Přejít na obsah


Fotka

Adox CMS 20 II a PMK


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3 odpovědí na toto téma

#1 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 16 březen 2018 - 08:13:38

Dobrý den,

 

chtěl jsem poprosit o radu. Zakoupil jsem před časem film Adox CMS 20 II a na jeho krabičce bylo napsáno ISO 12/120, tak jsem ho taky vesele naexponoval na ISO 12. A v tuto chvíli nastal problém, nebo přesněji řečeno při dalším bližším seznamování se s filmem nastal problém, protože jak jsem zjistil, film je designován na citlivost 20 ISO. Nicméně na digital truth se píše, že  ISO 12 je možné volat v Caffenol-C-F, nebo PMK. Rád bych vyzkoušel PMK, chtěl jsem se proto zeptat, kde by bylo možné sehnat nejlépe PMK samotnou, nebo alespoň nějaký typ na prodej chemikálií potřebných pro její výrobu.

 

Mnohokrát děkuji


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 březen 2018 - 15:23:37

http://www.agrecycling.cz/


  • 0

#3 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 12 říjen 2022 - 22:38:38

Nebudu zakládat nové téma kvůli jednomu dotazu, tak to s dovolením vložím sem.

 

ADOX CMS 20 II PRO má jak bylo psáno výše citlivost 20 ISO. Mám Nikon F55. Ten má ale rozsah citlivosti filmů které do něj mohou být vloženy 25-5000 ISO. ADOX CMS 20 II PRO jak známo nemá na filmové kazetě vůbec DX kód. Když Nikon F55 nenačte nebo neidentifikuje DX kód, automaticky nastaví ISO 100 a podle toho pak expozimetr v něm měří. Ke svým mechanickým aparátům mám Leningrad 4. Ten se ale na takovou nízkou hodnotu ISO/DIN bude ale těžko chytat. Máte nějaký nápad jak z toho vybruslit?


  • 0

#4 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 13 říjen 2022 - 08:53:58

DX kód na filme nie je asi preto, lebo pre nižšie čísla než ISO 25 nie je definovaný - viď https://en.wikipedia...iki/DX_encoding

 

Najmenej bolestivé bude asi film nafotiť ako ISO 25 tak, že nastavíš kompenzáciu expozície na +2 EV - škoda že to je limit F55, ideál by bol ~2.5. Ak ho plánuješ vyvolávať sám, môžeš čas vyvolávania jemne predĺžiť (povedzme, o 10%). Ak pôjde do fotolabu, tak neviem - pravdepodobne ale vyjde OK?

 

Ak máš chuť trochu majstrovať, môžeš sa pozrieť na nejaký film ktorý DX kód má, a potom skúsil z ADOX filmu zoškrabať lak v mieste ktoré zodpovedá pozícii 1 a 5 v prvom riadku (ISO 25) tak, aby sa dotýkali kontaktov v tele aparátu. No a potom fotiť s kompenzáciou +0.5 EV.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních