Přejít na obsah


Fotka

Fuji Superia/X-tra 200/400, exp. 2005/2006 - použitelnost


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 říjen 2017 - 16:15:26

Našel jsem ve skříni nějaké Fujifilmy s expirací 11-12 let zpět, skladováno při pokojové teplotě. Jak moc to může být použitelné a pokud degradace, tak jakou očekávat - v případě užití klasického C-41 procesu v minilabu.


  • 0

#2 arfsoul

arfsoul

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 36

Publikováno 24 říjen 2017 - 16:32:15

Nejlepsi bude jeden film nafotit, nejlip stejnou scenu s korektni expozici a pote s expozici +1, +2, +3... a nechat vyvolat.


  • 0

#3 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 říjen 2017 - 17:14:16

Spíš nějaké obecná zkušenosti, jak moc tyto "komerční filmy" podlehájí zkáze, nejsou-li v mrožáku? V zásadě mi jde spíše o to, aby to nebylo úplná trága,


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 říjen 2017 - 17:25:31

Iluzie by som si nerobil.
Ned sa jednoznacne povedat, v akom stave sa budu nachadzat v tom-a-tom roku po expiracii. Takych filmov vyvolavame vela a vysledky su vacsinou sklamanim. Vysoky zavoj, usmudlane farby, nespecifikovane kazy ... Iba zriedkavo prelezane filmy vedu k pozeratelnym vysledkom, naprosta vacsina su totiz nakupovane a adjustovane dodatcne niektorou velkou spolocnostou so specifickym portfoliom, ako napr. lomographische a.g. ...
Kym clovek nevyskusa nevie. Ale mal by sa pripravit na tu horsiu altrenativu.


  • 0

#5 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 25 říjen 2017 - 17:48:46

Ja by som ich skusil exponovat, tak ze by som posunul ISO na 100 v pripade 200ky a na ISO 200 v pripade 400ky. Docela sa mi to osedcilo v priapade 10r a viac expirovanych filmov. Ale zas priznam, u mna povecsine skladovane v chladnicke.


  • 0

#6 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 říjen 2017 - 19:56:09

Také už mám zkušenost s cca 10 let prošlými filmy a doporučuji ve shodě s kolegou přidat tak 2/3 clony nebo celou clonu. Přikrmit spíš víc, než míň. Fotím na hromadu filmů z roku '96, olympijská edice Atlanta :), přidávám jednu clonu a stačí to.

 

Takováhle rada je ale celkem na nic, pač asi nejvíc záleží na podmínkách skladování a každý film degraduje barevně jinak. Dovolil bych si teda obecnější poznámku: ty staré materiály vždycky nakupovat ve větších sériích - 5 totožných filmů bych považoval za naprosté minimum. Tak si člověk může otestovat specifika materiálu a další filmy už používat s vědomím výsledku na vhodném námětu. Jinak člověk půjde z překvapení do překvapení ... i když asi i překvapení může být cíl ...


  • 0

#7 kasik

kasik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationVrchlabí
Reputace: 5

Publikováno 28 říjen 2017 - 17:37:17

Přidám  moji  zkušenost.

Přiložené  fotky  jsem  pořídil  teď  v  říjnu  na  film  s  expirací  2007,  Kodak  VR 200.  Přeexponován  o  +1EV až +0,5EV.

Film  uchováván  po  celou  dobu  v  chladu   plus 5-8°C.  

Nic  jsem  od  toho  nečekal,  ale  výsledek  posuďte  sami.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#8 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2017 - 01:33:11

Přidám  moji  zkušenost.

Přiložené  fotky  jsem  pořídil  teď  v  říjnu  na  film  s  expirací  2007,  Kodak  VR 200.  Přeexponován  o  +1EV až +0,5EV.

Film  uchováván  po  celou  dobu  v  chladu   plus 5-8°C.  

Nic  jsem  od  toho  nečekal,  ale  výsledek  posuďte  sami.

Tady jde o to, jakej je to výřez a při jakym dpi to bylo skenováno.


  • -1

#9 kasik

kasik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationVrchlabí
Reputace: 5

Publikováno 29 říjen 2017 - 14:29:11

U  prvního  minimální  ořez,  spíše  okraje,  další  dva  obrázky bez  ořezu,  pouze  zmenšena  velikost.  Co  se  týče  dpi  při  skenování  - nevím  zda  odpovím  správně - původní  rozměr  obrázků  který  jsem  z  labu  dostal  byl  asi  6800x4500. 


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 říjen 2017 - 16:08:50

U  prvního  minimální  ořez,  spíše  okraje,  další  dva  obrázky bez  ořezu,  pouze  zmenšena  velikost.  Co  se  týče  dpi  při  skenování  - nevím  zda  odpovím  správně - původní  rozměr  obrázků  který  jsem  z  labu  dostal  byl  asi  6800x4500. 

Ide o sken z Noritsu.

36mm : 25,4 = cca 1.4"

6800b : 1,4" = cca 4800 dpi, teda naozaj optickych dpi


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních