Přejít na obsah


Fotka

Kúpa MF z Japonska


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 April 2018 - 15:18:54

Nenašiel som nikde konkrétne vlákno týkajúce sa tejto problematiky, len porozhadzovane fragmenty skúsenosti. K veci teda.

Mate niekto skúsenosť s kúpou stredného formátu, eventuálne akejkoľvek techniky z Japonska? Mam na mysli korektne ebay, no ak máte tip na overený portál, kľudne šup s nim tu! Na čo si treba dať pozor, nie je ebay plný podvodníkov? Už niektoré produkty sledujem dlhší čas a pri niektorých ponukách predajcov s Top hodnotením sa stále teda pozastavím nad tým, či nejde o podvod. Pretože uznajme - v near mint stave mamča rb67 proS so 127mm Sekor C za 180€? Príde mi to podozrivé, no ako vravím, predajca má top hodnotenia.

Viem, že si je potrebné k tomu pripočítať poštovné, clo 4,5% a následne DPH, ale aj tak to vychádza lepšie ako kúpa v Európe.

Robím niekde pri výpočtoch chybu alebo sa kúpa z Japonska skutočne oplatí?

PS: stále sa rozhodujem medzi Mamiya rb67 ProS/SD a Fuji Gw690. Oba foťáky majú svoje pre a proti, no o tomto tu bolo popísané už dostatok.
  • 0

#2 Olgoj

Olgoj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationLysá nad Labem
Reputace: 1

Publikováno 24 April 2018 - 15:32:25

Kupoval jsem na ebay z Japonska několikrát (i RB67) a měl jsem štěstí. Asi bych se soustředil na prodejce s dobrou a dlouhou historií hodnocení a vynechal nové neprověřené. U Japonců mi přišlo jako výhoda, že detailně popisovali stav a alespoň v mém případě se to pak shodovalo se skutečností. Fakt je ten, že jsem se nikdy primárně nesoustředil jen na nejnižší ceny, ale na dobré kompromisy cena/stav.


  • 1

#3 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 24 April 2018 - 15:37:53

Japonsko: najlepšie kúpy, najpoctivejší predajcovia, najdetailnejší popis. Asi tak

P.s. dokonca som už bral aj od človeka, čo sa vyskytuje len na fórach a ponúka služby 'priekupníka'. Príjemný, ochotný a spoľahlivý.
  • 1

#4 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 24 April 2018 - 15:38:10

Kúpil som Mamiyu RB67 Pro SD S + 90 mm Sekor C za 270 € cez eBay (+45 Euro pošta)

Po doručení som zistil, že na objektíve v závite pre drôtenú spúšť je zalomený kus spúšte, V popise to nemal spomenuté, nafotil som to, poslal foto predajcovi a ten mi refundoval 80 Euro späť. Ten zlomený kúsok som nakoniec vyšpáral šroubovákom, 3 minúty roboty.

 

Objektív má známky používania, ale funkčne a opticky 100%. Telo skoro ako nové.

 

K poplatkom si ešte musíš pripočítať vypracovanie colnej deklarácie, sám to nemáš šancu podľa nových pravidiel urobiť, navyše sa to podáva elektronicky.

Slovenská pošta to nemá v cene, ale DHL, myslím, áno. Moja zásielka šla cez Sl. poštu, za vypracovanie JCD som platil súkromníkovi asi 15 Euro.

Podľa nových pravidiel musíš mať EORI registráciu, aj keď si súkromná osoba. Registrácia je bezplatná.

Clo sa vypočítava z ceny vrátane poštovného!

 

 


  • 0

#5 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 24 April 2018 - 15:40:21

Kupoval som niečo v decembri z JPN, šlo to cez slovenskú poštu, za colnú deklaráciu som platil okolo 3.8 eura. Podklady som poslal emailom. Nič viac nebolo treba. Bez problémov.

Zmenilo sa niečo odvtedy?
  • 0

#6 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 24 April 2018 - 15:43:21

Ja som kupoval v apríli 2017 a bol som si to vyzdvihnúť na vyclievacej pošte v B. Bystrici.

Neviem, či sa niečo zmenilo, popisujem svoju skúsenosť. Možno sú tam colníci podplatení, aby dali zarobiť súkromníkovi, čo sedí o dvere ďalej :)


  • 0

#7 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 24 April 2018 - 15:43:56

Z linku od joey:

Fyzickým osobám sa číslo EORI neprideľuje.


Ja som kupoval ako FO. Cena okolo 80 eur. Jedine pri poštovnom zdarma to treba čestne vyhlásiť (oskenované poslať mailom).
  • 0

#8 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 24 April 2018 - 15:45:26

Ja som kupoval v apríli 2017 a bol som si to vyzdvihnúť na vyclievacej pošte v B. Bystrici.
Neviem, či sa niečo zmenilo, popisujem svoju skúsenosť. Možno sú tam colníci podplatení, aby dali zarobiť súkromníkovi, čo sedí o dvere ďalej :)


No, možné je všeličo. Ja som z Ba, u nas takto.
  • 0

#9 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 24 April 2018 - 15:47:38

EORI číslo sa neprideľuje, ale subjekt sa registruje. Prečo, to neviem.

Registrácie je bezplatná a jednorázová. V maili od DHL aj v liste od Sl. pošty to bola podmienka preclenia.

Ak už registráciu máš, nemusíš ju robiť znovu pri každom dovoze. Možno si ju už urobil kedysi v minulosti...


  • 0

#10 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 24 April 2018 - 15:48:53

Hm, nepamätám sa :)
Každopádne: kúpiť z JPN, nebáť sa. Ale prerátať si náklady vopred.
  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 24 April 2018 - 15:50:50

...

Po doručení som zistil, že na objektíve v závite pre drôtenú spúšť je zalomený kus spúšte, V popise to nemal spomenuté, nafotil som to, poslal foto predajcovi a ten mi refundoval 80 Euro späť. Ten zlomený kúsok som nakoniec vyšpáral šroubovákom, 3 minúty roboty.

...

Keby sme boli cestny tak, ako su Japonci, vratil by si mu 79€.
Ale my Japonci nie sme.
Preto obchodovat s Japoncami pre nas nebude nikdy predstavovat vazne riziko, zato obchodovat so Slovakmi je rizikom vzdy postatnym.


  • 5

#12 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 24 April 2018 - 16:08:58

Nesúhlasím.

Kompenzáciu a jej výšku navrhol on, nie ja, a myslím, že to bolo v poriadku, tovar nezodpovedal popisu.

 

Je mojou šikovnosťou a šťastím, že sa mi to podarilo opraviť. Mohol som byť nešikovný a niečo pokaziť. Mohlo to byť zalomené tak, že by to nešlo jednoducho vybrať, iba rizikovo odvŕtať, napríklad. Alebo som si to mohol dať spraviť do servisu a zaplatiť za to. Koľko, to neviem odhadnúť.

 

A nevrátil by som mu 79 €, ale sumu zníženú o clo a DPH - za tých teoretických 80 € mínus som totiž musel zaplatiť clo a DPH, čo by som nemusel, ak by bola cena znížená už pri predaji, vzhľadom na existujúcu chybu.


  • 0

#13 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 24 April 2018 - 16:44:21

Ja uz jinde nez v japonsku nenakupuju :-D Uz mam od tama asi 5 veci a v podstate, kdyz neco kupuju pres ebay, koukam prednostne po japonskejch prodejcich. Jsou levny, spolehlilvy, rychly jednani, casto postovny zdarma. V CR me teda odrazovalo clo + DPH a zdrzeni na proclivaci poste - nezridka skoro mesic. Ted jsem v US a sem mi to z JP chodi do tejdne, bez cla, bez DPH. V popisu u objektivu treba psali, ze ma trochu plisne a nejaky skrabance - no risknul jsem to a koupil. At jsem koukal, jak jsem koukal, ja zadnou plisen ani skrabance neobjevil. Zatim byl predmet vzdycky v mnohem lepsim stavu, nez byl popis. Obvykle v mnohem lepsim stavu, nez vetsina myho vybaveni :-)


  • 0

#14 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 April 2018 - 18:00:15

No ja si to môžem nechať objednať aj do Pennsylvanie, hovoríš, že do USA sa clo a VAT neplatí? :o to by ma veľmi potešilo. Nehľadám najlacnejší model, ale kebyže si môžem kúpiť model bez cla a dph, môžem teoreticky kúpiť telo v lepšom stave. Rozpočet mam do 500€.

Na ostatné postrehy za reagujem neskôr, keď bude viac času. Každopádne vopred každému z vás ďakujem!
  • 0

#15 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 24 April 2018 - 18:28:33

No takhle, nikdo se me na zadny clo ani VAT nikdy neptal, nikdo po me nic nechtel. Treba pacham nejakej prohresek a mam se k tomu sam prihlasit :-) Balik mi proste vzdycky prinesl nejakej zrizenec (nechavam si posilat do prace) a vrazil mi ho do ruky. Ani snad nepodepisuju prevzeti. Ale vona je tady asi trochu jina kultura/sluzby/system pro to zasilani veci a virtualni obchod asi frci vo dost vic nez u nas. Nakupy jednim kliknutim a doruceni zdarma do dvou dnu, atp...


  • 0

#16 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 April 2018 - 18:44:11

No tiež to plánujem poslať do roboty. Tak to skúsim vyguglit. Nech som v obraze. Diky za info!
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 April 2018 - 19:14:51

Japonci jsou neskutečně poctivi. Mám od nich toho víc a vše v super stavu. Ohledně poštovného zdarma...pozor, občas vám vyuctuji pro clo a dph pokud je poštovné zdarma. A to dle ceníku. Aby se nepočítali pro clo a dph, musí být incoterms třeba dodávka Praha nebo tak. Je na to predpis.
  • 0

#18 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 24 April 2018 - 19:19:21

Mne je iba strasne luto, ze nam USA nehodili dve atomovky sem na Slovensko.
Mozno by viacej ludi videlo rozdiel medzi "sikovnostou" a poctivostou.


  • 2

#19 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 April 2018 - 11:41:53

Nuž internet potvrdil, že do 2500 dolárov sa clo/dane neplatia, tak si to asi objednám do US, každopádne ďakujem za cenné info od každého!


  • 0

#20 rezecek

rezecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 25 April 2018 - 14:26:25

Clo a dph se plati od hodnoty 28 dolaru. A administrativni poplatek je kolem 190 kc za jednu vyrizenou zasilku... Praha 120 to takto dela se vsemi zasilkami mimo EU
  • 0

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 25 April 2018 - 15:21:19

jeden o CZ, druhý o SK,  třetí o  US.   ať žije  globální myšlení!


  • 0

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 April 2018 - 18:40:50

Nuž internet potvrdil, že do 2500 dolárov sa clo/dane neplatia, tak si to asi objednám do US, každopádne ďakujem za cenné info od každého!

To bude drahe precitnutie :)


  • 0

#23 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 April 2018 - 21:23:55

Clo a dph se plati od hodnoty 28 dolaru. A administrativni poplatek je kolem 190 kc za jednu vyrizenou zasilku... Praha 120 to takto dela se vsemi zasilkami mimo EU

Upřesnění: do hodnoty 22 eurokreditů se neplatí dph ani clo.

                                     22 až 150 eurokreditů se platí pouze dph, neplatí se clo

                                     nad 150 eurokreditů se platí jak dph, tak i clo.


  • 0

#24 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 27 April 2018 - 11:08:03

Jestli si dobře pamatuj, tak do hodnoty zaslaného zboží se počítá i poštovné ! Spletl jsem si Švýcarsko se státem EU a pak jsem čuměl na celní řízení za objektiv jako racek. Zdařec Lugi :shock:


  • 0

#25 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 April 2018 - 11:11:05

Ano, započítává se i poštovné. A aby vybrali co nejvíc, tak jsou schopni tam poštovné dle ceníku přidat, i když ho máte zadarmo...museli by správně to poštovné zadarmo specifikovat...prostě dát tam incoterms k ceně, že je to cena s dopravou až k zákazníkovi. Je na to i predpis...
  • 0

#26 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 3 May 2018 - 18:16:49

No ja by som na tu uzasnej poctivost Japoncov siel opatrne. Velakrat ich superlativa niesu az take pravdice ked si prezriete foto a popis.


  • 0

#27 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 3 May 2018 - 19:16:36

No ja by som na tu uzasnej poctivost Japoncov siel opatrne. Velakrat ich superlativa niesu az take pravdice ked si prezriete foto a popis.

Ja osobne by som chcel mat povest japonskeho poctivca.
Vsade sa najde "vykuk". A reputacia je potom iba odrazom statistiky.


  • 0

#28 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 3 May 2018 - 20:12:34

Tak ona ta japonska poctivost je uz ve svete eBay natolik proflakla, ze se kdejaky korejec ci skoroamerican snazi predstirat, ze je vlastne dzaponec.
Ale obvykle staci se podivat na:
- kolik a jak detailnich fotek je u zbozi
- jake ma prodejce posledni negativni reakce (to je vyznamne lepsi zdroj informaci nez ta legracni procenta co eBay pouziva)

Nakoupil jsem na eBay zatim radove nejake male stovky fotoveci a problem jsem mel jenom trikrat.

Jednou to byla nejaka italka a zada na RB67 - zjevne nejaky nalez v kontejneru rozdeleny na odmonovatelne casti a prodavany zvlast. Mea culpa, kdybych se poradne podival na fotky, tak bych si stavu vsimnul. To jsem nijak neresil.

Pak jeden nemec, ktery mi prodal jiny focus screen, nez inzeroval. Klasicky pripad - kdysi davno se nekdo koupil poradny FS s rangefinderem a do te krabicky odlozil puvodni zakladni. No a ta krabicka po letech doputovala k nekomu, kdo nevedel co prodava a ridil se jenom tim co bylo na krabicce. Fotky u toho listingu byly mizerne, ale i tak to asi na nich bylo poznat. Nemec se trosku vztekal (asi mel pocit, ze prodal spravne a ja si vymyslim) ale kdyz jsem to rozumne zdokumentoval tak sam navrhl prijatelny castecny refund.

Treti pripad nestoji za rec, ale take skoncil bez obtizi castecnym vracenim penez.
  • 1

#29 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 23 May 2018 - 10:35:29

Kupoval jsem objektiv (Nikkor 28mm f/3.5 Ais) - 3 dny to letělo do ČR, pak to na týden chytnul český celník :???: Doměřeno DPH.

Uvažuju, že jakmile budu shánět něco většího, asi si tam pro to zaletím (shínám teď např. F3HP). Občas jdou chytnout docela levné letenky a co jsem se díval po netu, tak v Tokiu je těch foto bazarů tisíce.


  • 0

#30 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 23 May 2018 - 12:13:44

Vylet do Japonska nie je nikdy lacnou zalezitostou.
Pri cene F3HP okolo 400€ mi pride tych 80€ menej, ako letenka za 1200€.
Ale zase, nemohol by som sa chvalit, ze som navstivil Japonsko.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních