Přejít na obsah


Fotka

Pár otázek začátečníka ohledně vyvolání

d-76 kodak tri-x

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 xwinus

xwinus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 červen 2017 - 17:18:53

Zdravím všechny temnokomorníky,

 

oblíbil jsem si focení na negativ Kodak Tri-X 400 (kino) a vzhledem k tomu, že se mi dostalo do rukou vybavení komory po dědovi, chci si vyzkoušet tenhle film vyvolat sám (a časem i zvětšovat na fotopapír). Tak jsem se dal na studium teorie, pročetl hafo článků českých i cizojazyčných, spoustu fór, shlédl několik videí na Youtube. Pořád mám ale několik otázek, na které nikde nemůžu vypátrat uspokojivou odpověď, proto se zkusím zeptat zde zkušenějších.

 

Předem podotýkám, že chci zkusit vývojku D-76 od Kodaku. Níže je seznam chemie, kterou jsem vybral, pokud je můj výběr v nějakém ohledu špatný, prosím o opravu:

 

  • vývojka - Kodak D-76 (1+1)
  • přerušovač - Ilford Ilfostop
  • ustalovač - Ilford Rapid Fixer
  • smáčedlo - Kodak Professional Photo-Flo

Jako vývojnici použiju Patterson 115 Universal tank, zbytek hardware po dědovi. Moje otázky:

 

  1. Je výběr výše uvedené chemie vhodný? Nebo byste doporučovali některou vyměnit za jinou?
  2. Podle aplikace Massive Dev od DigitalTruth to vypadá že bych měl použít Hypo Cleaner. Používáte ho? Případně jaký? Zvažoval jsem Kodak Hypo Cleaning Agent. Pokud bych ho nepoužil, jaký bych měl použít čas vypírání (viz níže)?
  3. Podle výše uvedené aplikace bych měl použít níže uvedené časy. Jsou takto v pořádku, nebo v něčem nesedí?
    1. vyvolání 6:30
    2. přerušování 1:00
    3. ustalování 5:00
    4. hypo clear: 2:00
    5. vypírání 10:30

Díky moc všem a filmu zdar.


  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 červen 2017 - 17:39:47

vidím, také dle formátování, že na to jdeš vědecky

vývojka léty prověřená

časy dle tabulky

proč by to nemělo vyjít

už moc nečti fóra a dej se do díla, hlavně, aby se ti podařilo film správně nasoukat do cívky, není špatné trénovat na světle se starým zkušebním filmem

-

hypo cleaner, ani jiného agenta jsem nikdy nepoužil, ale jestli ho výrobce doporučí, klidně, dle návodu, aplikuj


  • 1

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 červen 2017 - 17:41:50

S filmem Tri-X400 nemám zkušenosti, v každém případě ta tabulka na digitaltruth dává více možností pro zpracování. A proto je, jako u většiny podobných postupů, potřeba si to vyzkoušet a zvolit pak co mi vyhovuje. Tady asi předpokládáš postupovat podle tohoto řádku :

Kodak Tri-X 400 D-76 1+1 400 6.5 6.5   27C

takže upozorňuji na tu teplotu vývojky.  Tomu je potom vhodné přizpůsobit teploty ostatních lázní.    


  • 0

#4 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 6 červen 2017 - 17:44:33

Všechno v pořádku, jen to nejdůležitější nesedí. Vyvolávací čas při ředění D-76  1:1 je 9:45. Překlápím 5x na začátku a pak každé půl minuty 2x. Trix je v D76 1:1 perfektní, má skvělou tonalitu a příjemné zrnko. Exponuji ho na 320.


  • 0

#5 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 6 červen 2017 - 17:48:31

Těch 9:45 je pro 20°. Mrkni na PDF Kodaku. Jsou tam časy i pro jiné teploty.


  • 0

#6 xwinus

xwinus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 červen 2017 - 18:01:05

Těch 9:45 je pro 20°. Mrkni na PDF Kodaku. Jsou tam časy i pro jiné teploty.

 

Aha, té teploty jsem si vůbec nevšiml, asi bych raději vyvolával při těch 20C, přijde mi to praktičtější než 27C a o čas mi nejde.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 červen 2017 - 20:26:12

D-76 je super - pre vacsinu aplikacii nie je vhodne tuto vyvojku riedit

Tri-X je super.

 

Treba si uvedomit, ze existuje velke mnozstvo literatury, teda tej starsej, kde sa daju najst odlisne vyvolavacie casy.

A teraz, preco tak je:

Nejaky cas dozadu Kodak inovoval vsetky svoje CB filmy. Niektore prestal vyrabat.

I dnes sa daju najst velmi stare zasoby filomov ako Tri-X, T-Max 100, T-Max 400. Ide o rad filmov z pred inovacie.
Vacsinou sa vsak stretneme uz s filmami oznacenymi ako 400Tx, 100T-Max, 400T-max. Teda filmy po inovacii.

Pre obe generacie platia odlisne vyvolavacie casy. Ked vazmem do ruky film Kodak, musim si napred vsimnut verziu filmu a prezizne dohladat spravny vyvolavaci cas.

Pre kombinaciu 400Tx a D-76 1:1 pri 20°C a standartnom preklapani je cas 9minut 45sekund.

Ak sa pouzije rychloustalovac, hypoclearing agent sa nepouziva.

Vypieranie 10:30 moze a nemusi stacit, pranie je samostatna kapitola, bolo by fajn si ju nastudovat.


  • 0

#8 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 7 červen 2017 - 08:23:56

Ahoj, vitej :) pust se do toho, film snese dost, tak zadne nervy. Trix je dobry film. Ostatni uz info doplnili. Za me jen, cleaning agenty pouzivam jen na barytove papiry (micham si svuj), na filmy netreba, dukladne to vyper, pouzivam svuj system, kdy ve vyvojnici po ustaleni opakovane menim vodu a preklapim, vzdycky tak 10x - 20x (teda nepreklapim mam ji otevrenou a pistovym pohybem hybu civkou, je to pohodlnejsi, ilford ve svych navodech pise o preklapeni). Tak 5 lazni.

 

Stejne tak prerusuju vodou, prerusovac nepouzivam, ale to je osobni vec :) na zacatek ho radsi pouzij, je to jistotka, ja vyvolavam ve standu vetsinou takze vyvojka je strasne slaba a ke konci uz i zcela vyjeta, takze neni potreba nejake rychle ukonceni reakce.

 

Jinak smele do toho a hodne stesti :)

 

Mlok


  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 červen 2017 - 17:41:36

jéj dvacet sedm stupňů, to jsem si prve vůbec nevšiml

to je mi záhadou, proč tam vůbec takovou podivnost mají, asi kvůli labům před lety, aby to mohli smažit za krátký časy


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:d-76, kodak, tri-x

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních