Přejít na obsah


Fotka

Jak fotit s Olympusem OM-4 Ti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Cernoch

Cernoch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 August 2017 - 22:30:14

Ahoj,

 

jsem šťastným novomajitelem Olympusu OM-4 Ti 50 f/1.8 a nemám sebemenší ponětí, jak tento stroj ovládat. Přesněji, nemám ponětí jak obecně zrcadlovky ovládat. Doporučíte mi prosím a) nějakou knihu pro naprosté začátečníky, B) kurz/workshop určený pro kinofilmové zrcadlovky a nebo za c) není tu nějaký majitel stejného fotoaparátu, který by se mnou na jedno odpoledne vyrazil do ulic Prahy či Plzně?

 

Díky za rady a doporučení


  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 1 September 2017 - 06:01:00

http://www.butkus.or...pus_om-4_ti.htm


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 1 September 2017 - 08:23:42

Kdo chce sednout zavolant,  měl by absolvovat autoškolu a  naučit se nejen dopravní předpisy,  tak  i  kroutit volantem, šlapat na pedály a hejbat šaltpákou a různými čudlíky a páčkami  kolem volantu atd. 

Obvyklá rada zní: přečíst si  návod k použití toho kterého  prístroje,   ať už je to  mixér, vysavač,  Trabant,  Roll-Royce,  nebo  Smena či OM-4.


  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 1 September 2017 - 09:35:11

Pořád jsem přemýšlel, zda něco napsat k výběru s tušením a to tušení se teď tak trochu potvrdilo. Ale to nemusí být špatně. Máš skvělý fotoaparát za dnešní směšnou cenu. Oproti těm starším co kupovali za šílené částky a pak jen smutně koukali jak cena v bazarech klesá.  Om jsem záviděl Josefu Koudelkovi, který s ním v nějakém dokumentu fotografoval a závěrka šla krásně hladce. Jen to zašustilo a měl obrázek. Ale teď zpět z oblasti snění.

 

Čím jsi do teď fotografoval? Princip focení na film, digitál je pořád stejný ať držíš v ruce bakelitový kompakt, jednookou zrcadlovku, dvouokou zrcadlovku nebo třeba táhneš na zádech velkoformátový přístroj. Pořád nastavuješ čas, clonu, vkládáš film,  nastuvejš citlovost, ostříš atd. Pokud již něco za tebe neudělá automatika. Jen každý ten tip foťáku byl vyvinutý na jiné focení. S VF přístrojem asi nepůjdeš fotografovat demonstraci a naopak produktovou fotografii, krajinu nebo zátiší nebudeš dělat na APS. Vše se dá samozřejmě překročit, ale bude ti výběr přístroje klást nějaké omezení.

 

Jestli jde jen o ovládání tak zmíněný návod. Je již v příspěvku od plociho přiložen. Jinak bych napsal na email ke kurzům klasické fotografie v NTM. Nemohu teď najít aktuální kurzy na stránkách. Co dělají za kurzy, kdy se pořádají...atd. Vím, že tě stál teď něco fotoaparát, ale touto investicí nic nezkazíš a naopak se ti celý den bude moci pan Štanzel věnovat.  http://www.ntm.cz/ak...ckych-workshopu


  • 0

#5 Cernoch

Cernoch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 September 2017 - 22:31:22

Jak jsem psal, do teď jsem nedržel foťák v ruce, takže se opravdu nemam od čeho odrazit. Návod je fajn věc, děkuji za odkaz, ale s absenci i základních znalostí a špatnou angličtinou, je pro mě skoro nepoužitelný! :-) Spíš jsem tu hledal majitele-nadšence, který by se mnou strávil jedno odpoledne a základní věci mi vysvětlil...


  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 September 2017 - 08:55:21

no to je přece podle místa bydliště

třeba je nějaký oemkář (kdo by neměl alespoň jedno doma...) někde nablízku a věřím, že za hodinu s instruktáží budete hotovi


  • 0

#7 Cernoch

Cernoch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 September 2017 - 09:39:41

Praha - Plzeň :-)


  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 September 2017 - 21:02:33

tak to je od hradce daleko

jinak tady maj oemka tři lidi z pěti


  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 September 2017 - 20:54:07

Sice nemám ani jedno OM-ko, ale i tak ti můžu pomoci. Jsem v Praze.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních