Přejít na obsah


Fotka

Zvětšovák Krokus 44L Color

kroku zvetsovak 44l

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 27 November 2017 - 13:05:24

Ahoj, v rámci vybavení, které jsem dostal věnováno do temné komory, je i zvětšovák Krokus 44L včetně příslušenství (barevné filtry, nástavce, žárovky, misky na papíry atd.). Všiml jsem si, že je zde hodně témat věnovaných Magnifaxům a Opemusům ale ke Krokusu toho tady moc není, ani na Googlu - většinou v polštině. Znáte někdo tento zvětšovák? Děda mi tvrdil, že by měl umět zvětšovat i 6x6 negativy, koukal jsem na to a nezdá se mi to a řekl bych, že tam na 6x6 není tolik místa. Taky k tomu nemůžu najít manuál, pokud by někdo měl elektronickou verzi, uvítám. Díky.


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 27 November 2017 - 16:42:26

Krokus 44 (všechna  provedení)   jsou na max. formát  negativu 4x4 cm.  

http://www.polskie-a...owna_strona.htm

 

p.s.

i bez manuálu k těmto  zvětšovákům lze  žít  a  tvořit,  pokud  máš  obecné povědomí o základech  kondenzorových zvětšováků.


  • 0

#3 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 28 November 2017 - 00:11:10

Ano, 4x4, stejne jako muj Krokus 66 umi 6x6. Tedy cislovani zrejme odpovida maximalnimu formatu.
  • 0

#4 Luigiano

Luigiano

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationOlomoucký kraj
Reputace: 2

Publikováno 5 December 2017 - 10:25:07

Zdravím, 

 

mám Krokus 4 SL, ale nevím jak ho poskládat. Nemůžu najít žádný návod. Věděl by někdo kde sehnat?


  • 0

#5 Luigiano

Luigiano

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationOlomoucký kraj
Reputace: 2

Publikováno 5 December 2017 - 10:29:56

Zdravím,

 

mám doma Krokus 4 Color SL dle výše uvedéného odkazu a nevím jak tam poskládat ty čočky. Měl by někdo nějaký návod nebo něco podobného?


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 5 December 2017 - 12:11:30

tam je to jednoduché  a  jak je  to  na jedné stránce manuálu, na který odkazuješ,  tak  to  do hlavy přijde posadit, čísla  čoček jsou  bílou barvou na černých obrubách, na jednom  obrázku je  štítek  s  čísly kondenzorových čoček pro  jednotlivé ohniskové vzdál. objektivu (a  formáty negativu). 


  • 0

#7 Luigiano

Luigiano

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationOlomoucký kraj
Reputace: 2

Publikováno 5 December 2017 - 20:28:54

tam je to jednoduché  a  jak je  to  na jedné stránce manuálu, na který odkazuješ,  tak  to  do hlavy přijde posadit, čísla  čoček jsou  bílou barvou na černých obrubách, na jednom  obrázku je  štítek  s  čísly kondenzorových čoček pro  jednotlivé ohniskové vzdál. objektivu (a  formáty negativu). 

 

no na čočkách žádné čísla nejsou a kondenzor "lítá" v tubusu. Nevím, jestli tam má být nějaky držák nebo něco takového 


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 6 December 2017 - 07:46:49

měl jsem ten  krokus 4 color SL s  válcovým  tubusem hlavy (nikoli novější typ, s hlavou hranatou).   Orig. kondenzorové čočky mají  kovovou obrubu s bajonety,  které se  skládají do hlavy,  na sebe,  a  bajonetem aretují.   Pokud  ti  tam  něco  lítá,  je otázkou, jestli je to zvětšovák v původním stavu, a na to ti  pas blind odpovědět neumím.  


  • 0

#9 Luigiano

Luigiano

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationOlomoucký kraj
Reputace: 2

Publikováno 14 December 2017 - 15:25:56

měl jsem ten  krokus 4 color SL s  válcovým  tubusem hlavy (nikoli novější typ, s hlavou hranatou).   Orig. kondenzorové čočky mají  kovovou obrubu s bajonety,  které se  skládají do hlavy,  na sebe,  a  bajonetem aretují.   Pokud  ti  tam  něco  lítá,  je otázkou, jestli je to zvětšovák v původním stavu, a na to ti  pas blind odpovědět neumím.  

 

 

Tak už jsem na to kápl. Po prohlídce opemusu jsem to poskládal a všechno v pořádku kromě těch čoček. Celkem dost to vinětuje ať to poskládám jak chci :-/ Můžou tam bít jen 2 čočky. Ty jsem různě skládal a obracel a stejně se tamta vinětace porojevuje. Má s tím někdo zkušenost? (obj. 105)


  • 0

#10 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 15 December 2017 - 07:38:06

Když nevím, jaké máš  kondenzorové čočky,  jestli tu vinětaci to pozoruješ  s  vloženým  držákem negativů  nebo bez,   jakou máš  žárovku,  jak ji máš  vysoko (ta dlouhá tyč s objímkou  slouží právě pro nalezení polohy žárovky v kombinaci s  kondenzorem a objektivem,  aby  rozložení světla bylo  co  nejrovnoměrnější),   těžko na dálku virtuálně radit.   Já se  s Krokusem 4 pral  zamlada  dost  dlouho,   používal  různé žárovky  podle formátu negativu,   s vloženým prodloužením hlavy i  bez,   a co si  vzpomínám,  skončil jsem  u  velké mléčné projekční žárovky (se zrcadlem) 250W a 500W,  abych mohl  hodně clonit...   a  byl jsem  vděčen za  okamžiky,  kdy mi  byla  propůjčena nejmenovaná redakční fotokomora se skvělým, starým a poctivým Magnifaxem a  slušnými objektivy.

Stejně jsem po mnoha letech uplynulých od  doby,  kdy jsem byl od  Krokuse nechtěně osvobozen (dlouho jsem myslel,  že zloděj byl  darebák,   až do doby,  kdy jsem si na stará kolena pořídil  pořádný zvětšovák (LPL)),  všechny  ty  fotky pod Krokusem kdysi vzniklé jsem  nazvětšoval znovu,  pak jsem teprve pochopil,  že  ten zloděj byl vlastně  blahodárce, neb jinak bych k pochopení  nedošel.


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 15 December 2017 - 08:18:19

p.s.  a  ty čočky  bych nebil,  mohl bych je rozbít. 


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:kroku, zvetsovak, 44l

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních