Přejít na obsah


Fotka

Jaký Rodinal používáte?

rodinal 4ever

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 3 květen 2018 - 20:53:59

Zdravím,

 

mojí primární vývojkou je sice stále D-76 (v kombinaci s Tri-X), když ale fotím na Fomapan 100, Rollei RPX25 (nebo obecně pomalejší film), oblíbil jsem si ho dohromady s Rodinalem (Fomáckým R09). Co jsem prolézal zdejší fóra, zaregistroval jsem stížnosti na krystalky v R09, že dělají tečky na negativu. Všiml jsem si, že můj R09 začíná také krystalizovat (cca 2-3 měsíce po otevření). Rád bych předešel zmíněnému problému s krystalky, a protože vím, že jsou v prodeji verze Rodinalu od x různých firem (Adox, Agfa - tady předpokládám že to není původní opěvovaný Agfa Rodinal, ...), zajímalo mě, s jakou verzí máte dobrou zkušenost ohledně životnosti/trvanlivosti? Mimochodem - liší se prodávané verze nějak drasticky ve výsledku?

 

Díky moc a dobré světlo.

 

P.S. Jestli se to tu už někdy řešilo, nechť čtenář (a admin) promine.


  • 0

#2 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 květen 2018 - 23:17:53

Po špatné zkušenosti s Foma R09 jsem pořídil toto balení Agfa Rodinal R09 

https://www.befoto.c...-vyvojka-p6402/

Mám to už možná 2 roky a zatím dobrý ...

Do zálohy jsem byl obdarován jedním šikovným a dobrým srdcem obdařeným temnokomorníkem lahvičkou ORWO R09 z roku 1980, s jiskrným obsahem stále pracujícím.  


  • 2

#3 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 4 květen 2018 - 07:56:45

Používám Adox Rodinal, vzhledem k objemu půl litru a velkému ředění ho za rok moc neubylo a nepřijde mi, že by se nějak kazil. Neskladuju ho v ledničce, mám ho ve skříňce při pokojové teplotě.


  • 0

#4 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 4 květen 2018 - 13:26:01

A nevíte jestli je nějaký rozdíl mezi Adox a Agfa Rodinalem? Předpokládám že Agfa Rodinal stejně asi už není ten Rodinal od původní Agfy, naopak jsem někde četl, že Adox snad i spolupracoval s nějakými původními zaměstnanci Agfy na jejich Rodinalu, takže ten by měl být nejblíž tomu, který vyráběla ještě Agfa před svým koncem.


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 4 květen 2018 - 13:41:20

Mnoho již  toho v  temnokomornickém světě mluvícím  všemi možnými jazyky  kolem  toho tématu padlo otázek,  všelikých odpovědí,  a  hlavně  spekulací

(např. mnoho vláken  Rodinal/R09  zde na tomto webu,   i na mnoha webech  jiných,  cizojazyčných,   např.  https://www.photrio....-rodinal.79668/  )

 

Jestli se ti podaří vypátrat zaručeně přesné (z důvěryhodných zdrojů) výrobní receptury  R09(či Rodinal, Adonal), podle nichž se  vyrábí a prodává tato tinktura v lahvičkách  pod vinětami různých současných (či soudobých) výrobců či  distributorů,  bude to  asi  záslužný počin,  pokud  nám to zde sdělíš.


  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 květen 2018 - 17:17:23

Rozdrvis 12 paralenov, rozriedis v necelom deci vody, pridas zarovnanu lyzicu siricitanu, kavovu lyzicku hydroxydu a taku spicku noza bromidu. Nechas odstat 24 hodin.

Vyvolavas ako v Rodinale ...

Presnejsie by bolo:

 

-------------------------------------------------

Pralalen 500 ........................... 12 ks

Voda do ................................ 75 ml

Siricitan sodny ........................ 20 g *

Hydroxid sodny .........................  8 g

Bromid draselny ........................  1 g **

-------------------------------------------------

*  nemusi byt

** nemusi byt, 1 g je hranica horna

 

Pripadne dosolit, podla chuti :D . To fakt ide.


  • 2

#7 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 4 květen 2018 - 20:58:24

Keko, díky, určitě vyzkouším :-D Tohle je předpis na Parodinal, je to tak? Liší se to v něčem (tonalina, zrno) zásadně od Rodinalu? Dá se to skladovat rozmíchané nějak déle, nebo ideálně pak co nejdříve vypotřebovat?


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 květen 2018 - 21:45:06

Nuz takto. Ten paralen je iba nahrada za originalny vyvolavac - Rodinal - podla ktoreho sa vola cela vyvojka. Jeho vlastnosti su odlisne, ale hlavne, tazko sa to porovnava s vysledkami z pred 100 rokmi, aj filmy boli odlisne.

Z dlhej chvile a bez moznosti konfrontacie presnych navazok na internete uvadzanymi sa podarilo vyvolat film, ktoreho vysledky sa mi nepacili. Vedomy si svojich vlastnych chyb, ale uz bez dalsieho zaujmu som zvysok vylial. Mne vtedy stacil ten bozsky pocit, ze to ide.
Zivotnost samozrejme zvysuje pritomnost maleho mnozstva siricitanu, ktoreho vyznam sa po rozriedeni straca.
Cely for je v jemnomnom vyladovani aktivity pomocou hydroxidu, respektive jeho naslednom riedeni vo vode pred pouzitim. Bromidom sa naprava pomerne velka ochota vyvolavat aj to, co exponovane ani nebolo. Niekedy to vadi, inokedy nie.
Nikdy som nemal prilezitost porovnavat tento Parodinal s niektorym pa-Rodinalom, ci pa-R-08.
Vyhodu vsak vidim v nasledovnych skutocnostich:
- paralen 500 v kvalite nikdy neuhne, ved ide o prisne strazeny humanny liek

- cena je mimoriadne priazniva

- vyvojka s jednym vyvolavacom ma urcite bezproblemovy priebeh pracovnej charakteristiky

- vlastnosti sa daju tweakovat dvoma jednoduchymi premennymi: koncentracia paracetamolu a pH pripraveneho pracovneho roztoku

Nevyhody su jasne?

- hydroxid je velmi nebezpecna latka

- treba si vsetko nachystat 24 hod dopredu

- nevyhneme sa pravdepodobne nejakej filtracii

- miesa sa pomerne utrpne, teplota vody na pripravu koncentratu pomaha.

 

Nemat zasoby inych vyvojok, pustil by som sa do toho.


  • 1

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 květen 2018 - 12:51:57

Rodinal nejako veľmi nemusím, nikdy sa mi nepáčil, rodinalisti sorry, ale rád používam jeho obdobu zvanú Metolal. Recept si môžete nájsť aj tu na TK. Časy používam také ako u Rodinalu, len používam trošku nižšie riedenie, 1:40. U toho Rodinalu ani tak neide o obraz, teda jeho podanie, ako o to, že sa mi nepáči podložka, ktorá po Rodinale je taká akási divná, myslím, že som to už niekde písal, taká "mľandravá". Proste Rodinál nemusím v žiadnom prevedení.

Len tak ma práve napadlo, že ešte by som mal mať niekde v skrini asi 150 ml pôvodnej R09 od ORWA niekedy zo začiatku 80 rokov, ak si dobre pamätám. Urobím nejaký test, či ešte žije. Metolal po 5 rokoch fungoval na 101%.


  • 0

#10 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 5 květen 2018 - 15:28:58

Rodinal

 

paraaminofenolhydrochlorid - 50g

pyrosiricitan draselny - 150g

 

hydroxid sodny - 150g

bromid draselny - 5g

 

rozmichat po dvojicich a potom dokupy

 

dolit na 1000ml / redeni 1+10 (velmi energicka), 1+25 (klasika), 1+40 (pracuje mekce), 1:80 - 1:100 (znacne vyrovnava)

 

nezapomente na minimalni mnozstvi rodinalu v tom velkem redeni, aby nechcipl...tusim ze by se nemelo jit pod 8-10ml rodinalu...

 

Osobne sem rodinalu taky moc na chut neprisel, je to ale urcite subjektivni zalezitost. Tak jako hodne veci okolo fotografie...

 

Metolal sem zkusal tez, pracuje jak rika sokolvideo.


  • 1

#11 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 5 listopad 2018 - 11:29:35

Ahoj páni chemici, temnokomorníci.

S analogem jsem začal vloni v létě. Díky tomuto webu především a taky díky dalším zdrojům (např. youtube - jak nasoukat film do cívky) jsem se jako nováček naučil jakštakš vyvolávat ČB negativní filmy.
Nejvíce vyvolaných filmů mám v práškové Fomadon Excel. Tuto sobotu jsem podruhé volal v Rodinalu - Fomadon R09, který jsem poprvé použil asi před půlrokem. Od té doby mám tu plastovou lahvičku jen řádně zavřenou, doma v pokoji ve tmě (přes léto máme doma často přes 27°C). Na dně v lahvičce je tmavá usazenina, takové tmavé drobky - 1mm a trošku větší lupeny/plátky - jakoby otisk dna láhve. Ty se mi nepodařilo ani během 3 hodin rozpustit mícháním lahvičky a nahříváním v horké lázni (přes 50st.C). Tento kal je těžký, sedí pěkně na dně, tak jsem ho nechal být ve flašce a pěkně jsem si odlil 20ml čistého zlatavého moku.
Vyvolával jsem Ilford FP4+ focený na ISO125 a HP5+ na ISO800 (četl jsem zde, že na push není Rodinal nejvhodnější, ale informace se různí a Push 1step není žádný extrém).
Necelý den předem jsem namíchal tedy R09 v ředění 1+50 (20ml R09 + 1000ml destilky). Dále pak rychloustalovač fomafix. V sobotu, ve vychlazeném bytě na cca 20°C jsem si ještě připravil Ilfotol (smáčedlo). Jako přerušovací lázeň, jsem použil vodu z vodovodu (měnil jsem za novou v každém kole) - to psal někde Keko, "prečo neveríme vode" :smile: Na zbylé lázně jsem použil destilku. Vyvolávací časy standardní - podle Fomy / Digitaltruth, taky jsem se řídil trošku tím, že R09, je o něco "slabší", než třeba myslím Adox Rodinal.

Shrnutí:
-Fomadon R09 v ředění 1+50 @20°C
-FP4+ 18minut, HP5+ @800 ISO 20minut
-otáčení vyvolávacím tankem méně - 30 sekund na začátku i s nalitím R09, pak každou minutu 1-2 otočení - spíše jsem chtěl vyrovnávácí účinek. // Anebo jsem míchal 45 sekund na začátku, pak každou minutu 2-3 otočení, plus 2 míchání navíc celkem, pro normalní kontrast.
-přerušení něco málo přes 1 minutu ve vodě z vodovodu
-rychloustalovač Fomafix něco přes 3minuty
-vypírání poctivě minimálně 20minut v tanku
-smáčedlo
-sušení v zavřené šatní skříni
-teplota všech lázní +-1st.C, krom vody na praní a smáčedla cca +4°C

Jak to vyšlo můžete vidět na odkazech níže (všechny 4 snímky jsou FP4+, Mamiya RB67 Pro SD + Sekor K/L 127mm, foceno z ruky):
http://www.fotorados..._ii_011_web.jpg
http://www.fotorados..._ii_010_web.jpg
http://www.fotorados..._ii_003_web.jpg
http://www.fotorados...fp4_002_web.jpg

Děkuji velice všem, kteří zde píšete, jste ochotni se podělit o vaše zkušenosti, rady a zážitky co se týče filmové fotografie.
Zvláštní poděkování pak patří KEKOVI - mám pocit, že mi tady dal nejvíc a obdivuji ho jako chemika. Umí namíchat snad vše - Pararodinal, vodu do bazénu, sunar či pervitin, prostě na co si vzpomeneš ;-)

PS: teď mě čeká ta druhá "zábavnější" část (rozuměj těžší) - dát obraz z negativu na papír. Takže sháním magnifax, už mám jeden tip, uvidím, jak bude vypadat.

 

PS2: na měření expozice používám Nikon D810, nic lepšího mě momentálně nenapadá. Prej to jde i smartphonem, ale nevím jaká apka, by mi ukázala při zvolené cloně a citlivosti ISO výsledný čas expozice. Mám jednu v telefonu, co ukazuje míru světla v luxech, ale nechce se mi to převádět, takže to nepoužívám. Na zvlášť expozimetr zatím nemám peníze, ale časem si ho asi pořídím.


  • 0

#12 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 5 listopad 2018 - 12:19:03

Ahoj páni chemici, temnokomorníci.

S analogem jsem začal vloni v létě. Díky tomuto webu především a taky díky dalším zdrojům (např. youtube - jak nasoukat film do cívky) jsem se jako nováček naučil jakštakš vyvolávat ČB negativní filmy.
Nejvíce vyvolaných filmů mám v práškové Fomadon Excel. Tuto sobotu jsem podruhé volal v Rodinalu - Fomadon R09, který jsem poprvé použil asi před půlrokem. Od té doby mám tu plastovou lahvičku jen řádně zavřenou, doma v pokoji ve tmě (přes léto máme doma často přes 27°C). Na dně v lahvičce je tmavá usazenina, takové tmavé drobky - 1mm a trošku větší lupeny/plátky - jakoby otisk dna láhve. Ty se mi nepodařilo ani během 3 hodin rozpustit mícháním lahvičky a nahříváním v horké lázni (přes 50st.C). Tento kal je těžký, sedí pěkně na dně, tak jsem ho nechal být ve flašce a pěkně jsem si odlil 20ml čistého zlatavého moku.
Vyvolával jsem Ilford FP4+ focený na ISO125 a HP5+ na ISO800 (četl jsem zde, že na push není Rodinal nejvhodnější, ale informace se různí a Push 1step není žádný extrém).
Necelý den předem jsem namíchal tedy R09 v ředění 1+50 (20ml R09 + 1000ml destilky). Dále pak rychloustalovač fomafix. V sobotu, ve vychlazeném bytě na cca 20°C jsem si ještě připravil Ilfotol (smáčedlo). Jako přerušovací lázeň, jsem použil vodu z vodovodu (měnil jsem za novou v každém kole) - to psal někde Keko, "prečo neveríme vode" :smile: Na zbylé lázně jsem použil destilku. Vyvolávací časy standardní - podle Fomy / Digitaltruth, taky jsem se řídil trošku tím, že R09, je o něco "slabší", než třeba myslím Adox Rodinal.

Shrnutí:
-Fomadon R09 v ředění 1+50 @20°C
-FP4+ 18minut, HP5+ @800 ISO 20minut
-otáčení vyvolávacím tankem méně - 30 sekund na začátku i s nalitím R09, pak každou minutu 1-2 otočení - spíše jsem chtěl vyrovnávácí účinek. // Anebo jsem míchal 45 sekund na začátku, pak každou minutu 2-3 otočení, plus 2 míchání navíc celkem, pro normalní kontrast.
-přerušení něco málo přes 1 minutu ve vodě z vodovodu
-rychloustalovač Fomafix něco přes 3minuty
-vypírání poctivě minimálně 20minut v tanku
-smáčedlo
-sušení v zavřené šatní skříni
-teplota všech lázní +-1st.C, krom vody na praní a smáčedla cca +4°C

Jak to vyšlo můžete vidět na odkazech níže (všechny 4 snímky jsou FP4+, Mamiya RB67 Pro SD + Sekor K/L 127mm, foceno z ruky):
http://www.fotorados..._ii_011_web.jpg
http://www.fotorados..._ii_010_web.jpg
http://www.fotorados..._ii_003_web.jpg
http://www.fotorados...fp4_002_web.jpg

Děkuji velice všem, kteří zde píšete, jste ochotni se podělit o vaše zkušenosti, rady a zážitky co se týče filmové fotografie.
Zvláštní poděkování pak patří KEKOVI - mám pocit, že mi tady dal nejvíc a obdivuji ho jako chemika. Umí namíchat snad vše - Pararodinal, vodu do bazénu, sunar či pervitin, prostě na co si vzpomeneš ;-)

PS: teď mě čeká ta druhá "zábavnější" část (rozuměj těžší) - dát obraz z negativu na papír. Takže sháním magnifax, už mám jeden tip, uvidím, jak bude vypadat.

 

PS2: na měření expozice používám Nikon D810, nic lepšího mě momentálně nenapadá. Prej to jde i smartphonem, ale nevím jaká apka, by mi ukázala při zvolené cloně a citlivosti ISO výsledný čas expozice. Mám jednu v telefonu, co ukazuje míru světla v luxech, ale nechce se mi to převádět, takže to nepoužívám. Na zvlášť expozimetr zatím nemám peníze, ale časem si ho asi pořídím.

 

 

... stáhl jsem si do telefonu Pocket Light Meter od Nuwaste studios a mám Sekonic, tu a tam při měření s ním vytáhnu i apku a rozdílů, při běžném měření, tam mnoho není.

 

U extrémnějších světelných situací je to samozřejmě jinak.


  • 1

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 6 listopad 2018 - 06:48:28

Ahoj páni chemici, temnokomorníci.


Necelý den předem jsem namíchal tedy R09 v ředění 1+50 (20ml R09 + 1000ml destilky).

Gratuluji a držím palce. 

Přesto jednu drobnost  bych  k tomu měl:

Rodinal  jakékoli provenience si namíchej  (nařeď na pracovní lázeň)  vždy  těsně  před  vyvoláváním,   max.  cca  1-2 hod.  


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních