Přejít na obsah

Fotka

Chemikálie na foma r100

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Fotograf

Fotograf

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 7

Publikováno 24 červen 2018 - 22:21:11

Zdravím,chtěl bych si doma vyvolávat fomáckou inverzi,a kvůli ceně jsem se rozhodnul si míchat chemikálie kromě vývojky a ustalovače sám doma,ale nevím jaké chemikálie na to budu potřeb
  • 0

#2 Fotograf

Fotograf

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
  • LocationBlansko

Publikováno 24 červen 2018 - 22:33:55

Pardon,píšu na mobilu,
Chtěl jsem napsat že nevím jaké chemikálie na to budu potřebovat, při jaké teplotě ty chemikálie rozmíchávat a jak dlouho po rozmíchání ty chemikálie vydrží,zkrátka bych rád věděl nějaké osvědčené recepty na fomu R100
  • 0

#3 ploci

ploci

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 872 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 132

Publikováno 25 červen 2018 - 05:29:29

http://www.foma.cz/cs/fomapan-R-100

• 0

#4 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 578 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 96

Publikováno 25 červen 2018 - 07:24:21

Bez problému použij recepty na lázně uvedené v odkazu od Plociho, respektive datasheet od Fomy pro R100 uvádí postup vyvolávání + i složení lázní. V podstatě koupíš vše bez problému, kromě Dichromanu Draselného pro bělič. Na to potřebuješ mít povolení a nebo mít k práci s toxickými látkami patřičné vzdělání. Pokud není dichroman, můžeš místo něj použít manganistan draselný. Ale je velmi agresivní k emulzi. Je třeba hlídat teplotu a ten roztok si namíchat těsně před použitím. Film vybělit a roztok vylít.

Pokud se ti podaří dichroman sehnat, tak při práci s ním je třeba mít ochranné prostředky - rukavice, brýle a respirátor nebo roušku. Je to svinstvo. Ale film to bělí dokonale a emulzi nic nedělá. Manganistanový bělič pri vyšší teplotě (nad 20°C) umí emulzi doslova zkapalnět, že ji spláchneš z filmové podložky vodou.

• 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 967 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 113

Publikováno 25 červen 2018 - 16:40:07

Ako píše Nakadah. Okrem vývojky a ustaľovača potrebuješ len dvojchroman draselný, respektíve Manganistan, ktorý kúpiš v lekárni, kyselinu sírovu z drogérky, dáš jej tri krát viac a Siričitan sodný, ktorý ti predajú všade, kde sa chémia predáva. Návod máš na Fome pri filmoch.

• 0

#6 sklen

sklen

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2018 - 10:22:31

Překvapuje mě, že Foma má ve svém listu z 10/17 uveden recept s dvojchromanem. Podle mých informací je v běliči manganistan.

Dvojchroman tam byl za komunistů.

Manganistan se řešil v diskuzích poměrně hodně. Mě manganistanový bělič zafungoval vždy bez problémů.

Vytvořil jsem si teorii, nevím, jestli pravdivou, že vyžrané dírky v emulzi by mohl způsobit špatně rozpuštěný manganistan.

Rozpouštěl jsem ho vždy den předem a těsně před použitím jsem přidal kyselinu. Po jednom filmu jsem ho vylil.

Na tomto webu je staré vlákno, kde je BW inverze dopodrobna popsána. Doporučuju přečíst. Byla tam i úvaha o nevhodnosti

vývojky LQR (pro stará ORWA ???), doporučení vývoky D19 a kompletní receptury.

• 0

#7 Fotograf

Fotograf

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
  • LocationBlansko

Publikováno 27 červen 2018 - 13:29:27

takže,pokud to správně chápu,

na bělič použít 5g manganistanu a 30 ml akumulátorové kyseliny sírové,voda 1000ml,

na čistící lázeň 50g siřičitanu sodného,voda 1000ml.

na stránkách fomy píší o disiřičitanu draselném na čistící roztok,nejsem chemik takže nevím jestli místo něj můžu použít stejné množství siřičitanu sodného?

jako ustalovač můžu použít fomafix?

• 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 967 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 113

Publikováno 27 červen 2018 - 15:22:12

Áno, tak ako píšeš, len v čistiacej lázni by toho siričitanu bolo potrebné dať 90g. Je to podľa recepisu ORWO 829. Foma píše 50g pyrosiričitanu. Funkčne je to jedno, cenovo ten siričitan vyjde aj tak o niečo lacnejšie. Fomafix v pohode tri minútky.

• 0

#9 Fotograf

Fotograf

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
  • LocationBlansko

Publikováno 9 červenec 2018 - 22:59:17

Tak jsem dnes vyvolal první fomu r 100-a hle,druhá vývojka po vylití úplně černá,a film ůplně průhledný,smytá emulze.při druhém osvitu film světle hnědý,a emulze se dala setřít prstem,bělil jsem manganistanem z lékárny 8 minut,podle návodu při 20°C .
Čím to je?
  • 0

#10 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 578 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 96

Publikováno 10 červenec 2018 - 05:30:11

Tím manganistanem, bohužel.

"Jinak je tomu s inverzní neboli bělící lázní. Prodloužení času vede k rozežírání obrazu, který je světlejší a postrádá kresbu ve světlech. Extrémní prodloužení bělící lázně vede dokonce k totální ztrátě obrazu. Bělící lázeň poskytuje dostatečný prostor pro experimentování. Malé odchylky v řádu několika minut však velké změny neprovedou. Pro dosažení zajímavého výsledku musí být odchylka v řádu několika desítek minut až několika hodin. V tom hraje také roli druh bělící lázně. Standardně se ve FOMA inverzním setu dodává bělící lázeň hypermanganová tvořená manganistanem draselným a kyselinou sírovou. Tato lázeň je kyselejší a v důsledku toho agresivnější. Oproti tomu dvojchromanová bělící lázeň, kde je manganistan draselný nahrazen dvojchromanem draselným je mnohem stabilnější 43 . I po několika hodinách zůstává obraz stále velmi patrný zasažený pouze změnou kontrastu a zesvětlením."

zdroj - http://kinoaparat.cz...zu_Polensky.pdf

Když už tak bych šel pod 20°C s teplotou a určitě ne víc než na 5 minut. Však si vem kousek černého vyvolaného filmu, hoď to do běliče a změř si čas za jak dlouho ten film zprůhlední. U dichromanového běliče mi ten film průhledněl před očima během ani ne dvou minut.

Resp. linkovaný zdroj uvádí dobu bělení pro manganistanový bělič 2minuty/20°C...

Pokud bys šel cestou vyvolání přesně podle datasheetu od Fomy tj. Dichroman bělič vč. čisticí lázně tak ti to vyjde na první pokus. Osobně ověřeno.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních