Přejít na obsah


Fotka

Blesk ( nemáte někdo zkušenosti se starým ruským bleskem? )


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 May 2017 - 20:39:19

Dobrý den,
Potřebuji poradit, jak mám používat a vlastně jak vůbec mám nabít a přinutit tento starý ruský blesk k tomu aby fungoval? Vůbec netuším, na co je ten přepínač, zkoušel jsem si překreslit obvod a trošku jsem si to sesumírovat v hlavě, ale stále nevím jakým způsobem tento blesk mám nabít, ani k čemu slouží třeba ten konektor který z něho visí za dva kabílky. Když jsem ho připojil do zásuvky síťovým kabelem, který je k němu přibalený, tak se začalo čoudit z nějaké součástky, která se tváří jako rezistor. Na internetu nic nemůžu najít, když přeložím azbuku a zadám to do vyhledávače tak to nic nenajde, ani když to napíšu v azbuce... Nevím jestli někdo z vás o tom blesku něco ví, protože vypadá že není moc známý a rozšířený... Budu moc rád za každou pomoc.
  • 0

#2 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 May 2017 - 20:40:41

Zde foto

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 May 2017 - 20:43:29

B

Přiložený soubor (y)


  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 25 May 2017 - 21:39:34

Jedná se jeden z mnoha blesků pocházejících z CCCP někdy z doby okolo 80tých let. Konstrukce je klasická, obdobná naší mechanice Praha.
Bohužel dál Ti nemohu nic napsat. Temná komora je studnice mnoha informací, za které není třeba platit. Považuji však za normální, že když chci nějaké informace z Temný, tak by jsem se měl alespoň pasivně podílet zakoupením mašličky v ceně velmi směšné.
  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 May 2017 - 21:54:12

Ked nejde o zivot ide o hov...

V tomto pripade by som mal o svoj zivot velke obavy. Velke. O aparate a jeho kontaktoch uz ani nehovorim.


  • 0

#6 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 May 2017 - 06:48:00

Vypadá to jako mučící nástroj - vynález Dr. Orfanika. Konektor co je na kabelech od zábleskových hlavic patří do toho kovového vystřeveného (kulatý vstup označený šipkou), to zas patří celé do nějakého bezpečného neprobíjejícího obalu (že by ta brašna?) a tam odsud (z obdélníkového vstupu označeného „seť“) půjde nabíjecí kabel do sítě. Měl by to být přenosný dobíjecí zdroj. Ovšem celé to vypadá dosti kutilsky vylepšené, tak bych to raději věnoval do muzea totalitních mučících nástrojů.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 26 May 2017 - 09:24:20

Ludi v tom case bolo v CCCP dost a II. sv vojna ukazala, ze pokial sa ludskymi zrojmi uskostlivo nesetri, daju sa dosiahnut velke vitazstva.

Tak to bolo aj sfotografovanim Chruscova a Brezneva. A vydobytkov socializmu. Ked ma propaganda sluzit ludu, nemozno hladiet na jednoho-dvoch fotgrafov ...

Ked sa rube les, lietaju triesky.
Ta podobnost s muciacimi zariadeniami ... no som si temer isty, ze zariadenie sa navrhovalo tak, aby KGB a FSB mohli vyuzit takyto blesk pre bezproblemove ziskavanie informacii od zaskodnikov. Smutna historia.


  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 May 2017 - 10:17:22

Tak bych ještě doplnil, že vzhledem k dataci někde v šedesátých, to nejspíš nebude dobíjecí akumulátor ale generátor záblesků, tudíž bude potřeba stálého připojení do sítě a zásuvka bude potřebovat být na dosah.

Přikládám nalezené foto v lepším stavu. Otočný volič na rukojeti reflektoru slouží k nastavení pro zvolený čas a kulatá „zásuvka“ není pro vstup kabelu ale byl tam kdysi ovladač výkonu. Obr. 1

Zdá se, že tam chybí ještě cosi podivného (tam co jsou zelené odpory), co připojovalo zábleskový reflektor ke generátoru. Možná je to jen „bezpečnostní krytka“. Obr. 2

No vhodnějších a bezpečnějších možností je víc i pro staromilce… ;)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#9 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 May 2017 - 10:22:22

Do třetice malý obrázek, který podporuje původní myšlenku o „kulaté zásuvce“ pro kabel. No prase aby se v tom vyznalo…

Přiložený soubor (y)


  • 0

#10 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 May 2017 - 11:03:24

Tak akumulátor tam sice je (jak jinak pro mobilní fotopráce), ale píše se o tom, že mnoho nevydrží. Otázka je jak mnoho (navrch po těch letech). Už to balím, víc tomu nedám.

Nějaké povídání o sovětské (nejen) zábleskové technice:

http://ussrphoto.com...&ContentID=1619


  • 0

#11 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 October 2017 - 18:21:54

Omlouvám se že píšu až takhle pozdě (nějak mě přešla chuť se v té "čaroskříni" hrabat)... Nicméně jsem se teď do toho zase pustil  :mrgreen: . Každopádně moc děkuji za rady. 

Vždy když ho připojím do sítě tak se začne ukrutně zahřívat odpor. (Ten zelenej z výše poslaných foto)-mimochodem jsem ho dávno vyměnil...

Kondíky fungujou také, sundal jsem je a změřil. Všechno tam funguje, žádná součástka není vadná. Je tam prostě nějaký čert  :cry: . (Nebo chybějící součástka...) 

Jinak taková informace: Ta kulatá zásuvka - Pokud chci "bleskat" jen s jedním...nevím jak se tomu nadává... prostě s tou kulatou chujovinou co má výbojku, tak do té zásuvky zapojím to kolečko na štelování výkonu.

Pokud chci "bleskat" se dvěma těma věcma s tou výbojkou, tak tu věc s výbojkou do té zásuvky připojím místo štelovaní výkonu.  ;)

Každopádně vám děkuji za informace a ochotu. A doufám, že snad to někdy bleskne  :mrgreen:

:idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:


  • 0

#12 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 October 2017 - 19:08:22

Jestli chceš bleskající Čajku tak ti ji klidně věnuju. Uvnitř jede buď na dvě ploché baterky a nebo síť. Akorát si musíš opravit ten kulaty synchro konektor do foťáku...jinak to asi vyhodím, nějak se mi doma hromadí krámy.


  • 0

#13 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 October 2017 - 01:04:31

Hlavně bych si dal pozor na připojování synchronizačního kabelu k foťáku - tyhle staré bestie měly na kontaktech hooooooodne voltů a když to dáš do synchrokontaktu novějších foťáků, odpálíš elektroniku. Tož tak, zdařec Luigi


  • 0

#14 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 October 2017 - 06:57:04

Je tam plné napětí cca 300V i více. A pokud to připojíš do sítě tak pozor. Včera jsem jeden síťový blesk zkoušel a na konektoru jsem zkoušečkou našel fázi - doutnavka svítila. Tyhle blesky se dají použít na novějších foťácích jenom se synchronizační kostičkou, která obsahuje galvanicky oddělený spouštěcí obvod.


  • 0

#15 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 30 October 2017 - 11:32:18

Jedná se jeden z mnoha blesků pocházejících z CCCP někdy z doby okolo 80tých let. Konstrukce je klasická, obdobná naší mechanice Praha.
Bohužel dál Ti nemohu nic napsat. Temná komora je studnice mnoha informací, za které není třeba platit. Považuji však za normální, že když chci nějaké informace z Temný, tak by jsem se měl alespoň pasivně podílet zakoupením mašličky v ceně velmi směšné.

Roman, pokúšal som sa aj ja platiť si ten príspevok, ale buď som nejaký dement alebo je to neskutočne zložité... Podarilo sa mi to nejak raz pred rokmi, odvtedy si neviem tú krásnu mašličku zaslúžiť... :-) :-)


  • 0

#16 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 October 2017 - 11:40:22

.

Jestli chceš bleskající Čajku tak ti ji klidně věnuju. Uvnitř jede buď na dvě ploché baterky a nebo síť. Akorát si musíš opravit ten kulaty synchro konektor do foťáku...jinak to asi vyhodím, nějak se mi doma hromadí krámy.


Určitě bych byl moc rád za blikající čajku. Nějak bych se rád domluvil, pokud tvá nabídka stále platí ;). Pokud ano, můžu ti napsat můj e-mail, nebo tak něco... Děkuji! :)
  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 30 October 2017 - 11:41:47

MĚLI BYCHOM S TÍM NĚCO UDĚLAT. UŽ SE MI SVĚŘILO VÍCE LIDÍ, ŽE BY RÁDI PŘISPĚLI, ALE NENÍ JAK.  Což je škoda. Taková hloupost lidi odradí.


  • 0

#18 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 30 October 2017 - 11:49:05

K bleskům by jsem připomněl toto.

   Pokud je blesk nabíjen přímo ze sítě, tak je nabíjen přes vnitřní odpor, který ochraňuje kondik od okamžitého nabití. Pokud je však blesk dlouuuuho mimo provoz, tak je vhodné první nabití provést přes malou žárovku. Cca 40(60)W na 220v. Tím se prodlouží doba nabíjení a tím i čas, kdy se kondik formátuje. To doporučuji udělat cca 3x. Vždy nabit a blesknout atd.

 Nechci strašit pravděpodobnost, že se blesk roztrhne je minimální, ale uklízet mrňavoučké úlomky hliníku po celém bytě by jsem nepřál nikomu.


  • 0

#19 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 October 2017 - 12:13:26

Ano, kolega má pravdu. Dlouho odstavený kondenzátor se musí tzv. "formovat". Pomalým nabíjením. A blesk pak odkládat k uskladnění s nabitým kondenzátorem.

Ovšem je třeba brát v potaz, že ty součástky jsou staré >50let, takže ani ten kondenzátor už nemusí být v pořádku. Oživoval jsem třeba Meoptu AM8 a běhový kondenzátor motoru TESLA TC487 byl po smrti, i když vypadal jako nový. Prostě už ten kondík může mít svod, nebo vyschne, atd. Pak se ho pokoušet nabít je zbytečný pokus.

 

Mám doma torzo blesku z 50tých let - Braun Hobby. Měnič napětí je tam ještě vibrační, žádné tranzistory. Hodně dlouho ležel, protože kondenzátoru trvalo hodně dlouho než se zformoval a nabil. Ale teď už po zapnutí nabíhá rychle.


  • 0

#20 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 30 October 2017 - 15:32:51

k starým bleskom - na Gymnáziu niekedy v roku 1972 som si kúpil blesk ROLLEI 138, dodnes maká, nabíja sa rovnako rýchlo, žere baterky rovnako ako predtým :-) Len nedávno som ho premeral expozimetrom, tak má o dosť nižšie smerné číslo ako mal za nova. Smerné číslo kleslo z 33 na 22. Ale inak aj vo veku 45 rokov ide ako píla, stačí viac otvoriť clonu a odpaľovať ho len káblikom alebo kockou, má na pätke nejakých 130 V :-).


  • 0

#21 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 October 2018 - 21:55:41

Tak už je to docela dávno, co jsem toto fórum zakládal, ale... Až teď mě nějak napadlo vložit odpověď, třeba někomu pomůže:

 

Čajka mi bleská, krásně funguje. Bylo třeba jen oživit kondíky. To znamená - čajku rozebrat, odpájet kondenzátory. Vzít zástrčku do sítě 230V, proud usměrnit 4 diodama zapojenýma do graetzovo můstku. Tím pádem mám 230V stejnosměrných. No a sériově s kondenzátorem zapojit žárovku, 40W nebo 60W. Ještě pro pohodlí a menší šanci na to dostat ránu jsem dodal přepínač, který má polohy: Nabíjení kondíku, vypnuto, vybíjení kondíku do žárovky.

No a nechat nabíjet, dokud žárovka nezhasne, až zhasne, tak přes žárovku vybít atd... Několikrát zopakovat. HLAVNĚ HLÍDAT, ABY NA KONDENZÁTORU NEBYLO VELKÉ NAPĚTÍ! Jelikož 230V je jen "efektivní hodnota", tzn. že doopravdy je v síti +- 325V.

 

PS: při prvním oživovacím cyklu se kondenzátor nabíjel přes hodinu. Nyní se nabije cirka za 7 sekund  :mrgreen:


  • 0

#22 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 October 2018 - 21:58:45

Jo a jen dodatek: nebuďte blbí jako já, a vždy si uvědomte, že kondenzátor UDRŽUJE napětí. Takže vždy je lepší ho pro jistotu vybít třeba zkratem, než dostat 300V!!! aA hlavně na něj NEHRABAT! Vlastní zkušenost...  :roll:.

A když ho připojím do Zenita, nebo Praktici, tak železné tělo taky občas rádo probíjí....


  • 0

#23 dcisar

dcisar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationUherskobrodsko / Trnava
Reputace: 7

Publikováno 15 October 2018 - 22:15:29

Jednou jsem nějakým zpusobem "omylem" zkratoval prstami kontakty na patici Metz-u 23bc4 při balení foťáku u kámoše v autě. Tuhle ránu překonalo pouze zapojení synchro káblu (stejného a nabitého blesku) do praktiky mtl5, kde "zásuvka" synchro kabelu trčí přímo z kovového těla. Takže mužu dát pouze za pravdu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních