Přejít na obsah

Fotka

Benzotriazol

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 157 příspěvků(y)
Reputace: 239

Publikováno 11 květen 2018 - 06:56:04

Namíchal jsem 3 typy vývojek (poslední byl "Microphen"), v jejichž recepturách je benzotriazol. Navážil jsem s přesností na setinu gramu (analytické váhy) a naposledy ještě pro "zpřesnění" jednu navážku s rozpuštěním v litru vody a poté odměřením mililitrů.

Ve všech případech, kdy jsem benzotriazol použil, došlo k velmi významnému snížení aktivity vývojky.

Nemáte nějaký nápad, co jsem mohl udělat špatně? 
(Podotýkám - navážka přesná, množství přesně podle receptury...)

• 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 723 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 853

Publikováno 11 květen 2018 - 07:41:21

Zajímavé.  o tom bych rád slyšel víc,  jak se  to  významné snížení aktivity vývojky projevuje, při jaké koncentraci  vyvolávačů  (ve standartním stocku vývojky či  vyšším ředění?),  zdali  ve  znatelném snížení  Dmax,  celkovém krytí  či  pouze  ve  slabším  vykreslení  stínů  atd.?

• 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 157 příspěvků(y)

Publikováno 11 květen 2018 - 08:29:13

jirin_ol

Filmy (HP5+@400, Pan400@400) posledně volané v home made Microphenu jsou zcela "bledé", včetně nápisů na okrajích, sotva znatelná kresba. Volal jsem jak ve stocku, tak v 1+1 - výsledek prakticky identický. Ostatní chemie je velmi pravděpodobně v pořádku (minulý týden jsem namíchal D-76, běžně míchám DS-10), vše v pořádku.

• 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 723 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 853

Publikováno 11 květen 2018 - 08:48:39

Benztriazol  přidávám  téměř  do všech vývojek,  co míchám (D76d, některé FX-.., náhražku Atomalu,  neb  fotím dnes už  výhradně  na  expirované filmy (pár let již skladovaných v mrazáku),  ale  s  popsaným jevem se  nesetkávám  (kromě jediného negativního filmu,  který je  velmi  citlivý na  přesné  vyvolání  - MACO PTC400 Surveillance,  resp. MACO  PET400 Surveillance, a tam to  není vlivem  BT, ale  nedodržením teploty a min. vyvolávacího času).

Přidávám   obvykle 0,01g/l,  max. 0,02g/l.   Oproti stejné vývojce bez BT, čase, teplotě,   se mi zdá,  že  celkový závoj   je o fousek  menší (nemám densitometr a  laboratorně jsem to nikdy  nestudoval,   měřitelné to u mě může být  jen  osvitovým časem měřeným  automatickými osvitovými hodinami,   ovšem  větší  rozdíly  v  densitě mi  udělá  nepozornost  v měření vyvolávacího času nebo tolerance v teplotě vývojky.  

Více v  soukromé zprávě.

• 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 157 příspěvků(y)

Publikováno Dnes, 07:43:24

jirin_ol
Děkuji za pošťouchnutí, tímto směrem se budu ubírat. Už mám tušení, v čem "problém BT" může být. Dnes pokročím...
Co myslíte, "spotřebovává" se glykol při vyvolávání? Nebo jej jenom ubývá tak, jak se přidává regenerátor?
Funguje Vám SZ?
  • 0

#6 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 038 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 630

Publikováno Dnes, 09:21:48

Co ja viem, glykol nema na priebeh vyvolavania pozorovatelny vplyv. Pre porovnananie, trietanolamin je zasadity, s tym sa pri vyvolavani pocita.
Glykol je pre miesanie poncentratov vhodny z dovodov, ze zamiesane latky v nom nedisociuju, vzajomne nereaguju a zaroven neoxiduju.

Dokonca ani male mnozstva vody, ci liehu pritomne v koncentrate s glykolom, v ktorych sa museli niektore latky rozpustit predom, nemaju na tuto skutocnost vplyv.

• 0

2 uživatel(ů) prochází toto téma

1 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních

keko