Přejít na obsah


Fotka

Ilford FP4 Plus 125/120 a jeho zpracování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
59 odpovědí na toto téma

#1 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 březen 2018 - 11:31:48

Zdravím,

jsem na fóru TK novicem. Studuji zde již několik týdnů a prokousat se všemi tématy není jednoduché. a tak se předem všem omlouvám

za to, jestli se to zde již probíralo. 

A nyní samotný dotaz. Chci začít fotit na černobílý negativní svitkový film Ilford FP4 plus 125/120 na SF6x9. Exponovaný film si chci vyvolávat

sám. No a tak se chci zeptat někoho, kdo s tímto filmem má zkušenost a používá ho, jakou chemii si mám koupit. Zda to má být vývojka,

přerušovač, ustalovač a smáčedlo od Ilfordu a nebo to může být i něco jiného. Budu opravdu vděčen za jakoukoli radu, která mi pomůže s

výběrem těchto materiálů. Rád bych používal již něco od výrobců, sám si pořizovat různé druhy chemikálií a podomácku míchat směsi nechci...

Předem děkuji.


  • 0

#2 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 31 březen 2018 - 15:44:01

Ja to kupem v LC29, Ilfostop, Fomafix. A zmacadlo of Fomy. A vode. Z vodovodu
  • 0

#3 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 březen 2018 - 16:11:12

duuri: Děkuji.


  • 0

#4 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 březen 2018 - 17:21:33

Vyvojka D-76/ID-11 či XTol. Přerušení vodou. Co má obdobnou teplotu. Rychloustalovac (Agfa, Ilford, Foma) Smacedlo (zbytek Amaloca blahe paměti, Foma nebo tam mám jakési ORWO)
  • 0

#5 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 březen 2018 - 17:23:36

Jinak používám na vyvojku, ustalovac a konečně praní tzv.destilku. Na ostatní přání a přerušení normální vodu. Nemám v ní mechanické necistoty.
  • 0

#6 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 březen 2018 - 18:39:09

Gori: Děkuji moc za informace, něco si z toho určitě vyberu.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 1 duben 2018 - 14:30:50

Podla mna je to jeden z najbytelnejsich filmov na svete, a tak znesie akukolvek vyvojku.
Kedze ide o 125-ku, povodny zamer bol uspokojit halvne portretnych fotografov.
A dostavame sa k myslienke najdolezitejsej:
Co vlastne chces fotit, ake budu svetelne podmienky, ide o specialne pouzitie, alebo take vsehochut?
Ja sa vzdy tesim, ked takyto film mozem vyvolat vo vyvojke D-23. Tej dvojroztokovej DD-23.
Ale s potesenim kupem filmy tohto typu vo vyvojke Tanol, dosiahnem skor opacny efekt.
Filmy sa daju vyvolat rozne, uzasne vysledky sa daju dosiahnut v stand/semistand sposobe vyvolavania. S vynimkou niektorych solnych doma namiesanych vyvojok ide na to pouzit cokolvek. Napr HC-110, ci Rodinal. Film sam totiz ide vyrovnavat, pushovat, zaostrovat, ci podporovat v poltonoch a to bez dichroickych zavojov, ci inych neduhov.
Vyber vyvojky samozrejme podlieha aj moznostiam, ci naopak narokom na konfort fotografa.
Tento film ide vyvolat aj v univerzalnej vyvojke, nesmie sa vsak potom prerusovat kyslym prerusovacom a i ustalovac by mal byt neutralny az zasadity. Opat zavisi od moznosti.
Na svitku sa kvoli rozliseniu a ostrosti cloni az na 8/11. Stativ zacina byt pri citlivosti 125 nevyhnutnostou :)


  • 0

#8 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 duben 2018 - 18:33:27

Ja zvažujem tiež namiesto Acrosu používať túto 125tku.
Takže dík Keko za zhrnutie.
I keď, mám tých Acrosov tak 80, súčasným tempom fotenia (limitne k nule) mi vydržia asi ďalších 10 rokov.
  • 0

#9 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 duben 2018 - 21:34:31

Keko: Fotit tímto filmem plánuji většinou statické scény, jako krajinný detail, městská a vesnická krajina, pouliční detail atd.

za běžných světelných podmínek, takže nic speciálního. Použití stativu také předpokládám.Tak se mi tu již sešlo více možností,

v čem tento film vyvolávat, no a nyní jen něco z toho vybrat a vyzkoušet. Takže ještě jednou všem děkuji za cenné rady  :cool: .


  • 0

#10 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 duben 2018 - 10:32:40

Zdravím, ještě se zde na vás obracím s jedním dotazem. Pročetl jsem si vlákno "dvoulázňové vývojky pro umělce" a tak mě napadlo, zda

si koupit Diafine a vyvolával svitek Ilford 125 ASA v této dvoulázňovce, je to dobrý nápad, či se raději držet toho, zde výše uvedeného ?

Díky.


  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 10:47:26

Na krabičce Diafine je napsané co se na jakou citlivost má fotit. Obvykle tam je o dost víc (cca clona). Principiálně to samozřejmě jde, Diafine vůbec neni spatny. Je to ale celkem dráha sranda, pokud bys používal jen jeden film a nejprve zkoušel, zda Ti to vyhovuje. A třeba zjistil, že Ti to nesedi...
  • 0

#12 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 duben 2018 - 11:24:03

Gorgi: Citlivost si na svém aparátu nenastavím, ta možnost tam není. Určovat expozici budu muset jen "okometricky", dle stávajících světelných podmínek.

Ale asi si vyberu nějakou koncentrovanou kapalnou vývojku, protože těch svitků nenafotím více, než několik ročně. A tak předpokládám, že bude vhodné si

na každé vyvolání namíchat čerstvou várku vývojky i ustalovače. Asi bude také záležet, v jakém časovém intervalu to focení bude probíhat a jak dlouho bude

možné vývojku a ustalovač skladovat, beze ztráty účinnosti...

Děkuji za rady, vážím si toho moc.


  • 0

#13 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 11:30:34

Při okometrickem stanovení expozice je snad i jedno v čem to volas a jak...s trochou nadsázky. Pokud chceš mít rozumne výsledky a ne punk, pak si sezen za pár stovek nějaký expozimetr, třeba sverdlovsk. Jinak budeš dle mého dost tapat. Samozřejmě, při nemereni světla je asi lepší dvoulaznove vyvolávání, je si myslím tolerantnejsi k chybam.
  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 11:33:32

Byl tu někde recept na vazenou D23 dvoulaznovku. Pokud budeš tak "moc" fotit, tak se Ti budou roztoky praskvoych vývojek i některé koncentráty kazit. Zapomeň rovnou na XTOL, ten je v 5l baleni a kazí se. Kup si přesnou váhu za pár stovaku, chemikálie na D23 a navaz vždy čerstvou, pokud bude delší pomlka ve volani
  • 0

#15 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 2 duben 2018 - 12:26:43

Mám to podobně, některé období toho nafotím víc a pak třeba pár měsíců úplně vynechám. Osvědčil se mi Rodinal ... tekutý koncentrát, který Ti vydrží při správném skladování roky. Ředěním se dá celkem slušně regulovat kontrast (od 1+25 pro kontrastnější až po 1+200 pro vyrovnávací, nejčastěji používám 1+50) a výsledky mi u klasických emulzí např. Foma 100 nebo zmíněný FP4 naprosto vyhovují a dobře se mi z toho zvětšuje.

Okometricky odhadovat expozici vřele nedoporučuji! Ačkoli tady budu za kacíře, tak se mi osvědčil expozimetr na telefonu. Umí jak odražené, tak dopadající světlo a u přirozeného světla za běžných podmínek funguje spolehlivě ... při umělém osvětlení jsem zatím nezkoušel.

Tolik moje postřehy, ale každý si nakonec tu svoji cestu musí stejně prošlapat sám a najít vlastní ideální kombinaci. Těch proměnných je totiž v celém řetězci opravdu hodně. 


  • 0

#16 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 12:50:13

Rodinal/R09 je občas bohužel co do údajně skvělé trvanlivosti již značně pochybný. Vlastni blbá zkušenost. První lahvička vydrzela snad 2006-2012, druhá přestala fachat daleko rychleji. A R09 má vůbec vypecenou reputaci, pohledej...
  • 0

#17 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 2 duben 2018 - 12:56:08

Mám asi třetím rokem a zatím funguje spolehlivě. Ale netvrdím, že se to nemůže stát. Ono těch klonů Rodinalu už je taky hezká řádjá.
  • 0

#18 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 13:12:24

Jj, mnohdy je to OK, ale mnohdy taky ne. A je lepší upozornit, ono těch R09 klonů je přehršel a v marketingových hemzech prodejcu/preprodejcu chytrost člověk většinou nenabere
  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 2 duben 2018 - 18:12:21

Cela seria uzitocnych predpisov okolo d-23 az d-76 je tu na tomto linku:

https://unblinkingey...D-23/dd-23.html

 

Siricitan sodny bezvody

http://www.centralch...zvody-foto-1kg/

Metol

http://www.centralch...etol-foto-100g/

Borax

http://www.centralch...ydrat-foto-1kg/

 

A vahy ani nemusia byt na stotinu gramu :D. Stacit bude, ked si clovek zabezpeci vzdy rovnake mnozstvo metolu. Tomu potom prisposobi vyvolavaci cas. Certa stareho totiz zalezi, ci tam ide 5-7.5-10 gramov. 
Kazda z hore popisanych vyvojok ide este riedit od 1:1 az po 1:3. U dvojroztokovych vyvojok sa B roztok neriedi.
Casy sedia asi ako pre D-76. Dvojroztokove treba trosku skusat. Oproti D-76 sa malinko cas skrati, v roztoku B este chvilu dobiehaju tiene, o co nam vlastne ide.

DD-23 nie je prava dvojlaznovka, pretoze uz v diely A prebieha dokonale vyvolavanie. Diafine prava dojlaznovka je, pretoze v A roztoku k vyvolavaniu nedochadza.

Diafine je skvela a odporucam ju aj napriek jej cene.


  • 0

#20 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 duben 2018 - 18:12:33

Gorgi: Asi máš pravdu s tím nákupem chemie a navážení a míchání si ingrediencí až v případě potřeby, ale to je právě to co nechci...

Ještě si to musím všechno promyslet a srovnat v kebuli. A ten expozimetr si odpustím i s tím rizikem, že budu za "pankáče"  :cool:.

 

xMilda: Naprostý souhlas s tím, že si stejně každý musí tu svou cestičku prošlapat sám a najít to, co mu bude vyhovovat...

A děkuji, že se se mnou vůbec bavíte  :mrgreen:.


  • 0

#21 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 duben 2018 - 18:18:54

Keko: Díky, no čím dál více v tom mám guláš. Příklad, kdybych si pořídil tu Diafine, tak si můžu připravit pouze tu dávku, kterou budu

potřebovat jen na vyvolání jednoho, nebo dvou svitků ? 


  • 0

#22 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 18:57:31

Právě že nemůžeš odebrat jen tolik prášku z konfekční vyvojky, aby Ti to vyšlo na to, co potrebujes. Hrozí, že nebude prášek homogenní :(
  • 0

#23 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 19:02:14

PS: je tu někde taky předpis na jako diafine. Sokolvideo to tu tuším propaguje - viz dvojlaznovky pro umelce.
  • 0

#24 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2018 - 19:21:23

Gorgi, ja ju nepropagujem, len som ju začal používať a vyhovuje mi. Je to recept podľa Bzenčakovho receptu v článku o dvojlázňovkách. Mne veľmi vyhovuje, a cca 10 mesačná životnosť vývojok bez akejkoľvek ochrany, je v pohode, pri 0,6 litru roztoku A aj B v ktorých vyvoláš 6-8 filmov. Ja ešte preferujem Metolal, čo je taká obdoba R09  len z metolalom, tiež myslím podľa Bzenčaka, pri 5 ročnej životnosti bez akejkoľvek ochrany je to tiež fajn. Pri riedení 1:40 je 250ml vývojky na 25 filmov. Za 5 rokov?

Len chcem pripomenúť, že obidve vývojky sú vážené z chémie, nie konfekcia.


  • 0

#25 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2018 - 19:49:27

Gorgi: Asi máš pravdu s tím nákupem chemie a navážení a míchání si ingrediencí až v případě potřeby, ale to je právě to co nechci...

Ještě si to musím všechno promyslet a srovnat v kebuli. A ten expozimetr si odpustím i s tím rizikem, že budu za "pankáče"  :cool:.

 

xMilda: Naprostý souhlas s tím, že si stejně každý musí tu svou cestičku prošlapat sám a najít to, co mu bude vyhovovat...

A děkuji, že se se mnou vůbec bavíte  :mrgreen:.

 

 

existuje aplikácia Lightmeter do smartfónu - je to vlastne úprava mobilu na slušný expozimeter, je zdarma a funguje dobre... čím menej neistôt v začiatkoch, tým skôr sa dostavia slušné výsledky (a menej filmov sa pokazí).


  • 0

#26 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2018 - 21:22:09

Sokolvideo: to bylo v dobrém ;) každý který tu dělá okolí chutě tím co mu funguje si zaslouží pretahnout holi...ale zároveň díky za něj
  • 0

#27 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2018 - 21:27:07

Gorgi, pochopil som, len som to chcel uviesť na správnu mieru a prezradiť čosi o tom, ako to robím ja, možno sa niekto toho chytí a bude na mňa pľuť alebo ma velebiť. Okrem toho testujem tú večnú vývojku, o ktorej som už kdesi písal, ale zatiaľ neviem, čo si o nej mám myslieť.


  • 0

#28 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 duben 2018 - 04:36:46

Dodoxbb: Já chytrý mobil nemám, používám jen "hloupý" pro seniory na za zavolání a přijetí hovoru, prostě jako pevnou linku. Samozřejmě nemám nic proti pokroku,

to bychom jinak ani spolu tady nemohli komunikovat po internetu. Jezdili by jsme stále na koňských povozech, fotili na skleněné desky, horolozili na konopných lanech 

a s dřevěnými cepíny a komunikovali jen pomocí, ručně psaných dopisů. Takže jsem celkem rád, že je lidstvo tam kde je. Jen mi už trochu vadí ta přemíra "chytrých"

věcí, co nás obklopuje a "chytře nám usměrňuje" život. Připadá mi totiž, že čím více chytrých věcí máme, tím více jsme hloupější. Jsou nám totiž vnucovány, bez možnosti 

výběru chytrá auta, chytré foťáky a telefóny, chytré televize a domácí spotřebiče a dokonce i chytří politici. No a proto mě láká ten "návrat ke kořenům", alespoň u té fotografie.

Fotím "samozřejmě" na digoš  :mrgreen:. Ale povypínal jsem všechno, co se jen v digitální zrcadlovce dá povypínat, nepoužívám ani displej a nastavuji vše ručně, podle vestavěného

expozimetru. Takže to je moje motivace, proč se chci, na tu poměrně krátkou dobu, co mi ještě zbývá, než se odeberu do toho slzavého údolí, věnovat alespoň částečně, focením

na svitek. Promiňte mi prosím to odbočení od tématu. Kdesi doma mám ještě starý expozimetr NDR provience, zkusím ho pohledat a zjistit, zda bude funkční. Děkuji všem co zde

přispěli svými zkušenostmi a přeji hezký a pozitivní den  :-P.


  • 3

#29 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2018 - 08:25:56

wagabond, tak si kúp nejakú práškovú vývojku, napr. Excel, urob z nej liter vývojky a máš na pol roka až rok vystarano. Naleješ film do tanku, vyvoláš, zleješ späť do fľaše a odložíš. Ak použiješ destilku, tak ti vývojka v plnej fľaši vydrží aj rok, samozrejme, ak to dáš niekde na okno  na slniečko, tak určite nie. Myslím si, že rozpustiť dva sáčky chémie v litri destilky zvládne každý, a raz za rok??


  • 0

#30 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 duben 2018 - 09:40:18

Sokole díky  :-P, ještě mě napadlo, že bratranec mé ženy je bývalý profesor chemie a že bych ho mohl zaúkolovat tím,

jestli by mi nemohl nakoupit potřebnou chemii na Diafine a já bych si pak mohl navážit jen potřebnou část...


  • 0

#31 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2018 - 11:52:25

Aj to je možnosť, len podotýkam, že potrebuješ minimálne množstvo na jeden film, menej nemôžeš, teda len na jeden film sa nedá nariediť. Ja používam Plastimatky, takže na zvitok potrebujem pol litra. Používam fľašky od riedidla, hnede, ešte tie sklenené, ktoré majú objem presne 565ml, takže namiešam doplna lázne ako na 0,6 litra. Vyvolám v tom 6-8 filmov, ako kedy sa mi chce a potom vyleje a namiešam nové. Podľa skúseností, vývojky v plne naplnených fľaškach bez akejkoľvek ďalšej ochrany vydržia v pohode 10 mesiacov, u mňa zväčša menej, nakoľko vyvolám filmy za kratší čas.

Je možnosť vyskúšať aj ten Metolal, urobíš si koncentrát á-lá R09 a potom si pred vyvolávaním urobíš roztok na jeden film, ktorý po vyvolaní vyleješ. 250ml koncentrátu máš na dvadsaťpäť filmov a na 5 rokov bez akejkoľvek ochrany. Vlastná skúsenosť.

Len musíš sa raz za čas prinútiť navážiť si tie koncentráty. Ja to robím niekedy raz za pol roka a niekedy aj dva krát do za týždeň, mňa to baví.


  • 0

#32 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 duben 2018 - 14:07:24

Sokol: Děkuji, i to může být jedna z mých možností...


  • 0

#33 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2018 - 19:13:14

Musím sa priznať, že takmer so všetkým bez slova súhlasím. Len sa mi zdá, že ten výber stále máme - my sami sme dôkazom, že nemusíme nutne používať digitál, nemusíme mať chytré autá a telefóny, takže ten výber tu ešte je, vďakabohu :smile: :smile: Len film je dnes jednak hodne drahý a potom správne naexponovaný film je základom celého negatívneho aj pozitívneho procesu tvorby finálneho obrazu. Preto som radil, že expozimeter treba mať, ak je cieľom snahy fotografický obraz. Pokiaľ je cieľom len samotný proces fotografovania, potom je expozimeter naozaj zbytočný a ja mlčím :smile: :smile: Inak aby som bol k téme - dodám, že na Ilford FP4+ používam KODAK D76 (stock destilka, riedim 1:1 vodou z vodovodu), prerušujem vodou z vodovodu, ustaľujem v zásaditom ustaľovači TF2 (destilka), vyperiem v tečúcej vode z vodovodu a na záver okúpem vo fomáckom zmáčadle (destilka). Čo sa týka vyvolávacích časov všeobecne, používam obvykle časy podľa údajov na serveri www.digitaltruth.com. Nech sa Ti ten prvý aj všetky ostatné filmy podaria správne vyvolať ...

 

Dodoxbb: Já chytrý mobil nemám, používám jen "hloupý" pro seniory na za zavolání a přijetí hovoru, prostě jako pevnou linku. Samozřejmě nemám nic proti pokroku,

to bychom jinak ani spolu tady nemohli komunikovat po internetu. Jezdili by jsme stále na koňských povozech, fotili na skleněné desky, horolozili na konopných lanech 

a s dřevěnými cepíny a komunikovali jen pomocí, ručně psaných dopisů. Takže jsem celkem rád, že je lidstvo tam kde je. Jen mi už trochu vadí ta přemíra "chytrých"

věcí, co nás obklopuje a "chytře nám usměrňuje" život. Připadá mi totiž, že čím více chytrých věcí máme, tím více jsme hloupější. Jsou nám totiž vnucovány, bez možnosti 

výběru chytrá auta, chytré foťáky a telefóny, chytré televize a domácí spotřebiče a dokonce i chytří politici. No a proto mě láká ten "návrat ke kořenům", alespoň u té fotografie.

Fotím "samozřejmě" na digoš  :mrgreen:. Ale povypínal jsem všechno, co se jen v digitální zrcadlovce dá povypínat, nepoužívám ani displej a nastavuji vše ručně, podle vestavěného

expozimetru. Takže to je moje motivace, proč se chci, na tu poměrně krátkou dobu, co mi ještě zbývá, než se odeberu do toho slzavého údolí, věnovat alespoň částečně, focením

na svitek. Promiňte mi prosím to odbočení od tématu. Kdesi doma mám ještě starý expozimetr NDR provience, zkusím ho pohledat a zjistit, zda bude funkční. Děkuji všem co zde

přispěli svými zkušenostmi a přeji hezký a pozitivní den  :-P.


  • 0

#34 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 4 duben 2018 - 07:00:33

Dodoxbb: Zdravím, no s tím výběrem, pravda to ještě není až tak za vlasy přistřižené. Ale třeba koupit nové auto bez všelikých "jízdních asistentů a infotainment systémů",

dnes už prakticky až na pár vyjímek není možné. A pokud takové auto někdo chce, tak musí hledat mezi ojetými a hodně starými. A nebo s pořídit autoveterána. No a vy,

coby fotografové analogoví = filmoví, jste vlastně fotoveteráni  :mrgreen:. Zatím jsem nezjišťoval, zda se ještě vyrábí a prodávají nové fotoaparáty na kinofilm, středoformát, či

dokonce na velký formát. Jestli ano, tak civilizace ještě není ztracená a má šanci... :mrgreen:


  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 duben 2018 - 08:20:41

Tak, tak, súhlasím s tým, mám auto, ktoré okrem rozdeľovača a sviečok nemá žiadnu elektriku, mám fotoaparáty, ktoré nemajú žiadnu elektroniku a fotím s nimi a je mi fajn.

Sorry za úlet.


  • 0

#36 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 4 duben 2018 - 08:24:46

Sokolvideo:  :mrgreen:


  • 0

#37 okidoki

okidoki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationNové Zámky, Bratislava
Reputace: 1

Publikováno 16 duben 2018 - 15:27:28

Tiež sa chystám na tento film tak sa chcem rovno spýtať, či naň môžem použiť:

vývojku Fomadon R09, prerušovač: Fomacitro, ustálovač: Fomafix ?

  • 0

#38 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 16 duben 2018 - 15:49:57

 

Tiež sa chystám na tento film tak sa chcem rovno spýtať, či naň môžem použiť:

vývojku Fomadon R09, prerušovač: Fomacitro, ustálovač: Fomafix ?

 

Ano. V odkazu je příklad použítí, pokud to neznáš: https://www.digitalt...s=C&TimeUnits=D


  • 0

#39 okidoki

okidoki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationNové Zámky, Bratislava
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2018 - 08:38:56

Tak som ho cez týždeň vyvolal a celkom pohoda, tu je výsledok:

https://www.flickr.c...eposted-public/


  • 0

#40 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 duben 2018 - 09:19:25

pěkné děvče

jen nerozumím, proč se k tomu uvádí takový rodokmen včetně přerušovací lázně a typu expozimetru, kterým se měřilo, jako by to mělo mít nějaký význam

:?:


  • 0

#41 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 28 duben 2018 - 09:26:42

Vážení kolegové, Simona má pořádně vytahaný řetěz... Taková fešanda a bez údržby bicyklu? "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#42 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 28 duben 2018 - 09:27:28

hezke devce a prerusovaci lazen :D

.

 

pěkné děvče

jen nerozumím, proč se k tomu uvádí takový rodokmen včetně přerušovací lázně a typu expozimetru, kterým se měřilo, jako by to mělo mít nějaký význam

:???::


  • 1

#43 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 duben 2018 - 09:40:28

mimo misu - včera som si objednal 9000F na digitalizáciu negatívov, tak ma celkom teší výsledok aj po tejto stránke. :D 


  • 0

#44 okidoki

okidoki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationNové Zámky, Bratislava
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2018 - 11:11:04

Ešte keby ste vedeli, že na bicykli bol defekt by ste sa so mnou ani nebavili :D


  • 1

#45 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 28 duben 2018 - 14:41:09

Vážený kolego, prasklá guma není ještě důvodem pro okamžité ukončení fotografické záliby. To přijde většinou až později !!! "Starý Jezevec" Erik


  • 4

#46 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 duben 2018 - 10:22:17

Vážený kolego, prasklá guma není ještě důvodem pro okamžité ukončení fotografické záliby. To přijde většinou až později !!! "Starý Jezevec" Erik

:lol: :lol: :lol:


  • 0

#47 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 8 únor 2021 - 17:28:37

Na vše jsem použil necelý den odstátou vodu z vodovodu, vodu máme měkkou, s minimem vodního kamene (chce to ale nechat odstát déle). Nepoužil jsem destilku, protože jsem zjistil, že v té, kterou kupuju z OBI v 5l balení jsou mechanické velmi drobné (<0,3mm) nečistoty, ta z vodovodu je mnohem čistější.

Volal jsem v Rodinalu (ADOX Adonal) 1+70, 21minut, 20°C, s překlápěním tanku 10vteřin co dvě minuty. Přerušoval v této vodě 1 minutu a nakonec ustaloval ve Fomafixu, vše teplota 20°C. Pak jsem to ještě pral asi 25minut a nechal uschnout přes noc v zavřené šatní škříni, určené jen k sušení filmů.

 

Volal jsem dva svitky FP4 v jednom tanku najednou. Na prvním svitku jsem se zhrozil - pozitiv je plný světlých skvrn. Druhý svitek z téhož vyvolávání/tanku je čistý, tak jak by měl být.

 

Nevíte čím by to mohlo být, že jeden film má tyto defekty? - vada od výroby? -nebo se mi mohl nešťastnou náhodou takhle zaprášit (což téměř na 100% vylučuju)?

 

(Fotilo se za slunečného počasí, přisvětloval jsem bleskem s odrazným deštníkem.)

 

Výřezy z fotek:

Zde film se skvrnama (defektem):

defektfp4rodinal170_005.jpg

 

Zde film, který je v pořádku:

nodefectfp4rodinal170ii_004.jpg


  • 0

#48 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 únor 2021 - 17:59:21

maj oba filmy stejnou šarži? kdysi jsem měl pana ef, který měl stejný defekt, byla chybná jedna šarže...


  • 0

#49 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 8 únor 2021 - 18:06:16

maj oba filmy stejnou šarži? kdysi jsem měl pana ef, který měl stejný defekt, byla chybná jedna šarže...

Pokud to není na filmu samotném, tak už to nemám jak zjistit. Obaly jsem už vyhodil.
PAN F svitek mně to udělal kdysi často. Teď jsem ho po odmlce zkusil a je v pořádku, taky volaný v Rodinalu 1+70.
  • 0

#50 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 únor 2021 - 18:30:53

šarže by měla být vypálená i na okraji filmu

můj tip je nějaký obtisk/reakce s krycím papírem buď v důsledku fakt blbé šarže (papíru) 

A NEBO i klidně stejná šarže jen jinak skladovaný kus ... normálně bych napsal, že "moc tepla", ale kdesi jinde tady lidé psali o špatných zkušenostech se skladováním Ilford svitků v mrazáku, takže kdoví, jaké podmínky tuto reakci vlastně vyvolají

 

jiná příčina (na kterou bych už tolik nevsázel) je špatně odmytá antihalační vrstva - dávalo by to smysl jen v tom případě, že by to byly odlišné šarže.

setkal jsem se s tím u 1 šarže fomy a příčinou byla nějaká složka toho pigmentu, který potřeboval k dokonalému rozpuštění jaksi vyšší pH


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních