Přejít na obsah


Fotka

Rollei Vario Chrome 135-36


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 27 červen 2017 - 15:58:42

Fa macodirect oznámila na svém instagramovém účtu dostupnost nového diapozitivního filmu:

 

https://www.instagra.../p/BV1zH40F3KM/

 

Rollei Vario Chrome 135-36 is a medium to high-speed color reversal film that is intended for photography under low-level daylight illumination or under other light sources using proper filtration. Rollei Vario Chrome has a medium degree of sharpness, its image results are characterized by a slightly visible grain and a warmish image tone.

As the name of the film suggests it has a broad exposure latitude from 200 to 400 ISO (DX coded at 320 ISO). If you intend to project the slides we suggest to shoot the film at 200 ISO whereas 320-400 ISO is preferable for scanning applications.

Pre-sale will start next week on Monday July 3rd. We expect the supplies to arrive in week 28 so that we'll be able to start shipping between July 10th and 14th.

We hope you'll like the film as much as we do and thank you all for the support.


  • 0

#2 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 28 červen 2017 - 23:55:56

Inu podle toho popisu to vypada na nejaky spise lomograficky material. <g>


  • 0

#3 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 srpen 2017 - 16:29:34

Mají v Bé-čku. Koupil jsem, ale ještě netestoval. Není v tom anglickém popisku chyba? Nemělo by 200 ASA být na sken a 400 na dia-projekci, kde ta nižší expozice dodá potřebnou saturaci?


  • 0

#4 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 říjen 2017 - 16:14:40

Sdílím tedy výsledky testování. Nafotil jsem jen jeden film. Nastavil jsem na foťáku 200 ASA, ale celou první půlku filmu jsem nafotil se zapomenutou korekcí -2 clony, takže vlastně 800 ASA, což je mimo deklarovaný použitelný rozsah. Paradoxně se mi tyto "podexponované" snímky pastelovým tónem líbily. Fotky pořízené na 200 ASA jsou (mírně řečeno) na samé hranici přijatelnosti a lze je přijmout spíše jako snímky efektní. Celkově jsem spokojen a rozhodně si koupím další. Minimálně bych rád viděl výsledek na citlivosti 400.

Foceno Canonem EOS 50E, obj. 50/1,8. Skeny jsou z domácího plochého Canonu, bez ořezu či úprav.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 říjen 2017 - 07:50:34

Druidena, a prečo fotky? nejedna sa náhodou o inverzný-diapozitívny film? Ak si to vyvolal ako negatív (C41) tak to je o ničom. O kvalite filmu to nič nehovorí.


  • 0

#6 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 říjen 2017 - 08:54:22

Že by mi to v labu protiprávně crossli? Objednáno bylo E6...


  • 0

#7 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 říjen 2017 - 10:55:45

však to vidíš jestli je obraz na filmu pozitiv či negativ ne :)


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 říjen 2017 - 11:24:22

To, že mi vyvolali diak ako negatív sa mi už stalo, treba isť reklamovať, a nech ti vrátia peniaze a dajú nový materiál, ktorý ti zničili.


  • 0

#9 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 říjen 2017 - 13:32:41

však to vidíš jestli je obraz na filmu pozitiv či negativ ne :)

:)


  • 0

#10 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 říjen 2017 - 13:35:50

To, že mi vyvolali diak ako negatív sa mi už stalo, treba isť reklamovať, a nech ti vrátia peniaze a dajú nový materiál, ktorý ti zničili.

Dojdu se zeptat, ale nevím, jestli pořídím bez účtenky. Mám jen originál obálku s poznámkami pro laboranta a na zákaznické kartě záznam o nákupu. Já si ale nejsem jistej, jestli je to cross, nebo to takhle jako má vypadat. Jak jsem psal výše, je to první pokus s tímhle matrošem.


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 říjen 2017 - 13:45:33

promiň:  nepoznáš rozdíl mezi negativem a pozitivem? 

p.s.  kašli na to,  máš  Umění,  co by za to lomografisti dali!


  • 0

#12 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 říjen 2017 - 14:04:49

promiň:  nepoznáš rozdíl mezi negativem a pozitivem? 

p.s.  kašli na to,  máš  Umění,  co by za to lomografisti dali!

teď si nejsem jist, jestli si dobře rozumíme: tvrdíte, že vyvoláním inverze v C-41 vznikne negativ? 


  • 1

#13 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 říjen 2017 - 21:06:26

promiň:  nepoznáš rozdíl mezi negativem a pozitivem? 

p.s.  kašli na to,  máš  Umění,  co by za to lomografisti dali!

podíval jsem se na prezentace jiných fotografů na netu a řekl bych, že to volali konformně procesem E6 - viz např.: https://tahusa.co/an...chrome-200-400/ ... poznámku o nerozpoznání negativu od pozitivu tedy (ačkoliv si ji neberu osobně) příliš nechápu...


  • 0

#14 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 13 říjen 2017 - 23:23:38

teď si nejsem jist, jestli si dobře rozumíme: tvrdíte, že vyvoláním inverze v C-41 vznikne negativ? 

 

Co jiného by mělo vzniknout??


  • 0

#15 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 říjen 2017 - 00:29:29

 

teď si nejsem jist, jestli si dobře rozumíme: tvrdíte, že vyvoláním inverze v C-41 vznikne negativ? 

 

Co jiného by mělo vzniknout??

 

padesát odstínů zelené (jak je možno vidět v nemálo galeriích) ... ne vážně ... ačkoliv z celého srdce děkuji za otázky mně položené, přesto bych spíš přeci ještě jednou požádal raději o odpověď - domníváte se, že to není E6, ale že to bylo crossnuto?


  • 0

#16 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 říjen 2017 - 08:23:32

Pokud jsou skeny přímo z filmu a neinvertované, tak to je vyvoláno E 6. Pokud ti z toho udělali fotky a ty jsi naskenoval, nejde to stoprocentně říct, pokud nám neukážeš naskenovaný film.


  • 0

#17 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 říjen 2017 - 10:45:38

Ako napísal Pavel, pokiaľ neuvidíme film, z fotiek sa nedá určiť, ako je film vyvolaný.

Na druhej strane, ak je film vyvolaný správne, teda ako inverzia, dajú sa z toho tiež urobiť fotky, buď priamo na inverzný papier, alebo cez internegatív, ale to by bolo podstatne  drahšie, ako klasická fotka systému negatív-pozitív


  • 0

#18 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 14 říjen 2017 - 14:20:10

Tak jinak, pokud se podíváš na vyvolaný film - nikoli fotografie z něj. Má podobu negativu nebo pozitivu? Chceme tě uchránit zbytečného ztrapnění na místě.

Inverzní vyvolání (E-6) udělá i z původně negativního materiálu pozitiv a naopak. To co dělá výsledek takový jaký je je vyvolávací proces. Na inverzním filmu vyvolaném procesem C-41 nemůže vzniknout inverzní obraz.

V odkazu se můžeš podívat, jak vypadá výsledek z cross procesu - to co hledáš je podoba filmu nikoli výsledné snímky...

http://www.leifnorma...ilm-e6-and-c41/


  • 0

#19 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 říjen 2017 - 09:54:53

Jo taaakhle. Vy jste mě, holoto, podezřívali, že nepoznám diák od negativu! :)

 

Je to pozitiv, o tom žádná. To nedorozumění vzniklo mou nevědomostí ohledně toho, jak vypadá crossnutý diák - nikdy jsem ho v ruce neměl a až do dneška jsem si myslel, že obraz je na něm pozitivní, jen barevně "vyšinutý". Už jsem doma, díky moc. 

 

Tak jo, ať mír dál zůstává s touto krajinou...


  • 0

#20 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 říjen 2017 - 11:10:05

:cool:

Tak když jsme si to vyjasnili, je na čase se zamyslet nad tím proč je výsledek takový jaký je... Proces byl tedy zvolen správně.

Já tenhle film v ruce nikdy neměl, ale když koukám na výsledky na netu, vidím, že to není úplně košer film stran věrnosti barev. Spíš takový "retro" à la dávno prošlé diáky ze šedesátek/sedmdesátek. Ovšem, popravdě, nenašel jsem adekvátně ujeté výsledky, které by ospravedlňovaly tak značný posun barev a takovou zrnitost jako máš ty... (první tři a poslední dva vypadají jak z různých materiálů)


  • 0

#21 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 říjen 2017 - 09:47:38

U těch prvních 3 záběrů se dá zrnitost svést na podexpozici (omylem foceno na 800, když avizované rozpětí je 200-400). Ty poslední 3 jsou zas na 200 a jsou to v podstatě škvarky. Zdá se, že optimální výsledky budou někde kolem 320-400 - viz např. ten odkaz z výše: https://tahusa.co/an...chrome-200-400/

 

No, určitě ještě alespoň pár filmů pořídím, už kvůli testu na ASA 400. Těším se na výsledky ostatních!


  • 0

#22 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 říjen 2017 - 10:44:00

Mne by upřímně zajímalo, jakou výhodu spatřuješ v preferenci tohoto filmu oproti materiálům Fuji/Kodak/Agfa?

 

Cena u nových je podobná, u starších prošlých i výrazně nižší. Při započtení ceny vyvolání je rozdíl nevýznamný.

Kvalita je i u velmi starých materiálů výrazně lepší a pokud to chci zprasit nějakým efektem, vždy se toho dá známými postupy dosáhnout.

Hlavně, archivační stálost materiálu je úplná neznámá - což u diáku považuji za nejdůležitější vlastnost.

 

Díky:)


  • 0

#23 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 17 říjen 2017 - 13:01:12

No nevím, je to už dávno co jsem dělal E-6 a P-3 nebo RA-4. Nemůžu si však vzpomenout, že bych měl v ruce takhle mizerné výsledky. Aby byl na podexpozici posun do purpuru a na přeexpozici silný do žluta jsem na jednom filmu skutečně nikdy neviděl. Ale třeba je má paměť po těch letech jen děravá (?) Možná keko, který s tím dělá dodnes by věděl...

Mně se to fakt vůbec nelíbí...


  • 0

#24 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 17 říjen 2017 - 13:03:29

... ále kruciš - mělo být pochopitelně P4 (namísto RA-4)...


  • 0

#25 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 říjen 2017 - 13:40:19

Mne by upřímně zajímalo, jakou výhodu spatřuješ v preferenci tohoto filmu oproti materiálům Fuji/Kodak/Agfa?

 

Cena u nových je podobná, u starších prošlých i výrazně nižší. Při započtení ceny vyvolání je rozdíl nevýznamný.

Kvalita je i u velmi starých materiálů výrazně lepší a pokud to chci zprasit nějakým efektem, vždy se toho dá známými postupy dosáhnout.

Hlavně, archivační stálost materiálu je úplná neznámá - což u diáku považuji za nejdůležitější vlastnost.

 

Díky:)

Tento film oproti Fujině, Kodaku či Agfě nepreferuji, takže ti vlastně nemůžu odpovědět. Byla to jedna rolička ... nemyslel jsem tím nic špatnýho ... :)


  • 0

#26 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 říjen 2017 - 13:44:54

No nevím, je to už dávno co jsem dělal E-6 a P-3 nebo RA-4. Nemůžu si však vzpomenout, že bych měl v ruce takhle mizerné výsledky. Aby byl na podexpozici posun do purpuru a na přeexpozici silný do žluta jsem na jednom filmu skutečně nikdy neviděl. Ale třeba je má paměť po těch letech jen děravá (?) Možná keko, který s tím dělá dodnes by věděl...

Mně se to fakt vůbec nelíbí...

Proto by bylo záhodno, kdyby tu postnul výsledky i někdo jiný ... vyloučila by se varianta náhodného zmršení mou dvojctihodnou osobou.


  • 0

#27 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 říjen 2017 - 14:31:06

A nebol tento film myslený ako "lomografi"? Nič v zlom, ale keď sem tam nechtiac sa dostanem na stránky "Lomografistov," toto mi to hodne pripomína.


  • 0

#28 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 17 říjen 2017 - 14:43:26

jak na strane vyrobce

.

tak na strane fotoaparatu(fotografa)

 

.

vario


  • 1

#29 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 17 říjen 2017 - 18:18:42

Mozno si staci precitat anglicky/nemecky text, pripadne sa pozriet na zverejnene obrazky na nete. Film by mal podavat teple az neutralne tony a to v zavislosti na nastavenej citlivosti.

E-6 proces tak, ako ho poznam ja, bol navrhnuty pre neutralne filmy. Z amojich mladych cias museli filmy byt co najvernejsie.Dodnes ic Fuji take ponuka.

Rollei Vario Chrome je cosi ine. Ked vyrabame fotografie spickovi svadobnym fotografom, casto su fotografie zmrsene do podobnych retro a teplotonov. Nic proti gustu, pre mna to nie je. Ale nezanavam to. Je fajn, ze si clovek moze vybrat.
Film je urceny hlavne na skenovanie. Cibachrome? Uz cena by asi vylucila robit z podobnych filmov pokusy. Ale, kto vie, keby tak bol ten material k mani.
Hore vyobrazeny pokus sa nijako nevymyka mojim ocakavaniam.

Ja tvrdim, ze uplne najlepsi farebny film je Tri-X :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních