Přejít na obsah


Fotka

Čiernobiely filmový sprievodca (porovnanie 35mm filmov)

ČB filmy u-tube porovnania

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 fedike

fedike

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 0

Publikováno 29 August 2017 - 19:47:16

Pre tých ktorý by si chceli pozrieť porovnanie, report a postrehy o niektorých súčasných ČB filmoch si môžu pozrieť zistenia Andrew-a (USA) na tomto U-tube linku:

  Black & White Film Guide


 

 

Peter


 


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 29 August 2017 - 20:28:28

Teraz budem iba hadat: nebude to "hlbkova" sonda digitalneho youtubera do sveta cb filmov?

Ked vidim histogram, nemozem sa ubranit tomu pocitu...


  • 1

#3 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 30 August 2017 - 12:52:51

Teraz budem iba hadat: nebude to "hlbkovy" sonda digitalneho youtubera do svet cb filmov?

Ked vidim histogram, nemozem sa ubranit tomu pocitu...

Jútubový inžinieri s troma semestrami Vysokej školy života sú najvác. :)


  • 0

#4 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 30 August 2017 - 16:14:14

Tak sam na zacatku rika, ze neni odbornik a jen srovnava filmy, protoze takovehle porovnani nikde na youtube nebylo. A dodava, ze az nekdo znalejsi veci udela presnejsi srovnani, rad na to ve videu odkaze. Histogram je prvni vec, kterou pri scanu filmu clovek vidi a ridi se tim, aby masince vysvetlil, ze ma vzit v potaz cely rozsah.


  • 1

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 30 August 2017 - 21:44:12

Ja si pisem, co chcem, kde chcem, o com chcem ... ved je sloboda. Tak urcite treba akceptovat aj slobodu toho druheho. A urobit prehlad o filmoch je urcite zasluzny pocin. "O tom žádná!"

Ibaze mojou slobodou je okomentovat to. Ja nehejtujem, Vzdycham.

Nechapem, preco by bolo zrovna youtube to medium, v ktorom nesmie taketo zrovnaie chybat. To za prve.

Za druhe. My vsetci vieme, tabulkou sa na filmy ist neda. Plati, ze nespoznal som film, kym som nevyfotil a nevyvolal prinajmensom 5-10 kuskov. A nevyskusal aj nejaku inu vyvojku nez Rodinal.
Filmy sa daju hodnotit na zaklade pracovnych charakteristik. Ide o vedecku, opakovatelnu a overitelnu metodu. Tato metoda abstrahuje od fotografovaneho motivu. Je neosobny a pre mnohych nema pravu vypovdnu hodnotu. Na porovnanie, histofram je produktom pozorovania ciernej skrinky, kedy nedevno, aky vplyv ma na vysledny histogram expozicia, vyvolanie, motiv, ci kondicia skenera. Teda uplne zle - aspon podla mna.
Je ovsem dalsia metoda posudzovania filmu, ta subjektivna. Niekolko osvedcenych motivov si fotograf nafoti na poznavany film, vyvola a potom nazvacsuje. Potom si pri cigaretke fotografie prezera. No a toto teda s histogramom nema spolocne uz vobec nic ...

Histogram je taky ten expozimeter ex-post. (Damy prepacia, mozno taky POSTINOR.) Aj ja histogram pouzivam. Velmi casto. Ked niekomu tlacim fotografie na ink-jetke.
Ak Tri-X, film filmov podexponujem a zle vyvolam, bude jeho histogram na Epsonke skeneri viest k mojej spokojnosti? Ako poda detaily v ciernej? A co na to histogram?
Cheche.

Pride mi to, ako keby farboslepy (ciernobielovidiaci) clovek pojednal cez histogramy o cervenej farbe. Ostani farboslepi si youtube yuknu a povediai fajn, konecne viem, ako vyzera cervena ...
Vsakano :)


  • 0

#6 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 31 August 2017 - 01:43:49

Proc Youtube? Youtube je nejvetsi platforma pro sdelovani informaci audiovisualni cestou na svete. Je zdarma a pristupna bez omezeni (alespon ve svobodnem svete).

 

Vyhodou youtube je naprikald to, ze kdyz delam neco, co vyzaduje manualni praci, ale ne prilis mnoho mozkovych zavitu (vareni, uklid, jine domaci prace, kdyz se valim ve vane, nebo kdyz jim), tak si muzu youtube zapnout, poslouchat a sem tam se kouknout na obrazovku. Pro cteni textu bych musel cinnost prerusit.

 

Pokud mam konstantni motivy, konstantni vyvolavaci proces a konstantni nastaveni skeneru, bude histogram vypovidat o mnohem.

 

U vysledne fotografie neni tak dobre videt vliv filmu sameho - tohle neni o tom, ktera fotka vyjde nejlip, ale ktery film se jak chova. Proces zvetsovani je dalsi uprava, muzu uvarit uchazejici jidlo, i kdyz mam vynikajici suroviny, ale muzu uvarit blaf i z kvalitnich potravin. Vysledne jidlo mi nerekne o potravinach tolik, jako kdyz se podivam na dve jablka vedle sebe a srovnam, ktere ma vic cervu, ktere je vic nahnile, ktere je sladsi...


  • 0

#7 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 31 August 2017 - 08:54:30

Každá informace může být přínosem. Je na nás jak ji přijmeme.


  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 13 September 2017 - 20:15:29

"Naštěstí" nevím, co je to histogram. Viděl jsem to, ale co to přesně znamená, nevím... Mám se cítit méněcenný? :smile:
Začínal jsem s filmy Foma Pionýr (tuším 3 Kčs), Fomapan, polskými Fotopan, později SSSR Svema, ORWO. O vánocích a pod pultem Agfa Isopan, Ilfordy (19 Kčs), atd.
Vyvolávalo se v lecčem´s... Zvětšovalo se vesměs na Brom a pod.
Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nemohu říci, že zrovna ten který film byl nejlepší. (Nejhorší byvh možná vybral daleko snadněji...)
Snad opravdu jediný film se "vymknul současnosti, minulosi a budoucnosti" - Fuji Neopan Acros. Připadá mi jako Rolls Royce v provedení off road pro 2-7 osob, který je schopen jezdit okruhy, vozit celebrity v Cannes a současně se prodírat cestou necestou v bažinách a velehorách.
Ale to také neznamená mnoho. Řekl bych, že filmy, které jsou dnes k mání, už asi nelze vylepšit "generačním skokem". Kam by se skákalo? (Posledním skokanem byl podle mě Acros.)
Jeden film je strmější, jiný trochu zrnitější, zase jiný citlivější směrem do infračerveného spektra, atd. atd. Ale domnívám se, že není pravda, že by dobrou fotku nešlo udělat na ten a ten film, zatímco jiný film dává "záruku" na dobrý výsledek.
Proč je tedy srovnávat...??? (Nebudeme-li mluvit o "bazálu" - kdy sport VĚTŠINOU nebudu fotit na PanF+ a reklamu na rolexky do prestižního magazínu na HP5+ v půleném kinofilmovém formátu ve vyčerpaném a studeném Rodinalu. I když...!!!)
Ale - možná tohle mé filozofování pusťte z hlavy... Tu a tam si přečtu srovnání automobilů, jogurtů, pracích prášků, zubních past a kartáčků, hospod a podobně. Ne, že bych byl zvědavý na to, které fáro je nejlepší PRO HODNOTITELE, spíše mě zajímá, jaké parametry se hodnotí.
Jóóóó... snímací technika...objektivy!!! To je něco jiného! :smile: Taková leicovská 50/2, nebo 24/3,8, skla pro Mamiya 7... To jsou věci! :smile:
  • 4

#9 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 14 September 2017 - 03:24:08

Histogram je graf, znazornujici v pripade cernobile fotky podil ruznych odstinu sedi. Osa x, horizontalni, zobrazuje odstiny, osa y pak jejich procentualni zastoupeni. Muze byt i histogram pro jednotlive barvy. Pro technicke ucely je to fajn na sledovani drobnych rozdilu mezi filmy, vyvojkami atd.


  • 0

#10 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 14 September 2017 - 05:10:07

Zcela souhlasím s Pentaxistou...A také si myslím,že se dnes hodně diskutuje a málo tvoří.Nepíši schválně "fotí" ale "tvoří! Kdesi jsem to tady už psal,že např. Miloslav Stibor,autor světového jména tvořil své úžasné věci desetiletí aparátem Pentacon six do kterého dával filmy Fomapan 24,dnes již nevyráběné...Výsledky jistě všichni,nebo valná většina dobře známe...Jsem si naprosto jist,že žádný histogram a podobné věci jistě nepoužíval a ani jaksi "nemusel"...


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 14 September 2017 - 08:01:41

Musim ale trosku obrusit hranu.

Su ludia, ktorych fotografia nadchla, pretoze mozu cez tvorbu nieco vyjadrit.
Obdivujem tvorbu druhych, ale sam sa ani len nepokusam. 

My, ktorym nebola dane,  ale fotografiu mame radi pre jej technicke zvlastnosti, mame pravo zaujimat sa o nu rovnako.


  • 2

#12 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 14 September 2017 - 08:23:11

Ale což, každému co jeho jest. Jestli přivede "histogram" digitálisty k analogu, proč ne? ;)

Histogram se mi/nám hodí při práci s pixely, u stříbra spoléhám víc na svou hlavu a cit, dovolující mně vnímat svět fotografie černobíle a i když mnohé zapomínám, to podstatné zůstává...


  • 0

#13 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 14 September 2017 - 12:43:25

Určitě ano,souhlasím i s Keko i s Kimem! Jak říká klasik-né každý jídejní lístek,každá účtenka je psanou básní a obojí je potřebné...Bylo to tak i v minulosti,dobře si vzpomínám na situace ve fotoklubu Tesly Rožnov,kde se pořád jen diskutovalo jaká vývojka je ta jediná pravá,zatímco jiní kolegové už tam ani moc nedocházeli,bylo jim to šumák,raději tvořili a výsledky potom prezentovali ne jen na klubových výstavách,někteří to dotáhli opravdu daleko...Pokud se jedná o ten histogram,no když už vytáhnu 2x za rok DSLR Pentax,tak to už musí být opravdové "přechucení" na barvu,ale že bych se jím zabýval do nejmenších podrobností,to vůbec ne.Marná sláva,histogramu sice rozumím,ale nějak to dělám všechno srdcem,vesele to prásknu jen do JPEG,trošku upravím v Zoneru jakési historické verze,počkám na akci Fotomorava na slevomatu kde mi 13x18 vytisknou 49fotek za 200+70,-Káčé...Potom je klid v rodině,manželka i vnuci nadšení papírovou fotkou a já mám opět "splněno"! Pokud bych dělal barvu tvůrčím způsobem,tak bych asi už do klasiky nešel,ale do labu také ne...Asi bych zainvestoval do nějaké slušné tiskárny na A3 nebo něco na ten způsob...Ale barevná zvětšenina je barevná zvětšenina a upřímně obdivuji všechny,kdo se o to i dnes ve fotokomoře snaží! U mě vyhrála před desetiletími černobílá klasika z filmu a pokud bude na světě materiál na který psát ty básně,tak se o to budu stále pokoušet...


  • 4




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních