Přejít na obsah


Fotka

Objektiv do zvětšováku místo Belaru


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 aquark

aquark

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2018 - 11:31:42

Zdravím, po delší době jsem se vrátil k analogu :) a měl bych dotaz ohledně objektivu do zvětšováku. Mám Opemus 5 s miskou na M23.5 s Belarem 4.5/50. Na fotkách se mi trochu něco nelíbí, jsou trochu jakoby ne úplně dobře vykreslené - při srovnání s fotkami co jsem dělal jako dítě tak před 20 lety jim něco chybí. Na tehdejší vybavení si nevzpomínám, ale trochu podezírám, že by za to mohl ten Belar.

 

Má smysl koupit Anaret 4.5/50? To je snad ten jediný dostupný objektiv na misku s M23.5. Ještě existuje verze Anaret S 4.5/50. Někde jsem četl, že má oproti tomu bez "S" navíc jen osvětlenou stupnici. Liší se opravdu je tímto?

 

Pak jsou objektivy se závitem M39. Na M39 se mi nedaří sehnat miska do Opemusu 5... Neválí se někomu někde přebytečná? Nebo by to muset zvládnout soustruh...

 

Bude nějaký rozdíl mezi Anaretem 4.5/50 se závitem M23.5 a M39?

 

Co jsem se díval na M39 objektivy:

  • Často se mluví o Anaretu S 2.8/50, ale není moc k mání. Nemá někdo zkušenost, jestli je tam zásadní rozdíl k Anaretu 4.5/50 (na M23.5) - tento sehnat jde...
  • Pak se dá koupit Rogonar S 2.8/50, většinou kolem 1000Kč
  • Rodagon 2.8/50 už je nad 2000Kč

Ten Rogonar S 2.8/50 by mi přišel cenově jako rozumný kompromis, ale moc informací jsem o něm nenašel. Máte s ním někdo zkušenosti? Jestli by třeba Anaret 4.5/50 na misku M23.5 neudělal podobnou službu za levnější peníz...

 

Pokud jste vydrželi a dočetli až sem, díky :) a jsem zvědav, co se dozvím ;)

 

 

 


  • 0

#2 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 21 březen 2018 - 11:39:35

Misku zozenies u Pazderu..


  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 březen 2018 - 12:07:06

Kup si Nikkor 50/2,8, Componon S 50/2,8 nebo Rodagon 50/4 nebo 50/2,8

 

Anaret nemusí být špatný, je to ale kus od kusu, osobně nevidím (pokud ho už nemám nebo nedostanu zadarmo či stovku) smysl ho shánět/kupovat, když jsou lepší zvětšovací objektivy za tak směšné peníze.

 

Misku asi u Pazdery nebo jiný fotobazar

 

Pokud chceš jiný zvětšovací objektiv, písni mi SZ, mám něco navíc, podíval bych se.


  • 0

#4 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 březen 2018 - 12:09:33

redukcia na M39: 

http://www.scart.sk/...ikelID=10310311

 

Má ešte aj nejaké misky a isto by našiel aj niečo na sklade, čo nemá nacenené na stránke, takže by som určite skúsil napísať aspoň mail. Do istoty.


  • 0

#5 NeonKnight

NeonKnight

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2018 - 12:23:31

Jak velké zvětšeniny to jsou? Je optická část zvětšováku (zejména objektiv) čistá? Jak jsi zaostřoval = použil jsi nějakou ostřící lupu?


  • 0

#6 aquark

aquark

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2018 - 23:02:14

Kup si Nikkor 50/2,8, Componon S 50/2,8 nebo Rodagon 50/4 nebo 50/2,8

 

Anaret nemusí být špatný, je to ale kus od kusu, osobně nevidím (pokud ho už nemám nebo nedostanu zadarmo či stovku) smysl ho shánět/kupovat, když jsou lepší zvětšovací objektivy za tak směšné peníze.

 

Misku asi u Pazdery nebo jiný fotobazar

 

Pokud chceš jiný zvětšovací objektiv, písni mi SZ, mám něco navíc, podíval bych se.

 

Díky za tipy, zkusím pohledat...


  • 0

#7 aquark

aquark

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2018 - 23:17:00

Jak velké zvětšeniny to jsou? Je optická část zvětšováku (zejména objektiv) čistá? Jak jsi zaostřoval = použil jsi nějakou ostřící lupu?

 

Z kinofilmu 10x15, 13x18 s nějakým výřezem, řekněme že celkové zvětšení je max o třetinu větší. Objektiv je čistý, ostřil jsem na šterbinu, pak zkontroloval obraz (bez lupy) s přeostřením a opětovnou kontrolou přes štěrbinu, abych zjistil, jestli se na ni dá spolehnout.

 

Teď mě napadlo, že by za to možná mohl setový zoom AF Nikkor 28-100 3.5-5.6 na foťáku. Dřív jsem fotil pevnou padesátkou, zoomy moc nebyly. Tenhle byl přibalen k F80 a má nevalné recenze, co jsem se díval.


  • 0

#8 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 22 říjen 2018 - 15:20:16

Ahoj, zeptám se tady. Dlouho už nemůžu nikde sehnat do Opemusu 5 misku se závitem 39 mm a mrzí mě, že zvětšuju Anaretem a Meogon zahálí. U Pazdery nic, chodím tam každý týden. Napadlo mě nechat si vyrobit plochou plechovou destičku a do ní vyvrtat závit. To první mi vypálí kamarád zdarma, to druhé je problém. Standardizovaný závit je 39x1,5, nikoli 39x1.

 

Takže dvě otázky:

1) Bude plochá destička v pořádku, nebude problém s tím, že není vypouklá?

2) Má někdo tip, kde nechat v Praze vyvrtat závit 39x1 a nezaplatit za to milion?

 

Ještě mě napadlo nechat díru bez závitu a ten objektiv do destičky prostě vlepit :-D

 

Díky.


  • 0

#9 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 22 říjen 2018 - 15:32:52

nech sa spytaju stareho pana on tie misky ma niekde odlozene. ja som takto kupil dve.


  • 0

#10 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 22 říjen 2018 - 16:10:25

....

S rovnakym problemom som bojoval aj ja pred rokom. Podarilo sa mi zohnat cez nejaku facebookovu skupinu venovanu analgovej fotografii, alebo analogovemu bazaru. Skus tam, je tam docela velka koncentracia ludi. 


  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 22 říjen 2018 - 19:13:41

Před pár lety jsem tu někde psal něco takového :  

S úspěchem používám destičku vyrobenou z letecké překližky. Otvor jsem vyřízl tak, že objektiv do něj šel akorát natěsno našroubovat.  Má to tu výhodu, že objektiv používám bez nutnosti jej vyšroubovávat, pokud potřebuji nasadit objektiv jiný. Tedy každý objektiv má svou misku. Že je destička natřená černou matovou barvou je jasné. 

Pokud ale potřebuješ destičku tvaru misky a objektiv do ní zapustit, je to trochu větší problém.


  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 říjen 2018 - 14:17:42

A zkoušel jsi zajít ke Škodovi? :)


  • 0

#13 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 23 říjen 2018 - 15:51:45

A zkoušel jsi zajít ke Škodovi? :)

 

Ano, tam mi řekli, že misky v bazaru nemívají vůbec.


  • 0

#14 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 23 říjen 2018 - 20:26:34

Mrkni na paladix...teď tam jeden prodává misky se závitem 39mm...kategorie vybavení temné ;)


  • 0

#15 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 23 říjen 2018 - 20:53:27

Jojo, ale ty úzký na Opemus 5 a starší už nemá asi půl roku. Psal jsem mu hned, když inzerát zveřejnil poprvé a někdo mi ji vyfoukl ještě ten den
  • 0

#16 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 24 říjen 2018 - 07:52:37

Sežeň nějakého soustružníka a ten ti vyřízne do stávající misky M 39.Já jsem nechal takhle upravit misku na OP5/ teď je na prodej

s miskou M39a redukcí na starší meopta objektivy/.Nechal jsem upravit misku i na OP IIa.


  • 0

#17 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 24 říjen 2018 - 14:48:07

 

A zkoušel jsi zajít ke Škodovi? :)

 

Ano, tam mi řekli, že misky v bazaru nemívají vůbec.

 

Ještě před nedávnem byli schopni je vyrobit. Ptal ses pana Maštalíře v servisu, nebo těch podavačů zboží v bazaru? :)


  • 0

#18 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 24 říjen 2018 - 15:14:32

Přímo toho jsem se neptal, zkusím. Díky za tip :-)


  • 0

#19 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 31 říjen 2018 - 09:42:15

Vzkaz pro aquark-na zvětšovacím objektivu se zásadně nešetří! Pokud mám kvalitní skla na aparátu,je dobré mít i kvalitní sklo na zvětšováku! Přes to nejede vlak!!!

Pokud není smyslem focení jen hračičkaření,tam je to jedno...


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 31 říjen 2018 - 10:18:06

a pepufotografa doplním:   a  je  dobré si pořídit  kvalitní zaostřovací lupu pod zvětšovák.    Aby se ti  vešla  pod  objektiv při tak malých zvětšeních,   stačí Paterson Micro Focus Finder,  k dostání nová  např.  v Befotu,   nebo  bazarová - ovšem  při  nákupu  použitých  dej pozor na  bezvadný stav  jak zrcátka,  tak   objektivu i  vlákna  pod ním...

Za velkou louží jsou i  lepší lupy,  ovšem  pro  tak malé poměry zvětšení  zbytečně  drahé. 


  • 0

#21 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 říjen 2018 - 18:01:23

 

....

S rovnakym problemom som bojoval aj ja pred rokom. Podarilo sa mi zohnat cez nejaku facebookovu skupinu venovanu analgovej fotografii, alebo analogovemu bazaru. Skus tam, je tam docela velka koncentracia ludi. 

 

Nech sa páči :D snad slúži.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních