Přejít na obsah


Fotka

Namotávání filmu na cívku

Svitek vývojnice

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 Mrpraga

Mrpraga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 December 2017 - 19:08:47

Zdravím, jsem úplný začátečník ve vyvolávání filmu. Pořídil jsem si zvětšovací přístroj, vývojnice ISOFOT apod. Nevím jen, jak mám navijet na civku svitkový film. Film je krytý papírem, nevím, jestli mám papír sundat, nebo navinout i s ním. Děkuji za odpověď, případně budu rád za jiné rady do začátků
  • 0

#2 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 30 December 2017 - 19:44:57

Samozrejme, ze u zvitku treba dat dolu kryci papier a navynut na cievku iba samotny film.


  • 0

#3 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 30 December 2017 - 19:54:15

Kto to vie, tomu sa to nezdá ťažké. Pred rokmi som sa to učila na starých pokazených filmoch pri svetle, potom so zavretými očami a až keď som mala istotu, trúfla som si pokaziť prvý vlastný film :D
  • 0

#4 Mrpraga

Mrpraga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 December 2017 - 20:07:36

Děkuji za odpověď. Na cívce vývojnice je namotaný jakýsi žlutý plastový pás. Mám film namotat společně s ním, aby byly jednotlivé vrstvy filmu odděleny? Vývojnice plastimat žádný takový pás nemá.
Děkuji
  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 December 2017 - 20:33:26

Mezi ten "pás s výstupky" musíš namotat film. Je to distanční prvek. Nicméně když vidím tu vykopávku, tak tě lituju. 100x lepší Plastimatka to ti povím...v klidu v posedu na "00" do ní nasoukám svitek během chviličky.


  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 30 December 2017 - 21:22:39

Na YouTube je možnost něco vidět, třeba zde   

Protože to co tam vidíš, musíš dělat po tmě, ideální je, když máš možnost si to nacvičit na světle, jak píše Evla. Tedy buď s již vyvolaným filmem, nebo pokaženým, nebo jeden obětuješ. Ale dá se to zvládnou třeba i napoprvé načisto. Jen to chce trpělivost a šikovné ruce k tomu.

 

Jak se to souká do té tvé vývojnice nevím, neměl jsem jí nikdy v ruce. Tím spíš bych si to chtěl vyzkoušet na světle.

 

Na konci je svitek nalepený k papírové podložce lepící páskou. To lze buď odstřihnout, lze to i většinou z filmu odlepit, jen nespěchat. Někdo to dělá také tak, že nejprve film oddělí od papíru a pak to teprve souká do vývojnice. To ale myslím umožňuje snadnější ochmatání filmu potem, zvlášť když se nedaří a zkoušíš to tam narvat třeba popáté .. to se u toho pak zapotíš jak nic. 

 

Také bych doporučil pořídit modernější vývojnici.  Pak to lze opravdu celé zvládnout do půl minuty.  


  • 0

#7 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 30 December 2017 - 21:48:46

Pre začiatočníka nič lepšie ako vývojnica ISOFOT s dištančným pásom neexistuje. Jednoducho odlepíš film z krycieho pásu tak aby tá lepiaca páska ostala na krycom papieri, strčíš koniec filmu pod klips na cievke a všetko spolu zmotáš na cievku. Paráda. Samozrejme v najväčšej tme, ale až taký začiatočník snáď nie si.


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 30 December 2017 - 23:07:20

Musim sa zastat kazdeho zaciatocnika, kedysi som so svitkacmi mal problemy tiez. Jednoducho Foma 100 Professional mala tenku podlozku.
Na tom videu ale vidno, ze kryci papier moze pomoct aspon na zaciatku, film sa neborti a ide do spiraly relativne jednoducho.
Vyhrady mam vsak z zastrihavaniu rozkov. Ak je film v dochodcovskom veku, ma tendenciu tocit sa do rolicky. A ked ma film po zastrihnuti mensiu sirku, zvykne sa zo spiraly vyvliekat.

Ak zastrihnut, tak naozaj iba milimeter na kazdej strane.
Ked si zastrihnete do prsta, ako sa to potme dari mne, na noznice uz spoliehat nebudete.
Podarilo sa mi zastrihnut aj do "rukava" na prebalovanie filmov. To uz bola aj skoda materno-moralna.
Kazdy by si mal najst svoju fintu, zatial plati: dobra cievka, cerstvy film, skusanie na sucho.


  • 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 December 2017 - 08:45:18

Ja používam Plastimatku, film zastrihnem, vytiahnem cca 20-30 centimetrov, založím do cievky a potom uvolnim zbytok filmu, od papiera, natiahnem do cievky až po prilepenie na papier, odstrihnem film tesne pred papierom a dotiahnem do cievky. Funguje to už roky.


  • 1

#10 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 31 December 2017 - 10:58:02

A já s tím nedělám v podstatě nic, na svitek nepotřebuju ani nůžky. Odmotám papír až dokud v prstech neucítím film, navedu ho do cívky Plastimatky a papír samotný nechám aby se točil do ruličky mimo prsty. Během chvilky film našoupu do cívky až po slepku na papíru. Slepku přes hranu filmu jednoduše odtrhnu, papír s cívkou hodím pod sebe na zem a už jednom zašoupnu konec filmu do cívky. Šup to celé do vývojnice, zašroubovat dekl a hotovo. Ani nezastřihávám rožky na filmu, nic.


  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 31 December 2017 - 11:42:17

Přidám svůj postup. Používám vývojnice Paterson (Jessop) a občas Plastimat, ve které mám ale cívky Paterson. Nůžky používám jen na kinofilm. Zakládám v rukávu, lze to tedy dělat kdykoliv a kdekoliv. 

Film si povytáhnu z papíru jen na nejnutnější délku, potřebnou pro založení do cívky. Film odlepuji, což je asi časově nejdelší úkon, neboť např. Ilford se daří, když jsem netrpělivý, utrhnout i s kusem filmu. Film si po navinutí do cívky zatáhnu ještě o něco dál do středu, než to je vidět na tom videu.


  • 0

#12 Mrpraga

Mrpraga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 December 2017 - 12:17:55

Díky za rady a odpovědi
  • 0

#13 Mrpraga

Mrpraga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 January 2018 - 21:16:06

Měl bych ještě jednu otázku. Hledal jsem na fóru, ale přesnou odpověď na mou otázku jsem nenašel.
Pořídil jsem univerzální vývojku Foma v prášku na litr vývojky. V návodu píšou, že připravená vyvojka se ředí 1:3
To znamená, že k připravenému litru, přidám ještě 3 litry vody? Nebo už namíchaný litr je v poměru 1:3? Nerad bych něco zkazil, další už nemám, tak proto se tak blbě ptám.
Díky
  • 0

#14 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 2 January 2018 - 21:25:53

Ne. Namichas si zakladni koncentrat (stock) tj. 1l z toho obsahu chemikalii v saccich. A teprve tenhle koncentrat redis, ale aby ti vzniklo potrebne mnozstvi! Napriklad - vyvojnice Plastimat ma napln 550ml pro dva kinofilmy. Takze 550ml / 3 = 183,3ml. Takze si odmeris 183ml koncentratu a k tomu pridas 2x 183ml vody. Jakmile koncentrat zredis, uz se neda skladovat. Musis s nim vyvolat a pak ho vylejt.

 

(omluva za diakritiku, pisu z mobilu)


  • 0

#15 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 2 January 2018 - 22:23:58

 

...Podarilo sa mi zastrihnut aj do "rukava" na prebalovanie filmov. To uz bola aj skoda materno-moralna...

 

To je ovsem snadno resitelny problem,  staci si v prislusnem obchode, specializovanem na skolni pomucky, zakoupit ty sikovne male nuzky se zakulacenyma spicema. Casto jsou i ve veselych barvickach, tudiz se snadno hledaji a dodaji vybaveni temne komory nadech hravosti.

 

Jen bych jeste poradil par veci:

 

Bacha na redeni, nekdo uvadi 1:3, na jinem roztoku k jinemu ucelu bude redeni uvedeno ve formatu napriklad 1+5 Radsi kontrolovat dvakrta, trikrat, nebo, jak to delam ja, sestkrat, co tam vlastne pisou.

 

Film je nalepen paskou. Nekdo sundava pasku z papiru, nekdo z filmu, nekdo ji trha. Jak pise LuzJi, chvili to trva, ilford je dobry priklad, ale neni jeste nejhorsi. Paska ma silu, aby clovek skutecne natrhl, nebo aspon pomackal film. Navic je treba sundavat to pomalu, pri rychlejsim pohybu ta potvora zacne jiskrit diky staticke elektrine a to osvetluje film. Ne moc, ovsem bude to na okraji videt.


  • 0

#16 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 January 2018 - 09:48:17

Nakadah, nezavádzaj, ty si riedil 1:2 :mad:, pozor na ten prepočet, lebo sa môže stať, že ostanú oči pre pláč.


  • 0

#17 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 3 January 2018 - 12:28:25

Pravda, na matiku sem byl dycky levej. Omluva.


  • 0

#18 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 3 January 2018 - 12:50:06

1:3=4díly  550:4=137,5 stock+voda do 550ml.

 

jestli kecám,opravte mne.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních