Přejít na obsah


Fotka

Bílé fleky na negativu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 červen 2017 - 09:16:37

Dobrý den,
včera jsem prve vyvolával film od Fomy, chemií také od ní.
Vyvolal jsem to dle návodu. Když jsem vývojnici otevřel, film byl z ní ( asi 15vm ) stažený. Na prostředku filmu jsou bílé fleky. Nevím proč. Vývojnici mám tu "točící". Pokud se to někomu stalo a ví proč, tak prosím napište. Děkuji.
PS:Foto fleku posílám níže.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 červen 2017 - 09:17:39

15cm *
  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 10 červen 2017 - 10:53:06

Ahoj,

píšeš, že vývojnici máš točící, film se z ní vyvlékl. K tomu by teoreticky dojít nemělo, pokud máš na začátku drážky cívky kuličky. Ale stává se to. Je třeba při pohybech točit s cívkou jen jedním směrem, případně sem - tam a ne moc razantně. Mohl jsi také mít cívku málo sešroubovanou, pak ten film z drážek snadno vyklouzne. Ale to by možná vyklouzl celý.

Bílé fleky mohou být důsledkem nalepení filmu na sebe po tom vyvléknutí.  Nedostane se k citlivé vrstvě potřebná kapalina jak pro vyvolání, ustálení ani pro vyprání. 

Film máš navíc osvícený, trochu zvláště - někde něco netěsní. Takto těžko posoudit v které fázi se to osvítilo.

Vyvolával jsi podle návodu, zdá se že něco na filmu máš, takže v základu dobrý. Teď jen vychytat nějaké ty chybky a ono to půjde  :)


  • 0

#4 Bahno

Bahno

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 červen 2017 - 12:14:28

Děkuji Vám za odpověď,

myslel jsem si to - k filmu se nedostal dostatek chemie...Asi tím, jak jsem tím točil i do leva, tak jsem mohl nepatně povolit závit - pootevřít cívku. Byl jsem vyklepanej, trochu jasem zmatkoval...

Film jsem otáčel tam - zpět -tam - zpět... Řikal jsem si, že se tím lépe dostane chemie na celou plochu filmu... Tak se pro příště polepším  :) .

Děkuji za ujasnění!


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 10 červen 2017 - 16:25:53

Osobne by som na sucho - za svetla trenoval vkladanie filmu do spiraly. Aj 100x. To sa potom podda.

Medzitym si treba obstarat preklapaciu vyvojnicu.


  • 0

#6 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 září 2017 - 09:38:01

Zdravim. Chcem sa opytat na prohy na negative - na prilozenej foto. Vyvolal som 4 filmy a na poslednych 2 negativoch sa objavili 2 rovnobezne pruhy, jeden je hore a druhy slabsi je dole. Nie su na kazdej fotke, na niektorych su, na niektorych ani naznak...Cim by mohli byt sposobene? Fotak je ten isty, chemia aj sposob vyvolania ten isty. Moze to byt mechanicky poskodene pri zotierani negativu ked ho vyvolam a zavesim na susenie?

Diky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 20 září 2017 - 09:41:36

Moze to byt mechanicky poskodene pri zotierani negativu ked ho vyvolam a zavesim na susenie?

Diky.

to by mohlo být.  Zkus další negativy  po ustálení dobře vyprat,   jako poslední prací  vodu  použij  destilku,  pak   smáčedlo s destilkou v  předepsané koncentraci,  a  zavěsit  bez  stírání. 


  • 0

#8 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 září 2017 - 09:50:38

 

Moze to byt mechanicky poskodene pri zotierani negativu ked ho vyvolam a zavesim na susenie?

Diky.

to by mohlo být.  Zkus další negativy  po ustálení dobře vyprat,   jako poslední prací  vodu  použij  destilku,  pak   smáčedlo s destilkou v  předepsané koncentraci,  a  zavěsit  bez  stírání. 

 

Diky. Prat zvyknem 7 - 10 minut normal vodou z vodovodu, potom zmacadlo a po zmacadle destilku...cize jednu destilku pred zmacadlom som vynechal. Skusim nabuduce tak ako pises. Snad neostanu flaky od vody/zmacadla ak nebudem stierat...alebo nejake lepsie stieradlo by to asi chcelo. Mam klasicku gumenu stierku Paterson.

https://www.prolaika...p-3458007.xhtml


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 20 září 2017 - 09:56:17

Je to urcite skrabanec.

Ak je tmavy na fotgrafii, znamena, ze je to uz hlboky skrabanec.

Podla tvaru skrabanca sa da odhadnut, ze ide o zrnko pieslu. To byva casto ukryte zamatke/sametce na kazete filmu. Zrnkopiesku sa pocas pohybu pootaca, cim vytvara viac - ci menej pravidelnu vlnovku.

Kinofilm by sa mal az do pouzitia drzat v tom plastovom kontakneri.


  • 0

#10 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 září 2017 - 10:31:43

Taky bych to šacoval na zrnko v sametce. Při stírání vypraného filmu by nevznikla tak rovná a nepravidelná "perforace" želatiny. Je to plnění z metráže? Jestli ne, tak jak píše keko výše. Nevyjímat kinofilmovou kazetu z plastového kontejneru dřív než před založením a po vyjmutí exponovaného opět do plastu.

Zopakuji: Při praní je dobré prací vodu filtrovat alespoň přes jemnou, dvojitě přeloženou a gumičkou zajištěnou tkaninu na kohoutku. Jestli používáš smáčedlo opakovaně, pak v destilce a včas měnit. Pro jednorázové stačí opět filtrovaná voda.


  • 0

#11 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 září 2017 - 11:29:36

Je to urcite skrabanec.

Ak je tmavy na fotgrafii, znamena, ze je to uz hlboky skrabanec.

Podla tvaru skrabanca sa da odhadnut, ze ide o zrnko pieslu. To byva casto ukryte zamatke/sametce na kazete filmu. Zrnkopiesku sa pocas pohybu pootaca, cim vytvara viac - ci menej pravidelnu vlnovku.

Kinofilm by sa mal az do pouzitia drzat v tom plastovom kontakneri.

Film nezvyknem vyberat z kontajnera kym ho nezalozim a po exponovani ide z fotaku rovno naspat do budy. Neni to ani film z metraze, klasika Kouďák TMAX 400ka. Teoreticky to moze byt aj tou vodou z kohuta...aj ked po prani film este vyzvrtam v zmacadle a nasledne este raz v destilke. Uvidim pri dalsom pokuse, snad to tam nebude, lebo to zacina byt jemne frustrujuce - 2 filmy zo 4 je dost vysoka uspesnost/neuspesnost :)


  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 20 září 2017 - 11:30:15

podle mého "laického" pohledu je to škrábanec zrníčka písku ve  vlhké emulzi -  viz  ty  tečky v drátu,  jejichž část je  v pozitivu  černá (emulze  seškrábnutá z podložky úplně) a  část  bílá (to seškrábnuté nahrnuto  v hrudku).  Drát  je  celkem  jasný,   škrábanec jako  ve  foma200 :-)


  • 0

#13 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 září 2017 - 12:10:49

... pravda, emulze je "vyškráblá". Teď otázka, vzniklo-li to již u Kodaku nebo až při procesu (?). Ta rovnoběžnost a (nejspíš) zachovaná pravidelnost mluví spíš pro "strojové" poškození, nežli ruční... :/


  • 0

#14 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 září 2017 - 12:28:47

... pravda, emulze je "vyškráblá". Teď otázka, vzniklo-li to již u Kodaku nebo až při procesu (?). Ta rovnoběžnost a (nejspíš) zachovaná pravidelnost mluví spíš pro "strojové" poškození, nežli ruční... :/

No prave, ono tie ciary su dost rovne...ale aby sa to objavilo pri 2 roznych filmoch (raz Kodak TRIX a raz TMAX) s asi mesacnym odstupom, to sa mi nezda. Pri dalsom pokuse pozrem na film ked ho zavesim, ak tam ciara bude, tak to nebude stieranim, ale niecim inym (fotakom, vodou, bordelom vo flasiach s chemiou?)... Tentokrat to nebude Kodak ale Bergger Pancro. Uvidime ci uvidime. V kazdom pripade dakujem vsetkym za konzultacie.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních