Přejít na obsah


Fotka

Vyvolání ECN-2 jako C-41?

vyvolávání kodak vision3 praha

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 xjvalis

xjvalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 20 červen 2018 - 21:45:58

Zdravim, má někdo prosim zkušenosti s vyvoláním kodaku vision3, který je dělaný na chemii ECN-2 v chemii na C-41? Mně s chemií už na střední ujel vlak (třeba ještě někdy pojede další), takže to úplně nedovedu porovnat. Z videí jsem pochopil, že jediný problém s tou C-41 je ta černá ochraná vrstva (remjet), která se ale dá během procesu smýt hadříkem z mikro vláken? Nedochází tam k nějaké změně barev / cross procesu, nebo nějakému jinému riziku?

 

Díky moc.


  • 0

#2 xjvalis

xjvalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 20 červen 2018 - 21:57:27

tady to právě ukazuje, fotky na konci vypadají ok, ale přijde mi, že mají trochu zelený nádech


  • 1

#3 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 18 říjen 2018 - 19:03:48

Tak nevím kde dělám chybu! Dnes jsem se celý den šťoural právě s odstraněním remjet vrstvy z Vision 3 16mm, podle různých návodů jsem míchal roztok jedlé sody asi lžičku na půl litru, ale jak jsem s tím mohutně máchal, remjet ne a ne uplavat. Jako povolila, to jo, ale neodplavala. Spíš už začala povolovat emulze. Voda vždy vytekla narůžovělá a přitom má vyjít sazovitá. Narůžovělá znamená pouštění emulze. Tak nevím. Pak jsem to prohnal C-41 procesem a tam někde se kupodivu stalo, že remjet zmizela,ovšem odskákala to chemie zašpiněná. 


  • 1

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 říjen 2018 - 22:10:34

Pozri to video este raz a zvlast sa zameraj na hadrik, ktorrym vrstvu zotiera z filmu :)


  • 0

#5 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 19 říjen 2018 - 05:07:00

No hadríkom to umím, ale proč jinému z tanku už remjet sám pustí a vyleje černou vodu?


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 19 říjen 2018 - 08:22:40

Kdys jsem ECN2  v C41 vyvolal,  na radu  zkušenějších napřed chvíli propral film v  roztoku uhličitanu sodného (což není totéž jako  jedlá soda, neboli soda bicarbona),  potmě vytáhl,  ve vaničce pošudlal a pod sprchou protáhl párkrát  mezi  dvěma  vodou nacucanými houbičkami,   dal do tanku, vytemperoval a  vyvolal,   film vyšel  čistý,  pěkný.  


  • 1

#7 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 19 říjen 2018 - 09:35:49

Viděl jsem fotku procesoru pro ECN-2 a po první lázni projížděl okolo dvou pomalu se točících houbiček ve tvaru válečků. Takhle to hezky očistilo bázi filmu od remjet vrstvy. A uhličitan sodný (Na2CO3) je trošku něco jiného než hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3). To první je soda na praní a poplést s jedlou sodou (to druhé) bych si to nechtěl :)

 

Jinak jsem našel třeba toto:

 

"Rem-jet is a dispersion of carbon black pigment (lamp black) in cellulose acetate phthalate.

Historically (before 2000ish) the process for removing rem-jet in commercial processors has gone something like this. 

PRE-BATH: A short, 30 second, pre-bath (PB2). This includes about 100g/L of sodium sulfate and some amount(?) of borax, with sodium-hydroxide to reach a target pH of 9.2 (this # was given from memory and has the potential to be incorrect, but let's assume it's right). The sodium-sulfate serves a unique purpose; it prevents premature hydrolysis of the rem-jet layer, while the high alkalinity of borax/NaOH destabilizes the cellulose polymer. If the RJ hydrolized in this step, there would be danger of particles making their way to the emulsion side.

WATER JET: A powerful water jets spray the back (and front) of the film to remove the RJ layer. The sodium-sulfate is quickly diluted and no longer restrains hydrolysis; resulting in efficient removal of the RJ layer.

BUFF: A soft, counter-rotating buffer of mohair (for instance) physically removes any remaining RJ."


  • 0

#8 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 21 říjen 2018 - 14:41:17

Ajo, soda na praní. Zkusím, dík.


  • 1

#9 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 21 říjen 2018 - 18:44:39

Tak jsem zrovna vylezl z komory a udělal pár fotek z Kodak Vision 3 16mm vyvolaného v C-41. Remjet jsem nakonec po stabilizaci prostě setřel hadrou podle Keko návodu a seznal, že čím víc si to člověk komplikuje, tím víc si to komplikuje:)) Porovnal jsem výsledky na Fuji DPII papírech, které vykazují solidní barvy a kontrast a nějak nedokážu udělat závěr. Jedny fotky jsou z 16mm volaného v laboratoři v ECN a druhé jsou z volané 16mm u mě doma v C-41. Na první pohled si rozdílu ani moc nevšimnu, ale po chvíli intuitivně tahám očima k fotkám z pásu z ECN. No nedá se říct, že by byly barevnější, kontrastnější, ale přesto v sobě mají jakousi plnokrevnou filmovost narozdíl od fotek z C-41 pásu. Nejhorší že už nevím, zda je to jen psychologie mozku, nebo tam prostě je nějaká finta, že ECN je pro oko přitažlivější. Tak toho po experimentech stejně zase o nic vím nevím:)))


  • 1

#10 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 22 říjen 2018 - 11:05:48

Fotografie z 16mm filmu Kodak Vision3 ECN-2, papír Fuji DPII.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  img2483.jpg   78,78K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  ven3.jpg   128,17K   0 Počet stažení
  • Přiložený soubor  ven4.jpg   93,97K   0 Počet stažení
  • Přiložený soubor  ven2.jpg   192,89K   0 Počet stažení
  • Přiložený soubor  ven.jpg   204,58K   0 Počet stažení

  • 5





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:vyvolávání, kodak, vision3, praha

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních