Přejít na obsah


Fotka

Správne zaostrenie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 Santos

Santos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPezinok ,SK
Reputace: 18

Publikováno 30 November 2017 - 19:56:55

Ahojte,

dnes po dosť dlhom čase som skúšal čerstvo kúpený objektív EL Nikon 50mm f2,8. Pri kontrole fotky 18 x 24 som si všimol rozostrenia na jednej strane fotky, zaostrujem večšinou na stred fotky alebo blízko stredu.Tak som to skúšal preostrovať raz na jednu stranu fotky,potom opačne ale vždy opačná strana je už trochu mimo správneho zaostrenia. Kde bude Chyba ? :???:

Ďakujem za radu


  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 30 November 2017 - 20:31:34

Zrovnať zväčšovák alebo misku. Sú tu na to asi 3 vlákna, staršie, pohľadaj. Včera som ich preberal, akurát idem na to isté a dokonca aj s nikkorom :)
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 November 2017 - 21:12:08

první bych zkusil dát jiný objektiv, jestli máš a jestli to bude dělat taky

kdybych to řešil já a nedařilo se mi nahoře, asi bych udělal dolů stavitelnou podložku - naklápěcí 4 metrické šrouby, nastavil a zafixoval

chtěl jsem dávno takovou podložku dělat, ale u obrázků do 24x30 jsem žádné neostrosti nikdy neměl a ke větším se dostanu jednou za uherskej rok


  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 30 November 2017 - 21:24:15

Tak, u mňa už ok. Chcelo to podoťahovať čo malo byť dotiahnuté. 14x zväčšenie, 50mm a 2.8. Okraje sa pri f5.6 krásne zrovnali.
  • 0

#5 Santos

Santos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPezinok ,SK
Reputace: 18

Publikováno 30 November 2017 - 21:27:07

Skúsil som aj belar 50 aj Anaret 80, robí to stále .

Tie šroby myslíš na zrovnanie roviny? Niečo ako excenter?


  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 30 November 2017 - 23:33:35

Chyba moze byt v tom, ze nie je zabezpecena rovnobeznost roviny filmu a roviny priemetne. Obe maju byt este kolme na os objektivu.
I tak moze byt objektiv zle zmontovany.

Ak ale primerane zaclonenie neostrost odstrani, nevidel by som to ako zivotny problem.

 

Cela fotografia sa sklada z mnozstva malych nepresnosti a nedokonalosti. Ak sa (rovnomerne) straca ostrost ku krajom, potom sa stred javi ako ostrejsi, co podciarkuje v strede umiestneny objekt zaujmu. :) A nedokonalost sa razom stava vyhodou.
Ked ta to moze ukludnit, spickovy zvacsovaci objektiv cenou presahuje 1000 euro.


  • 1

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 1 December 2017 - 07:57:56

i špičkový zvětšovací objektiv za 1000 EUR a více  je  v  neseřízeném zvětšováku k hounu. 


  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 December 2017 - 09:52:03

Bude to "nerovnoběžností" jak píše keko. Nejlépe to vyzkoušíš pootočením objektivu. Pokud to bude mázlé pořád na stejné straně, je to zmiňovaný problém. Pokud se ti neostrost posune s otočením, je na vině objektiv.

Nevím jaký máš zvětšovák, ale rovnoběžnost se snadno lehce zkontrolovat založením čehokoli průsvitného s pravidelným přesným rastrem, obrazcem, mřížkou, nebo nemaskovaný kinofilm (kvůli perforaci). Dá se taky poněkud "za příplatek" koupit testovací negativ.

Vytáhnout zvětšovák co to dá (ale tak aby se vešel promítnutý obraz na průmětnu), zapnout, zaostřit, na průmětně přeměřit na vpravo i vlevo, jestli souhlasí "rozteče" obrazce. Pokud jsou roviny nakloněné, rozměry nebudou souhlasit a na jedné straně to bude o fous (nebo o milimetry...) širší nežli na druhé.

Pak už můžeš vesele štelovat a utahovat co bude třeba. Podezření se týká všech spojení mezi jednotlivými díly.


  • 0

#9 Santos

Santos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPezinok ,SK
Reputace: 18

Publikováno 1 December 2017 - 10:08:01

Objektív som otáčal stále sa to prejavuje len na dlhších stranách, bud je jedna ostra a druhá nie, obe nedokažem zaostriť.Mám magnifax 3a .

Ešte som meral rozdiel v geometrii a je roteč filmu na jednej strane 278 mm a druhá 276.5 mm, môže to robiť ten 1mm ? Zvečšované z kinofilmu


  • 0

#10 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 December 2017 - 10:58:01

No tak to je přesně to o čem tady celou dobu hovoříme, Plho! ;)

Musíš srovnat rovnoběžnost negativu s průmětnou nebo, chceš-li, kolmost optické osy na obě roviny. Tzn. hledat chybu: kontrola spojení tyče s průmětnou (málo pravděpodobné) - zavěšení/spoj zvětšováku s tyčí, respektive s dílem na jeho zavěšení (velmi pravděpodobné) - kontrola uložení negativního rámu ve zvětšováku (méně pravděpodobné) - kontrola uložení misky objektivu ve zvětšováku (pravděpodobné).


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 1 December 2017 - 11:05:16

... a kontrola  uložení skléček nebo rámečků  v šuplíku pro negativ,   taky možné (až  pravděpodobné).


  • 0

#12 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 December 2017 - 11:11:40

Tak. Jen bych doplnil, že špatné uložení skel nebo maskovacích rámečků by se projevilo spíš vadou na delších stranách zvětšeniny, konstrukce umožňuje riziko špatného uložení rovnoběžně s podélnou osou formátu. U příčné by člověk musel být řádné jelito aby to zvrzal... ;)


  • 0

#13 Santos

Santos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPezinok ,SK
Reputace: 18

Publikováno 1 December 2017 - 12:43:51

to asi bude ono, mám síce sklá nie rámik ale prejavuje sa to na dlhších stranách zvečšeniny


  • 0

#14 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 December 2017 - 14:42:01

... ty "delší strany" jsem před tím přehlédl. Takže možná bingo! Skla jsou originální se zbroušenými hranami do 45°?


  • 0

#15 Santos

Santos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPezinok ,SK
Reputace: 18

Publikováno 1 December 2017 - 14:47:21

Kúpil som to aj zo sklami ale zbrusené nie sú ,vrchné matné a spodné čisté.Skôr sa zdá že celý ten šuflík na negatív je volnjší


  • 0

#16 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 December 2017 - 15:39:34

Mrkni na manuál tady na stránkách. 3a nakonec ani zkosené hrany nejspíš nemá (já má čtyřku). Skla musí sedět tak akorát napevno tam kde mají. Taky se podívej, máš-li originální negativní rámeček - držák negativu.


  • 0

#17 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 1 December 2017 - 16:04:53

Mám 3a ,skla nejsou zkosená.


  • 0

#18 Santos

Santos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPezinok ,SK
Reputace: 18

Publikováno 1 December 2017 - 16:20:39

Mám 3a ,skla nejsou zkosená.

Ok,dakujem ,ešte sa spýtam na rámik s negatívom v ktorom sú sklá ,mne sa zdá dost volný ,viem je to subjektívna otázka ale možno v tom bude nejaká chyba


  • 0

#19 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 4 December 2017 - 07:47:21

Neviem ako na 3a, ale na stvorke je ramik mierne pritlacany kovovymi pruzinami nadol.
  • 0

#20 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 4 December 2017 - 08:31:44

Na 3a taky


  • 0

#21 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 31 July 2019 - 19:44:48

Zdravim ve spolek.
Prave se prokousavam knihou Fotografujeme jednoduse a dobre a prekvapila me jedna vec.
P. Ostadal radi ostrit pri pracovni clone, neb pri cloneni roste ohnisko objektivu. Bohuzel si popsany pokus nemohu ihned vyzkouset. Do ted jsem ostril na nejmensi clonu a pak jsem zaclonil v domeni, ze "jenom" roztahnu hloubku ostrosti jako pri foceni...

Jake mate prakticke zkusenosti vy?
  • 0

#22 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 31 July 2019 - 19:59:08

Na 2.8 objektívoch ostrím pri pracovnej f4.
Na 5.6 pri pracovnej f8.
Najnižšie clony používam len pri úprave kompozície resp. umiestňovaní rámu.

Mám 'obyč' Nikkory EL a Fujinony EX, mám pocit že 2.8 mali výraznejšie sklenutie poľa a úbytok ostrosti v rohoch.
  • 0

#23 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 2 August 2019 - 08:37:03

Díky za zajímavý podnět. Nenapadlo by mě, že je lepší ostřit při pracovní cloně.


  • 0

#24 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 2 August 2019 - 09:23:44

Ono je taky nebezpečí posunu roviny zaostření, při zaclonění se může mírně změnit, takže pokud je správně zaostřeno na plnou díru, při zaclonění tomu tak být nemusí. Ale to se týká víceméně jen extrémně světelných skel, u f/1,4 objektivů to není tak běžné a méně světelné tím už netrpí téměř vůbec, resp. není to viditelné. Hezky je to vidět v tomto videu.


  • 0

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 2 August 2019 - 09:51:16

mám ověřeno na  Apo Rodagonech 50 a 80mm,   že  se  mírně posune  rovina ostrosti  mezi  plnou dírou  a  1/2 clony dál.    dále  už  se  nemění,  takže  já  ostřím  při  přiclonění o  1/2 clonové hodnoty  a  dál  cloním na osvit  pracovní clonu o  2 hodnoty.  Obdobně  u  ne-APO objektivů (Componon-s 50mm,   Rodagon 100mm)   ostřím  při přiclonění o  1 clonovou hodnotu  a  pracovní clonu o  2-3 clonové hodnoty. 

Při větším zaclonění  už je  též markantní větší hloubka ostrosti,   která bere i  defekty  na  rubu negativu.   


  • 0

#26 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 7 August 2019 - 22:59:02

V této knize je vše zajímavě popsáno a také doplněno přehlednou tabulkou pro nejběžnější zvětšovací objektivy: http://ctein.com/Pos...Illustrated.pdf

Ostření při černobílém zvětšování je spojeno se spoustou záludností, shift focus nevyjímaje.


  • 3

#27 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 8 August 2019 - 11:50:47

Vřele tuto knihu doporučuji pozorně  si přečíst a důležité si pamatovat.  Mně to před x lety pomohlo  pochopit, o co vlastně při zvětšování jde. 


  • 1

#28 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 8 August 2019 - 15:51:49

Škoda jen že poslední dobou zde vkládané odkazy ověnčené superlativy jsou pouze cizojazyčné.


  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 August 2019 - 16:41:19

taky si říkám, jako nelingvista

kdyby to někdo volně namluvil na audio, přepíšu libovolný počet stran, ale jazyky nevládnu


  • 0

#30 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 8 August 2019 - 18:11:35

google translate vie aj .pdf .doc / samozrejme je to za hranou plynuleho citania

.

na slovensku mame ako trening premiera pri ktoreho vyjadreniach sme nuteny "spravne doostrit" pre pribliznu predstavu o co mu ide

 

.

asi testovacia verzia sluzby google premier


  • 0

#31 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 8 August 2019 - 19:35:59

... u nás to už běží naostro, delší čas.... ale kořeny to má též u vás...


  • 0

#32 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 8 August 2019 - 20:17:06

... u nás to už běží naostro, delší čas.... ale kořeny to má též u vás...


:D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních