Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 220 záda


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 MartinSafarcik

MartinSafarcik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 říjen 2017 - 22:36:08

Zdavím přátelé,
chtěl bych se s Vámi poradit o rozdílu 110 a 220 formátu filmu. Mám 220 záda k RB67 a někde jsem se dočetl že 220 film má menší tloušťku a při použití 110 filmu ve 220 zádech tím pádem dojde k posunutí roviny ostrosti. Myslíte že je tento rozdíl znatelný?


  • 0

#2 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 3 říjen 2017 - 22:43:37

ano

.

je


  • 0

#3 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 4 říjen 2017 - 12:03:05

Myslim ze nie. Rovina ostrosti je definovana 'film gate' (aky je spravny cesky/slovensky termin?) - otvorom na ktory film tlaci pruzina za pritlacnou dostickou. To ze je film (+ papier) o nieco hrubsi na jeho polohe nic nemeni, len ho ta pruzina bude pritlacat o trochu viac. Problem by som mozno skor videl pri medzerach medzi snimkami, kedze navijacia spulka bude hrubsia ako system predpoklada (lebo sa na nu navija aj papier), mozno budes mat medzi snimkami vacsie rozostupy ako by si mal mat.


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 říjen 2017 - 14:05:33

Zozen si kazetu na 120-kovy film. Vyhladovo. V blizkej buducnosti.

Aj ked rovina filmu nie je definovana zadnou pritlacnou dostickou, ale tak, ako radi Halka, bude tam problem spravne navinut na prve policko. Medzery by nemuseli byt az taky problem.

220-kove filmy sa uz nerobia, teda Velka Dvojka uz ich vypustila zo sortimentu. To je mozno skoda, na druhej strane, Kodak uz davnejsie urcil cenu tak, ze sa to neoplatilo. Kodak mal v poslednej dobe obrovske problemy s krycim papierom, objavil sa u nich problem s "otlacenymi" cislemi policok, to napr 220-ky mat nemozu. Ale ja verim, ze Kodak si uz da po tejto blamazi velky pozor na dodavatelov papiera a farby na to pouzivanych.


  • 1

#5 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 4 říjen 2017 - 15:01:58

pri 220 back je pritlacna pruzina ina ako pri 120. nemas tam kryci papier cize hrubka media je tensia.Cize ked tam pride film s krycim papierom film je stale pritlaceny na v rovine ostrosti alebo ako sa to povie. Podla mna. Aje  pravda ze medzery budu ine kedze mechanizmus nerata s krycim papierom. Ja som fotil par kinofilmov v 220 kazete a ostrost bola pre mna v poriadku. Ale ja som vcelku nenarocny domaci zuvatel..


  • 0

#6 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 říjen 2017 - 18:26:05

nacvakal jsem několik 120 filmu v 220 pro-s zádech a neměl jsem problém, byť je fakt, že mamiya to nikdy nedoporučovala


  • 1

#7 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 4 říjen 2017 - 20:20:02

nacvakal jsem několik 120 filmu v 220 pro-s zádech a neměl jsem problém, byť je fakt, že mamiya to nikdy nedoporučovala

 

tohle téma mě dost zajímá, mám Contax 645, do toho koupit 220-tku cívku není problém, za pár šupů, 120 je řádově dražší, ale nikdy jsem nezkusil dát na ni normální film s papírem, předpokládám, že to bude stejný problém jak u Contaxe tak u Mamyie. Má s tím někdo reálné zkušenosti?


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 říjen 2017 - 08:06:07

Len taký nápad, skúsenosť nemám" previnúť film na koniec, prilepiť film ku koncovému pásu a odstrániť papier od konca filmu po začiatok a navinúť ho späť na cievku. Myslím, že nemusím pripomínať, že je to potrebné robiť v tme. A máte 220 film, len s 12 obrázkami, a kazeta či vozík tým nebude trpieť. To ma len tak napadlo, ako využiť 220 kazety resp. vozíky. Kedysi dávno som si takto robil 220 filmy do P Sixa, ono to fungovalo, len som musel dávať pozor pri fotení a ten 13 až 15 snímok radšej nefotiť nič dôležité.


  • 0

#9 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 5 říjen 2017 - 11:35:13

hodne whisky

.

"videl" jsem vlajici 220 film v 120 zadech

 

ano

.

je


  • 0

#10 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 říjen 2017 - 11:56:00

U Pentaxu 67ii se to řeší dvěma polohami přítlačné destičky, které zároveň nastaví počítadlo (u staršího typu 6x7 se to, tuším, dělalo zvlášť). Výrobce uvádí, že při nerespektování typu filmu dochází k problémům s rovinou ostrosti, ale prakticky jsem rozdíl nepozoroval. 

 

Jen pro info: samotná cívka je ve filmech adjustace 120 a 220 stejná, že jo?


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 říjen 2017 - 13:24:16

Jen pro info: samotná cívka je ve filmech adjustace 120 a 220 stejná, že jo?

Tie, co som mal v ruke ja, mali cievku rovnaku.


  • 0

#12 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 říjen 2017 - 16:43:43

Práve preto, aby nemusela byť cievka väčšia, teda myslím priemer čela, je film bez krycieho papiera, čím sa to vyrovná. Preto sa nemôže použiť film 220 napr. vo Flexarete II či Standard a podobne, lebo by sa film zničil, samozrejme a po druhé by nebolo podľa čoho nastavovať políčka.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních