Přejít na obsah


Fotka

Porovnání závěrek Flexaret VI a VII


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 schattenreiter

schattenreiter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 0

Publikováno 14 February 2018 - 21:50:19

Tak jsem asi po 20 letech digitálních fotoaparátů dostal geniální nápad vrátit se k analogovému procesu, mimo jiné prostřednictvím starého dobrého Flexaretu. Než si nějaký takový aparátek pořídím, chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti - jakou závěrku považujete za nejlepší? Je lepší Metax, Prontor SVS nebo Prestor?


  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 February 2018 - 22:51:05

Pokiaľ fungujú na 100%, povedal by som, že je to jedno.


  • 1

#3 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 15 February 2018 - 00:09:25

Díval bych se především, v jakém stavu se nachází přední čočka, resp. jak moc pilným čističem optiky byl předchozí majitel. Protože závěrku lze vždycky uvést do bezvadného stavu, zatímco škrábance na objektivu jsou problém...Jinak jak píše kolega Sokol - a jen dodám, že každá závěrka má své obvyklé mouchy.


  • 1

#4 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 15 February 2018 - 12:50:02

Pokud bych se měl dnes rozhodovat, který flexaret si pořídit asi bych se rozhodl pro flexaret standard, ani ne tak kvůli závěrce, jako jeho mechanické jednoduchosti, mohu-li to tak říci. Jinými slovy mám se "standardem" nejlepší zkušenosti.

 

Na druhou stranu si ale myslím, že flexaret je vášeň. V tuto chvíli jich mám už na dvacet :smile:, tak je možná jedno s kterým typem člověk začne :smile:

 

Samozřejmě podepisuji předchozí příspěvky.


  • 0

#5 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 15 February 2018 - 12:57:17

Mám oba. Flexaret "šestku" preferujem pre jej nižšiu hmotnosť a mechanickú jednoduchosť proti sedmičke. Malý rozdiel vo "rýchlosti" závěrky sa hravo schová v expozičnej pružnosti filmu.


  • 0

#6 schattenreiter

schattenreiter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 0

Publikováno 15 February 2018 - 13:36:18

Tak to s tím standardem se mi jeví jako trefa do černého. Všechna ta počitadla jsou akorát složitá, navíc na ta čísílka bych stejně asi prd viděl. Navíc standard se dělal i v černé barvě, což mi připadne hezčí. Jen bych se zeptal, jestli má také přetáčení filmu spřažené se závěrkou a jestli jo, tak jestli vždycky přesně vyjde číslo na filmu no červeného okénka, nebo jestli to nějak nezlobí. Děkuji.


  • 0

#7 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 15 February 2018 - 15:06:27

Standart není spřažená - přetočíš film podle okénka, nastavíš expoziční hodnoty, natáhneš závěrku, exponuješ, přetočíš film podle okénka....

Osobně přetáčím vždy po exponování. Potom vím, že můžu rovnou fotit a nemám nechtěnou multiexpozici, nebo prázdná políčka ;)


  • 0

#8 schattenreiter

schattenreiter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 0

Publikováno 15 February 2018 - 15:20:06

Jo tak to jo, takhle se to dělávalo vždycky, po expozici hned přetočit. Fajn, další zjednodušení. :-P


  • 0

#9 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 15 February 2018 - 17:02:16

Jak to dělají moderní fotoaparáty,po expozici sami  přetočí.


  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 February 2018 - 20:18:28

ovšem i (ne)chtěná dvojexposice tě může proslavit

já bych se toho tak nevzdával :-)


  • 0

#11 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 15 February 2018 - 21:14:33

Někdy si spíš říkám, že by bylo lepší, kdyby mi vyšlo prázdné políčko ;)

Ale když je řeč o Flexaretech, rád bych připoměl IV. setkání: http://www.temnakomo...ret#entry523080

Tam uvidíš asi všechny modely Flexaret...


  • 0

#12 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 16 February 2018 - 09:32:05

Na triky je lepší flexaret VII kde si můžu spoušt znovu natáhnout nezávisle na posunu filmu a vím co fotím.


  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 February 2018 - 16:48:42

Čo sa týka objektívov, tak u VI., VII. a Standardky sú rovnaké, len ide o spôsob ovládania. Nakoľko ja mám rád 6x4,5, to vie aj VII., VI. nie, tak tu je Standardka  perfektná a prestavba z 6x6 na 6x4,5 je len vo vložení vložky do dráhy, dve expozície či multiexpozície nie je problém, zaseknuté prevíjanie alebo niečo podobné nehrozí, pre mňa je teda Standardka najlepšou Flexou.


  • 1

#14 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 February 2018 - 19:51:31

Já rád dvojku. Získal jsem neponičený exemplář, v Novém Jičíně nechal oservisovat a jsem spokojen. Převíjení podle čísel je fajn, závěrka do 1/300 vyhovuje a tříčočkový mirar kreslí pěkně, ovšem orlí oko to není.
  • 0

#15 schattenreiter

schattenreiter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 0

Publikováno 16 February 2018 - 20:08:28

Tak ono orlí oko nebude ani Belar 3,5/80  :-P


  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 February 2018 - 21:28:31

já chci vzít po letech svůj flexaret na hory a není vyloučeno, že svátečně využiju elektronického blesku, vakublesku nemaje a pro jistotu se ptám

V/X/M

co je samospoušť jasný

X je elektronický blesk

M vakublesk s časy do 1/25 s cca

možná zahlédnu odvážný telemark zkušeného lyžaře ve stínu, tak bych ho přibleskl kupříkladu

-

no a které variantě M/X odpovídá závěrka když použiju samospoušť a blesk zároveň?


  • 0

#17 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 18 February 2018 - 00:02:12

Něco jsem našel k blesku.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   231.14K   5 Počet stažení
  • Přiložený soubor  2.jpg   230.79K   5 Počet stažení

  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 February 2018 - 08:48:00

dík!
  • 0

#19 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 February 2018 - 09:02:18

Tak, tak, pán Einhorn poznal Flexarety asi ako nikto iný.


  • 0

#20 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 February 2018 - 08:57:28

Flexaretky jsou super všechny. Záleží co chce člověk fotit, já fotím hodně street fotky, takže počitadlo a vzpřažená závěrka je velký pomocník. Než bych přetočil film a natáhnul závěrku, tak mi muže utéct nějaká fotka :D Ale třeba na krajinu, nebo pohodové focení je to jedno. Závěrku mám nejraději Prontor SVS s 1/500 s, ale taky je to jedno. Makají všecky dobře (po kvalitní opravě) Objektivy jsou lepší Mirar 2 a Belar. Tak Flexaretu Zdar a budu se těšit na všechy co dojdou na sraz, Petr Prejda.
  • 2

#21 schattenreiter

schattenreiter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 0

Publikováno 20 February 2018 - 12:54:02

Flexaretky jsou super všechny. Záleží co chce člověk fotit, já fotím hodně street fotky, takže počitadlo a vzpřažená závěrka je velký pomocník. Než bych přetočil film a natáhnul závěrku, tak mi muže utéct nějaká fotka :D Ale třeba na krajinu, nebo pohodové focení je to jedno. Závěrku mám nejraději Prontor SVS s 1/500 s, ale taky je to jedno. Makají všecky dobře (po kvalitní opravě) Objektivy jsou lepší Mirar 2 a Belar. Tak Flexaretu Zdar a budu se těšit na všechy co dojdou na sraz, Petr Prejda.

Já to mám spíš na krajiny, portréty a podobné moc se nehýbající věci. Pak bych se chtěl pokusit o olejotisk.


  • 0

#22 aspis

aspis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 February 2022 - 09:25:33

Zdravím, chcem sa opýtať, či náhodou nemáte skúsenosť s vložením 6x4,5 adaptéra a masky na matnicu z kitu určeného pre Flexaret VII do Flexaret standard. Je to kompatibilné? Vďaka.


  • 0

#23 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 1 February 2022 - 10:37:19

Ahoj, vnitřní masky podle mě kompatibilní nejsou. Osobně mám jen typ pro Standard a s VII tedy srovnávám pouze podle obrázků, ale přijde mi, že tam je něco jinak.

Co se týče masky na matnici, tak tam by neměl být problém... ten prostor šachty je identický. Na Standard se maska na matnici snad ani nedodávala (má přece na matnici linky pro 6x4,5). Eventuelně se to dá vyrobit třeba z papíru.

 

Nicméně to neřeší problematiku focení 6x4,5 navýšku :), které se dá vlastně aplikovat nejsnáz skrze průhledový hledáček. No a tam je u Standardky opět problém, protože maska na ten průhleďák se musí uchytit za takové "knoflíky", které jsou pouze u VII - z horní strany víka šachty. Je možné je nějak nechat vyrobit a navrtat je tam, popř. vyměnit víčko šachty (z VII na Standard). A nebo to lze samozrějmě zase řešit nějakým přilepeným papírovým rámečkem.


  • 0

#24 aspis

aspis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 February 2022 - 13:05:56

Vďaka za informáciu. Masku na FVII mám, ale na štandard sa bude asi zháňať ťažšie(ak nie je vložená)...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních