Přejít na obsah


Fotka

Schrödingerova vývojnice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#1 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2017 - 12:53:30

Zdravím,
Chtěl bych vás, plný vzteku a zoufalosti, požádat o řadu týkající se mé vývojnice.
Problém je vtom, že z nějakého důvodu do ní nejde zasunout celý film. Zhruba 10 poslednich snímků odmítá pobrat. Zasekne se a dál to nejde. díval jsem se, jestli tam není něco, co by to brzdilo a nic.
Vývojnice je suchá, když namotávám film.
Už mi zničila 2 filmy a znepříjemnila mi celý negativní proces, protože nikdy nevím, co mi s filmem udělá. Vývojnici mám rotační s nápisem plastik.

PS: pokud chcete napsat něco jako "kup si pořádnou vývojnici, ty retarde", tak pro klid v duši můžete, ale jsem chudý student a tak jsem asi odkázaný na tuhle poděděnou.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 6

6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 srpen 2017 - 13:11:47

Skús to manotať na svetle.

Ja prebehnem cievku zubnou kefkou vždy pre zakladaním filmu. Od vtedy sa mi film nezasekol ( ...možno placebo )

Ale aj tak si myslim ,že vzhladom k cene filmu a času čo tomu človek venuje šetrit na vývojnici ....


  • 0

#3 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 21 srpen 2017 - 13:15:39

pri slunecnim svitu tam skus uz vyvolany, ustaleny, suchy, testovaci film

.

az dorazi spravne nezastrihnuty konec na problemove misto tak sam zjistis co udelat

 

.

a zasunes az do konce


  • 0

#4 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2017 - 13:18:47

No, to je právě můj problém. Ta vývojnice se neřídí logikou. Když namotávám vyvolaný negativ pro zkoušku na světle, nikdy se nezasekne.
  • 0

#5 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 21 srpen 2017 - 13:23:20

nic v zlom ale urcite namiesto dvoch prechlastanych vecerov si mozes dovolit plastimatku alebo este nieco lepsie:)


  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 21 srpen 2017 - 13:40:34

Nic v zlom, ale jedna vyvojnica stoji mozno menej, ako dva filmy.
Je to iba otazka priorit.


  • 0

#7 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2017 - 14:23:01

Pokud se tady neobjeví nějaká rada, která mi pomůže, tak pochopitelně nebudu mít jinou možnost, než si nějakou lepší sehnat.

Našel jsem vývojnice Plastimat z druhé ruky na inzerátu. Tak bych nejspíš vzal ty.
  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 srpen 2017 - 14:34:54

Učiníš-li tak,  za chvíli se  vrátíš  s podobnými dotazy.   Možná jo,  možná ne.   Když ne,  budeš  mít  štěstí.   Přeji ti jen to štěstí.


  • 0

#9 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 srpen 2017 - 14:44:01

Pozor, Plastimatky na tom bývají podobně! Je to o dodržování ) pracovního postupu. Čistá a suchá cívka + správně zastřižený začátek filmu + mírné ohnutí kraje filmu proti směru jeho kroucení + nepoužívat "přítlačné" výstupky na cívce ale vlastní (čisté a suché) prsty, pro zasunutí filmu - a to tak, že cívku držíme v dlaních a prsty po obvodu přidržujeme film, který cik-cak / pravá-levá prsty lehce povolujeme a přitlačujeme. Pokud se to provede správně nejsou problémy. V případě neúspěchu po kombinaci či plném nasazení těchto zásad, zkusit film namotávat emulzí ven. Tam ale před prsty varuji...


  • 0

#10 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2017 - 15:30:09

Tak jsem trochu pátral po nějakém tématu, kde by se diskutovalo o kvalitě různých cívek. Nic moc jsem nenašel. Jelikož platimatku jste mi zavrhli, zbývá Patterson a JOBO. JOBOVKA je pro mě cenově méně únosnější z hlediska ceny. Takže se vás chci zeptat (těch, co Pattersona zkusili), co mi k této vývojnici můžete říct. Je za cenu poloviční než JOBO, tak by mě zajimalo, jestli je JOBO opravdu nutnost, chci-li 100% kvalitu.
  • 0

#11 arfsoul

arfsoul

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 36

Publikováno 21 srpen 2017 - 17:31:41

Od začátku mám patersona, takže s plastimatkou srovnávat nemohu. Zvolil jsem kvůli nižší ceně a kuličkám na cívce díky kterým se “lépe” zavádí film s perforací. Jsem spokojen až na to že při převrácení teče. Jak je na tom JOBO netuším, ale kdyby netekl tak bych si asi připlatil...
  • 0

#12 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 21 srpen 2017 - 17:54:21

Když jsem začínal před půl rokem s vyvoláváním, taky jsem pátral, co pořídit. Nakonec jsem po radách zkušenějších pořídil JOBO 1520 s tím, že vývojnici bude mít člověk na dlouho, tak ať se s ní dobře pracuje a za něco stojí. Dá se v ní volat kino i svitek. Má gumové víčko, které se dá promáčknout, tím se vytvoří podtlak a vývojnice pak neteče. Dále jsem pořídil kaskádu na praní filmů a jsem spokojený. Problémy s navíjením občas byly, ale to bylo spíš mojí vrozenou nešikovností.


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 21 srpen 2017 - 18:59:01

Su etse vyvojnice s kovovymi spiralami. Napr Kinderman, Nikon a dalsie.
Cievky z kovoveho drotu sa plnia odlisnym sposobom,film sa uchyti o stred cievky a prehnuty sa potom postupne dostava do zavitov otacanim cievky a postupny vyrovnavanim prehnutia. Ak nie je film niekde natrhnuty a ak je clovek trosku pri uceni trpenzlivy, uspech sa dostavi, bezproblemovost zakladani i zivotnost cievky je dozivotna. Ned sa ovsem robit korektne inverzia. Naopak, ani peroxid vodika neznici.


  • 0

#14 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 21 srpen 2017 - 19:04:15

Patersonka není vývojnice určená k překlápění, je k ní kolík na otáčení při vyvolávání. Vyžaduje mírně větší objem chemie než Jobo. Na ty kuličky jsem si taky nezvykl, bez nich to šlo líp. Nové cívky Jobo taky nejsou bůhvíco. Lamelky jsou jemné a film dokáže přeskočit z patra do patra.


  • 0

#15 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 21 srpen 2017 - 19:17:22

Plastimatky mám dvě, pravda nejsou úplně hermetické a tak mi občas smrdí prsty od chemie. Ale kinofilm jsem do cívek schopný nasoukat jen nasouváním. Ani nepoužívám pootáčení polovin proti sobě. Za minutu na WC nemám co dělat. Jo něco jiného je film překroucený třeba z Praktiky, kde se na cívku natáčí naopak - emulzí ven. Dostat ho pak do cívky vývojnice je porod, lepší tak týden nechat ležet pokud člověk nespěchá na vyvolání. Jinak obvykle strávím tak 10 minut sezením na WC a postupně tlačím film do cívky. Že bych měl štěstí na kus? No při dvou kusech to asi štěstí nebude...


  • 0

#16 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 srpen 2017 - 19:18:17

Jorge
Kterou vývojnici Paterson máte na mysli? Ještě jsem nikdy neviděl "otáčecí"...?
JOBO cívky pro 1520 jsou zatím to nejlepší, co jsem měl v ruce (včetně drátěných Hewes - pozor! - Hewes dělá i cívky pro JOBO vývojnice, ty "normální" doní nevejdou)).
Podmínky snadného navinutí jsou: nepoškození, čistota a úplná suchost, teplota (! velmi chladný nebo naopak teplý film jdou špatně), správné zastřižení...
Pozn.: navíjení filmu z Leicy (M6, M7) jde špatně vždycky.
  • 0

#17 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 21 srpen 2017 - 19:50:52

Pentaxisto

Omlouvám svou nedůslednost a uvádění v omyl. Můj odložený Paterson není vůbec Paterson ale Kaiser 4297. Viděl jsem zřejmě někde Paterson a zdál se mi dost podobný. Leč, je tam tyčinka a dole výstupek na kterém to při otáčení poskakuje. Při překlápění to vysloveně chči....

Nevím jak se vyvíjelo používání materiálů pro cívky Jobo 1520. Moje je stará tak osm let. Lamelky jsou příliš jemné a i při zvýšené opatrnosti se stávalo že film přeskočil a byl v jedné drážce dvakrát a byla z toho stopka. Stejnou zkušenost mi někdo potvrdil. Používám 1520 a cívky z Joba 1000. Materiál jejich je pevnější, rozměry stejné a problémy žádné.

Vlastním obě Leicy (M6 i M7) a nevidím rozdíl oproti jiným foťákům. Pro jistotu ale film navíjím odzadu. Největším problém je nesprávné zastřižení rožků.


  • 0

#18 NeonKnight

NeonKnight

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 srpen 2017 - 21:21:56

Jorge
Kterou vývojnici Paterson máte na mysli? Ještě jsem nikdy neviděl "otáčecí"...?
 

https://www.bhphotov...k_with_Two.html

Tento Paterson lze použít jako překlápěcí i jako rotační (pomocí vyobrazeného točítka).

Pro překlápění je nutno promáčknout víčko stejně jako u Joba. Poté neukápne nic. Cívky jsou bezproblémové, pro svitek lze asi doporučit vyjmout kuličky pro zachycení perforace. Pak je zavádění filmu do vývojnice snažší.


  • 0

#19 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 22 srpen 2017 - 07:34:06

Presne tak, vicko na patersone treba pretlacit, potom netecie nic.. Kaskada sa da tiez vyrobit, do stredovej osi sa da zasunut polcolova hadica


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 srpen 2017 - 07:36:49

od r.  1971, kdy jsem začal s focením,   mi ve vlastní koupelně i  cizích fotokomorách klubových i díky známým na chvíli zapůjčených "profi" komor prošlo rukama  vývojnic povícero,  od předválečných bakelitových s cívkami s  distančním  plastovým pásem, různých  typů vývojnic Plastik,  novějších Plastimat, až  po  ty z imperialistického,  prohnile kapitalistického  západu (Jobo, Paterson, emerické nerezové), i  ve  velkokapacitních kameninových závěsných tancích jsem občas vyvolával (a to byla  paráda).   A v r. 1974 jsem si jel  do  Bratislavy do Michalské  pro  svou první vývojnici Paterson Tank System 4  s 5 cívkami,  který mám dodnes (a  v letech 2008-10 k nim přibily  další,  různé velikosti,  i novější super system 4  s  novým  vrškem -  zbytek vč. cívek  je pořád stejný.   Přicestovaly i  tanky Jobo,  z těch jsem si posléze nechal jen  starší  Jobo Reporter,   šikovný kompaktní tank s 5 cívkami na kino,  resp. 3 na svitek.  

Ovšem  cívky  Paterson  se  mi osvědčily  jako  nejspolehlivější,   i když  býval  občas  problém  s  namotáním  specifických filmů,  jako  prkenné svemy či  jiné  ruské filmy,  jejichž  označení si již nepamatuji,   šlo to  řešit  jejich namočením  v  kýblu a jeho nasoukáním  do cívek pod vodou.   Ale  normální  filmy,  včetně  slaboučkých Ilfordů Surveillance  400 P3  a  různých filmů  s  PET podložkou  (i  svitků)   nikdy  v  čistých a suchých cívkách Paterson problémy nedělaly.   Jednou za pár let,   až  je  na  cívkách viditelná  vrstvička  reziduí z některých vývojek,   je  properu  v  kyselině a  jsou  jako  nové.  

Jen jednu novou orig. Paterson cívku jsem za těch  posledních 9 let přikoupil v nejmenovaném Bé  obchodě za nevelký peníz,  když jsem byl prase a  jednu položil na  rychlé usušení na  elektrický radiátor a ona se, mrška,  zkroutila  (ovšem,  to nebyla  cívka orig. Paterson,   ale  licenční Jessops z  jiného materiálu, i když  forma  je  stejná)

Howgh. 


  • 0

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 srpen 2017 - 07:38:05

omlouvám se za pravopisnou hrubku i/y.  stydím se.


  • 1

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 srpen 2017 - 07:54:04

Ja zase robím celý život s Plastimatkami a robím negatív aj pozitív/diák a akože som nikdy nemal potrebu zháňať niečo iné. Možno, keby som skúsil, tak by som rozmýšľal. Len treba držať tank v čistote a nevystavovať ho vyšším teplotám, viď Jirinol.

Pokojne si ju kúp a vyskúšaj a potom rieš ďalej.


  • 0

#23 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 22 srpen 2017 - 08:02:02

Problem v soukani filmu do plastimatky zpusobuje (pri pouziti zcela suche civky, zastrizenych rohu a citliveho ohnuti konce filmu tak aby tam spravne lezl :-) ) prohnuti filmu na druhou stranu, nez mu je prirozene z kazety. Film se pak stosuje a utahuje ve spirale. Nektere fotoaparaty navijeji film "opacne" aby se zvysil pritlak na ozubenou osu. Resenim je bud velka trpelivost a postup krok sun krok po 5mm jak bylo vyse popsano, nebo nechat film vylecit delsim pobytem v kazete nebo vyberem fotaku, ktery vine "zhora" nikoliv "zdola".
Situace je take lepsi u filmu s pevnejsi podlozkou.
Jak dlouho nechat film vylecit presne nevim. Cim dyl tim lip. S filmy z kazet zapomenutych ve starych fotacich problemy nejsou. Ale musi byt pretoceny zpet do kazety :-P
Resenim je taky pouzivat 24 sn. filmy misto 36sn.

Ja pouzivam jen plastimatky (neberte to za 20-40 kc) nekdy tam je 36 sn. behem 30 vterin se zastrihavanim a nekdy to premlouvam treba 10minut. Aspon se to nestava nudnou rutinou ;-)
  • 0

#24 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 22 srpen 2017 - 21:50:17

Všem děkuji za rady. Nakonec jsem se rozhodl pro Patterson universal tank.

K tomu navíjení, mám právě ten foťák co tohle dělá- navíjí film naopak, než je navinut v kovové schránce. Jelikož jsem trochu netrpělivý, půjde to těžce ale zkusím ho tam pár dní nechat.
  • 0

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 srpen 2017 - 06:28:56

Paterson universal tank  není  tank  Paterson System 4.   Je  podstatně  starší  a nemá  cívky ze  stejně  dobrého materiálu.   To  si  oproti  Plastimatce nepomůžeš.  

Obvyklý jev   u  šetřících  fotoamatérů:  Stativ  a  tank  se  kupuje  na třikrát,   než  se  zjistí,  že  nejsme  tak  bohatí,  abychom  kupovali to nejlevnější.  Tady nejde o peníze, ale o  spolehlivou funkčnost,  která  uživatele  nezklame a nebude nasírat. 

Asi tak. 


  • 0

#26 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 23 srpen 2017 - 11:53:23

Patterson 115 Universal tank podle popisu je Patterson super system 4.
Možná jsem měl uvést i to číslo 115.
  • 0

#27 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 srpen 2017 - 12:15:21

Aha.   Odtud  vítr fouká.  Od  škodů :-) 

To jsem  tě  opravdu  špatně pochopil, pardon.

Takže nechceš  žádný Patterson universal tank (výroba posledního typu označeného Universal skončila v r. 1968),  ale  tank Paterson Super System 4,   s velikostí nádoby pro 2 kinofilmy či 1 svitek,   v objednacím katalogu výrobce PTP115.     Hříčku se  slovíčky,  resp.  s písmenky, si odpustím :-)

Druhou cívku  si dle potřeby snadno dokoupíš ať už u Škody, nebo v BeFoto,  kde je to cenově přijatelnější.   

https://www.photomem...ping_Tanks.html

http://www.patersonp...om-details3.htm


  • 0

#28 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 23 srpen 2017 - 14:05:16

Na BeFoto je to sice znatelně levnější, ale dostupnost je na dotaz (na který se mi neobtěžovali odpovědět).
Na Fotoškoda je i se 2 cívkami, takže snad nebudu muset nic dokupovat.
  • 0

#29 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 23 srpen 2017 - 15:05:23

Tu 115ku s dvěma cívkama jsem dneska taky objednal.


  • 0

#30 Olgoj

Olgoj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationLysá nad Labem
Reputace: 1

Publikováno 23 srpen 2017 - 19:10:27

115ka je dobrá - všechny filmy (svitky i kino) vyvolávám v ní a úplně bez problémů (včetně zavádění filmů)


  • 0

#31 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 24 srpen 2017 - 11:57:01

Dneska přišla, takže o víkendu do ní zkusím nacpat Ilforda PanF+.


  • 0

#32 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2017 - 10:20:49

Dneska mi onen super system 4 přišel. Ještě jsem nezkoušel ale prostudoval jsem návod, a co se nedočtu. Bylo tam napsáno, že u foťáku co navíjejí film naopak a tím je vlastně rovnají je potom problém s navíjením posledních několika snímků do cívky. Což je můj případ a přesný popis mého problému. Příště nechám film aspoň 2 dny odležet. Jinak, koupi vývojnice nelituji. Jak již někdo napsal, je to investice, kterou učiním (snad) jenom jednou a ušetří hromadu trápení.

Všem děkuji za rady a příspěvky. Bez vás bych se asi nehnul z místa :D .
  • 0

#33 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 25 srpen 2017 - 14:20:04

Dneska mi onen super system 4 přišel. Ještě jsem nezkoušel ale prostudoval jsem návod, a co se nedočtu. Bylo tam napsáno, že u foťáku co navíjejí film naopak a tím je vlastně rovnají je potom problém s navíjením posledních několika snímků do cívky. Což je můj případ a přesný popis mého problému. Příště nechám film aspoň 2 dny odležet. Jinak, koupi vývojnice nelituji. Jak již někdo napsal, je to investice, kterou učiním (snad) jenom jednou a ušetří hromadu trápení.

Všem děkuji za rady a příspěvky. Bez vás bych se asi nehnul z místa :D .

No zas .... Ta informacia je pre americkeho spotrebitela, ktory pozorne cita navody, pretoze ak najde chybu, dokaze vysudit majland.
Nieco ako: V mikrovlnnej rure nesuste vase domace zvieratka.

Nemyslimi, ze opacne navinuty film bude robit neprekonatelne problemy, urcite nie v dobrej v dobrej vyvojnici.

To najskor asi nebude chyba navijania aparatu, ale vek filmu. 30 rokov stary film sa snazi stocit a skrutit az tak, ze je problem ho do tej cievky dostat ... Cerstve filmy (t.j. i 10 rokov po zaruke) robit tieto problemy nebudu.


  • 0

#34 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 25 srpen 2017 - 15:39:48

K tem americky navodum - zrovna ted poslednich par dni o tom vychazi na idnes komix dilbert. http://ekonomika.idn...ec_dt170821.htm

 

V americkem navodu bude "nesahej na to", v britskem "zeptej se dedecka, nebo souseda z Polska", v ceskem "nechlastej u toho" a rusky tam nebude. Nema smysl se nad tim pozastavovat, to je proste zivot. Kdo se zbabele drzi navodu, prijde o dusevni klid.

 

Mel jsem u plastimatky stejny problem se zavadenim filmu, rozhodoval jsem se, ze si koupim moderni vyvojnici, ale nakonec jsem se naucil ustrihnout kus ze zacatku filmu, cimz jsem jej docela zkratil, zastrihnout rozky presne do kulata (nejvic, jak to jde) a dotahovat sroubovaci viko nadvakrat s prechytnutim, aby to neteklo. Zustal jsem u plastimatky, kdyz jsem ale drzel v ruce moderni civky, pochopil jsem, proc na to lidi chteji prejit.


  • 0

#35 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2017 - 18:26:15

1. Pro mě, jakožto začátečníka je ta informace cenná a jinak bych se ji nedozvěděl.
2. Kdo tvrdi, že na dobré vývojnici to bude dělat problémy? Já jsem z toho usoudil pouze to, že u bazarovych vývojnic, jaké vlastním to nepůjde navinout už vůbec (což je moje zkušenost). Kdybych návodu plné věřil, ani bych do něj nezkoušel film nasoukat (což se mi dneska s ani ne dnem starým filmem povedlo (a jak krásně).)
  • 0

#36 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 26 srpen 2017 - 15:33:41

Vsak jo, do modernich novych civek to jde jedna radost.


  • 0

#37 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 srpen 2017 - 17:40:55

vlastnim stare tanky Universal a Plastik, novy tank s 2 cievkami Paterson a tanky JOBO 25xx s procesorom JOBO CPA2. Plastimatky som nikdy nemal. Najlepsie idu filmy do cievok Jobo a Paterson. Ale pre JOBO som kupil aj niekolko pouzitych cievok a do nich to neslo. Pomohla az zubna kefka a Cif. Byvaly majitel tie cievky musel macat do stabilizatora, co sposobilo ich zgumovatenie. Preto odporucam investovat do novych cievok a nehladat vsetko v bazaroch, vyhnete sa sklamaniu a problemom. Na druhej strane kompletny tank JOBO 25xx je dost nakladna zalezitost, ale Paterson stal asi pred 5 rokmi novy cca 20 eur. Moj otec nemal nervy vkladat film do stareho Plastika, tam sa to v tych plexi cievkach zasekavalo skoro vzdy, a preto previjal filmy rucne v miskach s chemiou. Dokonca asi tak sporadicky vyvolaval aj farbu. Osobne si myslim, ze toto urcite nie je cesta a radsej treba par eur prihodit, dnes su filmy drahe a zabery na nich este viac.
  • 0

#38 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 srpen 2017 - 17:42:54

A este jeden detail, Paterson mi tecie. Prechadza to popod tu cervenu obrubu. Asi by pomohlo epoxidove lepidlo. Ale ide o uniky v ml.
  • 0

#39 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 27 srpen 2017 - 21:28:12

Vzhledem k velikosti zavitu a mekkosti materialu je potreba vyvojnici dotahnout, prechytnout (posunout prsty na jine misto vika) a dotahnout znovu. To by melo zabranit vsemu protikani.


  • 0

#40 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 srpen 2017 - 21:39:36

Ja tam nemám závit, mne sa len gumené veko nacvakne ;)


  • 0

#41 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 28 srpen 2017 - 10:05:19

Aha... No herdek, zlata plastimatka potom.


  • 0

#42 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 28 srpen 2017 - 10:31:48

treba citat celu diskusiu ;-) veko treba premacknut a vytvorit podtlak.


  • 0

#43 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 28 srpen 2017 - 10:38:05

.

staci trosku rozumu ;)

 

treba citat celu diskusiu ;-) veka treba premacknut a vytvorot podtlak.


  • 0

#44 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 srpen 2017 - 10:55:13

Ono to funguje aj na plastimatke


  • 0

#45 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 28 srpen 2017 - 11:08:51

funguje, a keď sú k tomu ešte dobré cievky tak je to paráda.


  • 0

#46 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 28 srpen 2017 - 22:11:44

Diskusiu som prečítal celú, veko premačkávam a aj tak to tečie ;)


  • 0

#47 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 29 srpen 2017 - 08:56:31

Docela jsem čučel, jak může být ten trychtýř na bajonet u Patersonky světlotěsný.. Furt jsem prohlížel ty dosedací kuželové plochy mezi tankem a trychtýřem, ale asi to funguje.


  • 0

#48 Rogue

Rogue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationZlínský kraj
Reputace: 0

Publikováno 30 srpen 2017 - 06:09:42

Docela jsem čučel, jak může být ten trychtýř na bajonet u Patersonky světlotěsný.. Furt jsem prohlížel ty dosedací kuželové plochy mezi tankem a trychtýřem, ale asi to funguje.

jo, je to celkem děsivé ale funguje. A moc neuklidňuje ani ta vůle, kterou to má.


  • 0

#49 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 18 říjen 2017 - 19:20:21

Nevím zda ještě není pozdě, ale neva, celé jsem to přelouskal a zjistil, že asi jediný používám velkou vývojnici KROKUS, jsem s ní léta spokojen a do cívek lezou filmy lezou nádherně... je rotační, ale je přes to i víčko a dá se překlápět, pak je potřeba mít jen dobré těsnění pod víčkem, na 1-2 filmy spotřeba 650ml roztoku u svitku, je super a za pár kč.


  • 0

#50 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 19 říjen 2017 - 13:09:43

Ja osobne mam Paterson Super System 4 a par krat som tiez zuril. Hlavne Foma 200 bol najhorsi zazitok doteraz, ale aj Bergger Pancro sa tesne pred koncom prestal posuvat a islo to dost tazko dalej... Na tu Fomu ale nema, to som sa tak spotil, ze som myslel, ze uz moj pot poskodi film :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních