Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

Řezačka 16mm filmu

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 79

Publikováno 18 leden 2018 - 19:53:56

Pustil jsem se ve spolupráci s Jankem Sokolem do výroby řezačky 16mm filmu. Janko dodal nápad a dokumentaci, já se ujmul výroby. Řezné a opěrné kladky včetně vnitřního pouzdra jsou z klasické oceli 11600, obal pak z nerezu tl.2mm. Tvar obalu (bočnic) je prozatím jenom testovací. Možná se ještě změní, podle toho jak se osvědčí při práci. Prozatím jsem jenom zkoušel řezat 16mm pásky vyrobené ze zbytků kinofilmu - ale funguje to velmi dobře. Testovací 16mm film je na cestě :)

Řezaček na film je samozřejmě více různých typů, jednodušší než tato. Ale některé projektory jsou citlivé na šířku filmu a tato řezačka by film měla řezat přesněji, než třeba obyčejná řezačka s čepelkou.

Výroba kladek a pouzder byla celkem drahá, jelikož je bylo nutno vyrobit velmi přesně. Nepočítám s výrobou víc než těch dvou kusů, ale mohu poskytnout finální dokumentaci (poučila mě akce s filmovým lepidlem, kdy nakonec měli zájem jenom tři lidé). Soustružník omylem do dvou pouzder udělal otvor skrz mimo osu, nicméně je to nakonec velmi vhodné protože je možno nastavit vzdálenost kladek a doladit přímo na sílu filmu - excentr.

Přiložený soubor (y)

• 2

#2 PetoG

PetoG

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 114 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 18

Publikováno 18 leden 2018 - 22:57:51

Vyzerá to výborne. Držím palce. A navrhujem vyrobiť takú batériu rezacích valcov, ak dobre rátam, tak 3 páry, aby to jedným razom vedelo rozrezať zvitok na 4 pruhy. A nevadilo by mi ani, že to bude 15mm. Ja už som o niečom podobnom hútal, že by to snáď šlo urobiť z guľkových ložísk, ktoré by sa zbrúsili.

• 0

#3 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno 19 leden 2018 - 10:25:08

Taková řezačka by šla vyrobit, ale bylo by to o dost náročnější na výrobní přesnost + hřídele s řezacími kladkami by už musely nuceně rotovat. Nějaký pohon na kličku jako u strojku na nudle...nákladově by to jistě bylo minimálně 2x tolik co vychází tahle jednoduchá. A ta je s cenou dílů + práce okolo tak někde mezi 400-500Kč.

• 0

#4 IvanM

IvanM

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2018 - 19:54:44

Mne sa podarilo zosmoliť tiež rezačku na film DS8. Len som ju ešte neodskúšal v praxi :oops:

Přiložený soubor (y)

• 1

#5 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno 23 leden 2018 - 20:50:46

A hele! To je řezátor podle toho původního plánu :) pěkné.

• 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 840 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 104

Publikováno 24 leden 2018 - 07:53:14

Hm, mám taký pocit, že to je rezačka skopčená podľa Kindermana? Ale fungovať by taktiež mohla perfektne. Samotna rezačka je vlastne to isté, ako tá, ktorú urobil Nakadah.

• 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 840 příspěvků(y)
  • LocationPrešov

Publikováno 24 leden 2018 - 11:10:01

Vyzerá to výborne. Držím palce. A navrhujem vyrobiť takú batériu rezacích valcov, ak dobre rátam, tak 3 páry, aby to jedným razom vedelo rozrezať zvitok na 4 pruhy. A nevadilo by mi ani, že to bude 15mm. Ja už som o niečom podobnom hútal, že by to snáď šlo urobiť z guľkových ložísk, ktoré by sa zbrúsili.

Ahoj Peťo, a na čo by ti bol 15-16 mm film bez perforácie?

• 0

#8 IvanM

IvanM

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2018 - 20:29:59

Vôbec neviem ako má taká rezačka vyzerať. Otec mi podaroval rezací mechanizmus+rozoberaciu cievku čo vyrábal niekedy v sedemdesiatich rokoch. Ostatné "co dúm dal" Rozmery tomu dal kus plechu čo som získal na šrotisku.

Pre mňa je zaujímavé to počítadlo otáčok. Aby som nemusel zbytočne manipulovať s filmom pri odmeriavaní v tanku, tak počítam otáčky cievky.

To že sa mení množstvo filmu na otáčku nevadí,dôležitý je celkový počet otáčok na 15 metroch/čo si na cvičnom filme odmeriam/

• 0

#9 PetoG

PetoG

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 114 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)

Publikováno 24 leden 2018 - 22:01:55

Ahoj Peťo, a na čo by ti bol 15-16 mm film bez perforácie?

do špióna Kijeva

• 0

#10 salo

salo

Nováček

• Předplatitel
  • 480 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 76

Publikováno 24 leden 2018 - 22:32:03

Taky jsem si chtel do Kieva narezat svitek. Nekde tady na TK je i navod na vyrobu jednoduche rezacky (tusim dreveny spalik + ziletky). Zatim jsem se nedostal k realizaci.
  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 840 příspěvků(y)
  • LocationPrešov

Publikováno 25 leden 2018 - 07:39:20

To Kiev ide na film bez perforácie? Kedysi som mal požičaný Kiev 30 a používal som do toho buď negatív 16mm jednostranne perforovaný, alebo DS8, len u tej je nevýhoda, že je len inverzná. 16mm negatív mám vo farbe aj čb.

• 0

#12 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 840 příspěvků(y)
  • LocationPrešov

Publikováno 25 leden 2018 - 07:55:34

Hm! A to Kiev ide na film bez  perforácie? Ja som do toho používal nuď klasickú 16-tku jednostranne perforovanú, alebo DS8, len tu je nevýhoda, že sú len inveznú filmy.

• 0

#13 PetoG

PetoG

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 114 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)

Publikováno 25 leden 2018 - 22:51:55

Hm! A to Kiev ide na film bez  perforácie? Ja som do toho používal nuď klasickú 16-tku jednostranne perforovanú, alebo DS8, len tu je nevýhoda, že sú len inveznú filmy.

Tam perforácia zavadzia. Snímky idú cez ňu. Film sa presúva navíjaním na cievku.

• 0

#14 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 840 příspěvků(y)
  • LocationPrešov

Publikováno 6 únor 2018 - 19:53:56

Peťo viem, ale ten presah nie je tak veľký, takže nikdy mi to nevadilo.

• 0

#15 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno 19 únor 2018 - 08:51:55

Trochu sem pokročil - v Kamrlíku jsem za 20Kč koupil starou řezačku se žiletkou, asi Druopta sám nevím. Řeže to otřesně, halabala jak když močí pes. No nicméně jsem na to narouboval moji řezačku a zkusil rozřezat 1000 let prošlý Fomapan17. Řízlo to krásně, rovně. Poloviny jsem slepil a prohnal zkušebně Eumigem. Nekonal se žádný protest, takže to bude OK. Navíjecí cívku ale musím udělat jinou - trochu větší průměr a udělám si ji dělenou, uprostřed bude "přepážka". Ta od sebe oddělí ty říznuté poloviny.

Přiložený soubor (y)

• 3

#16 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno Včera, 18:20:04

Navíjecí kotouček hotov. Trochu sem musel improvizovat, jelikož soustružník je poněkud výrobně zasekán. Čili je to celé vyrobeno z nerezu tl.0,8mm. Zachycení filmu systém "Praktika" - tj. přehnutí přes drát. Rozřezání exponované a vyvolané 8-ky není problém. K rozřezání neexponované DS8ky pro naplnění 8mm kazet budu muset najít gryf poslepu.

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  020.JPG   78,69K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  021.JPG   92,87K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  017.JPG   135,84K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  018.JPG   139,56K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  019.JPG   113,21K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  022.JPG   124,76K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  024.JPG   166,04K   1 Počet stažení

• 2

#17 IvanM

IvanM

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno Včera, 18:48:40

pre Nakadah: Chcelo by to ešte vyriešiť vkladanie krúžku a zachytenie filmu naň do navíjacieho kotúčiku./potme/ Bez stredového krúžku sa film na tŕni v kazete utiahne tak že sa film zasekne. Na tomto probléme som zastal.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních