Přejít na obsah


Fotka

Nový procesor JOBO CPP3

jobo cpp3 procesor

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3 odpovědí na toto téma

#1 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 January 2018 - 22:15:26

V jeden krásny decembrový večer, keď som mal v tanku naložených 5 kinofilmov, a tie boli akurát v prvej vývojke pre proces E-6 mi môj starý dobrý procesor JOBO CPA-2 alias "Jobátko" vypovedal krútiť tank. Filmy som síce zachránil, ale keďže už to skutočne nebola sranda, tak som sa začal pozerať po niečom inom. Samozrejme, prvoradá bola oprava, lenže ten môj procesor má už asi 30 rokov. Nanešťastie, šlo o úplne prvý model, ktorý mal slabý motor a novší motor z nasledujúcich sérií by tam šlo dať len po výmene elektroniky, evidentne potreboval väčší príkon. Do rady CPA2/CPP2 som opäť vstúpiť nechcel, tak som uvažoval o nejakom ATL, ale tam ma zasa odradila cena za 20 ročný stroj plus potreba pripojiť ho na zdroj vody presnej teploty. Riešenie sa naskytlo kúpou použitého CPP3 s Liftom a Jobo Starter kitom (alebo ako sa to píše) za cca polovicu ceny nového stroja. Bohužiaľ, 3800 Eur je na naše pomery veľmi vysoká suma. A aj tá polovičná cena nie je práve malá. Skôr to beriem ako investíciu s neistým výsledkom. Tak či onak, predvčerom dorazil.

 

Ako som už čakal, výrobca využil maximum dielcov z predchádzajúcej rady. Ide skôr o kozmetické zmeny. Samotný stroj má len mierne prepracovanú vaňu, na jej ľavom boku pod panelom je plastový výpustný ventil (ten som musel zalepiť, lebo tiekol), horná vaňa pre tank má oproti starej červenej čiernu farbu a pár prelisov, lift má zmenenú nálepku a výpustná hadica mi silne evokuje elektrikársku trubku, ktorá je aj dosť tvrdá, takže pri manipulácii čo-to pofrká. Jediná lepšia zmena je robustnejšia kovová časť páky liftu. A ešte sa zmenila cena :).

 

Výstup motora má klasické ozubené koliesko, ale už pod ním nenájdete "paprčku", ktorá reverzovala otáčky. Celé riadenie je čisto elektronické.

 

Oproti modelu CPA je tu navyše ventil na prívod studenej vody, ale to už mali staršie CPP2. Ja vodu v komore nemám, takže mi je ten ventil skôr na zlosť ako na osoh.

 

Elektronika. Tá je úplne iná. Výrobca konečne pochopil, že do stroja za toľko peňazí treba dať aspoň nejaký časovač. No trochu to prehnal. Už žiadne mechanické spínače, na paneli je jediné "normálne" tlačidlo ON/OFF a potom len modro podsvietený LCD displej (podsvietenie sa dá regulovať a našťastie aj vypnúť) a pod ním fóliové tlačidlá - 2x šípka, F1, enter a START. Hrozivo vyzerá to, že pokiaľ mu "prepne v bedni", tak si nepustíme ani tú blbú vodnú pumpu. Kým je všetko OK, tak človek má pocit, že obsluhuje minimálne automatickú volačku na negatívy. 

 

Po spustení sa urobí nejaký self test a ďalej stroj čaká na užívateľa. Možnosti sú štyri: doplniť vodu, manuálny režim a "auto". To doplnenie vody je tiež celkom sranda. Čakal som, že tam bude nejaký hladinový senzor, ale ide o obyčajný elektromagnetický ventil, ktorý sa na určitý programovateľný čas otvorí, bez ohľadu na to, či už voda tečie cez prepadový otvor po komore, alebo nie. Takže to radšej zoberiem bandasku a opatrne dolejem toľko vody, kým ju nevidím vo výpustnej hadici. Aby som sa len nevysmieval zo zbytočnej funkcie, tak pokiaľ CPP3 skutočne pripojite na vodu (a nezabudnite aj na odpad), tak pri zmene teploty procesu si dopúšťa sám studenú vodu na ochladenie. Ja ale do procesora lejem zásadne vodu z reverznej osmózy, pretože tá vo vodovode je mimoriadne tvrdá. Výrobca píše o cca 10 litroch, ale reálne tam vojde viac. Pamätajte: všetky fľaše a odmerky pred plnením na miesto a doliať vody čo najviac!!!

 

Manuálny režim umožňuje nastaviť a spúšťať všetky parametre ručne. Bohužiaľ, už to nie je také, ako za starých čias a treba sa tým preklikať.

 

Nakoniec tu je k dispozícii režim automatický. Nenechajte sa pomýliť - všetky roztoky a praciu vodu v tanku budete vymieňať presne tak ako doteraz Vy, ale stroj krásne zapípa a upozorní na výmenu, že máte naliať napr. 640 ml Chemical5. Tu zasa trochu invencie nezaškodí, výrobca mohol dať na výber aspoň nejaké všeobecne zaužívané skratky. 

 

V automatickom režime je k dispozícii 32 procesov. Každý si môže užívateľ upraviť, prípadne pomenovať po svojom. Čo však zmeniť nevie, sú tie nič nehovoriace názvy Chemical1 a pod. Rovnako pri praní bude časovač každých 45s pýtať vymeniť vodu. Bohužiaľ, počas výmeny sa odpočítavanie nezastavuje. To je trochu nešťastné. Po zbehnutí procesu stroj oznámi, že tank s filmami môže ísť von a všetko sa vypne, resp. sa čaká, čo ďalej. Nemenej praktické je zistenie, že časovač začína pípať 9 sekúnd pred koncom kroku, takže z praxe je to najvyšší čas na vyliatie roztoku.

 

Otáčky: riadiaca elektronika zrejme pracuje s nejakým frekvenčným meničom, takže prvá nie celkom príjemná skutočnosť je, že okrem klasického vrčania počuť dosť nepríjemné pískanie. Ale dá sa na to zvyknúť. Otáčky sa programujú a dajú plynule nastaviť od 25 po 100 ot.min-1. V automatickom režime sa ale nedajú meniť! Pre mňa to je dosť neobvyklé, pretože napr. pri praní a bielení som otáčky vždy dvihol, pri niektorých iných roztokoch, napr. Inverzný roztok v E-6 som ich zasa spustil na čo najnižšie. 

 

Temperovací kúpeľ: Tu sa dostávame k najväčšej slabine týchto strojov. Myslel som si, že výrobca to za tie roky nejako riešil, ale buď sa to lepšie nedá, alebo sa na to vykašľal. Problém nie je presnosť udržať teplotu. Tá sa na displeji pohybovala v špičkách do cca 0,4°C, ale teplomer ukázal výchylku v kúpeli +/- 0,1°C, čo je perfektné. Problém je v rozdielnej teplote na rôznych bodoch. Po zapnutí procesu nabehne temperovanie. Až sa dosiahne požadovaná teplota, procesor na to upozorní pípnutím. Ale v tom momente je teplota roztokov vo fľašiach ešte cca 3,5°C pod požadovanou hodnotou a na správnu sa dostane cca po necelej hodine! Môj spôsob temperovania počíta s tým, že vo vani pre tank je rovnaký objem vody aký bude pri samotnom procese. Logicky potom temperovacia voda siaha cca do polovice výšky fliaš. Tým mám ale zabezpečené, že teplota roztokov pri procese neklesne. Ešte horšie sú na tom odmerky - tie sú ponorené len asi do tretiny objemu. Temperovať v nich sa pri vyvolávaní proste nedá, rozdiel tam je cca 3 - 5 °C oproti vode vo vani. Samotný tepelný spád tvorí cca 0,7°C (ale nameral som už aj celý stupeň) medzi vodou, ktorá vyteká od vodnej pumpy k tanku a teplotou roztoku v prvej fľaši (v susedstve odmeriek). Medzi fľašami bol nameraný rozdiel cca 0,3°C. Voda vo vani pod tankom teda mala 38,8°C, aby vývojka dosiahla 38°C. Zatiaľ som nemeral teplotu roztoku v tanku. Ale vzhľadom na to, že je to plast, teda zlý tepelný vodič, je predpoklad, že teplota napriek tomu nestúpne nad túto hranicu. Naopak, podľa rôznych odporúčaní po suchom temperovaní vykonám ešte 2x prednamočenie obsahu tanku v temperovanej vode. Tak mám istotu, že napr. vývojka pre C-41, ktorá je v tanku 3:15 si zachová teplotu v tolerancii. 

 

Zhrnutie: JOBO sa dalo cestou úspor. Nový procesor je v podstate CPP2 s novou elektronikou. Dielenské spracovanie trpí niektorými detailami (napr. nefunkčné koliesko Liftu, tečúci ventil, či obyčajné skrutky namiesto plastových (Lift) alebo povrchovo upravených (vaňa). Známe problémy sa neriešili, aj keď sa s nimi dá vysporiadať a počítať. Napriek tomu pokiaľ spoľahlivosť bude taká, ako u starých jednotiek, tak by sa malo odmeniť dlhými rokmi spoľahlivej služby. Pasuje všetko staré príslušenstvo z rady CPA2/CPP2, dokonca aj Lift. Cena novej jednotky je na naše pomery veľmi vysoká, no JOBO si uvedomilo, že práve týmto strojom patrí dnes trh. Hlavne pokiaľ máte nejaký minilab, kde sa už neoplatí prevádzkovať negatívnu volačku (mal som ponuku na 2 úplne zadarmo), ale ešte stále sa nájde zopár ľudí, ktorí fotia na film. Samozrejme, dá sa v tom vyvolávať aj papier a zároveň aj planfilmy. Ak tých druhých je dostatočné množstvo, oplatí sa kúpiť ExpertDrum aj s príslušenstvom, ale to sú ďalšie pálky. Existuje aj lacnejšia verzia CPE 3. Momentálne som v ňom vyvolal 4 filmy C-41 k plnej spokojnosti.


  • 2

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 28 January 2018 - 12:36:51

Vážený kolego Feromarcine. Před mnoha lety jsem zakoupil naprosto nový JOBO CPE2+ s Liftem CPE2. Marně a marně jsem sháněl tehdy zcela běžně v katalogu JOBO nabízený JOBO B&W Manual. Marně, firma jej již dedistribuovala. Processor je pro vyvolání VF planfilmů komfortní, ale proces intenzivní výměny vyvolávacího roztoku je natolik intenzivní, že jsou určité kombinace film vs. vývojka vzhledem ke strmému nárůstu vyvolávacího gradientu zcela nepoužitelné. O nějakých Kodakem doporučovaných 5 minutách minimální doby vyvolání pro záruku jednotných výstupů procesu se nedá hovořit. Pro proces C 41 byl zmíněný stroj předurčen, B&W proces byl víceméně alternativou pro použití ve zcela jiném režimu zpracování fotomateriálu. Oceňuji komfort a čistotu prostředí při vyvolání. Doplnění o čerpadlo pro pohyb temperovací lázně typu Atman At-301 bylo přínosné pro teplotní stabilitu v celém objemu mimo dosah topného tělesa. Stabilita teploty +- 0,2 °C je pro B&W proces dostačující hodnotou. Používám jednorázové vývojky v čedění / HC - 110 a X-Tol 1+3 ú k plné spokojenosti. Přerušuji, peru a smáčím v processoru. Pak jen svorky a sušení. Platí jak pro formát 135, 120 tak 9x12/4x5". Investice se mi nikdy nevrátí, ale splnil jsem si sen. Pro zvýšené nároky na ostrost - Stand v tanku JOBO 2521 s 1350ml pracovního ředěného roztoku, což je dosti nehospodárné. Erik
  • 0

#3 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 29 January 2018 - 16:32:50

Vážený pán kolega, vďaka za odpoveď. Čo sa CPE2+ týka, tak tu sú problémy dva: jedna rýchlosť otáčania bubna (cca 65 otáčok) a chýbajúca vodná pumpa. Tieto problémy vyššia rada rieši, ale tiež len čiastočne. Problémy s kontrastom riešia nízke otáčky, napr. 25, no prítomnosť vodnej pumpy v prípade rady CPA/CPP nepostačuje, ten prietok je proste slabý. Na začiatku tanku sa hromadí horúca voda, ktorá prechodom cez celý procesor dosť výrazne ochladne. Riešením je extra dlhé temperovanie (niekoľko hodín), prípadne presmerovanie takmer všetkej vody do temperovacieho boxu a následne rýchly štart procesu, kde by si ešte vývojka mala zachovať teplotu v tolerancii. Pri C-41 by to ešte mohlo ísť. A samozrejme - večný problém, či predmáčať film, alebo nie. Čítal som rôzne štúdie, nakoniec som sa priklonil k dvom výplachom v temperovanej vode. V CPA2 som vyvolal aj množstvo papierov procesom RA-4. Tu nastal problém pri väčších formátoch (30x40), kedy sa tank nedostatočne vytemperoval. Pohodlné to na pozitívy teda nebolo, ale dalo sa. Odkedy mám na RA-4 valčekový procesor, tak je radosť pracovať, až na ten objem chémie.


  • 0

#4 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 29 January 2018 - 21:16:23

Vážený kolego Feromarcine, na přepírání jednoho páru ponožek bude JOBO CPE2+ ideální. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních