Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM-4 Ti nebo Pentax Super A


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Cernoch

Cernoch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 August 2017 - 20:41:11

Ahoj,

rád bych si pořídil svoji první zrcadlovku na kinofilm, respektive první zrcadlovku vůbec. Něco málo jsem si zde na fóru přečetl a ve výběru jsem došel k těmto dvěma mašinám - Olympus OM-4 Ti a Pentax Super A (ve hře je i LX, ale ta cena...). Dokázali byste mi poradit, zda je jeden z nich vysloveně lepší (a proč?) či zda se mám řídit pouze kvalitou jednotlivých kousků či pocitem z lepšího držení? Mimochodem ruce mám dost velké, takže asi uvítám větší kousek...

Děkuji za vaše názory a rady.  


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 30 August 2017 - 06:19:19

SLR je pouze  držák na film.  Tebou  ve  užším výběru zařazené jsou  ty  lepší  držáky na film.   Zkus začít  od  sortimentu  a  ceny  dobré optiky, kterou bys  chtěl  používat,    a  které tělo zvolit, ti vyjde samo.  Ovšem,   pak  nezbyde ti popřát,  abys  trefil na  dobrý exemplář (přeci jen,   je to již hodně let,  kdy byly vyrobeny,  a  jak moc  a  jak   je  předchozí majitel(é) používali a  udržovali, je  většinou velkou neznámou).


  • 0

#3 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 30 August 2017 - 06:27:09

Vítej na Temné komoře. Jak píše jirin_ol, navštiv nějakýlepší fotobazar, a foťáčky si vezmi do ruky...

Mimochodem, Olympus patří k těm nejmenším zrcadlovkám, a tebou vybraný Pentax Super A jsem sice v ruce neměl, ale LX si velikostí s OMkem nezadá ;)


  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 30 August 2017 - 06:36:34

p.s.  OM4 a OM4Ti  mají  bonus oproti konkurenci -  multispot metering i se zámkem expozice,    velice  šikovná  věc,   v praxi   moc  dobře  využitelná

OM4Ti má  oproti OM4 i  veškeré konkurenci  další  bonus - se systémovým bleskem F280 (lze  koupit  ve světě docela levně,  mnohdy  v  setu s již  nefunkčním OM707  za  pusu)  lze  záblesk  odpálit  na  všech  časech závěrky (!).  

A v neposlední řadě - citlivost expozimetru  i  rozsah  časů  závěrky  dovolí  aparát použít  pro noční  snímky  tam,  kde  konkurence už  kulhá či pro slepotu padne. 

Tip pro koupi:    dobře zkontrolovat  stav  závěrky,  zejména  předního  plátna,  aby nebyly porušeny  či  odrbány  bílé ďubky,  potřebné pro přesné  měření expozice TTL-OTF.

viz článek pana Sýkory,  který  to  sepsal  docela  dobře:

https://www.paladix....4-a-om-4ti.html


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 30 August 2017 - 07:56:12

OM-4 je tzv profi trieda. Vyhodou je teda fakt, ze vsetko je navrhnute takreceno na veky vekov. Na druhej strane ten, co si ho obstaral, ho najskor asi tvrdo vyuzival.
Pentax Supar A vlastnim. Kedze ho mam od novoty, skoro 30 rokov, mozem posudit. Ide o aparat mimoriadne maly a mily. Nikdy som nezaznamenal ziaden problem.
Medzi oboma aparatmi je rozdiel v obsluje. Mne to Olympusacke nepadlo do ruky. Pantax ma logicky usporiadane prvky tak, ze ich clovek hlada na mieste, kde su umiestnene.
Co sa tyka objektivov, neexistuje vitaz. Obe znacky maju objektivy porovnatelne s tou extratriedou od konkurencie. Mozno nejaky ten kusok - jeden, koli ktoremu sa clovek moze rozhodnut pre danu znaclu  ...

Osobne by som siel do Pentaxu. A obstaral si najprv ten SuperA. Etse jedno telo potom Asi ME Super. (U mna to je K2).

Technicke vychytavky, ako je Spotmeter ma nikdy nebrali.

Za uvahu vsak stoji hlavne ten Pentax LX. To je asi to najlepsie telo, ake poznam. Primerane velke, mimoriadne huzevnate, fotografuje s baterkami i bez bateriek (skoro vsetky casy. I hladacik sa da vymenit, co som ale nikdy na kinofilme nerobil. To by bol aparat mojej volby. A k nemu telo Pentax MX. Oba zamerane na trvacnost.

 

Za kazdu znacku existuje nekompromisny zastupca, odsudeny na dlhovekost: Olympus OM-1, Canon F-1New, Nikon F2, Minolta XM, Pentax LX ...
Ze su tela trosku drahsie? Peniaze nevyvazia radost, ktoru sposobia.


  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 August 2017 - 08:15:07

Peniaze boli sú aj budú, ale dobré fotoaparáty už nebudú, míňajú sa. Ku Kekovy by som pridal ešte tú spomínanú ME Superku


  • 0

#7 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 30 August 2017 - 09:12:56

S OMkem budeš mít pocit vyjímečnosti. Vlastním "pouze" OM-1 a je to krasavec! Na Petaxe využiješ, bez větších obtíží, i objektivy M42.


  • 1

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 August 2017 - 09:20:14

Jsem "Pentaxista", takže asi tušíte, kam bych se díval já. Manuál.

Za základní výhodu Pentaxu považuji dostupnost těl, které byly ve své době "profi-třídou" a podle toho byly i konstruovány. Kekem zmiňovaná K2 by asi byl pro Vás - je sice těžší, než jiné, ale spokojeně jím utlučete medvěda a Vám by do velkých rukou šel lépe (stejně jako u mě). Kromě toho má i vychytávky typu MLU a pod. M.j. to byl aparát, který používali policajti a zpravidla přežil vše.

Jak bych nakupoval já? Byl vlastníkem profík - nebrat. Byl vlastníkem bohatý amatér? Brát! Amatéři se ke strojům chovali obvykle daleko slušněji než profesionálové a navíc toho moc nenafotili. Takže kontrolovat závěrku, matnici, zrcadlo, hledáček, filmovou dráhu, přítlačnou desku, veškeré fce. atd. atd. Za opravdu zachovalou K2 bych dal klidně i 3-4 tisíce Kč, ale seženete i levněji.

Na Pentax koupíte neskutečné množství objektivů za ceny opravdu přátelské! Poté, co Pentax opustil závit, nezměnil bajonec. M.j. i takové lahůdky jako 15mm objektiv, AF35/2, 50macro, 55/1,8 atd.

A to nemluvím o nových typu Limited.

Přeji dobrý výběr a dobré světlo!


  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 August 2017 - 09:23:34

A jedna drobnost: na LX už budete (resp. servismani) shánět ND nejhůř jak to jde.


  • 0

#10 Cernoch

Cernoch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 August 2017 - 21:23:13

Diky za nazory. V tuto chvili je vitezem Olympus, pro ktereho si zitra jdu. Podle fotek je jako novy, bez skrabancu a otlucenin, je to az neuveritelne. To nemohu nekoupit! :-) v budoucnu urcite poridim i Pentax a porovnam. Vidim hodne fotek s objektivem 35mm, tak kdybyste mel nekdo jeden navic... :-)


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 31 August 2017 - 07:53:23

pokud  na  kterémkoli  bazarovém těle OM1-2-3-4(Ti)  nejsou  od  řemínku  odřené horní  rohy a spodek ,  pak  je  třeba  zpozornět.   Vyskytovali se  (nevím, zda ještě vyskytují -  ND  trošku za těch  7-10 posledních let podražily) šikulové,  kteří za pár babek nákladu na  horní a spodní kryt  udělali  z  trosky  zánovní kus,   a z  OM-4 dělali OM-4Ti,   což  se  prodává vždycky líp, že. 

 


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 31 August 2017 - 10:16:18

A jedna drobnost: na LX už budete (resp. servismani) shánět ND nejhůř jak to jde.

:(

To som ani netusil.


  • 0

#13 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 31 August 2017 - 15:43:27

Pozdě, ale také něco málo přihodím. Několik Pentaxů mě rukama prošlo.
ME Super - elektronika v háji
MX - je opravdu malý, měl jsem dva a oba prodal.
LX - když vše funguje tak je super. Ale otázkou jak dlouho fungovat bude, je to už celkově složitý aparát. Oba mé kousky byli na generálce v UK, více jak půl roku servis čekal, až někde objeví téměř neobjevitelný náhradní díl,nakonec se podařilo. Takže asi tak. V naší kotlině bude situace asi daleko horší. A jejich osud? Jeden jsem prodal a druhý čeká to samé.
Takže pokud chcete aparát s bajonetem ,,napořád”, tak řada K. Pokud chcete i spolehlivý expozimetr tak vám zůstane pouze K2 a KX. K2 máte ,,elekro" závěrku, možné riziko. Kx je komplet mechanická, baterie je jen pro expozimetr. To byl problém u jedné z mích čtyř K2, občas si střílela časem který ji zrovna napadl. Pomohlo až přeletování celé elektroniky. Jsou to 40 let staré stroje, tak neváhejte, nelitujte peněz a nechte si je u někoho, kdo to ještě umí seřídit. To by byla asi moje hlavní podmínka výběru celého systému, SERVIS!!! Bohužel takoví lidé tady již zřejmě dlouho nebudou, nebo pokud ano tak neskutečně drazí.
A důvod proč jsem opustil LX a zůstal u K2/KX? Lx-ko je oproti K takové chrastítko, že když ho vezmu do rukou tak mám pocit že z něj něco upadne. Mx je na tom ještě hůře.
Ano, Lx a zvláště MX mají oproti K větší hledáček, ale to vůbec neznamená že se lépe zaostřuje, právě naopak. Na Lxku mám, nebo jsem měl všechny matnice co byli vyrobeny, čím dále od středu hledáčku ke krajům, tím větší prd vidíte. Kdešto u K je obraz daleko jasnější, vyrovnanější a krásně zaostřím i v rohu hledáčku. Ale abych jen nechválil, dosti častý problém je oxidace hranolu, prý to má na svědomí rozpadající se molitan, co je okolo. Takže pokud chcete mít hledáček bez fleků tak hranol znovu pokovit. Tož asi tak nějak.
 


  • 0

#14 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 31 August 2017 - 15:52:04


Na Pentax koupíte neskutečné množství objektivů za ceny opravdu přátelské! Poté, co Pentax opustil závit, nezměnil bajonec. M.j. i takové lahůdky jako 15mm objektiv, AF35/2, 50macro, 55/1,8 atd.

A to nemluvím o nových typu Limited.

Přeji dobrý výběr a dobré světlo!

Měl jsem asi rok Limited 31/1.8 + 77/1.8. A odfotil s touto kombinaci svoji, více než půlroční pracovní ,,dovolenou” v divoké Asii.
Ale popravdě, za tu cenu mě ta skléčka nějak nenadchla. Daleko více mému oku lahodí obraz podaný objektivy 30/2.8 (35/2 první verze) a 85/1.8. Fotím jen čb, situace by mohla být ale přesně obráceně, při použití barvy. Proto jsem je s radostí předal dále a dodnes toho nelituji.
Ano, 15mm je lahůdka, pro mě s obětováním těch pár milimetrů je 18mm f/3.5 daleko univerzálnější (filtry ND, přechodové, sluneční clona).
Rukama mě prošla velká část Pentax objektivů, držel hladovku a utopil v tom neskutečné peníze. Ale nakonec jsem si nechal řadu ,,K” a nedám na ni dopustit. Obzvláště na moje krajinářské 18, 24, 28, 28shift a 35mm vše v f/3.5. (v drtivé většině krom 18/3.5, 20/4, 28/2 a 28/3.5 + shift ja vlastně K řada Takumar s bajonetem). Mnou nejvíce používané kousky mám 2x, co kdyby náhodou :)


  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 September 2017 - 15:38:41

Diky za nazory. V tuto chvili je vitezem Olympus, pro ktereho si zitra jdu. Podle fotek je jako novy, bez skrabancu a otlucenin, je to az neuveritelne. To nemohu nekoupit! :smile: v budoucnu urcite poridim i Pentax a porovnam. Vidim hodne fotek s objektivem 35mm, tak kdybyste mel nekdo jeden navic... :smile:

Není úplně nejlepší nápad držet dva systémy. Jsou to dvojnásobné náklady bez významného přínosu. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních