Přejít na obsah


Fotka

Canon A1 viewfinder


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Martinkral

Martinkral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 March 2018 - 11:47:34

Dobrý den
Poprosil bych o radu.
Nedávno jsem si pořídil Canon A-1 po zkušenostech se Zenit 11 a Praktica MTL5 jsem chtěl vyzkoušet něco jiného.
Vše ze začátku fungovalo,ale po nějaké době začala hvízdat. Tak jsem podle návodů na internetu otevřel spodní panel a do vyznačeného místa stříknul trochu silikonového maziva bez rozpouštědel. Mno všechno se zdálo vpořádku jen se stalo to,že to vteklo až pod matnici. Hodně jsem se vyděsil. Oddělal jdem bajonet a vyjmul matnici. Vyčistil jí vatovými tyčinkami a alkoholem. Vložil zpět a vše zpět zašrouboval. Canon nehvízdal a hledáček byl krásně čistý. Ale stala se nemilá věc. Ikdyž mám nasazený objektiv (FDn 50mm 1.4) a přepnuto na "A" ve viewfinderu se pořád ukazuje "M" Při prioritě clony se clona hne jen na F22 a nijak jinak. jsem nucen používat manuální clonu. Vpodstatě se Objektiv jeví jako by tam nebyl. Nějaké zkušenosti,rady? Děkuji.
  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 12 March 2018 - 07:09:18

silikon.  au. 


  • 0

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 12 March 2018 - 08:37:09

1) mazadla na bázi silikonu ve fototechnice - tak to sbohem...

2) Předtím to fungovalo a po tvém zásahu už ne. Logika říká, že si ten bajonet špatně složil.

 

Mazadla doporučuju jenom na to určená, může být hodinářský olej a nebo pokud vazelínka tak Ramsayův tuk. Cokoli na bázi silikonu se nedá žádným rozpouštědlem vyčistit. Jedině mechanicky. To poznáš, až se ti výpary toho silikonového oleje dostanou na objektiv.


  • 0

#4 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 12 March 2018 - 09:09:06

Pokud Canony této řady hvízdají, podle mě to ničemu nevadí. Jediná správná oprava je výměna futer zrcadla. Ale to už je trochu pozdní rada.


  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 March 2018 - 11:13:53

Přesně tak, nepříjemné hvízdání Canonu A-1 je vlastnost nemající vliv na spolehlivost. Na rockovém koncertě to nevadí, jinde většinou ano.


  • 0

#6 Bork

Bork

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 March 2018 - 15:23:57

1) mazadla na bázi silikonu ve fototechnice - tak to sbohem...
2) Předtím to fungovalo a po tvém zásahu už ne. Logika říká, že si ten bajonet špatně složil.
 
Mazadla doporučuju jenom na to určená, může být hodinářský olej a nebo pokud vazelínka tak Ramsayův tuk. Cokoli na bázi silikonu se nedá žádným rozpouštědlem vyčistit. Jedině mechanicky. To poznáš, až se ti výpary toho silikonového oleje dostanou na objektiv.


Zdravím na odstránenie silikónoveho oleja bežne používam BODY 770 ANTISIL a žiaden problém . Určite je ešte kopa iných prípravkov .
  • 0

#7 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 12 March 2018 - 18:33:18

Opravdu to odstraní mastný povlak ze skla tak, aby byl celý povrch jednotně smáčivý vodou a nedělalo to mastné ostrůvky? Když se koukám na jeho složení (Petrolej + nízkovroucí hydregenová nafta), tak mi není jasné jak dokáže něco odmastit.


  • 0

#8 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 March 2018 - 19:27:31

Nesel by ten olej vycistit etherem?


  • 0

#9 Bork

Bork

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 March 2018 - 19:40:01

Nakadah veď presne na to je to určené . Neštudoval som zloženie je mi to jedno, smrdí to skôr ako aceton rýchlo sa to odparuje . Čistím s tým len tak že namočím papierovou utierku a zotriem a utierku zahodim, ďalšiu utierku namočím a zotriem a zahodim . Žiadne šúchanie sem a tam,to sa olej potom len zotrie a zas nanesie :) ináč sa toho silikonoveho oleja zbaviť nedá .
  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 12 March 2018 - 20:12:22

Mazanim aparatov som si vobec nie isty a mnoho internetovych rad nemusi dopadnut idealne.
Pamatam si, a mozno nemam pravdu, mazanie apratov teflonovymi, ci silikonovymi olejmi je pre optiku mimoriadne skodlive. Ak sa aj nieco maze, potom to treba zverit odbornikovi.

 

Na druhej strane, preco to nevyskusat :D. Ved tych A1 je na trhu za facku neurekom.


  • 0

#11 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 March 2018 - 22:28:35

Mazanim aparatov som si vobec nie isty a mnoho internetovych rad nemusi dopadnut idealne.
Pamatam si, a mozno nemam pravdu, mazanie apratov teflonovymi, ci silikonovymi olejmi je pre optiku mimoriadne skodlive. Ak sa aj nieco maze, potom to treba zverit odbornikovi.

 

Na druhej strane, preco to nevyskusat :D. Ved tych A1 je na trhu za facku neurekom.

 

Na druhou stranu, pak si to v bazaru koupi nekdo, kdo chce zacit s fotografii a po nejake dobe bude mit v ruce jen pul kila srotu a vykasle se na to.


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 12 March 2018 - 23:55:59

 

Mazanim aparatov som si vobec nie isty a mnoho internetovych rad nemusi dopadnut idealne.
Pamatam si, a mozno nemam pravdu, mazanie apratov teflonovymi, ci silikonovymi olejmi je pre optiku mimoriadne skodlive. Ak sa aj nieco maze, potom to treba zverit odbornikovi.

 

Na druhej strane, preco to nevyskusat :D. Ved tych A1 je na trhu za facku neurekom.

 

Na druhou stranu, pak si to v bazaru koupi nekdo, kdo chce zacit s fotografii a po nejake dobe bude mit v ruce jen pul kila srotu a vykasle se na to.

 

Tak to by bol ten niekto pekny chrapun.
Ale v bazaroch clovek najde tak ci tak kadeco ...


  • 0

#13 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 13 March 2018 - 07:10:44

Dát to na aukro s klasickým textem ... "závěrka cvaká avšak bez záruky neumím vyzkoušet, nerozumím tomu..."

 

Zkoušel jsem ze skla auta odstranit silikonovou vazelínu. Neustále to dělalo mastnou mapu. Aceton, Toluen, Benzín, Isopropyl, Perchlorový čistič...nic nezabralo. Až pak Sidol, hezky na hadřík a mechanicky celé to okno přeleštit. Uvnitř je čpačkový cistič a plavená křída... Kdysi se vyráběl přípravek Venedin, na odstranění silikonových mazadel ze skla, taky obsahoval plavenou křídu. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních