Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Teflonový sprej


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 říjen 2017 - 12:17:40

Zdravím,

 má někdo zkušenosti s teflonovým mazáním? Konkrétně se mě jedná např. o mechanismus závěrky, natahovacího mechanismu atd. Zachránil jsem z "popelnice" Voigtländer VITO CL. Na první pohled mu nic nechybělo a na ten druhý také ne. Byl jen obalený prachem, který byl naprosto všude. Rozebral jsem ho, vypral v lihu a podle všeho by měl být mechanicky naprosto v pořádku. Nyní je naprosto odmaštěný a suchý, takže bych se chtěl zeptat, jestli vůbec mechanismus závěrky něčím mazat, nebo to nechat tak jak je.

Když už něčím mazat, tak mě napadl teflon. Je to suché mazivo, kde se  nosná látka (asi nějaký alkohol) po aplikaci odpaří a na povrchu zůstane jen samotný teflon (PTFE). 

 

Konkrétně je to tohle: https://www.discomp....0ml_d70119.html

ale může být i od jakéhokoliv jiného výrobce, na trhu je jich spousta.


  • 0

#2 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 21 říjen 2017 - 13:10:14

Jak jsem už tady kdysi  psal. Teflon nikdy nepřijde tam, kde je optika. Časem se i on vypařuje a vytváří na povrchu slabou vrstvičku, která nejde umýt. Tím veškerá optika slepne. U těla fotoaparátu by to nemělo tolik vadit, jako u mikroskopu, ale pro jistotu by jsem použil jiné mazivo. Osobně se mi na compůrky závěrky osvědčil olej na jemnou mechaniku. Kupodivu jej nenajdete v železářství, ale v prodejnách s hudebninami, kde se vyskytují dva. Jeden je na suvnou mechaniku a druhý na otočnou. Vezměte si raději ten na otočnou mechaniku.


  • 1

#3 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 říjen 2017 - 13:23:10

Díky za radu. Měl jsem zato, že se to týká silikonového mazání. Je vůbec nutné ten mechanismus závěrky  mazat? Kde cítí určitý odpor je mechanismus natahování, kde běhá taková kulisa v  a přenáší posuvný pohyb na otáčivý a natahuje závěrku. Závěrka jako takový cvahá naprosto ochotně. Jestli jsou správně časy, tak to nevím, ale s tím by asi těžko šlo něco udělat.


  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 21 říjen 2017 - 13:31:29

Pokud jsi odmašťoval, tak se mazat musí, jinak vše kovové zreziví. Zejména tam, kde se dotýkáš. Závěrku namaž určitě. Ta když začne rezivět, tak je zle.


  • 0

#5 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 říjen 2017 - 13:49:34

Co tohle?

Tohle by mohlo vyhovovat, ne?

http://www.pojezdy.e...ml-nastroj.html


  • 1

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 říjen 2017 - 15:41:51

NIC CO JE V SPRAYI!

Radsej nemaz, akoby si mal nieco zdevastovat. Dnes je objektiv drahsi, ako aparat.

Existuju specialne maziva, ktore opravari pouzivaju. Maju s tym rozsiahle skusenosti.
Nie je dovod sa zavierky dotykat, jej premazanie casto sposobi, ze mazivo sa dostane napr medzi lamely a zavierk sa zlepi. To je ale uz naozaj na opravara.
Pokial s ati aparat paci a chces mu dodat novy zivot, nabadam, zver ho profesionalovi.
Ak nase rady neposluchnes, nevadi. Iba sa potom podel o skusenosti. Aj tie zle su casto velmi uzitocne. Ak su skusenosti dobre, mozno zmenime nazor.

:)


  • 0

#7 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 21 říjen 2017 - 15:49:16

máme zde dva názory, tak si vyber. Jest-li jsi jej vypral . tak doporučuji namazat.


  • 0

#8 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 říjen 2017 - 16:15:24

NIC CO JE V SPRAYI!

Radsej nemaz, akoby si mal nieco zdevastovat. Dnes je objektiv drahsi, ako aparat.

Existuju specialne maziva, ktore opravari pouzivaju. Maju s tym rozsiahle skusenosti.
Nie je dovod sa zavierky dotykat, jej premazanie casto sposobi, ze mazivo sa dostane napr medzi lamely a zavierk sa zlepi. To je ale uz naozaj na opravara.
Pokial s ati aparat paci a chces mu dodat novy zivot, nabadam, zver ho profesionalovi.
Ak nase rady neposluchnes, nevadi. Iba sa potom podel o skusenosti. Aj tie zle su casto velmi uzitocne. Ak su skusenosti dobre, mozno zmenime nazor.

:)

Nechci mazat přímo ty lamely, myslím jen ty kolečka, páčky převody a setrvačníky kolem. Tenhle mechanismus je z roku cca 1960. Podle toho co vidím, tak je celkem "robustní" s jistým nadhledem.Současné aparáty jsou mnohem subtilnější.


  • 0

#9 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 21 říjen 2017 - 16:24:47

Sprej "vysprejovat" na uchošťoury a ručně kovové části namazat. Lamely závěrky a clony rozebrat, odmastit benzínem a prosypat grafitovýma vločkama a nebo vatou počmáranou měkkou tužkou poutírat. Hlavně ne žádný olej. dostane se na antireflexní vrstvy a do tmelení členů objektivu a dílo zkázy je na světě.


  • 0

#10 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 říjen 2017 - 16:49:20

Sprej "vysprejovat" na uchošťoury a ručně kovové části namazat. Lamely závěrky a clony rozebrat, odmastit benzínem a prosypat grafitovýma vločkama a nebo vatou počmáranou měkkou tužkou poutírat. Hlavně ne žádný olej. dostane se na antireflexní vrstvy a do tmelení členů objektivu a dílo zkázy je na světě.

Tak nějak to vidím. Samozřejmě bych tím sprejem nepřejel všechno. Asi pořídím ten hodinářský olej. Pokud vyhovuje hodinkám, tak mechanismu fotoaparátu s největší pravděpodobností neuškodí. Vypadá to na nejdražší tekutinu na světě, ale zase  nelijeme ho tam po litrech.

Takže to shrneme, lamely závěrky mazat grafitem, na ostatní stopové množství hodinářského oleje.

Co mě ještě není jasné, čím se maže závit ostřicí čočky. Na závitu bylo zatuhlé cosi zeleného, totálně ztvrdlého. Po vymytí jde závit velice hladce, to by ale neměl.Používá se nějaký tuk, který jakoby "stabilizuje" kolečko v určité poloze. Prostě to nemá jít tak lehce, ale má tam být jistý odpor.


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 říjen 2017 - 17:50:30

Hodinarsk olej by mohol fungovat. Neobsahuje prchave latky a tie sa neusadia na objektive. Na tom sa s otcemcasu urcite zhodneme :)


  • 0

#12 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 říjen 2017 - 20:17:20

Používá se hodinářský olej č. 4. Ale jen tam kam patří, což není mnoho míst a jen ve velmi malém množství (kapka na špičce jehly, nebo tenkého drátku).

V kostce, místa kde je tření a osičky ozubených koleček. Méně je více. Compur používal, jestli si to pamatuju dobře, cca tři typy vazelíny a dva oleje. 

Nízkonákladová náhrada by měla být: WD-40 nastříkaný kupř. do plastové krabičky od filmu. Nechá se vypařit rozpouštědlo, zbytek se dá používat pro mazání závěrek. Vyzkoušel jsem to před cca dvěma lety a zatím funguje... U takhle nalezeného a zanedbaného kousku bych se takové aplikace nebál.


  • 0

#13 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 říjen 2017 - 19:23:23

Takže se mě podařilo zjistit, co používají, údajně Nikonu na mazání objektivů, hlavně tedy  závitů, což mě nyní zrovna zajímá. Jsou to tyto typy vazelín: FC-4, I-40 a GE-8. Jejich složení jsem nikde nenašel, ale prolétl jsem rychle pár anglických fór, a tam si to pochvalují.

 

:


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních