Přejít na obsah

Fotka

Rotačné vyvolávanie filmov

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 zapask

zapask

Nováček

• Předplatitel
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 12 duben 2018 - 23:52:00

Ahoj všetci, zaujíma ma, či niekto používa niečo takéto, na vyvolávanie filmov: 

Ide o rotačne-preklápacie vyvolávanie, celkom ma to zaujalo a nebol by to asi ani veľký problém, na "kolene" vyrobiť. Ovládanie by sa hádam dalo realizovať cez arduino. Aký máte na to názor, stojí to za pokus a realizáciu? Ide mi o opakovateľný proces vyvolávanie filmov, bez obavy, že som zabudol preklopiť vývojnicu niekoľko krát. Občas strácam prehľad, čo som, a koľko krát urobil. 

• 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)
Reputace: 237

Publikováno 13 duben 2018 - 06:40:22

Nevim, co byste do toho musel investovat (materialy, stroje, cas!!!), ale pokud zapocitate cenu casu, asi bych to radsi "odpracoval". Tenhle vynalez stoji do 1000 eur.
  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 705 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 848

Publikováno 13 duben 2018 - 07:11:51

pokud by mě  ruční vyvolávání filmů  při 80% využití pracovního času v  dlouhodobém úvazku 180 hod. měsíčně dobře živilo,  uvažoval bych o tom (ale raději bych šel do  rotačního (polo-)automatického vyvolávacího procesoru, jako JOBO ATL nebo CPx.  

V současnosti  mi  stačí  dva tanky po  5 cívkách na kino (resp 3 cívkách na svitek) a malá rotačka (původně pro cibachrome)  a občasná rozcvička mi  taky vůbec neuškodí.

• 0

#4 zapask

zapask

Nováček

• Předplatitel
  • 90 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2018 - 09:35:05

Ja som nemal v úmysle to kupovať, nie je to hodné tých peňazí (plastové súčiastky, prevody,...), len sa mi stalo (manželka očas vymýšľa a odvádza pozornosť, od toho čo robím), že som zabudol zavrtieť vývojnicou v rukách. Nie je to nejaká tragédia (pri mojom fotení), ale občas mám iné očakávania a takéto pozabudnutia menia výsledok. Myslel som, že pomocou niečoho podobného by sa dala dodržať opakovateľnosť výsledkov pri vyvolávaní filmov. Asi je rozumnejšie vymyslieť manželke v tej chvíli nejakú prácu, aby mal človek pokoj a nebol ničím vyrušovaný a sústredil sa len na "vrtenie".

• 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 705 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 848

Publikováno 13 duben 2018 - 09:40:43

ano,  na vrtenie se  člověk  soustředit má,  i kdyby se měla polívka připálit. :-D

nemyslím si,  že  jedno vynechané  zavrtění  z  10 během 10 minut  může vůbec ovlivnit výsledek.  :-)  

• 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2018 - 09:40:59

Naučte manželku překlápět - ženy jsou pečlivější :-)

• 1

#7 Luigi

Luigi

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 759 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 150

Publikováno 13 duben 2018 - 11:16:27

Za mě - v Jobo překlápím kinofilmy a svitky již hoodne dlouho a žádný problém mi těch 10-12 minut nedělá a docela se s tím mazlím. Něco jiného jsou plan filmy (4x5 a 13x18) - tam nedám dopustit na systém Jobo Expert Drum a k tomu malý Jobo (nebo Ilford ??) stroječek na rotaci - naprosto super, neboť tyhle vývojnice mají neskutečně malou spotřebu chemikálií, která by při překlápecím způsobu byla min 5 - 8x větší !!!  (nekecám, koukněte do datasheetu..). A bez šmouh a nerovnoměrného vyvolání + bonus při vkládání filmu....Zdařec Luigi :shock:

• 0

#8 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 005 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 612

Publikováno 13 duben 2018 - 12:00:34

Taka masinka je vyborna vec :) A ja jej fandim. Vsetko, cim si clovek moze sposobit potesenie, je fajn.
Pre mna je potesenie preklapat rucne. Aj ked mam kadeco, najviac vyvolavam CB a mohol by z toho boliet zadok. Ale neboli. Naproti tomu farebne negativy idu tak rychlo, ze by som to nestihol do tej masinky ani upnut a postiskat gombicky ...
Jeine, na co by to bolo dobre je extremne dlhe a kontinualne vyvolavanie.  Teda udrzat kontrast v sporo osvetlenych scenach. A vytiahnut citlivost nad oblaky ...

• 0

#9 zapask

zapask

Nováček

• Předplatitel
  • 90 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2018 - 14:16:58

Naučte manželku překlápět - ženy jsou pečlivější :smile:

Ja by som ju to rád naučil, ale ona považuje fotenie za skazu našej domácnosti ("do kedy to budeš ešte nakupovať"), keby som s tým "neprišiel" do manželstva (s fotením), tak by som sa tomu asi nemohol venovať. Niektoré ženy, a tá moja medzi ne patrí, si myslia, že to čo oni v danej chvíli vymyslia-potrebujú, nemá nárok na odklad, ako časovaná bomba, v tej chvíli musí isť všetko bokom. Niekedy to má aj tú výhodu (ak stým nesúhlasím), že je potom tichá domácnosť a môžem sa venovať nerušene svojím koníčkom. :-P

• 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2018 - 15:01:13

Nerozuměli jsme si... Já jsem Vám neradil, jak přesvědčit manželku o "nutnosti" fotografování a s tím souvisejícím nakupováním. Ale když jste na to už narazil, pak mám radu: "Víš, kolik manželek by blahořečilo manžela fotografa?!?! Zeptej se těch, co mají doma manžela ožralu, nebo - nedejbože - polkitika!?!?!". A s tím souvisí i to překlápění: "Prosím Tě, pojď mi s tím pomoci, ať dělám co dělám, nedokážu to tak dobře a pečlivě, jak všechno děláš Ty." Ha!

• 1

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 499 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 350

Publikováno 13 duben 2018 - 16:06:35

Vážení fotografičtí kolegové. Udělejte své "strážkyni jeskyně" v den migarčního odletu 30.dubna radost a nenápadně jí darujte kartonovou krabici s překvapením: Vyvolávacím trenažérem Fy. DEZA. Energeticky nezávislý přístroj triviální konstrukce ( při vystavení na přímé slunce umožní i praní v potoční měkké vodě za vyšších teplot ) vybaví Vaši neodolatelnou polovičku trpělivostí a v krátké době vycvičí obsluhu stroje v rovnoměrných otáčkách, potřebných při snímání v období němého filmu i v režimu Vámi tak žádaného pomalorotačního vyvolávání. Výměna lázní je obdobná, jako u systému JOBO, kapacita lázně mnohem vyšší, umožňující dobré vypírání většího formátu negativu i positivu. Během sledování četných serálů z TV kanálů bude zároveň účinně posilovat, uspokojí své romantické sny o ideálním manželství a zároveň Vám uvolní poměrně velký časový prostor k návštěvě například oblíbeného soukromého pivovaru ve vsi, či tak zanedbávanému studiu stínových valérů Vašich mladých modelek v soukromém apartmánu, s nimiž můžete na divanu konzultovat jejich představy o celkovém charakteru Vašich fotografií. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

• 0

#12 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 499 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 350

Publikováno 13 duben 2018 - 16:13:28

Deza uchrání Vaši jeskynní fotografickou vášeň před lží a nenávistí !

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  993_1.png   207,58K   1 Počet stažení

• 1

#13 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 233 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 274

Publikováno 13 duben 2018 - 16:30:41

kdybych byl na tvým místě, tak ženy vždy vlídně ptám, jestli něco nepotřebuje, že si jdu vyvolat film a pak bych na to šel

-

jinak - jestli jsi technickej hračička a umíš to spíchnout nedraze, tak to spíchni už proto, že to nikdo jiný mít nebude a můžeš se pochlubit doma i v daleké cizině kutilským uměním

• 0

#14 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 895 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 106

Publikováno 13 duben 2018 - 19:36:17

Síce zo ženou to už mám po tých rokoch vyriešené, ale takýto strojček ma veľmi neláka, neviem, asi by som si myslel, že to nevolávam ja.

Ináč návod na niečo podobné bol v niektorom čísle Československej Fotografie, ročník nepamätám. Bolo to pre dva tanky Plastimat a poháňal to motorček z gramafónu, ak si dobre pamätám.

• 0

#15 zapask

zapask

Nováček

• Předplatitel
  • 90 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2018 - 20:33:32

Som rád, že som našiel tému, ako Vám zdvihnúť náladu a chuť mi pomôcť. Nechcel som spraviť zo svojej manželky harpiu, mrzí ma, že to tak vyznelo. Kriticky musím skonštatovať, že je to osoba, ktorá sa o mňa stará viac, ako si zaslúžim. Len posledné dva roky riešime jej ochorenie (vyoperovaný nádor na hrubom čreve), a ja nemám to svedomie jej čokoľvek odmietnuť. Viem, že to sem nepatrí, preto som sa snažil prísť na iné myšlienky, premýšľaním nad nejakou nepotrebnou "pomôckou", ktorá by moje myšlienky presmerovala niekde inde.

• 0

#16 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 461 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 79

Publikováno 14 duben 2018 - 08:49:55

Největší um obchodníka je, prodat zákazníkovi něco co vlastně nepotřebuje. Jak už zmínil Keko, nevýhoda takového řešení je časová prodleva od nalití vývojky do zahájení překlápění v takovém strojku. Nalít vývojku, zaklapnout víčko, klepnout od stůl, vložit do strojku, utáhnout upínání, mačkat čudlíky...když už, tak filmový processor bych pochopil. To je řešení jak má být. A když se koukám na cenu nového CPE-3, už to není o tolik moc peněz navíc.

Za 1000EUR bych raději vzal ženu na dovolenou a dál si budu vývojnici překlápět ručně. Za to jak se o mě stará a toleruje mi moje koníčky, by si to rozhodně zasloužila. Snad to co napsal starý jezevec je myšleno jenom ironicky, protože pokud ne, tak je to smutné.

• 0

#17 duuri

duuri

Nováček

• Předplatitel
  • 360 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK

Publikováno 14 duben 2018 - 11:06:16

tu mas nas navod na taku masinku za urcite menej ako 1000eur :) a zvladne aj c41 ci e6

https://emulsive.org...t-1-by-joe-pitz

• 0

#18 zapask

zapask

Nováček

• Předplatitel
  • 90 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2018 - 18:20:56

tu mas nas navod na taku masinku za urcite menej ako 1000eur :) a zvladne aj c41 ci e6

Tú stránku som už videl dávnejšie, ale ten lego modul to predražuje a tá "ohrievačka vody" tiež niečo stojí. Mal som na mysli niečo čo nepresiahne 100-150€, ale zrejme zostanem pri tom "ručnom" vyvolávaní. Nemávam tých filmov kopu na vyvolanie. Ďakujem za nápady.

• 0

#19 zapask

zapask

Nováček

• Předplatitel
  • 90 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2018 - 18:26:58

Za 1000EUR bych raději vzal ženu na dovolenou a dál si budu vývojnici překlápět ručně.

S tým súhlasím, tie peniaze by som za to nedal, ani keby som vyhral športku, ktorú nepodávam.  

• 0

#20 duuri

duuri

Nováček

• Předplatitel
  • 360 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK

Publikováno 14 duben 2018 - 18:42:38

Tú stránku som už videl dávnejšie, ale ten lego modul to predražuje a tá "ohrievačka vody" tiež niečo stojí. Mal som na mysli niečo čo nepresiahne 100-150€, ale zrejme zostanem pri tom "ručnom" vyvolávaní. Nemávam tých filmov kopu na vyvolanie. Ďakujem za nápady.

Lego riadiaci modul s nefunkcnym displayom som nasiel za 30. Display netreba kedze naucit sa kombinaciu klaves neni problem. Ohrievacku treba len pre farbu...
  • 0

#21 dodoxbb

dodoxbb

Nováček

• Předplatitel
  • 322 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 162

Publikováno 15 duben 2018 - 08:34:27

asi sa do niečoho takého pustím... bez ohrievania, len na rotáciu. Ako spomenul Luigi, šetrí to potrebu chémie a tým aj náklady a svojím spôsobom aj životné prostredie. Aj do tanku so svitkom pri rotácii stačí dať oveľa menej vývojky ako pri preklápaní. Už nad tým dlho uvažujem, sledujem bazáry a nič továrenské neviem nájsť...  

• 0

#22 duuri

duuri

Nováček

• Předplatitel
  • 360 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK

Publikováno 15 duben 2018 - 10:10:49

ten riadiaci modul k legu NXT z hore uvedeneho navodu:

https://www.bricklin...&O={"iconly":0}

• 0