Přejít na obsah


Fotka

Mlha ve fotografii pomocí vykrývání?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 19 prosinec 2017 - 21:42:59

Zdravím,

 

v poslední době jsem našel obrovskou inspiraci v díle Michaela Kenny, jehož minimalistické fotky jsou podle mě něco naprosto fantastického. Dost často mívá fotky, kde je určitý opar nebo mlha, viz např:

 

kenna_Charles-Bridge-Study-8-Prague-Czec

 

Když jsem o tom přemýšlel, říkal jsem si, opravdu tyto fotky vznikaly v mlze/oparu, nebo je možné něco podobného "nasimulovat" např. pomocí šikovného vykrývání pod zvětšovákem tak, že je "mlžná" část fotky prostě jen méně exponovaná? Máte někdo s podobnou technikou zkušenost, nebo s jinou technikou, pomocí které je možné takto vytvořit efekt mlhy?

 

Díky a dobré světlo všem,

Doktor


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 prosinec 2017 - 08:10:16

problém s mlhou je ten, že bližší předměty se jeví tmavší než vzdálenější. s budovama by se to možná ještě dalo, ale vykrývat kloudně stromy, stébla travin a podobně už by byl dost problém, alespoň pro moje mizerný ruce...

nicméně si myslím, že očůrávat to nadržováním je tak nějak proti smyslu klasické krajinářské fotografie, kdy je krása i v tom si na příhodné podmínky počkat, čili neustále na vyhlídlá místa chodit v potenciálně příhodnou dobu. pravda, mnohé snímky nikdy nevzniknou, protože hlavní objekt spadne, nebo před/za ním něco rušivého vyroste, ale to k tomu patří


  • 1

#3 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 prosinec 2017 - 08:16:36

ještě dodám. pokud to už znásilňovat, tak asi spíš lokální bělení, než to vykrývání


  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 prosinec 2017 - 09:15:53

a co modrý filtr?


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 prosinec 2017 - 09:17:21

samozřejmě  při  focení,   při zvětšování  nemá smysl. 


  • 0

#6 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 prosinec 2017 - 10:13:16

Tak to jsem taky řešil - posílení mlhy - a jednoznačně jsem se vydal cestou starých fotografů tak, jak píše jirin-ol - tedy modrý filtr. Fakt jsem asi 1/2 roku koukal na E-bay jsetli se neobjeví BW 081, kterýžto modrý filtr je určen pro BW ale nic. Pak mi právě Nimrod, kterému tímto děkuji, poradil Tieffen #47 Blue Filter a ten v USA zakoupil.Ony totiž jiné modré filtry nejsou pro BW, mají jinou spektrální propustnost... Tož tak, dál to raději už nerozvádím, protože by mi Nimrod napsal abych o tom filtru tolik nekecal a raději poslal fotku, což jsem mu slíbil ale zatím navykonal. Zdařec Luigi :shock:


  • 1

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2017 - 10:41:00

Tyto filtry nejsou "supremulltitopnanolaser", ale protože mlžný opar sám o sobě vylučuje jakousi žiletkovou ostrost, JSOU VELMI DOBŘE POUŽITELNÉ. Jenom stojí za to si uvědomit, že tento filtr pouze ZVÝRAZNÍ opar, mlžnou náladu, ALE NEVYROBÍ JI!


  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2017 - 11:31:41

https://www.foto-esh...ne-filtry-modre


  • 0

#9 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 20 prosinec 2017 - 15:12:33

Můžu se někoho zeptat, jak je to s konverzními filtry? Vím, že jsou primárně určené pro barevný film, ale šlo by je použít i s černobílým?

A existuje nějaký filtr Hoya Fog, ale ten zamlží celý snímek, viz odkaz.

http://www.filtry-hoya.cz/produkty/doprodej-filtru-hoya-a-kenko/hoya-filtr-80-a-kb15-hmc-52-mm.htm
http://www.filtry-hoya.cz/produkty/doprodej-filtru-hoya-a-kenko/filtr-hoya-fog-b-52-mm.htm

  • 0

#10 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 20 prosinec 2017 - 19:48:49

Pro vetsi krajinky by to asi nebylo, ale kdyby mel nekdo zajem fotit zakouti (jezirko, nebo tak) v mlze, mohu venovat jednu proslou vojenskou dymovnici.


  • 0

#11 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 20 prosinec 2017 - 20:23:45

Motorbiker: Dýmovnice nemůže být prošlá!!! ….a pak, blíží se silvestr :D


  • 0

#12 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 20 prosinec 2017 - 20:56:21

Ctvrtek - Jo, to jsem si myslel o pryzovem skrticim obinadle a isotermicke folii taky, ale vyrobce me autolekarnicky byl ocividne jineho nazoru. Dymovnice je v poradku, ale ma proslou expiraci, na silvestra mam onacejsi material, dym za tmy neni tak efektivni.


  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2017 - 21:36:44

Tak jinak: všechny modré filtry (které znám) lze použít jako modré (bez bližšího určení). Všechny budou "změkčovat" - ano, každý malinko jinak. Když jsem ještě neměl žádný modrý filtr, použil jsem jakýsi konverzní deskový filtr (snad) systému Cokin, který jsem přidržoval před objektivem rukou. Bylo to dobré.

Můj pocit: nejhezčí obrázek pomáhá dělat v kontrastním slunci ve městě nebo u lesních zátiší "bleděmodrý" filtr Leica (snad 50 let starý) a překrásnou tonalitu měl obraz pokroucených stromů vynořujících se z řeky s (nejtmavším) modrým Tiffenem.


  • 0

#14 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 prosinec 2017 - 06:01:29

Je to nic moc, ale modre filmy, se se daji sehnat na flezaretu, se na to foceni do zazatku docela hodi. Ano, jiste, po tech letech je to zmekcene, ale v kombinanci s sedomodymi prechodovymi filtry a naklonem uhlu zaberu by z tohlo mohlo neco vylezt.


  • -1

#15 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 prosinec 2017 - 08:34:37

Ještě tedy pár slov k ukázce. Tento snímek se mi v první řadě opravdu nelíbí. Víc než ranní mlha tam jde o násilnou vinětaci, dle mého, vytvořenou právě při zvětšování nadržováním rohů. Ještě tak, kdyby byla v dolní části snímku aby soustředila pohled na hlavní motiv… Takhle to vypadá jako „kreativní filtr“ v grafickém editoru.

Z toho oparu tam právě mnoho není. Jsem ze staré školy a dávám přednost variantě, že si na tu mlhu prostě počkám, ne že ji budu vyrábět.

Modré filtry, proč ne, stejně jako ostatní barevné pro č.b. Je tam malý rozdíl mezi korekčními a těmi pro č.b. ve spektrální propustnosti, ale použitelné to je. Pokud si dobře pamatuju, tak u B+W je 080 a 081 nejblíže ke korekčním KB 6 a KB 12. Osobně jsem, spokojiv se s 081, neměl potřebu KB testovat. 


  • 1

#16 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 21 prosinec 2017 - 15:10:47

>Motorbiker: ešte že zostarne gumené škrtidlo, sa dá pochopiť. Ale že je po expirácii gáza, to je nad môj pochop.

>KIM: vďaka za názor, tiež mi pri pohľade na ukážku napadlo niečo podobné. Plus ešte k tomu minimalizmu otázka, načo tam nechal tie zbytočné konáre.

A áno, na hmlu by sa malo poctivo čakať. To sa mi zas páčia obrázky od Jana Marholda.
  • 0

#17 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 prosinec 2017 - 15:57:04

... ano, pokud se budeme bavit o kompozici, tak nahoře odříznout pod haluzemi a ty vpravo nad/před mostem taky pryč. Pak to bude čisté! :)


  • 0

#18 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 prosinec 2017 - 20:57:28

Pravem jsem si frcku dolu zasloulozil, nebudu pit pri vymysleni kravin na net.

 

Barevne koleko by mohlo pomoc, z opacne strany by to mohlo misto projasneni jeste promlzit.


  • 0

#19 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 23 prosinec 2017 - 23:13:53

Kennovy fotky mám také rád. Do diskuse bych přidal pár poznámek:

 

1. Tu mlhu bych považoval na snímku za autentickou, Kenna si v podobné atmosféře libuje. Má k tomu dost videí na Youtube, kde ukazuje tvrdý fotochleba ;-) (no, místy se možná trochu vytahuje...)

 

2. Jo, atmosféru tomu dává i výrazné ztmavení rohů. Toto je jen slabý odvar, má i výrazně tmavší okraje (mnohem silnější nadržení). Je ale zajímavé, jak (dobře) s tím umí pracovat.

 

3. Erich Einhorn doporučuje v knize 1789 rad fotoamatérům vyrobit mlhu v pozitivním procesu pomocí hrubé mouky. Přes papír pod zvětšovákem položit sklo, na něj zaprášit mouku o hustotě dle záměru a následně exponovat papír. Je to odkaz na literaturu, sám jsme to nezkoušel (snažím se čemukoliv prašnému v komoře spíše vyvarovat).

 

Tož tak.


  • 1

#20 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 24 prosinec 2017 - 11:40:57

Kenna je borec a pohodovej chlapík.. ušel už dlouhou cestu a kdekdo ho dnes napodobuje.. btw to focení v Praze v osmdesátých letech bylo prý dost zábavné.. :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních