Přejít na obsah


Fotka

Telepředsádka Yashica na rolleiflexu 3.5 automat a oprava poškrábané přední čočky objektivu.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 24 October 2017 - 19:49:37

Zdravím,chtěl jsem se zeptat zda se dá na rolleiflexu automat použít předsádka yashica telephoto i když se ohnisková vzdálenost yašiky a rolleiflexu liší o 5mm.

Taky mě zajímá jestli se dá opravit nebo vyleštit vlasové poškrábání objektivu tessar po nešrteném čištění,a jestli by mi to byl schopen někdo v brně nebo v celé ČR udělat,nebo pokud by to nešlo,tak jestli by se to nedalo vykompenzovat použitím sluneční clony a uv filtru.


  • 0

#2 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 24 October 2017 - 21:37:50

Taky by mě zajímalo jaký vliv na kvalitu výsledné fotografie mají tyto mikroškrábance,i když je jich hodně.někde jsem četl že na to někdo použil zubní pastu,a s její pomocí ty škrábanečky vyleštil,má to cenu?zkoušel to už někdo?nerad bych si tímto ten objektiv totálně zdemoloval.
  • 0

#3 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 24 October 2017 - 21:41:01

V protisvětle nefotím,maximálně v bočním světle,a pořád mám nasazenou sluneční clonu a v bočním světle ještě cloním expozimetr a objektiv z boku rukou.spíš mě zajímá vliv na ostrost a kontrast
  • 0

#4 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 October 2017 - 22:53:40

Asi to nebude košer, nicméně co to udělá z obrazem se snadno ověří na zaostřovacím oku či matnici na místě filmu a do třetice na zkušebním snímku...
Ke škrábancům. 1. Foto by pomohlo. 2. Pokud jsou jen v antireflexu nebudou mít podstatný vliv. 3. Pokud jsou do skla a je jich hodně budou snižovat kontrast, rozlišení, ostrost - dle četnosti a hloubky.
Opravit se to v prvním případě dá, cca za cenu vyššího modelu v lepším stavu. V druhém případě je oprava mnohem dražší a výsledek je naprosto nejistý. Čili nemusí dojít k nápravě ale spíš úpravě (a to nežádoucí) optických vlastností..
Za starých časů se vrypy vyčerňovaly, je-li jich však hodně...
  • 0

#5 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 25 October 2017 - 12:27:59

Jak poznám že jsou v antireflexní vrstvě?
Ale myslím že opravdu jsou jen v antireflexu,zkrátka to někdo nešetrně čistil.
  • 0

#6 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 25 October 2017 - 12:43:44

V tom případě nechat plavat. Používání sluneční clony je chvályhodné v každém případě.


  • 0

#7 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 30 October 2017 - 18:54:42

A šla by přední čočky vyměnit za jinou ze stejného objektivu (zeiss tessar 3,5/75)ale jiného fotoaparátu?
  • 0

#8 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 30 October 2017 - 18:55:48

Pardon,čočka (nikoliv luštěnina,ale optické sklo)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních