Přejít na obsah


Fotka

Druhé Nikon tělo - FM2 vs F5

F6 FM2

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
50 odpovědí na toto téma

#1 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 1 srpen 2017 - 08:43:47

Ahoj, jelikož potřebuji druhé Nikon tělo (ať mám po ruce vždy dvě různé citlivosti filmů ihned k focení), hledám druhé tělo ke svému Nikonu F80 (za ten cash je to mimochodem skvělý a lehoučký foťák). Sešly se mi nabídky na dvě těla, FM2 za cca 5 tis Kč v krásném sbírkovém stavu nebo F5 taky v krásném stavu kolem 7-8 tis. Kč. Abych se přiznal, lákají mě obě. Oboje je víceméně mechanicky to nejlepší, co kdy Nikon vyrobil. U F5 vidím výhodu v tom, že mi na tom poběží všechny skla včetně stabilizovaných (Tamron 70-200/2.8 a Sigma Macro 105/2.8) a že AA baterky do něj seženu na každém rohu. FM2 má zase výhodu v tom, že fotí i bez šťávy, je menší a lehčí a že s ním budu potenciálně tahat jen dva objektivy (24/2.8 AF-D a 50/1.8 AiS). Který byste vybrali vy a čeho se při osobním výběru obou vyvarovat/na co dát pozor? Fotím hlavně v terénu (treky, dovolené, adventure výlety atd.)


  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 1 srpen 2017 - 09:13:18

Ahoj, ja by som zvolil FM2 (alebo kľudne aj FM bez "2" - rozdiely sú minimálne a bývajú lacnejšie) - jeden dôvod, ktorý si nespomenul je ostrenie s manuálnymi sklami. Neviem akú má F5 matnicu, no keby si časom chcel dokupovať lacné a kvalitné Ai sklá (s FM aj non-Ai) tak ostriť sa ti bude výborne.


  • 1

#3 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 1 srpen 2017 - 09:26:35

Momentálně nemám žádné manuální skla. K FM2 bych si musel/chtěl dokoupit padesátku (AiS nebo E Series). Momentálně vlasntím 18-35/3.5-4.5G, 24/2.8D, 28-80/3.3-5.6G, 50/1.8G, 70-200/2.8 a 105/2.8. Na F5 by měly jet všechny, na FM2 by mi asi jel jen 24/2.8D. Každopádně díky za tip.


  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 1 srpen 2017 - 09:53:38

Tak kandidát je jasný - F5, keď máš takúto zbierku :)


  • 0

#5 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 1 srpen 2017 - 13:35:20

K temto sklum urcite F5 (nebo kdyby se objevila za rozumnou cenu tak radeji F6).
Ale FM jsou krasne malinky a mit jedno telo s nejakym pancake objektivem je taky docela radost.
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 srpen 2017 - 20:56:29

když manuální Nikon...tak krom SP či S2...jedině F3HP!


  • 1

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 9 srpen 2017 - 07:21:47

a proč ne  F2?  nejlépe AS :-)


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 srpen 2017 - 09:56:35

Oooo.

F2 je pre tych, co chcu ukazat, ze to myslia vazne.
F2 sa da pouzit aj ako ucinna obrana proti medvedovi. Skvela vec pri potulkach prirodou.


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 9 srpen 2017 - 10:02:41

Na medvěda bych vzal raději Zenita.   Neoželel bych jej,  pokud bych po vzoru husitských práčat tento po medvědovi vší silou mrštil  a  vzal do zaječích. F2 bych asi oplakal, pokud bych jej později nedohledal.


  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 srpen 2017 - 12:07:33

ale Jirko nóó, na toho medveďa je lepší P Six s 300objektívom :-P


  • 1

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 9 srpen 2017 - 12:11:29

i kdepak,   na  to  nemám  figuru ani sílu,   s  tím jsem jednou  za mlada,  ještě plný sil,  byl  na petrových kamenech fotit kamzíky a měl jsem toho plné kecky  :-D


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 srpen 2017 - 21:48:26

F2 sa nevrha prakom. F2 sa za popruh omota okolo zapastia a roztoci napred nad hlavou, nasledne sa fotograf otaza okolo svojej osy. Uplne ako Katerina Safrankova. Akurat sa F2 neupusti za ucelom zalucenia 65-75 metrov, ale sa plieska medvedom po gebuliach. Utekajuce medvede sa nasledne nasnimaju casom 1/500 a clonou okolo 4 az 5,6 na Tri-X a doma vyvola v D-76ke na E.I. 1600 ... Fotografie utekajucich medvedov sa zastipcuju na zinke natiahnutej od smerku po smrek, lykozruta proste, uprostred Tanapu. Ako vystraha turistom, ale aj medvedom.
Ospravedlnujem sa za OT.


  • 0

#13 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 srpen 2017 - 11:27:27

Tak nakonec jsem koupil FM2 ve velmi pěkném stavu. F5 nebyla v inzerovaném stavu (při zaclonění byla vidět odřená matnice, nedržel gumový grip, na závěrce byla lehce sešoupaná ta černá barva, takže bylo asi hodně nacvakáno atd.). FM2 je jeden z těch dřívějších modelů s titanovou závěrkou (buňky ve tvaru včelí plástve), na nálepce kvality na hledáčku je číslo "92", předpokládám, že to je rok, kdy to prošlo kontrolou kvality. Na spodní straně je jeden šroub stále zapečetěn zelenou barvou, patrně tedy ještě fotoaparát nebyl nikdy rozebrán. Koupil jsem k tomu i novou AF 50mm f/1.8D, takže mi pojede i na F80 a D700. Jednu mouchu ale má - na zrcátku, na spodní straně se asi začínalo obtiskávat lepidlo ze světlotěsnění před matnicí. Asi to bude stářím té pěnovky. Viděl jsem na eBayi opravné sady světlotěsnění k matnici i do dvířek, akorát na výměnu toho u matnice si moc netroufnu - doporučíte někoho šikovného na severní moravě / novojičínsku?


  • 1

#14 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 srpen 2017 - 11:29:27

Ještě fotka:

https://drive.google...iew?usp=sharing


  • 0

#15 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 14 srpen 2017 - 12:19:13

Ten je k zulíbání. Skoro bych Tě káral, že jsi jej nepoložil na nějakou kulantnější podložku :-)


  • 0

#16 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 14 srpen 2017 - 13:02:38

Úplně jsem se oblíznul. Kdysi jsem po něm tajky toužil... Nádhera!


  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 14 srpen 2017 - 13:02:53

dobře jsi udělal,  výborný čudlík i skléčko. 

jak moc  spěcháš na  těsnění a nárazník zrcátka? 

nějaký matroš  doma  mám,   podívám se na potřebné tloušťky  (bude to asi stejné jako na FA,  ale  to je jen momentální spekulace)  a  můžu  odříznout a poslat  ti  v obálce.   piš  SZ.  Zvládnout  se  to  dá,   když jsem se  to naučil i já se  slabým zrakem  a  stářím třesoucíma se rukama.   Tu někde je  v diskusích  i  podrobný postup,  resp. kde získat  polopatický návod od  J.Goodmana z Texasu,  který svého času  sady  těsnění i s návody prodával. 


  • 0

#18 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 srpen 2017 - 13:46:46

Díky za pochvalu, je to sexy stroj. U té F5 mě hlavně mrzelo, že byla v jiném stavu, než dotyčný uváděl. Argumentům typu "tu matnici vyčistíte kartáčkem" jsem se smál... FM2 jsem schválně postavil na popruh, až nestojí tím chromem na té plastové krabici :-) Už v něm je Fomapan 200 a cvakám. Na ten nárazník zrcátka nějak nespěchám - lepidlo, co na něm bylo jsem očistil ušní tyčinkou namočenou v tech. benzínu, a bylo to pryč. Ani to nějak nejde vidět na fotkách protože ta část zrcátka, na kterou se to chytá, není v hledáčku vidět. Spíš mám strach ať časem neupadne větší kousek toho těsnění a nelítá to pak někde v zrcátkové komoře nebo v závěrce.


  • 0

#19 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 14 srpen 2017 - 14:44:52

strach je oprávněný.    jakmile se  ta  sračka  ze zdegenerovaného nárazníku či  těsnění  dostane mezi lamely závěrky,  ouvej!


  • 0

#20 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 15 srpen 2017 - 06:53:14

Nevadí mě ten popruh, který k aparátu patří. Mě vadí ta plastová bedna! :smile:
  • 0

#21 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 15 srpen 2017 - 08:20:56

Tak po včerejším focení se mi přilepil další kousek pěny k zrcátku, takže to začíná být aktual. Zkusil jsem pana Blažka z Nového Jičína a tyto věci pořád opravuje, už jsme domluveni na příští týden na výměnu.


  • 0

#22 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 15 srpen 2017 - 08:25:58

Pár dalších fotek:

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing


  • 0

#23 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 srpen 2017 - 09:06:18

Krása, jen malý detail: to pečetidlo na spodku bych spíš přisuzoval nějakému dodatečnému zásahu. Ale tím si nenech kazit radost, pan Blažek ti ho jistě vymazlí a pak už budeš jen sklízet ovoce... ;)


  • 0

#24 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 15 srpen 2017 - 09:54:51

Rozmysla som, ked je aparat z druhej ruky, ci by ma tesilo, ze je srobovakom nedotknuty, alebo pravidelne servisovany.
Keby bol aparat spoza ex-zeleznej opony a bol by kategorie Leica M, asi by ma tesilo, ze aparat bol v servise pravidelne. Ved pozvazte, vycistit, premazt, nstavit ... to predsa robime aj s autami (zial v mojom veku aj s vlastnym telom). Lakovy puntik na srubke moze znamenat aj to, ze servis jednoducho chce vediet, ci medzi dvoma zasahmi nemal v rukach aparat nejaky pionier.

RAz som mal v rukach nejaky cas Olymus OM-1, nadherny kus, polep vymeneny za modru koziu kozku, dva prekrasne objektivy, radost chytit. To nebol aparat v povodnom stave, ale naopak velmi peclivo osetrovany.
Sam som bordelar a na ziadnom aparate penove dorazy nevymienam. Ale prisiel som tak raz o Nikon FG, ku ktoremu bola este aj krabica s originalnymi silikonovymio vreckami a kusok penoveho dorazu uplne zdevastoval zrkadlo a matnicu :(  Ono to ide dat dole, ale ta-tam je cisty priehlad.


  • 1

#25 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 15 srpen 2017 - 10:47:42

Jj, FM2 jsou krasavci!

 

fm2noct.jpg


  • 0

#26 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 15 srpen 2017 - 11:40:07

FA taky nevypadá špatně :)


  • 0

#27 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 21 srpen 2017 - 09:10:43

Tak pan Blažek mi FM2ku uzdravil - nové těsnění zrcátka je na místě, oprava byla na počkání. Jde se fotit.  :cool:
 
fm2foam

 


  • 0

#28 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 2 prosinec 2018 - 12:16:11

Nikony k sežrání  jsou v Norimberku


  • 1

#29 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 13 leden 2019 - 09:55:02

Kolegove umite mi nekdo rict ktere Nikon telo je nejmensi? Chci neco maleho "do kapsy" Nejprve jsem trochu pokukoval po OM systemu...uz delsi dobu se mi libi ale nechci kupovat dalsi system kdyz uz mam vse na nikony. Kdysi jsem si drzel jeste Pentax ale tahani dvou tel a k tomu dvou ruznych rad objektivu bylo trochu kontraproduktivni.

Tudiz bych se zameril pouze na tela Nikon....FM, FG, FE,.... Jak jsem jiz psal..chci neco jednoducheho a co nejmensiho. Zatim je faforitem FM rada, nicmene nechci opet resit strachy ze ztraty ci poskozeni pri tahani po akcich. Je z nich asi cenove nejvys tak proto.

Zameruji se pouze na kovova...bakelitak by se mi rozletel kdybych s tim majznul medveda ci odhanel opilce dozadujici se okamziteho nahledu prave porizene fotky :D


  • 0

#30 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 13 leden 2019 - 10:41:57

Nejmenší je FG a EM. Měl jsem kdysi Nikony FM a zároveň Olympusy OM. Když se stejná výbava (těla a objektivy stejných ohnisek) srovnala, zabíral OM systém asi 2/3 prostoru který potřebovaly Nikony. Navíc Olympusy mi připadají opticky zajímavější. Nikony šly do světa.


  • 0

#31 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 13 leden 2019 - 10:48:30

Olympus FG-20 je skutečně nádherná záležitost. Měl jsem dva a vždy krásný focení. Když si k tomu pořídíš placatý Nikkor 50 serie E, není co řešit. navíc toto tělo umí vyřadit i baterii a dělat časy na "B". Je malý, skvělý.


  • 0

#32 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 13 leden 2019 - 10:50:04

Olympus FG-20 je skutečně nádherná záležitost. Měl jsem dva a vždy krásný focení. Když si k tomu pořídíš placatý Nikkor 50 serie E, není co řešit. navíc toto tělo umí vyřadit i baterii a dělat časy na "B". Je malý, skvělý.

Včerejší sudový mě ještě neopustilo, samozřejmě že se jedná o NIKON.


  • 0

#33 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 15 leden 2019 - 20:33:37

Z Nikonů asi EM - měl jsem druhou generaci v podstatě ve stavu nového kusu (to někdo musel vytáhnout ze skříně, jinak to není možný) a byl to fajn foťák. Malej, takže se držel skoro jen prstama. Synchro čas blesku 1/90s, bez baterií dá 1/90s, Bulb a údajně i 1/1000s (neověřoval jsem ale). Pouze priorita clony s manuální možností +2 EV, do 1. snímku na ukazateli ale nechtěl fotit a tvářil se, že nefunguje (kdo toto vymyslel :wacko:). Jak vypadá v mých prackách viz. foto  :mrgreen:

 

Ad Olympus - mám OM-2n, měl jsem i Nikon FM2n a za sebe můžu říct, že přes lepší parametry u FM2n (synchro čas 1/250s, max. čas 1/4000s, titanová závěrka) je Olympus pocitově lepší stroj a jde z něj určitý charakter. U FM2n jsem tento pocit neměl a systém jsem vyměnil. Tento Olympus včetně 28, 50 a 85 objektivů a blesku T20 navíc vejde v pohodě do malé brašničky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#34 MartinHrubos

MartinHrubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 únor 2019 - 15:29:26

Neviem prečo sa mi zdá, že FG a EM sú nie celokovové. Síce sú malé, ale pevnejšie a odolnejšie sú FE a FMky. Už vôbec tým, že majú časy do 1/1000. FM by u mňa vyhrala, pretože to je mechanika. Osobné mám FM2n a veľkosť mi neprekáža.


  • 0

#35 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 1 březen 2019 - 12:14:44

Martin: ty rychlosti už dneska nejsou problém, když vezmeš sunny-16 a jak jsou dnešní materiály pružné, tak u stovky filmu jsi u +2EV přeexpozici, kterou ten film zkousne, na cloně f/2.8 během slunečného dne, pokud to je záměr takto fotit. A ano, stačí na to foťák s 1/1000s a není potřeba ND filtr. FM2 je určitě skvělá mašina a demonstrace japonské preciznosti v mechanice, schopná fungovat i v extrémních podmínkách.


  • 0

#36 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 1 březen 2019 - 12:30:32

Tož..   po  několika vyvolaných a nazvětšovaných filmech  prohnaných Nikonem F90x  mohu  sdělit,  že jak jsem se těšil,  že  AF tělo s AF objektivem  mě zbaví starostí s  ostřením,  tak prd prd prd.   Za prvak  to má  tak malou matnici,  že  si připadám jak s digošem u oka,  druhak  s tím  AF ostřením to  není až tak  stopro.   A s manuálním objektivem  žalostné.   Zlatej  F2 či FA s velkým hledáčkem a matnicí s mikrorastrem a ostřicím klínem!  Jediné,  v čem vydím výhodu,   jsou rychlé expoziční časy a  rychlé sériové snímání.   Ovšem,  skoky o tyči nefotím,  tak to  oželím,   a  když už,  tak Contaxy 167MT či Aria to umí též. 


  • 0

#37 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 1 březen 2019 - 12:51:25

Jirin_ole, což takhle vyzkoušet něco od Minolty? Můj Dynax 60 ostří výborně, matnice je velká a přehledná, pocitově asi jako u OM systému... Akorát nejkratší čas závěrky jenom 1/2000, což mě občas sejří.


  • 0

#38 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 1 březen 2019 - 12:55:55

u Minolty jsem skončil  s  kompletní řadou MF SLR těl a téměř komplet řadou Rokkorů k nim,  o  AF  zájem nemám (i když  pár jich ve skříni leží,  nepoužívám je, jsa staromilec).   :-)


  • 0

#39 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 1 březen 2019 - 12:58:55

jirin: všechny AF Nikony mi ostří a ostřily dobře až na jeden objektiv, jehož vlastností "by design" je silně "kurvaturní" (nevím jaké slovo se na to používá v češtině :mrgreen: ) rovina zaostření - AF-S 28mm f/1.8G. Jestli F90X ostří blbě např. s pevnou 50kou, pak je něco špatně v hardwaru.


  • 0

#40 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 1 březen 2019 - 13:13:43

Vážení kolegové, mám starý Nikon F z roku 1967 jen s hranolem a výměnnou optikou Nippon-Kogaku bez AI. Ve Vietnamu s tím zabíjeli krysy v zákopech. Je to dnes pustý anachronismus, ale byl to můj sen, který se mi podařilo uskutečnit. Původní objektivy se daly nasadit na NIKON 4, který měl unášecí čep clony AI skryt v drážce

objímky na těle přístroje. Měření s pracovní clonou by fungovalo bez potíží. Ale ta cena v době, kdy se na trh dostávají jen profesionálně orvané vraky za hranicí jejich životnosti, které byly v nepřetržitém provozu a putovaly z ruky do ruky, jako krumpáč na D1, do toho nemá žádný smysl investovat. Dnes není sebemenší důvod dělat věci důkladně a z kvalitních materiálů, aby vydržely těžké podmínky a dalo se na ně spolehnout. Fotoaparát má dneska životnost a hodnotu plechovky od piva. Nemá smysl se zbavovat spolehlivé techniky. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik 


  • 0

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 1 březen 2019 - 13:15:05

Lukee,   není to  vada AF aparátu,  je to jeho vlastnost.    Tou vlastností jsou ostřící body.    Já jsem  si za  svých bezmála 50 let focení  zvykl na  kompozici a  ostření na MF tělech  tam,  kam chci já.   Což  mám u AF aparátů při rychlém focení problém si ohlídat,  tak  to  prostě  udělá aparát  sám a  neptá se mě :-D


  • 0

#42 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 1 březen 2019 - 13:21:01

Eriku,    žádný  anachronismus,   je to prostě  splněný sen!    Že jsme (někteří)  ty své sny a touhy  v sobě museli  dusit 25-40 let,  než nám byly zbourány zdi a  prostříhány ploty, abychom si je konečně splnit mohli,  už  je jiná věc :-D


  • 0

#43 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 1 březen 2019 - 13:25:01

Lukee,   není to  vada AF aparátu,  je to jeho vlastnost.    Tou vlastností jsou ostřící body.    Já jsem  si za  svých bezmála 50 let focení  zvykl na  kompozici a  ostření na MF tělech  tam,  kam chci já.   Což  mám u AF aparátů při rychlém focení problém si ohlídat,  tak  to  prostě  udělá aparát  sám a  neptá se mě :grin:

Doporučuji použít bodový AF (tedy ostření jenom středovým bodem). Takhle to používám pořád a v podstatě to odpovídá ostření na MF aparátu, akorát s tím, že foťák zaostří za tebe. Pokud používáš celoplošné AF, tak máš daleko menší kontrolu nad tím, kam ti foťák vlastně zaostří.


  • 0

#44 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 1 březen 2019 - 13:48:26

Vážený kolego Jiří, čas letí jak splašený kůň. Před nějakými 25 lety se mi podařilo získat zánovní NIKON F, postupně pak jednotlivé kusy výměnné optiky. V roce 2018 jsem narazil na Nippon Kogaku UD f=3,5/20 ve stavu sběratelském. Teď je důležité si užívat té radosti a neztrácet drahocenný čas hovadinami. 3 dvojité kazety Linhof formátu 9x12cm ve stavu nových a dokonalá zaostřovací lupa Rodenstock Apo 4x na VF Linhof- Bi System, které mi náhodně přistály před několika dny jsou pro mne další inspirací k tomu, abych z krmítka pro sýkorky sestavil opět funkční fotoaparát. Syn odložil 1,9kg válec CARBO LIDER - Glykogen Loader s dodatkem, že citrusové aroma je "ekl", tak mám zdarma kýbl energie ze španělskej bejků, abych mohl odtáhnout těch 25 kilo vybavení na podvozku od dětského kočárku někam do polí, než se bez setí nevyhubitelně a opět zažloutnou tím smrdutým zeleným Bio-bordelem. Má to jedinou výhodu, nemusel jsem letos na běžkách v polích vůbec mazat skluznice. 

S přáním Dobrého světla: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#45 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 1 březen 2019 - 13:52:09

Lukee,  OK,   je to  o zvyku.   Málokdy  fotím tak,  že  mám  bod,  na který potřebuji ostřit,   na  středu obrazu.  Kompozice je pro mě důležitější.   Já nehanobím   Nikon AF  aparát.    Pouze  říkám,  že to  pro mě není,   že je pro mě  furt  pohodlnější  manuál  s  výbornou  matnicí,  na což jsem si  zvykl.   Prostě  starého psa novým kouskům nenaučíš :-)


  • 0

#46 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 2 březen 2019 - 08:09:18

Ta poslední odpověď nebyla ode mně, ale OK :mrgreen: Taky málokdy ostřím mimo střed, kvůli tomu tam je právě AF-Lock tlačítko - zaostřím kam chci, zablokuju AF právě tímto tlačítkem a překomponuju. Je to nesmírně efektivní, než focus lovit krajními body, které se navíc málokdy při špatném světle chytají. Právě jediné sklo, kde to takto úplně nefunguje je ta 28/1.8 a když ostřím na stranu, musím použít krajní body. U MF těl ale ostření na kraje taky není vždycky úplně ono, protože mikrorastr a klín se nachází jen v kružnici uprostřed matnice - neříkám všude, ale většina foťáků se standardní matnicí to má takhle.


  • 0

#47 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 březen 2019 - 09:06:10

Hm, ja s AF nemám problém. Mám nastavené na bodové meranie, nastavím na bod, ktorý chcem mať ostrý, namačknem spúšť, počkám kým zaostrí, a potom si už urobím záber ktorý chcem a odpálim závierku. Fotoaparát drží zaostrenie kým nepustím spúšť, alebo neexponujem.


  • 0

#48 MartinHrubos

MartinHrubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 4 březen 2019 - 13:22:12

Martin: ty rychlosti už dneska nejsou problém, když vezmeš sunny-16 a jak jsou dnešní materiály pružné, tak u stovky filmu jsi u +2EV přeexpozici, kterou ten film zkousne, na cloně f/2.8 během slunečného dne, pokud to je záměr takto fotit. A ano, stačí na to foťák s 1/1000s a není potřeba ND filtr. FM2 je určitě skvělá mašina a demonstrace japonské preciznosti v mechanice, schopná fungovat i v extrémních podmínkách.

 

Mal som Pentax K2 s 1/1000nou časom a chutnal som si na Velviu 50ku na pekné farby, či sňou na ostrejšom slnku. Ale dá sa aj tak fotiť. Netreba vždy rýchle časy, pravda. Síce ono svoj význam majú aj 50tky keď už 25ky iso filmy do toho prudkého svetla. Prípadne pre toho, kdo hľadá fotku bez zrna. Problém nastáva tam kde je málo svetla a materiály 800, 1600 asa často v kritických tieňoch nemajú také dobré vlastnosti, alebo kontrastná scéna to skomplikuje. Treba sa to učiť mať pod kontrolou. Je to o praxi. A preexpozícia jak vravíš pri filmových materiáloch je v pohode. To poznám. Posledne hlavne pri expirovaných filmoch je nutná.


  • 0

#49 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 4 březen 2019 - 13:54:10

No pokud bych chtěl AF, nešel bych do ničeho nižšího než F100. Ostření má být rychlé a spolehlivé, což se u prvních AF SLR moc nekoná a v praxi je manuální ostření lepší. Imho.

 

Nikoní 28/1.8 je trochu sviňský objektiv.. kreslí excelentně a lepší je pouze výrazně dražší 28/1.4, avšak.. ono to nemá rovinu ostrosti ale kulatou sféru ostrosti, která se navíc při zaclonění hýbe tam a zpět. Takže použitelné je to na plnou díru a pak od 5.6 výše. To jsem se vyškolil při focení svatby, společná fotka na f2.8 a ostrý je pařez metr před svatebčany. Ale třeba Zeiss 28/2 tím trpí taky.


  • 0

#50 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 4 březen 2019 - 20:17:30

Beranek: skvěle popsáno to chování 28čky. Ono jde ten focus shift kompenzovat přes AF fine tune, ale je to piplačka a v podstatě to člověk piplá jen na jednu clonu. Když jsem vybíral světelný wide, tento objektiv mě zajímal asi nejvíc - nic širšího jsem nechtěl, na krajinu mám skvělý 18-35G a světelná skla 20-24mm na reportáž už docela slušně kosí perspektivu snímku. 24/2.8D má slabé rohy, 28/2.8D taky nic moc. Vybíral jsem tedy spíš z dvojice 28mm nebo 35mm f/1.8.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních