Přejít na obsah


Fotka

Nesnesitelná lehkost převyvolání filmu + začátečníkovo zmatení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 27 prosinec 2017 - 22:57:33

Jsem začátečník, za svůj život jsem vyvolal tak 10 čb negativů, většinou foma nebo ilford, žádné extrémy. Teď jsem ve skříni našel ORWO NP20, který jsem nafotil asi před 3 lety (pamatuju si, že jsem ho fotil na iso 50, tedy mírný pull, a řekl si, že ho zkusím vyvolat v Rodinalu (Foma R09). Na FilmDev jsem si našel něco málo, nakonec jsem to vyvolal podle tabulky z digitaltruth, kde je přímo čas uvedený pro pull na 50, a to 15 minut s překlápěním klasicky 30 sekund nejprv a pak 10 sekund každá další minuta. 

Možná jsem s tím trošičku víc kvedlal, kápl tam o kapku víc vývojky, nebo ho tam nechal ještě o trošičku déle ve vývojnici, možná to ke konci nemělo 20 stupňů, ale 22, na filmdev byly uvedený i kratší časy, ale já chtěl věřit tabulce... Každopádně se stalo to, že po přerušení, ustálení a praní vytáhnu film, že ho hodím do smáčedla a EJHLE. 

 

Celej černej. 

 

To znamená ani žádná čísla u perforace, žádná políčka nikde nic, jen jednotná černá hmota (oukej, když jsem to narval 3cm před žárovku, byl tam vidět maličkej gradient na celým filmovým pásu asi od půlky dolů, třeba z 99% černé na 95% černou). Tak si říkám, jestli 

  • jsem idiot že fotím na X let starej film a čekám od toho výsledky (už jsem naexponoval pár prošlých filmů, třeba 20 let, ale vždycky tam bylo aspoň něco)
  • jsem idiot, že si neuvědomuju, jak moc se takovýhle drobný odchylky při vyvolání projevují na výsledku
  • jsem idiot, že vyvolávám takovýho stařce bez dostatečných zkušeností

(wow to formátování tady na fóru neomrzí!)

No každopádně jsem se chtěl zeptat, protože nemám moc zkušeností s vyvoláním filmu jinak, než "podle tabulky":
V jaké míře si může člověk hrát, aniž by takhle radikálně neovlivnil výsledek (tím myslím třeba že "volat o pětinu času dýl při by mělo být v poho, ale přidat k času třetinu a víc už může způsobit to, co se stalo mě."... apod.)

A ještě využiju tohohle tématu k dalšímu dotazu, vím, že je tu na to hromada odpovědí, ale nikdy jsem to nenašel na jednom místě, a pořád v tom trochu tápu, a to je, čím které faktory ovlivňují výsledek?

 

Pokud se pletu, opravte mě(proto to sem píšu, předem oznamuji, že polovina z toho může být nesmysl a nejsem si tím jistý), ale podle mě by to mohlo posloužit i jako takový tahák pro ostatní nezkušence, a mládence (alespoň se tak zde cítím. Ti, co na kinofilmu vyrostli mě snad omluví :D ), kdyžtak to můžu průběžně opravovat.

Doba vyvolání:
Víc: Větší expozice výsledné fotografie, vyšší zrno
Míň: Tmavší negativ, méně zrna

Ředění vývojky:
Silnější: To samé jako doba vyvolání

Slabší: To samé jako doba vyvolání

 
Teplota:
To samé jako doba vyvolání

Překlápění:
Víc: Vyšší kontrast
Míň: menší kontrast

Focení na jinou citlivost, než je na filmu napsaná bez úpravy vyvolávací doby:

Přeexponování filmu: Téměř žádná změna, pokud nejdu do extrému

Podexponování filmu: Kontrast nižší, zrno vyšší 

Focení na jinou citlivost, než je na filmu napsaná  s úpravou vyvolávací doby:

Přeexponování filmu a pull: Nižší kontrast, méně výrazné zrno
Podexponování filmu a push: Vyšší kontrast, výraznější zrno

 

Jak je to přesně s tím kontrastem? Protože mám celkem pocit, že mi většinou ve fotkách kontrast trošičku zaostává, zato třeba nikdy nemám problém s tím, že by na fotce bylo příliš zrna (např. při zvětšní z kino na 18x24). Pomůžu si tím, že film budu exponovat při focení víc? Nebo mám vyvolávat déle? Více překlápět? 

Díky, že mě pomůžete na cestě z neznáma.


  • 0

#2 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 27 prosinec 2017 - 23:05:35

Sakra, hnedka zjišťuju, že jsem tam nadělal hromadu překlepů, chyb a hlavně u doby vyvolání v druhé půlce jsem měl na mysli světlejší negativ (tj. tmavší fotka)

A co je nejhorší, vůbec se mi tu nepovedlo najít, jak můžu upravit již odeslaný příspěvek. Nechci být za totálního hlupáka, ale osud mi nepřeje...


  • 0

#3 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 28 prosinec 2017 - 01:00:00

Ak je čierna aj perforácia, ide určite o nežiadúce a silné exponovanie celého pásu mimo fotoaparátu. Žiadne prevyvolanie nemôže spôsobiť sčernanie perforácie. Niekto otvoril fotoaparát po poslednom obrázku bez pretočenia filmu do kazety, napríklad... Tomu nasvedčuje aj spomínaný gradient (spodnejšie vrstvy filmu na cievke sa osvietili trochu menej).


  • 0

#4 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 28 prosinec 2017 - 01:16:40

Díky moc za info! :) Teďka jsem aspoň v klidu, že jsem to nepodělal dneska já, ale možná to podělala nějaká třetí osoba, protože ten film mi dal kamarád, že ho našel doma.


  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 prosinec 2017 - 08:37:04

Len takú poznámku, viem že rodinalisti ma budú kameňovať, ale na starý film by som R09 nepoužíval. Momentálne mám metráž ORWO NP22 asi z roku 89 a v pohodí z ňou fungujem, vyvolávam v Diafine alebo Metolale, exponujem na nominál, teda 125ASA


  • 0

#6 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 28 prosinec 2017 - 10:42:40

Pohromadě to je kupř. na Paladixu (články Tobíka a Papuánce) nebo knihy Kulhánka, Einhorna a dalších...
  • 1

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 28 prosinec 2017 - 17:16:51

No, mozno ide o filmy, ktore to maju uz za sebou. 30-40 rocny film, menej vhodne skladovany, z toho uz nevykuzlis nic.
Su pripady, ked sa daria dobre vysledky aj zo starsich filmov, ale toto asi nebude z nich...
 

 

 

Doba vyvolání:

Víc: Větší expozice výsledné fotografie, vyšší zrno
Míň: Tmavší negativ, méně zrna 
 

-   UPLNE NAOPAK


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních