Přejít na obsah

Fotka

Slabý ustalovač?

ustalovač

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 TeZz

TeZz

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 květen 2017 - 13:42:41

Zdravím všechny :)

Včera jsem si míchala vývojku a ustalovač a dnes jsem s hrůzou zjistila, že jsem si to špatně spočítala (resp. dobře, ale při práci se mi fix na papíru rozpil a spletla jsem si trojku s osmičkou).

Ustalovač FOMAFIX, umíchala jsem ho 3 litry. Chtěla jsem si ho rozdělit napůl a půlku domíchat na film, půlku na papíry.

Dle návodu:

Pokud chceme ustalovač použít na film, 3 litry doplníme na 3,75 litru. Pokud na papíry, doplní se na 5 litrů.

Vzhledem k tomu, že jsem ho chtěla použít půlku, měla jsem tedy 1,5 litru ustalovače rozředit na 1,875 litru (doplnit 0,375 litru vody - protože polovina z toho doplnění o 0,75 litru). Samozřejmě jsem to doplnila o 0,875 litru.

Je to velký problém, nebo to u ustalovače tolik nevadí a stačí tam film nechat déle?

Nebo to mám radši vše použít na papír a umíchat novou?

Díky za odpověď :)

• 0

#2 Nimrod

Nimrod

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 172

Publikováno 8 květen 2017 - 15:17:54

vždycky bude jistější ho použít na papír, byť pár filmů by to ustálit také mělo...

• 1

#3 TeZz

TeZz

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 8 květen 2017 - 16:43:03

Díky za odpověď, riskla jsem to. 

Vyvoláno a ustáleno v pořádku, v ustalovači jsem to nechala radši déle.

Ale pro jistotu si udělám novou a tohle použiji na papíry.

• 0

#4 Mirda

Mirda

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2017 - 11:57:34

Měl bych dotaz k ustalovači na černobílý negativ. Používám Adox Adofix plus, ředění je 1+9. Jde mi o to, jestli můžu použít ještě namíchanou dávku ustalovače, ve které jsem před cca půl rokem ustálil jeden negativ a pak jsem celou půllitrovou dávku nalil do tmavé láhve a uschoval do tmy. Funguje takovýto ustalovač ještě kvalitně a nebo je lepší si rozmíchat nový čerstvý? Děkuji za rady.
  • 0

#5 KIM

KIM

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
Reputace: 102

Publikováno 29 červenec 2017 - 13:03:12

Můžeš zkusit na kousku filmu. Podložka by se měla projasnit/zprůhlednět do deklarované doby ustálení. Neměl by taky zavánět sirným zápachem.

• 0

#6 kapros1

kapros1

Nováček

• Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 344

Publikováno 29 červenec 2017 - 13:05:51

Měl bych dotaz k ustalovači na černobílý negativ. Používám Adox Adofix plus, ředění je 1+9. Jde mi o to, jestli můžu použít ještě namíchanou dávku ustalovače, ve které jsem před cca půl rokem ustálil jeden negativ a pak jsem celou půllitrovou dávku nalil do tmavé láhve a uschoval do tmy. Funguje takovýto ustalovač ještě kvalitně a nebo je lepší si rozmíchat nový čerstvý? Děkuji za rady.

Otestuj jej tím, že odstřihneš kousek zaváděcí části filmu, vhoď jej do ustalovače a změř si čas za jak dlouho se vybělí. K tomu času přidej jednou tolik a máš jistotu zda je funkční. Pokud tato doba nepřekročí doporučený čas od výrobce.

• 0

#7 Mirda

Mirda

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2017 - 18:59:54

Super, díky za užitečnou radu, vyzkouším to. Kolik negativů kinofilmu běžně vykoupete v jednom roztoku ustalovače. Vím, že to většinou výrobce uvádí na balení, ale držíte se i přes tato doporučení nějaké babské rady nebo osobní zkušenosti? Například 3 kinofilmy a dost?
  • 0

#8 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 305 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 57

Publikováno 29 červenec 2017 - 20:31:21

Třeba u Fomafixu Foma uvádí použitelnost 1l namíchaného ustalovače na 17ks kinofilmů. Nedávno sem si pořídil indikační papírky na obsah stříbra v roztoku - změřil jsem ty moje staré ustalovače, co jsem vyřadil a slil do kanystru po 17-ti kinofilmech - 1 až 3 g/l ... nic moc. Tak by mě taky zajímalo, kam až se dá jít.

• 0

#9 KIM

KIM

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
Reputace: 102

Publikováno 29 červenec 2017 - 23:18:14

Raději moc daleko nechoď a dodržuj doporučení výrobce. Šetřit na nepravém místě se nevyplácí.
  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 699 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 92

Publikováno 30 červenec 2017 - 08:09:32

Súhlas z Kimom,

ale dá sa predĺžiť životnosť a účinnosť ustaľovača, keď si urobíš zariadenie na elektrolízu (či ako sa to volá). Z litra použitého ustaľovača, podľa vyčerpanie, získaš 3-9g striebra, a ustaľovač môžeš v pohode používať znovu. Malo by to fungovať dookola a do nekonečna.

• 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 699 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 92

Publikováno 30 červenec 2017 - 08:12:56

P.S. v litri kyslého ustaľovača ustaľujem tak 10-11 filmov, potom ho používam ako prerušovaciu lázeň pre fotopapier. Istota je istota, keď zničím papier, tak urobím nový, ale keď zničim film, tak už také nové zábery neurobím, " nikdy nevstúpiš do tej istej rieky, že!"

• 0

#12 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 305 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 57

Publikováno 30 červenec 2017 - 09:06:22

Tak jsem se dočetl, že film se dá ještě ustálit v ustalovači s maximálním obsahem stříbra 8-10g/l. Nicméně, pravda je, že šetřit nemá smysl. Každopádně se výrobce doporučením mnohonásobně jistí.

• 0

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:ustalovač

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních