Přejít na obsah


Fotka

Výběr fotoaparátu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Anna

Anna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 March 2018 - 09:39:32

Dobrý den, ráda bych vás tu poprosila o radu. Na střední jsem fotila na svitkový film starou dvouokou zrcadlovkou a fotky si sama zvětšovala. Chci začít opět fotit, vybavení temné komory mám k dispozici, ale chybí mi foťák a nevím jaký vybrat do začátku. Měla jsem představu prozatím něčeho levnějšího do 1500,-. Dívali jsme se po bazarech a zatím je mi sympatická Praktica FX 2 + Carl Zeiss Jena Tessar 50/2,8 ( i když tam je mi nesympaticky pohled do hledáčku shora), případně Pentax MV1 + 50/1,7 a ještě zvažuji Pentacon Practica LLC + objektiv 50/F1.8. Ten druhý je takový modernější, asi ten třetí se mi zatím zamlouvá nejvíc, objektiv by prý měl mít lepší světelnost. Případně mám se podívat ještě po úplně něčem jiném?
A ještě se chci zeptat k leštičce a papírům - v některé diskuzi jsem četla, že ne všechny papíry se dávají na leštičku. Zeptám se blbě, ale ve filmech je běžně vidět, že se vyvolané fotky kolíčkují na natažený špagát. Jdou tedy koupit i papíry, které se nechají jen uschnout?
Předem moc děkuji za všechny odpovědi
  • 0

#2 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 9 March 2018 - 09:55:23

Ahoj, vítám Tě mezi (potenciální) temnokomorníky. Vyhledávání tady už zase funguje, tak se neboj ho použít. :-)

 

Pokud máš možnost vzít foťáky do ruky, tak to udělej a pořiď si ten, který Ti sedne (a ten který bude vypadat v nejlepším stavu). Jestli Tě temná síla pohltí, určitě to nebude Tvůj poslední aparát.

Kup si RC papíry -- ty můžeš přikolíčkovat na špagát jako ve filmu. ;-)


  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 March 2018 - 09:58:09

Zdravím Tě na temné,

 

rozhodnutí fotit znovu na film můžeme jen pochválit.

Aparát je třeba vybrat s využitím všech možností doby post filmové - ceny jsou totiž zcela směšné.

 

Osobně bych - pokud ji už nevlastním - žádnou Prakticu nepoužíval. Obzvláště ne bez měření (FX).

Pentax MV1 by měl být nejlepší. Pentax objektiv 50/1.7 by měl být také lepší než praktikácké Orestor / Pentacon 50/1.8. Ten by s výhradou šel - umí jen automatickou expozici s prioritou clony.

Rady, co jiného, můžou být značné odlišné, spíš musíš specifikovat, kolik do toho chceš maximálně dát a jaké objektivy uvažuješ do budoucna pořídit. V dnešní době je nabídka taková a za tak nízké ceny, že není problém skoro jakékoliv tělo filmové zrcadlovky (vyjma té úplně nejvyšší třídy nebo rarit). Jinak se ale kupuje, když tohle má být konec nebo když to má být začátek většího systému. A cenu pak dělají objektivy, i když u běžných systémů je základní řada prakticky vždy za akceptovatelné ceny.

 

K papírům - sušit můžeš na sušičce (obrazem k plechu nebo od plechu, je rozdíl v povrchu), na šnůře, na skle (platné pro baryty - čili papíry s barytovanou papírovou podložkou). Ty na plastové (RC) podložce se suší buď třeba sušícím modulem (méně často) nebo prostě "položením" někam.


  • 0

#4 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 March 2018 - 09:58:22

Prakticu FX 2 bych do začátku nedoporučoval, vzhledem ke stáří mohou být děravá plátna závěrky. S kinofilmovými Pentaxy nemám osobní zkušenost, ale určitě to bude lepší volba než Praktica, konkrétní typy určitě uvedou ostatní. Já doporučuji pozornosti Canony s FD objektivy, při troše štěstí by se do 1500 Kč mohl nějaký sehnat. Nejlepší je A-1, ten ale bude dražší, takže zbývají AE-1, AE-1 Program, AT-1, možná by stačil I AV-1 nebo starší FTb.

 

Fotky na barytovém papíru je nejlepší vypínat pomocí slintací pásky, už se zde o tom psalo hodně. Volně sušit lze všechny papíry, ale jen ty s RC podložkou zůstanou rovné, ty papírové se zvlní.


  • 0

#5 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 9 March 2018 - 10:00:47

Ahoj, shodou okolností mám v plánu prodat záložní Pentax ME Super + SMC M 35/2.8. Nenutím, jen nabízím :-)

 

K fotopapírům: ze začátku bych jel chvilku na RC (papír na umělohmotné podložce), ty se nenapínají ani neleští, pouze se nechají uschnout ... ani je není nutné věsit, já je nechávám uschnout na prostěradle. Časem se dopracuješ k barytům (papírová podložka), které je nutné po uschnutí napnout nebo leštit. Já je raději napínám na sklo :-)


  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 March 2018 - 11:30:43

Pentax ME Super není zlý stroj.

Ale:

- manuální nastavení je poněkud vachrlaté

- dle mého občas dosti podivně měří...podexponovává (je to dle mého dané konstrukcí ne vadou, je hodně citlivý na protisvětlo v blbých světelných podmínkách - ale to mi LX dělal také)


  • 0

#7 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 9 March 2018 - 12:32:38

Doba postfilmová již skončila, nyní je doba neofilmová a ceny aparátů letí nahoru.

 

Rozpočet je dost napnutý, je zrcadlovka nutná? Já spoustu dobrých fotek udělal s dálkoměrem Olympus 35DC. Existuje však spousta podobných, kvalitních i levných.

Bacha na to, že při nákupu bazarového zboží je minimálně půl úspěchu dobrý stav aparátu.


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 9 March 2018 - 12:57:15

řekl bych že je to víc než půlka.    I  s dobrým foťákem  můžeš  dělat  hrůzy,  kdežto  s nefunkčním  foťákem  nenaděláš nic.


  • 1

#9 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: -27

Publikováno 9 March 2018 - 14:17:59

Pokud jde o Prakticu i z vlastních zkušeností bych doporučoval řadu MTL.


  • 0

#10 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 March 2018 - 15:25:33

Za 1500 sa dá kúpiť na Paladixe Nikon F801s s manuálnou 2,8/28mm Tokinou. Nie je to práve krásavec, ale určite na začiatok splní účel.


  • 1

#11 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 9 March 2018 - 16:20:18

... nebo tamtéž Nikon F70 za 790,- a  Nikon Lens Series E 50/1,8 (AiS) za 1190,-...a za 390,- Nikkor AF 28-80/3,5-5,6 D


  • 1

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 March 2018 - 16:47:13

Když autofocusové tělo, tak raději autofocusové sklo, ručně jím jde ostřit taky. Možná s vyjímkou právě oné 50/1,8 AF od Nikonu...bo to je právě ta E series v AF balení. Ai nebo AiS by měla být pobněkud lepší. Pokud není na těle nějaká lepší matnice. Což možná i F801 měla, ale nejsem si jistý.

Za pár kaček je i F80, která je poněkud jinde než F70 (Předseda promine).


  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,635 příspěvků(y)
Reputace: -27

Publikováno 9 March 2018 - 17:25:11

Podle mě je lepší začínat víc s mechanickým fotákem než s hračkou co všechno udělá za mě.Mám knížku od jednoho fotografa,on tam říká....fotoaparáty jsou neustále chytřejší,proto fotografové a fotografky si mohou dovolit být hloupější.


  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 March 2018 - 17:58:28

Já taky preferuju manuální foťák, klidně i zcela bez expoziční automatiky, jen ručička v hledáčku.

Chápu ale, že mnohý potřebuje něco jiného...a ta clonová automatika dost zjednodušuje život.

 

Osobně bych si koupil svůj druhý manuální foťák - OM-1n nebo ten čtvrtý - Yashica FX-3 2000. Oboje skvěle blbuvzdorné, Yashica ale poněkud plastový krám. Na který ale jdou objektivy od Zeisse... U obojího se ale brzo dostáváme do cenových problémů...zvláště v kombinaci se skly v případě Yashicy bo jen Yashica skla nejsou tady ani častá ani tak vynikající, aby odůvodnila ten plastový bazmek.

 

Myslím, že je i na místě dotaz na zrak a na brýle...některé aparáty jsou k tomu zcela nevhodné.


  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 March 2018 - 18:45:41

fandím manuálním aparátům, ale v tomto případě bych volil

https://www.paladix....php?adid=510991

skvělý aparát, výborné měření včetně bodového, skvělý hledáček a nám všem dobře známý prodejce, který jistě doporučí manuální sklo ze své sbírky

nastavování av, manuál stačí, ostatní režimy ani neznám a že jich tam je

-

tím odpadnou starosti s měřením a případnými mechanickými vadami neznámých mechanických fotoaparátů

no a do roka a do dne, po spoustě přesně exponovaných filmů z tohoto vynikajícího těla můžeš uvažovat co dál, jestli utrácet a případně za co

ideálně dojet na nějaké setkání a ošmatat na živo


  • 0

#16 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 March 2018 - 19:03:49

A prečo F80, ak môže človek mať rovno F90x! Pre mňa až nepochopiteľne lacné telo, ktoré si neviem vynachváliť.

 

Každopádne prikláňam sa asi k názoru, že je lepšie začínať úplnym manuálom, kde sa človek naučí pracovať s expozíciou (tak som pred rokom začínal a učil sa aj ja na Spotmaticu F), ale na možnosť priority clony a AI merania zaostrenia s informáciou v hľadáčiku na mojom Nikone F90x nedám dopustiť. Človeku s týmito pomôckami újde oveľa menej fotografií a hlavne môže veľmi efektívne a rýchlo využívať aj manuálne objektívy bez AF.

 

Ale tak je na Anne, čo bude preferovať. Vravela, že už mala na strednej skúsenosti s fotením a vyvolávaním.


  • 0

#17 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 9 March 2018 - 19:47:38

fandím manuálním aparátům, ale v tomto případě bych volil

https://www.paladix....php?adid=510991

skvělý aparát, výborné měření včetně bodového, skvělý hledáček a nám všem dobře známý prodejce, který jistě doporučí manuální sklo ze své sbírky

nastavování av, manuál stačí, ostatní režimy ani neznám a že jich tam je

-

tím odpadnou starosti s měřením a případnými mechanickými vadami neznámých mechanických fotoaparátů

no a do roka a do dne, po spoustě přesně exponovaných filmů z tohoto vynikajícího těla můžeš uvažovat co dál, jestli utrácet a případně za co

ideálně dojet na nějaké setkání a ošmatat na živo

všechno, co jsem uvedl, je z tebou uvedeného brněnského zdroje :).... má toho mnoho


  • 0

#18 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 9 March 2018 - 20:51:26

Nikon EM (tisícovka) nebo něco z FE(2)/FM(2) řady (dle modelu a stavu až 5 tisíc), FM/FM2 fotí i když jim dojde šťáva v knoflíkových baterkách, FE/FE2 fotí bez baterky jen na synchro čas, EM fotí bez baterek na Bulb, 1/90 a 1/1000s. K tomu nějaký pěkný vintage popruh za kilčo z eBaye. Z EM jsem měl trošku strach, jak mi vzhledem k jednomu módu sedne, ale fotím s ním asi nejvíc - malej, lehkej, přesto se s ním i přes jeho "handicap" příjemně fotí. :cool:

Inspirace z mé sbírky v příloze.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  FM2.JPG   48.37K   4 Počet stažení
  • Přiložený soubor  EM.JPG   50.22K   3 Počet stažení

  • 0

#19 Anna

Anna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 March 2018 - 16:24:53

Díky všem za bleskové odpovědi :-) pokusím se něco vybrat

Chtěla jsem spíš naprostý manuál, aby foťák nic neudělal za mne, na těch starých foťácích se mi líbí právě ty případné nedokonalosti ve fotkách, občas se něco nepovede, občas naopak vyjde zajímavě.

Přítel má doma vícero zrcadlovek a nikdy mi to nepřirostlo k srdci.


  • 0

#20 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 10 March 2018 - 16:30:02

Ve své sbírce mám téměř všechny modely Praktic řady "L", taktéž model Praktica FX2 a FX3. S klidným svědomím mohu doporučit jakoukoliv Prakticu řady L, která má vlastní expozimetr. Na výběr je v inzerátech často slušná MTL3, MTL5 a cenově se pohybují kolem 1000,-Kč. Řada lidí nad Prakticami ohrnuje nos, ale když jim člověk promine některé drobné nedostatky, tak fungují skvěle, jsou jednoduché a i v dnešní době je dostupný servis za rozumné ceny. Všechno na nich pracuje mechanicky, baterie napájí pouze expozimetr, takže z hlediska elektroniky se nemá moc co pokazit. Praktica FX2 je sice krásný přístroj, ale nevolil bych ho jako první při návratu ke kinofilmu. Přeci jen se vyráběl v letech 1958 a ne všechny součásti takového fotoaparátu musí být po 60 letech v pořádku. Jinak do sbírky je to bezpochyby hezký přístroj. No a výše doporučované Nikony jsou také fajn, ale je to o trochu více penězích. Jak píše Lukee, Nikon EM je opravdu malý, lehký foťáček a s objektivem E serie se dá pořídit kolem dvou tisíc Kč. Mám ho také a přítomnost pouze automatického režimu mi někdy celkem vyhovuje. Dále jsou fajn Nikon FG, FG-20, FM, FE a za vyšší peníze FM2 a FE2. Tam už se může začínat na 5 tisících kč za tělo. A i když má člověk doma Nikon FE2, tak stejně často vytáhnu provětrat některou Prakticu, protože prostě mají svoje určité kouzlo. Na výběr je toho všude dnes dost, chce to se rozhodnout a vyzkoušet. A nebo vyzkoušet a pak rozhodnout :-)
  • 0

#21 Anna

Anna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 March 2018 - 16:36:23

právě :D myslela jsem, že bude problém to sehnat a teď nevím po čem sáhnout, ale při těch cenách si taky říkám, že nebude problém koupit případně i další časem.

primárně kreslím, chtěla jsem foťák spíše pro chvíle, když není čas někde delší dobu sedět nebo je zima, není počasí


  • 0

#22 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 10 March 2018 - 16:53:16

U mně to před dvěma lety začalo nevinně tím, že bych si mohl pořídit nějaký fotoaparát na kinofilm a zase zkusit něco nacvakat. No a za dva roky je z toho sbírka 20 fotoaparátů a děsím se toho co bude dál :-)
  • 0

#23 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 11 March 2018 - 08:51:36

Tady je fajná modrá MTL5 včetně původního balení: https://foto.bazos.c...avodbaterie.php

 

Akorát ty pojezdy filmu jsou jakési špinavé, chce to vidět naživo.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních