Přejít na obsah


Fotka

Fomapan 100 - divná vada


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 JanProchazka

JanProchazka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 únor 2018 - 17:17:27

1519056780_clipboard01.jpg

 

Fomapan 100 / R09 na 1:25 

 

Normálně používám filmy Ilford, ale potřeboval jsem ISO 100, tak jsem použil asi rok starý svitkový Fomapan. A po vyvolání toto. Jakési drobné čárky náhodně rozmístěné... Je to na filmu a na každém políčku jinde. Vyvolával jsem postupně čtyři filmy: tři Ilfordy naprosto v pohodě a Fomapan toto... Je to vada filmu, nebo nějaká moje chyba? 


  • 0

#2 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 únor 2018 - 18:26:59

nedávno som to mal aj ja na pár obrázkoch na Fomapane 100


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 19 únor 2018 - 19:23:23

Vzdy treba uviest aj aparat, pretoze toto vyzera na polamanu emulziu. Je to tu rozoberane niekolko krat a zda sa, ze Fomacke filmy si nerozumeju s valcekami malych priemerov.


  • 0

#4 JanProchazka

JanProchazka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 únor 2018 - 19:57:32

Pentacon Six. Dlužno dodat, že pravidelně odborně servisovaný, naposledy loni v létě. Měsíčně jím projde tak 4-5 filmů (ovšem téměř výhradně Ilford) a podobná vada se stala teď poprvé. Taky mi to přijde jako poškozená emulze, jen by mne zajímalo, jestli jsem to nemohl způsobit nějak já třeba při vyvolávání... Nebo jestli to je prostě další z "příjemných" vlastností Fomapanu, se kterým, přiznám se, nemám moc zkušeností.


  • 0

#5 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 19 únor 2018 - 20:05:25

Na F200 jsem uz videl obcas kousek "odloupnute" emulze, a je mozne, ze opravdu maji nejake kvalitativni problemy.


  • 0

#6 JanProchazka

JanProchazka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 únor 2018 - 21:13:32

O problémech s kvalitou F200 se mluví léta, ten film by mne už asi ani nenapadlo kupovat. Ale ta stovka měla slušné reference... No asi už nikdy víc. Člověk by chtěl podpořit domácí produkt a místo toho se jen navzteká.


  • 0

#7 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 19 únor 2018 - 22:08:12

Jen pro informaci, byla to verze Professional nebo ta obycejna?
  • 0

#8 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 únor 2018 - 22:17:47

Vzdy treba uviest aj aparat, pretoze toto vyzera na polamanu emulziu. Je to tu rozoberane niekolko krat a zda sa, ze Fomacke filmy si nerozumeju s valcekami malych priemerov.

Mal som to len na jednej časti filmu, bol to Fomapan 100 Professional, o tých sa tuším hovorilo, že nemáva chyby. Tie čiarky mám pozdĺž svitku, nie naprieč. Fotené to bolo Bronicou SQA, ktorá má valčeky dosť hrubé. Hodne sa tu o rôznych chybách hovorilo. Posledné tri štyri roky som prehnal cez ten aparát aj cez iné pár desiatok svitkov Fomy 100 a 400 a žiadnu chybu som nemal, ale toto je naozaj asi vada filmu. Vyvolával som to bežne ako vždy doteraz v D76 riedenej 1:1. Ešte mám z tej šarže nejakých 10 kúskov, uvidím, či sa to objaví. A včera som vyvolal ešte jeden z tej várky a na ňom tuším žiadna chyba nie je...


  • 0

#9 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 21 únor 2018 - 00:22:11

Tohle jsem měl na fomě 100 taky,válěčkama to určiě nebylo,filmu foma jsem tím fotákem prohnal hodně a tohle byla vyjimka.


  • 0

#10 JanProchazka

JanProchazka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 únor 2018 - 17:18:42

Abych řekl pravdu, nevím, zda to bylo Pro nebo Classic, skoro bych řekl, že Pro. Vlastně ani nevím, jaký je mezi nimi rozdíl. Ale po této zkušenosti po tom asi ani nechci pátrat a zůstávám u Ilfordu.


  • 1

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 21 únor 2018 - 21:21:20

Agent ilfordu?😂
  • 0

#12 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 21 únor 2018 - 22:39:17

Já to měl na Classicu,kdysi byli označený přímo na filmu  co je to za typ.

Abych řekl pravdu, nevím, zda to bylo Pro nebo Classic, skoro bych řekl, že Pro. Vlastně ani nevím, jaký je mezi nimi rozdíl. Ale po této zkušenosti po tom asi ani nechci pátrat a zůstávám u Ilfordu.


  • 0

#13 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 22 únor 2018 - 21:03:26

Co dělám blbě?  Fotím na Fomu 100 Prof. tak deset let a nikdy mě nic takového nepotkalo. A že těch běd už se tady vyskytlo. Neříkám, že nejsou lepší filmy, jen nejsem kvůli nim lepším fotografem :-)


  • 1

#14 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 22 únor 2018 - 22:50:36

Na fomě jsem začínal  nejen na ní byli i filmy jako Orwo,Fortepan,Svema.Foma zůstala i když používám i jiný typy filmů tak jí mám rád :) Bohužel občas se vyskytne chyba  kterou je potřeba odhalit proč se tak děje.


  • 0

#15 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 únor 2018 - 09:40:47

No jak jsem si říkal, že Foma zatím dobrý, tak mě teď mírně vypekla v podobě děr v emulzi (svitek F100). Naštěstí je výskyt sporadický, takže na moje amatérské účely ještě OK. Ale nahlodalo mě to a uvažuju o přechodu na Ilford...


  • 0

#16 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 2 březen 2018 - 09:22:11

Taky sem po dlouhe dobe fotil na F100. Bohuzel to dopadlo uplne stejne jako na tom obrazku nahore... Je to skoda, protoze foma je tonalne pekny film, ale tohle dokaze pokazit naladu.

 

U skenu nebo u male zvetseniny to obcas clovek prehlidne, ale jak se dela 30x30 ... je to tam videt jak svina...vypada to jako cerny dest...


  • 0

#17 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 2 březen 2018 - 10:10:42

Taky sem po dlouhe dobe fotil na F100. Bohuzel to dopadlo uplne stejne jako na tom obrazku nahore... Je to skoda, protoze foma je tonalne pekny film, ale tohle dokaze pokazit naladu.

 

U skenu nebo u male zvetseniny to obcas clovek prehlidne, ale jak se dela 30x30 ... je to tam videt jak svina...vypada to jako cerny dest...

 

Můžu se zeptat o jaké šlo emulzní číslo? Abych věděl, které várce se případně raději vyhnout.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních