Přejít na obsah


Fotka

Foma Ultrapan 21 - jak na něj


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 4 leden 2018 - 00:04:21

Zdravím všechny,

 

prohraboval jsem se doma (hledal, kam bych si mohl schovat nové fotopapíry) a v hromadě starých negativů jsem našel naexponovaný, ale ještě nevyvolaný Foma Ultrapan 21 (asi od rodičů nebo prarodičů).

 

Tak jsem si říkal, že až bude čas, tak bych ho zkusil vyvolat, akorát moc nevím v čem. Mám tu od Fomy Rodinal, fomadon LQN, fomadon P, Fomadon Excel, tak ideálně v něčem z toho. Nemáte někdo odhad, co z toho by tomu mohlo sednout nejvíc, a případně jak? Nedělám si iluze, že z toho budou fotky hodny obřím zvětšeninám, nejspíš tam budou otisklý čísla z krycího papíru a bůhvíco ještě, ale mohly by to být zajímavý vzpomínky (moje ne :D ), akorát na tohle nemám vůbec cit a zkušenosti, abych si na to přišel sám.

Díky za tipy 


  • 0

#2 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 5 leden 2018 - 10:00:01

Tady je každá rada drahá. Pěkné to určitě nebude.

Ultrapan 21 byl v podstatě Fomapan 21, v té době (padesátá) tzv. „nejvyšší citlivosti“, proto „ultra“. Vyvolával bych ho spíš LQN nebo Excelkou nežli Rodinalem nebo Péčkem. Raději v chladnější vývojce (18°), přizpůsobil čas a zvýšil kinetiku. Výchozí čas pro korekce bych odvodil dle Fomapanu 100, Ilford Panu 100 atp.


  • 0

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 5 leden 2018 - 10:21:29

Také bych asi doporučil Fomadon Excel, stock. Výchozí čas pro klasickou 100ku je 6minut, korekce na teplotu cca +1,5minuty. Foma sice korekce nikde neuvádí, ale analogicky se dají použít informace pro Kodak XTol. Kinematiku bych asi zkusil první minutu v kuse a pak co minutu 20s. Otázka je, jestli film přednamočit nebo ne. Já bych asi přednamočil a přerušil vyvolání jenom vodou.


  • 0

#4 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 5 leden 2018 - 16:07:27

Super, díky za užitečné rady!
Studenější vyvoální s vyšší kinetikou by mě nenapadlo.

Půjdu na to v tom excelu teda :) 
 


  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 5 leden 2018 - 19:37:04

Pak se můžeš i podělit o výsledek. Ale počítej že se film asi bude kroutit jak had...


  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 5 leden 2018 - 22:33:56

Uz to tu odznelo mnohokrat, nakoniec som i ja uveril:

Rodinal 1:100 bez pohybu 60min 20°C. Mozno jedno pokrutenie niekde po 30-tich minutach.
Daj si povedat.


  • 0

#7 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 8 leden 2018 - 21:23:46

Tak teď nevím :D Studenější volání a víc kvedlat, nebo rodinal stand?

U rodinalu se bojim, že to bude samé zrno, i když vím, že je tu zase výhoda v tom, že nemusím řešit, jak to bylo exponováno apod. a hodina to vždycky vyřeší... 


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 leden 2018 - 00:09:50

Ide o to, ci na tom filme bude vobec nieco ... Zrno by som ako dan za vymodleny vysledok bral.
Potom je tu este alternativa, pockat dalsich 15 rokov :D


  • 1

#9 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 9 leden 2018 - 08:10:40

Takhle ředěný Rodinal a „stand“ se volí pro zkrocení vysokého kontrastu motivu nebo kvůli tomu aby se vyvolaly přijatelně rozdílné expozice, případně abys vyvolal alespoň něco, když nevíš jak vyvolávat a jak byl film exponován. Když to doporučuje Keko, tak mu věř.

Já bych se svým doporučením snažil potlačit závoj (to se dá i lépe, že), který tam, krom jiných známek degradace, jistě bude ale hlavně se snažil „odpíchnout“ exponovaná místa od závoje, právě zvýšením kontrastu.

Jak jsem psal na začátku „každá rada drahá“! Výsledek je velká neznámá s předvídatelným koncem.


  • 0

#10 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 9 leden 2018 - 09:55:11

Dá se udržet temperovací lázeň hodinu na teplotě 20°C?


  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 leden 2018 - 10:36:05

Odborník z Fomy doporučoval u starších filmů a taky proti závoji přidat krapet bromidu a prodloužit čas.

Viz tady  http://www.temnakomo...an/#entry385358

Zda je to vhodné i u ředění vývojky 1:100 netuším.


  • 0

#12 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 9 leden 2018 - 11:17:51

Udržet na 20°C se to pochopitelně dá. Pokud není okolní prostředí oněch 20, pak se nedá si jen tak v klidu odejít na pivo, že... ;)

Bromid ano a je to stran závoje lepší, ovšem je to do procesu další neznámá (vyžaduje prodloužení vyvolávání), muselo by se to otestovat. Vývojka s vyšším obsahem bromidu a s ověřeným působením se dá namíchat. Z konfekčních je "protizávojová" kupř. Microphen (bromid, benzotriazol), tu však peThe v seznamu nenabízí.


  • 1

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 leden 2018 - 13:09:12

Odborník z Fomy doporučoval u starších filmů a taky proti závoji přidat krapet bromidu a prodloužit čas.

Viz tady  http://www.temnakomo...an/#entry385358

Zda je to vhodné i u ředění vývojky 1:100 netuším.

No ja doma bromid mam a urcite by som ho nevahal pouzit, rovnako by mohla pomoct NaCl, ci benzotriazol. Ale vyskusane to nemam. Presne pre ten vysoky pomer riedenia by som si od toho na zaciatku vela nesluboval.
Ale ak mam mat istotu, riesenie bez bromidu by som volil na prvom mieste.

Takto sa trafim do statisticky najpriatelnejsieho riesenia.

 

Ono "respekt" asi najlepsie popisuje sposob, akym treba k problemom vo fotografii pristupovat. Uz som toho totiz zmrvil tolko, ze by to vydalo na detektivku.


  • 0

#14 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 10 leden 2018 - 14:45:35

Hmm, ok ok, tak se nebudu pouštět do nějakých šíleností, s bromidem a jinými protizávojníky zkušenost nemám, takže zkusím ten rodinal stand, případně teda v půlce s tím trošku hnout.

Jak doporučujete takhle dlouhodobě udržovat teplotu na těch 20°C? Normálně to řeším tak, že vezmu hrnec, a když vidím, že je vývojka moc teplá, tak do něj napustím ledovou vodu a vývojnici do něj položím, dokud se teplota nesrovná, ale to by v případě standu už pak nebyl stand :D 

Jinak: i třeba už 1°C udělá neplechu?  Normálně jsem vyvolával podle tabulek z fomy, takže dokud to mělo 19-21, tak jsem nic neřešil, jinak jsem zkracoval čas, podle těch jejich faktorů. Tenhle postup by se nedal použít u standu, abych nemusel neustále hlídat správnou teplotu? (Vytemperovat si to na pokojovou teplotu a podle ní pak spočítat nový čas pro vyvolání)?


  • 0

#15 bphot0

bphot0

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 leden 2018 - 15:58:53

Ahoj, sice zde nejsem zadna uznavana postava, ale stand volani v Rodinalu praktikuji casto, tak si dovolim prispet s nazorem:

 

- hlavne bych si pohlidal, abych mel dost vyvojky v roztoku. Ja na kino v Jobo 1510 pouzivam 3.5 ml na 350 ml vody, coz je skoro plna vyvojnice. Mensi davka Rodinalu vetsinou vede k podvolani, 3 ml je na kratky film. Osobne bych v tomto pripade pouzil asi 4 ml na 400 ml a pripadne co se nevejde, uz bych vylil. Nebo vetsi tank (mam i 1520).

- teplota nehraje zde az takovou roli, takze pokud nechas natemperovat a mas doma nejakych 21-22 stupnu, tak bych to neresil

- 5 minut davam film namacet predem

- urcite bych s tim zatrepal, mozna treba 1x cele preklopit ve 20. a 1x ve 40. minute. Uplne bez preklopeni to asi bude zavojovat. Myslim, ze trochu vic klopeni sice asi zvedne kontrast, ale to zde je zadouci, a bude fungovat podobne jako nejisty a vyvolavani zpomalujici pridavek bromidu KBr.

 

A jeste jeden napad. Mozna bych si osobne zvysil pocet pokusu tim, ze film prestrihnu napul a vyvolam zvlast. Sice znicis s jistotou zaber, ale ne mozna cely film. S pulkou bych asi zase volal v cca 3-3.2 ml Rodinalu.


  • 2

#16 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2018 - 03:36:02

Super! Díky :) 

Hmm, to přestřihnutí je zajímavý nápad... sice tím jistě zničím jednu fotku (to bych musel být fakt šťastlivec), ale zase se případně ochráním, pokud by na začátku něco nevyšlo... Proboha, co to je za Sofiinu volbu :D :D 


  • 0

#17 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 24 prosinec 2018 - 18:07:19

Tak jsem se k tomu dostal až dnes: 

Protože jsem měl zrovna rodinal a foma excel, zvolil jsem excel - vychlazený na 18 stupňů, vyvolával jsem 7 a půl minuty, větší agitace (20 sekund každou minutu), přerušení jen vodou, ustaloval o něco déle pro jistotu.

Přesto mi z vývojnice vylezl film celý černý, ani čísílka, nápisy na okrajích tam nejsou, zklamání nenastalo, protože jsem netušil, co tam mohlo být za fotky :D

tak mě napadá:

1) někdo ten film osvítil už tehdy (proto by mohl být jako jeden ze dvou nevyvolaný v igelitce s vyvolanýma filmama)

2) ten film se "nějak" doosvítil jak ležel uskladněn dlouhou dobu (50 let? :D )

3) chyba v procesu - kde by mohla být?

Ještě tu mám jeden nevyvolaný FOTON 125 (ze stejné éry), nějaké tipy, jak ho zkrotit - nejlépe zase v excelce? 

Díky! :)


  • 0

#18 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 24 prosinec 2018 - 18:16:52

edit: tak jsem hnedka na začátku našel malinkej ne úplně černej obdélníček rozmazanej, výškově odpovídá cca fotce (tj. jsou tam trošku ještě okraje nahoře a dole) na šířku má tak 3 cm.

Je možný že starý filmy neměly popisky nahoře a dole? 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních