Přejít na obsah

Fotka

Druhé Nikon tělo - FM2 vs F5

F6 FM2

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 1 srpen 2017 - 08:43:47

Ahoj, jelikož potřebuji druhé Nikon tělo (ať mám po ruce vždy dvě různé citlivosti filmů ihned k focení), hledám druhé tělo ke svému Nikonu F80 (za ten cash je to mimochodem skvělý a lehoučký foťák). Sešly se mi nabídky na dvě těla, FM2 za cca 5 tis Kč v krásném sbírkovém stavu nebo F5 taky v krásném stavu kolem 7-8 tis. Kč. Abych se přiznal, lákají mě obě. Oboje je víceméně mechanicky to nejlepší, co kdy Nikon vyrobil. U F5 vidím výhodu v tom, že mi na tom poběží všechny skla včetně stabilizovaných (Tamron 70-200/2.8 a Sigma Macro 105/2.8) a že AA baterky do něj seženu na každém rohu. FM2 má zase výhodu v tom, že fotí i bez šťávy, je menší a lehčí a že s ním budu potenciálně tahat jen dva objektivy (24/2.8 AF-D a 50/1.8 AiS). Který byste vybrali vy a čeho se při osobním výběru obou vyvarovat/na co dát pozor? Fotím hlavně v terénu (treky, dovolené, adventure výlety atd.)

• 0

#2 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 467 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 246

Publikováno 1 srpen 2017 - 09:13:18

Ahoj, ja by som zvolil FM2 (alebo kľudne aj FM bez "2" - rozdiely sú minimálne a bývajú lacnejšie) - jeden dôvod, ktorý si nespomenul je ostrenie s manuálnymi sklami. Neviem akú má F5 matnicu, no keby si časom chcel dokupovať lacné a kvalitné Ai sklá (s FM aj non-Ai) tak ostriť sa ti bude výborne.

• 1

#3 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 1 srpen 2017 - 09:26:35

Momentálně nemám žádné manuální skla. K FM2 bych si musel/chtěl dokoupit padesátku (AiS nebo E Series). Momentálně vlasntím 18-35/3.5-4.5G, 24/2.8D, 28-80/3.3-5.6G, 50/1.8G, 70-200/2.8 a 105/2.8. Na F5 by měly jet všechny, na FM2 by mi asi jel jen 24/2.8D. Každopádně díky za tip.

• 0

#4 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 467 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 246

Publikováno 1 srpen 2017 - 09:53:38

Tak kandidát je jasný - F5, keď máš takúto zbierku :)

• 0

#5 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 187 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 14

Publikováno 1 srpen 2017 - 13:35:20

K temto sklum urcite F5 (nebo kdyby se objevila za rozumnou cenu tak radeji F6).
Ale FM jsou krasne malinky a mit jedno telo s nejakym pancake objektivem je taky docela radost.
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 771 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 7 srpen 2017 - 20:56:29

když manuální Nikon...tak krom SP či S2...jedině F3HP!

• 1

#7 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 829 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 877

Publikováno 9 srpen 2017 - 07:21:47

a proč ne  F2?  nejlépe AS :-)

• 0

#8 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 144 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 649

Publikováno 9 srpen 2017 - 09:56:35

Oooo.

F2 je pre tych, co chcu ukazat, ze to myslia vazne.
F2 sa da pouzit aj ako ucinna obrana proti medvedovi. Skvela vec pri potulkach prirodou.

• 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 829 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 9 srpen 2017 - 10:02:41

Na medvěda bych vzal raději Zenita.   Neoželel bych jej,  pokud bych po vzoru husitských práčat tento po medvědovi vší silou mrštil  a  vzal do zaječích. F2 bych asi oplakal, pokud bych jej později nedohledal.

• 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 955 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 109

Publikováno 9 srpen 2017 - 12:07:33

ale Jirko nóó, na toho medveďa je lepší P Six s 300objektívom :-P

• 1

#11 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 829 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 9 srpen 2017 - 12:11:29

i kdepak,   na  to  nemám  figuru ani sílu,   s  tím jsem jednou  za mlada,  ještě plný sil,  byl  na petrových kamenech fotit kamzíky a měl jsem toho plné kecky  :-D

• 0

#12 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 144 příspěvků(y)

Publikováno 9 srpen 2017 - 21:48:26

F2 sa nevrha prakom. F2 sa za popruh omota okolo zapastia a roztoci napred nad hlavou, nasledne sa fotograf otaza okolo svojej osy. Uplne ako Katerina Safrankova. Akurat sa F2 neupusti za ucelom zalucenia 65-75 metrov, ale sa plieska medvedom po gebuliach. Utekajuce medvede sa nasledne nasnimaju casom 1/500 a clonou okolo 4 az 5,6 na Tri-X a doma vyvola v D-76ke na E.I. 1600 ... Fotografie utekajucich medvedov sa zastipcuju na zinke natiahnutej od smerku po smrek, lykozruta proste, uprostred Tanapu. Ako vystraha turistom, ale aj medvedom.
Ospravedlnujem sa za OT.

• 0

#13 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 14 srpen 2017 - 11:27:27

Tak nakonec jsem koupil FM2 ve velmi pěkném stavu. F5 nebyla v inzerovaném stavu (při zaclonění byla vidět odřená matnice, nedržel gumový grip, na závěrce byla lehce sešoupaná ta černá barva, takže bylo asi hodně nacvakáno atd.). FM2 je jeden z těch dřívějších modelů s titanovou závěrkou (buňky ve tvaru včelí plástve), na nálepce kvality na hledáčku je číslo "92", předpokládám, že to je rok, kdy to prošlo kontrolou kvality. Na spodní straně je jeden šroub stále zapečetěn zelenou barvou, patrně tedy ještě fotoaparát nebyl nikdy rozebrán. Koupil jsem k tomu i novou AF 50mm f/1.8D, takže mi pojede i na F80 a D700. Jednu mouchu ale má - na zrcátku, na spodní straně se asi začínalo obtiskávat lepidlo ze světlotěsnění před matnicí. Asi to bude stářím té pěnovky. Viděl jsem na eBayi opravné sady světlotěsnění k matnici i do dvířek, akorát na výměnu toho u matnice si moc netroufnu - doporučíte někoho šikovného na severní moravě / novojičínsku?

• 0

#14 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 14 srpen 2017 - 11:29:27

Ještě fotka:

https://drive.google...iew?usp=sharing

• 0

#15 kapros1

kapros1

Nováček

• Předplatitel
  • 499 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 348

Publikováno 14 srpen 2017 - 12:19:13

Ten je k zulíbání. Skoro bych Tě káral, že jsi jej nepoložil na nějakou kulantnější podložku :-)

• 0

#16 KIM

KIM

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 122

Publikováno 14 srpen 2017 - 13:02:38

Úplně jsem se oblíznul. Kdysi jsem po něm tajky toužil... Nádhera!

• 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 829 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 14 srpen 2017 - 13:02:53

dobře jsi udělal,  výborný čudlík i skléčko. 

jak moc  spěcháš na  těsnění a nárazník zrcátka? 

nějaký matroš  doma  mám,   podívám se na potřebné tloušťky  (bude to asi stejné jako na FA,  ale  to je jen momentální spekulace)  a  můžu  odříznout a poslat  ti  v obálce.   piš  SZ.  Zvládnout  se  to  dá,   když jsem se  to naučil i já se  slabým zrakem  a  stářím třesoucíma se rukama.   Tu někde je  v diskusích  i  podrobný postup,  resp. kde získat  polopatický návod od  J.Goodmana z Texasu,  který svého času  sady  těsnění i s návody prodával. 

• 0

#18 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 14 srpen 2017 - 13:46:46

Díky za pochvalu, je to sexy stroj. U té F5 mě hlavně mrzelo, že byla v jiném stavu, než dotyčný uváděl. Argumentům typu "tu matnici vyčistíte kartáčkem" jsem se smál... FM2 jsem schválně postavil na popruh, až nestojí tím chromem na té plastové krabici :-) Už v něm je Fomapan 200 a cvakám. Na ten nárazník zrcátka nějak nespěchám - lepidlo, co na něm bylo jsem očistil ušní tyčinkou namočenou v tech. benzínu, a bylo to pryč. Ani to nějak nejde vidět na fotkách protože ta část zrcátka, na kterou se to chytá, není v hledáčku vidět. Spíš mám strach ať časem neupadne větší kousek toho těsnění a nelítá to pak někde v zrcátkové komoře nebo v závěrce.

• 0

#19 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 829 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 14 srpen 2017 - 14:44:52

strach je oprávněný.    jakmile se  ta  sračka  ze zdegenerovaného nárazníku či  těsnění  dostane mezi lamely závěrky,  ouvej!

• 0

#20 kapros1

kapros1

Nováček

• Předplatitel
  • 499 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 348

Publikováno 15 srpen 2017 - 06:53:14

Nevadí mě ten popruh, který k aparátu patří. Mě vadí ta plastová bedna! :smile:
  • 0

#21 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2017 - 08:20:56

Tak po včerejším focení se mi přilepil další kousek pěny k zrcátku, takže to začíná být aktual. Zkusil jsem pana Blažka z Nového Jičína a tyto věci pořád opravuje, už jsme domluveni na příští týden na výměnu.

• 0

#22 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2017 - 08:25:58

Pár dalších fotek:

• 0

#23 KIM

KIM

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 122

Publikováno 15 srpen 2017 - 09:06:18

Krása, jen malý detail: to pečetidlo na spodku bych spíš přisuzoval nějakému dodatečnému zásahu. Ale tím si nenech kazit radost, pan Blažek ti ho jistě vymazlí a pak už budeš jen sklízet ovoce... ;)

• 0

#24 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 144 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2017 - 09:54:51

Rozmysla som, ked je aparat z druhej ruky, ci by ma tesilo, ze je srobovakom nedotknuty, alebo pravidelne servisovany.
Keby bol aparat spoza ex-zeleznej opony a bol by kategorie Leica M, asi by ma tesilo, ze aparat bol v servise pravidelne. Ved pozvazte, vycistit, premazt, nstavit ... to predsa robime aj s autami (zial v mojom veku aj s vlastnym telom). Lakovy puntik na srubke moze znamenat aj to, ze servis jednoducho chce vediet, ci medzi dvoma zasahmi nemal v rukach aparat nejaky pionier.

RAz som mal v rukach nejaky cas Olymus OM-1, nadherny kus, polep vymeneny za modru koziu kozku, dva prekrasne objektivy, radost chytit. To nebol aparat v povodnom stave, ale naopak velmi peclivo osetrovany.
Sam som bordelar a na ziadnom aparate penove dorazy nevymienam. Ale prisiel som tak raz o Nikon FG, ku ktoremu bola este aj krabica s originalnymi silikonovymio vreckami a kusok penoveho dorazu uplne zdevastoval zrkadlo a matnicu :(  Ono to ide dat dole, ale ta-tam je cisty priehlad.

• 0

#25 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 187 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 14

Publikováno 15 srpen 2017 - 10:47:42

Jj, FM2 jsou krasavci!

fm2noct.jpg

• 0

#26 JirkaM

JirkaM

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 164 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 035

Publikováno 15 srpen 2017 - 11:40:07

FA taky nevypadá špatně :)

• 0

#27 lukee

lukee

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 21 srpen 2017 - 09:10:43

Tak pan Blažek mi FM2ku uzdravil - nové těsnění zrcátka je na místě, oprava byla na počkání. Jde se fotit.  :cool:

fm2foam

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních