Přejít na obsah


Fotka

Expozimetr na pozitivní proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 TaDeAAsH

TaDeAAsH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2017 - 17:01:25

Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s expozimetrem na fotografii?5c885805e56c377fee62ece49edceb98.jpg

Odesláno z mého Lenovo TB3-710F pomocí Tapatalk
  • 0

#2 TaDeAAsH

TaDeAAsH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2017 - 17:30:21

Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s expozimetrem na fotografii?5c885805e56c377fee62ece49edceb98.jpg

Odesláno z mého Lenovo TB3-710F pomocí Tapatalk

Tak fotka ještě jednou.34ca2187b644b2e288399bb0c0f7b5c1.jpg

Odesláno z mého Lenovo TB3-710F pomocí Tapatalk
  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 listopad 2017 - 20:03:03

Dlhé roky som to používal k maximálnej spokojnosti, len asi už odišlo čidlo, lebo  svieti veľmi dlho a preexponováva papier.


  • 1

#4 TaDeAAsH

TaDeAAsH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2017 - 21:06:35

Dlhé roky som to používal k maximálnej spokojnosti, len asi už odišlo čidlo, lebo svieti veľmi dlho a preexponováva papier.

Mohl bych poprosit o radu jak se s tím zachází?


Odesláno z mého Lenovo TB3-710F pomocí Tapatalk
  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 listopad 2017 - 08:57:43

- čidlo je pohyblivé, v bielej ploche si ho nastavíš na miesto, kde chceš mať fotku najlepšie exponovanú. Ja som to väčšinou nastavoval na tvár. To čidlo je tam vidno. 

- čiernym tlačítkom vypínaš a zapínaš trvalého osvetlenie zväčšováka, do zásuvky v zadu zastrčiš osvetlenie komory, druhá je na zväčšovák

- koliesko je na jemné doladenie expozície

- biele tlačítka nastavujú časy, nepamätám si už presne, ale bude to asi tak, že od červeného to je 5s 10s 20s 30s, ako vidím máš k tomu návod, aj keď je v ruštine, a ak nevieš po rusky, toto by si mohol zistiť

- červeným tlačítkom exponuješ, samozrejme pred tým vypneš trvalé svietenie zväčšováka, vypne sa osvetlenie komory a zapne sa zväčšovák, automaticky sa odmeria čas expozície. Samozrejme pri zmene druhu papiera musíš znovu nastaviť čas skúškou.

Tento rámik má tú výhodu, že ak si správne nastavíš expozíciu na daný papier, tak negatívy nemusia byť rovnako exponované, tmavšie - svetlejšie a stále ti to udrží rovnakú expozíciu, takže nemusíš robiť skúšky z každým negatívom. Ak budeš robiť z jedným druhom papiera aj rok, tak nemusíš nič nastavovať, aj po odpojení zo siete a opätovnom zapojení bude držať expozíciu. Zároveň aj pri zmene veľkosti papiera tento správne naexponuje, teda aj pri zmene vzdialenosti zväčšováka, zväčšenia .Či tam dáš papier 9x13 či 18x24, pri rovnakom druhu papiera to funguje. Samozrejme pri zmene veľkosti papiera sa zmení aj emulzné číslo, teda aj vlastnosti emulznej vrstvy, ale zväčša ten rozdiel nie je až tak veľký, ale radšej urobiť expozičnu skúšku.

Len jednú vec si už presne nepamätám, či to funguje aj na laminovaných papieroch, na barytoch funguje na sto percent, ale zdá sa mi, že funguje aj na laminovaných.


  • 1

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 listopad 2017 - 09:03:15

Ešte jedna poznámka, pri robení fotiek na rovnaký papier, ani pri zmena veľkosti negatívu,  napr. z kinofilmu na zvitok nie je potrebné nastavovať expozíciu, prístroj ju v pohode koriguje a správne naexponuje.


  • 0

#7 TaDeAAsH

TaDeAAsH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2017 - 16:03:22

- čidlo je pohyblivé, v bielej ploche si ho nastavíš na miesto, kde chceš mať fotku najlepšie exponovanú. Ja som to väčšinou nastavoval na tvár. To čidlo je tam vidno.
- čiernym tlačítkom vypínaš a zapínaš trvalého osvetlenie zväčšováka, do zásuvky v zadu zastrčiš osvetlenie komory, druhá je na zväčšovák
- koliesko je na jemné doladenie expozície
- biele tlačítka nastavujú časy, nepamätám si už presne, ale bude to asi tak, že od červeného to je 5s 10s 20s 30s, ako vidím máš k tomu návod, aj keď je v ruštine, a ak nevieš po rusky, toto by si mohol zistiť
- červeným tlačítkom exponuješ, samozrejme pred tým vypneš trvalé svietenie zväčšováka, vypne sa osvetlenie komory a zapne sa zväčšovák, automaticky sa odmeria čas expozície. Samozrejme pri zmene druhu papiera musíš znovu nastaviť čas skúškou.
Tento rámik má tú výhodu, že ak si správne nastavíš expozíciu na daný papier, tak negatívy nemusia byť rovnako exponované, tmavšie - svetlejšie a stále ti to udrží rovnakú expozíciu, takže nemusíš robiť skúšky z každým negatívom. Ak budeš robiť z jedným druhom papiera aj rok, tak nemusíš nič nastavovať, aj po odpojení zo siete a opätovnom zapojení bude držať expozíciu. Zároveň aj pri zmene veľkosti papiera tento správne naexponuje, teda aj pri zmene vzdialenosti zväčšováka, zväčšenia .Či tam dáš papier 9x13 či 18x24, pri rovnakom druhu papiera to funguje. Samozrejme pri zmene veľkosti papiera sa zmení aj emulzné číslo, teda aj vlastnosti emulznej vrstvy, ale zväčša ten rozdiel nie je až tak veľký, ale radšej urobiť expozičnu skúšku.
Len jednú vec si už presne nepamätám, či to funguje aj na laminovaných papieroch, na barytoch funguje na sto percent, ale zdá sa mi, že funguje aj na laminovaných.

Mnohokrát vám děkuji. Tak to snad bude fungovat.

Odesláno z mého Lenovo TB3-710F pomocí Tapatalk
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních