Přejít na obsah


Fotka

Černé skvrny - chyby při zpracování, vadná emulze?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 listopad 2017 - 17:52:08

Ták panstvo! V životě se mi nestalo, že bych zpracoval špatně negativ, nechalo to na sebe sice dlouho čekat, ale je to tady.

Ilford Pan F+ (expirace 5/17 - z mého hlediska nový - fotím i na Exp. 2003), skladovaný v mrazáku. + ID-11 čerstvě namíchaná, odleželá cca 36 h, přefiltrovaná.

Co bylo jinak než obvykle:

1. ID-11 jsem z nedočkavosti a stařecké pošetilosti (a taky i lenosti) namíchal v kanystru od vody do ostřikovačů - 6x vymytém horkou a studenou vodou - zbyl náznak parfému.

2. Přerušoval jsem z nepochopitelných důvodů octovým roztokem cca 2% - dříve vždy čistou vodou.

Výsledek přikládám, jedná se (na negativu) o nepravidelné černé skvrny. Podobný výsledek jsem měl někdy před 20+ lety, kdy jsem zkoušel Agfu 30 let prošlou.

Nemeškal jsem a cvičně vyvolal 15 let prošlou Deltu 400 v kinu, přerušoval vodou - výsledek - bezvadný film.

Fakt tohle může udělat ocet, potažmo šok emulze zásadité - kyselé?

Nebo jsem opravdu tak pitomej (a to je možný) a zničil si negativ díky lenosti?

Emulze je v trapu? (Musím znovu vyzkoušet obě šarže 5/17 i 2003).

Na pozitivu jsou to bílé nepravidelné a neostré skvrny. Nejvíce patrné ve středních jednolitých tónech. Tam kde je bohatá kresba nejsou v podstatě vidět. Na prázdných polích mimo záběry jsou v jakémsi nadýchnutém náznaku.

 

p.s. nějak neumím nahrát větší snímek, takže to asi nebude k ničemu.

 

Přiložený soubor (y)


  • 2

#2 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 listopad 2017 - 18:03:02

... bude k ničemu... :/


  • 0

#3 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 19 listopad 2017 - 18:22:28

No, já nevím, celý život používám přerušovací lázeň octovou mocnosti “jako na salát” a nikdy žádný problém nenastal., tady bych asi příćinu nehledal..


Sent from my iPad using Tapatalk
  • 0

#4 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 listopad 2017 - 18:27:49

... uvádím, pro úplnost - někde jsem se tu setkal s příspěvkem, co popisoval retikulaci želatiny na základě zásada/kyselina - i v literatuře to je. Takže abych něco nevynechal. Osobně tomu moc šancí taky nedávám - i když to bylo "křížové pravidlo" od oka = jako na salát.

Je fakt, že retikulace bývá jaksi pravidelněji/rovnoměrněji "mřížkovaná".


  • 0

#5 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 listopad 2017 - 18:28:31

Černé tečky jsem měl na některých filmech a jen někdy jen když jsem používal prerusovac z kyseliny citronové. Pak jsem s tím přestal a byl klid. Dosud. Zatukam...
  • 0

#6 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 19 listopad 2017 - 19:50:59

Celý svůj fotografický život používám do přerušovací lázně ocet v koncentraci " na chuť" ,  posledních pár měsíců kyselinu citronovou v podobné koncentraci. 

Ani s jednou z látek jsem neměl žádný problém, respektive s nimi neměl problém volaný film. Většiinově Fomapan 100 Professional.

Podobnou věc vidím prvně v životě. A měl jsem možnost vidět dost negativů volaných jinými osobami a různými postupy.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 19 listopad 2017 - 20:25:18

Ocot po silne zasaditej vyvojke (co ID11 nie je) by sposobil male kratery, ale tie by sa videli az na zvacsenine, ako nezvycajne zrno.
Toto mi pride, ako ked sa nerozpusti dokonale vyvojka. Ale to by bolo pre ID11 nezvycajne. Stretol som sa s takym u Fomackej univerzalky (pani prepacia). Ale to ja iba tak triafam, nevydel som este takych veci ...
Napriklad, aj ked si na to davam pozor, nevidel som film, ktory bol oroseny skondenzovanou vodou poto, co bol cerstvo vytiahnuty z mraznicky a vlozeny do aparatu. I to by mohlo byt ...


  • 0

#8 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 19 listopad 2017 - 20:36:17

podobne veci sa mi diali s rollei atp v tanku v ktorom vyvolavam rad za radom co pride

.

https://www.digitalt.../Rollei_ATP.pdf

 

.

posledna veta na prvej strane

 

Recommendation:

 

It was identifed that the film spoul and developing tanks must be very clean. In no case, remaining silver and/or wetting agents may adhere! Therefore: A more thorough cleaning than normal is hardly recommended! 


  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 19 listopad 2017 - 22:09:30

To už mě párkrát taky napadlo, zda vypláchnutí tanku po ustalovači dělám dostatečně pro další film. Zvlášť když často vyplachuji film vodou tak, že nejprve párkrát vyměním vodu v uzavřeném tanku, pak sundám víčko a dovyplachuji v otevřeném tanku. Takže na tom odloženém víčku může něco zůstat. Zatím asi dobrý, ale třeba by to mohlo být lepší. 

Nějak ten tank speciálně vyplachujete před jeho vysušením ? 

 

Co se těch černých skvrn týče, také jsem se s tím u tak čerstvého filmu nesetkal.


  • 0

#10 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 listopad 2017 - 22:41:51

Díky všem za podněty. Svitky vždy vytahuju z mrazáku napřed do šuplete. Tam pak den či dva odpočívají a poté je přidám do zavazadla s technikou. Zakládám obvykle před focením ještě na "cimře" ráno. Což byl případ posledních cca 4 ks. V kazetě je mám někdy i 2-3 měsíce než je dofotím. Vše uloženo v alu kufru, vždy, když se "aklimatizuje" z venku přinesená výbava - tzn. obvykle až druhý den.

Vývojnici používám i pro vypírání filmů, takže ji celou vymyju, pak vypírám dle Ilfordu x 2, nakonec smáčedlo, po kterém vývojnici komlet teplou vodou pořádně umyju.

Vzhledem k tomu, že jsou to jakoby více vyvolaná místa, taky mě napadlo špatné rozpuštění, spíše nějaké chemické "zdrcnutí" vývojky (protože jsem opravdu pečlivě připravoval a velmi dlouho a jemně filtroval). Že by ten homeopatický zbytek Sheronu? Vyvolával jsem obvyklým (ID-11/Pan F) standardem, dnes se tomu říká moderně semi-stand.

Spíš si ale myslím, že půjde o emulzi, protože ta Delta je netknutá. Jedině, že by to reagovalo pouze s klasickou emulzí...

Ještě tedy - originál je méně kontrastnější, musel jsem trochu přidat, protože to na tom pidiiobrázku nebylo moc ke koukání. 


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 19 listopad 2017 - 22:46:15

Sheron? Co to je? Nejaky alkohol a etylenglykol? To sa vo vyvojkach bezne vyskytuje, to urcite vadit nebude.

 

... no ale ak islo o svitkac, potom by som podozrieval aj ten kryci papier. Skus sa poohliadnut po internete, ci sa niekto s podobnym problemom v suvislosti so svitkovym Ilford Pan Plusom nestretol.


  • 0

#12 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 listopad 2017 - 22:51:03

To je jediné co mi napadá, že jsem mohl opravdu pokazit. Nějaká tajná ingredience (?). Od nepaměti jsem míchal vždy ve skle. No, na každý pád teď vyvolávám při vůni citrusů... ;)

Nejspíš bude tedy v čudu emulze.


  • 0

#13 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 listopad 2017 - 23:57:15

Hm, našel jsem dva identické případy, jeden je úplné jednovaječné dvojče mého problému: http://3.bp.blogspot...h+Esplanade.jpg

Autor to přisuzuje ponechání latentního obrazu několik měsíců v klidu a pozdní vyvolání. Můj svitek byl sice "započat" v srpnu, ale poslední snímek jsem fotil cca před 14 dny. Druhý, stejného emulzního čísla, jsem měl nafocený v šuplíku celý rok, než jsem ho vyvolal a tam nic není. :/

Ve druhém případě v diskusi nic nevyřešili.


  • 0

#14 kopa

kopa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 říjen 2019 - 12:02:04

Prosím o radu, jsem v analogové fotografii nováček, proto si netroufnu vyvolávat filmy sama, takže netuším jaký byl proces. Vím jen, co se s filmem dělo, než jsem ho zanesla k fotografovi na vyvolání. Na filmu mám skvrny viz přiložený obr. Čím by to mohlo být? Udělala jsem já někde chybu nebo vznikla určitě až při vyvolávání a proč? Děkuji za objasnění :)


  • 0

#15 kopa

kopa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 říjen 2019 - 12:04:44

tady je ten obrázek

Přiložený soubor (y)


  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 3 říjen 2019 - 12:55:00

Chyba se  asi fakt stala.   Pochybuji,  že  u Tebe.    Ptal bych se  tam,  kde to vyvolali,    v  čem  a jak to  vyvolávali. 


  • 0

#17 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 5 říjen 2019 - 12:29:55

První co mě napadlo je, že někdo vydatně kýchnul při zakládání filmu do vývojnice ... :mrgreen:.

Ale vypadá to spíš na nerozpuštěnou čerstvě namíchanou vývojku .. si myslím. Za těmi zrny se táhne šmouha, jako kdyby tam byla příliš koncentrovaná vývojka. 


  • 0

#18 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 5 říjen 2019 - 17:26:47

Nedostatocne rozpustene prisady do vyvojky?


  • 0

#19 kopa

kopa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2019 - 09:33:09

Díky za reakce. Mylně jsem si myslela, že když si to nechám vyvolávat u fotografa, tak budu mít jistotu, že nebudu mít zdrbané filmy. Nechávala jsem vyvolávat dva a mám to na obou. Navíc místy i tyhle fleky (viz detail fotky), což mi přijde jako nějaký bordel.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 9 říjen 2019 - 09:40:20

Au.  Zrovna takové značky  bys mohla dotyčnému "laborantovi"  vyškrábnout nehtíčky ve tváři.  Ale pozor na oči!


  • 0

#21 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 říjen 2019 - 10:21:39

Díky za reakce. Mylně jsem si myslela, že když si to nechám vyvolávat u fotografa, tak budu mít jistotu, že nebudu mít zdrbané filmy. Nechávala jsem vyvolávat dva a mám to na obou. Navíc místy i tyhle fleky (viz detail fotky), což mi přijde jako nějaký bordel.

Ja by som to tu nepertraktoval az tak velmi, kazdy sme nieco pokazili, kazdy toho pohnojil ...
Mat naozaj dobre vyvolany film je velka davka skusenosti, trpezlivosti a pokory.
Ked vyvolas svoj prvy film, prid sa pochvalit.


  • 0

#22 kopa

kopa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2019 - 11:08:43

 

Díky za reakce. Mylně jsem si myslela, že když si to nechám vyvolávat u fotografa, tak budu mít jistotu, že nebudu mít zdrbané filmy. Nechávala jsem vyvolávat dva a mám to na obou. Navíc místy i tyhle fleky (viz detail fotky), což mi přijde jako nějaký bordel.

Ja by som to tu nepertraktoval az tak velmi, kazdy sme nieco pokazili, kazdy toho pohnojil ...
Mat naozaj dobre vyvolany film je velka davka skusenosti, trpezlivosti a pokory.
Ked vyvolas svoj prvy film, prid sa pochvalit.

 

To si právě velmi uvědomuji, že mít dobře vyvolaný film je nelehké. A proto to tolik zkoumám a zjišťuji, co vše se dá na samotném procesu ovlivnit a na co si dát pozor, když se to nepodaří i profesionálovi. Určitě mu zase další film nafocený odnesu, protože než si na to troufnu sama, tak to bude ještě nějaký pátek potrvá. Hlavně mě zajímalo, zda to nejsou chyby u mě (např. že ty filmy byly nafoceny letos v létě v těch největších vedrech a při cestování autem po Německu, takže žádné pěkné skladování) a u fotoaparátu (např. jestli třeba nemůže být nějaký bordel v něm a ulpívá to na filmy, proto ta druh fotka a řešení toho bordelu). Mám totiž foťák řádného staříčka, kterého od dětství schovávám a chráním před vyhozením, takže nebylo s ním vždy úplně dobře zacházeno.


  • 1

#23 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 9 říjen 2019 - 12:16:46

Vyvolat film, pokud nedelas nejake extraburty, zas neni takova veda.

Stryc vyvolaval svitky protahovanim v taliri, cas odmeroval zpevem oblibene pisne...

 

Neboj se, zakup vyvojnici, konfekcni vyvojku i ustalovac a testni to. 

Uvidis, ze to pujde.


  • 0

#24 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 14 říjen 2019 - 12:26:15

Přátelé, nafotil jsem kinofilmovou HP5+ focenou na citlivost 3200. Push proces v Excelce 1+0 se celkem povedl až na jednu podstatnou chybu - cca na 5 snímcích mám poměrně velká místa s vypadlou emulzi - na jejich místě je prostě průhledný film, jak je vidět na přiloženém skenu negativu. Bohužel, jak už to tak bývá, je to i na snímcích, které bych jinak rád nazvětšoval, ale takto ztrácí na hodnotě.

 

Jedná se s vysokou pravděpodobností o výrobní vadu nebo může nastat zrada i jinde? Volal jsem to jak jsem zvyklý a s HP5+ jsem zatím nikdy podobné problémy neměl - byť jsem ho nikdy nepushoval o tři stopy, maximálně o dvě (a tehdy volal ve Fomácké R09).

Kdyby se jednalo o výrobní vadu, Ilford by mě dost zklamal.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 říjen 2019 - 14:06:13

můj názor:   Vypadá to jako  natrhnutí mokré emulze  (předpokládám,  že  ten bílý flek  na horní báni věžičky  je  reflex  pouliční lampy ve výloze,  který se prostě  "trefil" ). 

Druhý můj názor:   HP5+  pushovat  xtolem v  plné síle  (neředěným)  by mohlo dát pravděpodobně lepší výsledek. 

Třetí můj názor:  Hodně světelně blbá scéna,   příště zkus:  EI 1600,   měř  jednak na stíny a jednak  na  střední nebo světlejší šedé (vyhni se  jásavým světlům)  a  urči si průměr pro manuální expozici,  pak  to převolej na  EI3200.   s OM se dá v ruce udržet  v pohodě 1/8s,   se širokým sklem  i  delší  (ale nesmíš zakopnout)


  • 0

#26 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 14 říjen 2019 - 15:58:41

Ahoj Jirko. Díky za názor, to by mě nenapadlo. Nikdy předtím se mi podobná divočina s emulzí nestala (když nepočítám takovéto vady jako přirozenou vlastnost některých filmů od Fomy - ale tam vypadají ty fleky jinak, jsou přesně ohraničené). K filmům se chovám slušně.

Je možné, že emulze je při delším máchání v neředěné Excelce náchylnější na poškození? Tuším jsem to máchal asi tak dvakrát dýl, než při focení na EI 400 (záznamy z temnice teď nemám u sebe).

 

Expozičně ani kompozičně to není nejlepší záběr, spíš to byl takový pokus. Potřeboval jsem dofotit film, který jsem začal s EI 3200 předchozího večera. Foceno bylo Minoltou s AF zoomem, nikoliv Olympusem. Na objektivu byl navíc ND filtr a bral jsem to hodně zeširoka, proto ta vinětace.


  • 0

#27 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 14 říjen 2019 - 17:37:43

V létě se mi u jednoho svitku HP5+ stalo něco podobného, na posledním snímku byla tři takto poškozená místa. Při manipulaci s mokrým filmem nemám jak tomu ublížit, film z cívky vytahuji holýma rukama, o nic nemůže zavadit a pověšen je blízko stropu právě za zadek (isolepou dolů), takže ani kocour nemůže drápem tak vysoko.


  • 0

#28 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 3 březen 2020 - 10:51:58

Zdá se, že Ilford si je vědom určitých problémů s kvalitou: https://emulsive.org...ogram-announced


  • 0

#29 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 3 březen 2020 - 12:16:50

Zdá se, že Ilford si je vědom určitých problémů s kvalitou: https://emulsive.org...ogram-announced

To vysvětluje mojí poničenou FP4. Taky jsem se nedopátral vlastní chyby.


  • 0

#30 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 3 březen 2020 - 12:22:45

Snad to není tajemství?Říkal nám na srazu V.Krejčí že Foma vyrábí něco k filmům Ilfordu.Už přesně nevím o co se jednalo?


  • 0

#31 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 4 březen 2020 - 07:38:36

Snad to není tajemství?Říkal nám na srazu V.Krejčí že Foma vyrábí něco k filmům Ilfordu.Už přesně nevím o co se jednalo?

 

Je to naopak. Foma bere (resp. minimálně jednu dobu brala) od Ilfordu krycí papíry a špulky na svitky. A co se týče kina, tak Foma kazetky jsou 100% od Ilfordu...


  • 0

#32 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 4 březen 2020 - 09:26:52

 

Snad to není tajemství?Říkal nám na srazu V.Krejčí že Foma vyrábí něco k filmům Ilfordu.Už přesně nevím o co se jednalo?

 

Je to naopak. Foma bere (resp. minimálně jednu dobu brala) od Ilfordu krycí papíry a špulky na svitky. A co se týče kina, tak Foma kazetky jsou 100% od Ilfordu...

 

Mě ty krycí pásy od fomy příjdou na ohmat tvrdší.Ilford má konec pasu černej čož Foma nedělá.Ty kazetky  na kino s jedním zářezem na cívce mají  i některý barevný filmy.Nevím jak se to dělá dnes když spotřeba filmu není tak veliká jako kdysi.Dělalo se to tak že se do ČR přivezly filmy v pásech a teprve u nás se to balilo do krabiček.


  • 0

#33 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 5 březen 2020 - 18:02:47

Už jsem se s tím od loňského léta potkal několikrát, bylo to vždy na svitkovém HP5+, na Deltě 3200 jsem se s tím nesetkal ani na kinofilmech. Vypadá to na špatnou várku svitkové HP5+.

 

Zdraví Shimpan

 

Zdá se, že Ilford si je vědom určitých problémů s kvalitou: https://emulsive.org...ogram-announced

 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních