natož pak býti mravokárcem, ALE je těm krásným děvčatům více jak potřebných osmnáct let?? :shock: :shock: :-P :-P

 

Ale fotka dobrá, o tom nic... :-P :-P

 

Spolu maju 18+ :)

Ale jar zivota z nich srsi :)


  • 1

#49 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 April 2017 - 09:58:51

"...je těm krásným děvčatům více jak potřebných osmnáct let??"

 

- Slecen se na vek neptame, z toho nikdy nic dobreho nevzejde.

- Clovek je na pivo dost stary tehdy, kdyz si na nej sam vydela. Jsi dost dospely na praci? Jsi dost dospely na pivo.

- A navic, muzou treba prohlasit, ze je jim 16 a je to v Nemecku po obede.


  • 0

#50 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 21 April 2017 - 10:25:40

Ta vlevo to je podle mě majitelka profilu.A proč 16?15 už platí někde od sedmdesátých let temhle už je určitě víc.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:barevný negativ, kinofilm, správná expozice, filtry, film

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních