Přejít na obsah


Fotka

půlka filmu podexponována


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2017 - 09:27:01

Mám takový problém. Ve fotoaparátu jsem měl Fomapan 100. Po nafocení zhruba půlky kinofilmu se mi otočilo kolečko na nastavení citlivosti- nejprve jsem měl správně nastavených ISO 100, pak se mi to pootočilo na ISO 200, čímž je druhá půlka filmu podexponována. 

Napadlo mne, že film nejdřív vyvolám klasicky jako ISO 100, přeruším, zjistím, kde začíná ta druhá-podexponovaná část, odstřihnu ji  a tu ještě dovyvolám, aby to vyrovnalo podexpozici. Jenže nemám tušení jak- jestli bude stačit pár minut navíc, nebo koncentrovanější vývojka, větší teplota. Budou na to např. stačit 3 minuty navíc?
Omlouvám se, jestli píšu hlouposti.
Děkuji všem za rady.


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 srpen 2017 - 09:47:21

přečetl jsem si to  5x a  nějak to nemůžu  pobrat. 

Uvažoval jsi o tom,  že  pokud  film  vytáhneš  z tanku,   posvítíš na něj  a znovu  vrazíš  do vývojky,  bude totálně vše  v loji?  

Nekomplikuj si to,   vyvolej to  o něco delším časem  (nevím,  jakou  používáš  vývojku,  v jakém  ředění,   v zásadě bych použil měkce pracující vývojku a prodloužil vyvolávací čas o 20%,  nebo  vývojku ohřál na 22 st.C a vyvolal v čase určeném pro 20st.C)


  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 srpen 2017 - 17:16:15

Fomu 100 štandardne exponujem ako 200 a vyvolávam v Diafine váženej ako každý iný film a je to fajn. Myslím si, že to vyvolaj ako 200 a bude to OK. Film má celkom dobrú expozičnú citlivosť, takže jedna clona u neho nerobí problém.


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 5 srpen 2017 - 21:04:22

Pocuj, tri minuty su uplne O.K.
V snahe predist komplikaciam, urcite by som cely film vyvolal naraz a pre oklamanie by som pridal tak 1,5 min.
Mimochodom, je uplne jedno, aku vyvojku, aku teplotu, pripadne riedenie pouzijes i 1,5 minuty postaci.
Ako to?
Ci fotis CB film na 100, alebo 200, nema to zas tak velky vplyv na vysledok. Ak malinko predlzis vyvolavanie, zlepsis este viac vyhliadky na uspech. Uz staci iba, aby sa spravne ostrilo, spravne meralo a komponovalo ...

 

 

Este doplnim adresu na vedatora, co sa snazi zobecnit nezobecnitelne ...
http://theinsolite.c...ushing-formula/


  • 0

#5 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2017 - 22:41:35

přečetl jsem si to  5x a  nějak to nemůžu  pobrat. 
Uvažoval jsi o tom,  že  pokud  film  vytáhneš  z tanku,   posvítíš na něj  a znovu  vrazíš  do vývojky,  bude totálně vše  v loji?  
Nekomplikuj si to,   vyvolej to  o něco delším časem  (nevím,  jakou  používáš  vývojku,  v jakém  ředění,   v zásadě bych použil měkce pracující vývojku a prodloužil vyvolávací čas o 20%,  nebo  vývojku ohřál na 22 st.C a vyvolal v čase určeném pro 20st.C)

Dělal bych to samozřejmě pod červeným světlem.
  • 0

#6 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2017 - 22:52:41

Pocuj, tri minuty su uplne O.K.
V snahe predist komplikaciam, urcite by som cely film vyvolal naraz a pre oklamanie by som pridal tak 1,5 min.
Mimochodom, je uplne jedno, aku vyvojku, aku teplotu, pripadne riedenie pouzijes i 1,5 minuty postaci.
Ako to?
Ci fotis CB film na 100, alebo 200, nema to zas tak velky vplyv na vysledok. Ak malinko predlzis vyvolavanie, zlepsis este viac vyhliadky na uspech. Uz staci iba, aby sa spravne ostrilo, spravne meralo a komponovalo ...
 
 
Este doplnim adresu na vedatora, co sa snazi zobecnit nezobecnitelne ...
http://theinsolite.c...ushing-formula/

Děkuji, uklidnilo mě že to není úplně ztracené. Dám na vás a přidám tom 1-2 minutky.
  • 0

#7 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2017 - 22:55:54

Fomu 100 štandardne exponujem ako 200 a vyvolávam v Diafine váženej ako každý iný film a je to fajn. Myslím si, že to vyvolaj ako 200 a bude to OK. Film má celkom dobrú expozičnú citlivosť, takže jedna clona u neho nerobí problém.


Vyvolavam Fomadonem, kdybych , fotím na Fomu. Kdybych to chtěl vyvolat jako 200, musel bych podle návodu dobu vyvolávání ještě zkrátit. Je to zvláštní ale Fomapan 200 se vyvolává kratší čas než 100.
  • 0

#8 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 5 srpen 2017 - 23:04:29

 

přečetl jsem si to  5x a  nějak to nemůžu  pobrat. 
Uvažoval jsi o tom,  že  pokud  film  vytáhneš  z tanku,   posvítíš na něj  a znovu  vrazíš  do vývojky,  bude totálně vše  v loji?  
Nekomplikuj si to,   vyvolej to  o něco delším časem  (nevím,  jakou  používáš  vývojku,  v jakém  ředění,   v zásadě bych použil měkce pracující vývojku a prodloužil vyvolávací čas o 20%,  nebo  vývojku ohřál na 22 st.C a vyvolal v čase určeném pro 20st.C)

Dělal bych to samozřejmě pod červeným světlem.

 

Již dle názvu použitého materiálu, Foma-pan by ti červené světlo bylo pravděpodobně na dvě věci ;)


  • 0

#9 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2017 - 23:22:15

přečetl jsem si to  5x a  nějak to nemůžu  pobrat. 
Uvažoval jsi o tom,  že  pokud  film  vytáhneš  z tanku,   posvítíš na něj  a znovu  vrazíš  do vývojky,  bude totálně vše  v loji?  
Nekomplikuj si to,   vyvolej to  o něco delším časem  (nevím,  jakou  používáš  vývojku,  v jakém  ředění,   v zásadě bych použil měkce pracující vývojku a prodloužil vyvolávací čas o 20%,  nebo  vývojku ohřál na 22 st.C a vyvolal v čase určeném pro 20st.C)

Dělal bych to samozřejmě pod červeným světlem.
Již dle názvu použitého materiálu, Foma-pan by ti červené světlo bylo pravděpodobně na dvě věci ;)
Jsem v komoře nováčkem. Nicméně snad nebudu ukamenován, když se zeptám: Jaké světlo tedy použít aby film nesvítilo a k čemu teda červené světlo je, když na fotopapír se používá oranžové, aby se neosvitil.
  • 0

#10 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 5 srpen 2017 - 23:59:54

Foma-pan je panchromaticky film, takze citlivy i na cervenou slozku svetla :) takovy film muzes vyvolat jedine v uplne tme a nebo mit infracerveny vizor na hlave :D Pri cervenem svetle muzes vyvolat jenom fotograficke papiry a nebo ortochromaticky film. Doporucuji nastudovat tak nejak zaklady klasicke fotografie, materialy, procesy, spektralni charakteristiky (citlivosti) filmovych materialu, atd.

 

EDIT: vyvolavat - mysleno manipulace s filmem mimo svetlotesne uzavrenou vyvojnici.


  • 2

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 srpen 2017 - 10:07:04

Film vyvolávať len v úplnej tme, všetko ostatné je riskovanie s výsledkom.

 

Rogue, pozor na to, Filmy Foma 100 a Foma 200 nie sú rovnaké. 100 je klasická emulzia a u 200 sú použité tzv. T-kryštály, teda ploché kryštály, preto sa aj 200-vková emulzia správa ináč ako klasická a preto sú aj rozdiely medzi vyvolávacími časmi.

Čo sa tohto týka, neporovnávať.


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních