Přejít na obsah


Fotka

Chemikálie na foma r100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
68 odpovědí na toto téma

#1 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 24 červen 2018 - 22:21:11

Zdravím,chtěl bych si doma vyvolávat fomáckou inverzi,a kvůli ceně jsem se rozhodnul si míchat chemikálie kromě vývojky a ustalovače sám doma,ale nevím jaké chemikálie na to budu potřeb
  • 0

#2 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 24 červen 2018 - 22:33:55

Pardon,píšu na mobilu,
Chtěl jsem napsat že nevím jaké chemikálie na to budu potřebovat, při jaké teplotě ty chemikálie rozmíchávat a jak dlouho po rozmíchání ty chemikálie vydrží,zkrátka bych rád věděl nějaké osvědčené recepty na fomu R100
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 červen 2018 - 05:29:29

http://www.foma.cz/cs/fomapan-R-100


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 červen 2018 - 07:24:21

Bez problému použij recepty na lázně uvedené v odkazu od Plociho, respektive datasheet od Fomy pro R100 uvádí postup vyvolávání + i složení lázní. V podstatě koupíš vše bez problému, kromě Dichromanu Draselného pro bělič. Na to potřebuješ mít povolení a nebo mít k práci s toxickými látkami patřičné vzdělání. Pokud není dichroman, můžeš místo něj použít manganistan draselný. Ale je velmi agresivní k emulzi. Je třeba hlídat teplotu a ten roztok si namíchat těsně před použitím. Film vybělit a roztok vylít.

 

Pokud se ti podaří dichroman sehnat, tak při práci s ním je třeba mít ochranné prostředky - rukavice, brýle a respirátor nebo roušku. Je to svinstvo. Ale film to bělí dokonale a emulzi nic nedělá. Manganistanový bělič pri vyšší teplotě (nad 20°C) umí emulzi doslova zkapalnět, že ji spláchneš z filmové podložky vodou.


  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 červen 2018 - 16:40:07

Ako píše Nakadah. Okrem vývojky a ustaľovača potrebuješ len dvojchroman draselný, respektíve Manganistan, ktorý kúpiš v lekárni, kyselinu sírovu z drogérky, dáš jej tri krát viac a Siričitan sodný, ktorý ti predajú všade, kde sa chémia predáva. Návod máš na Fome pri filmoch.


  • 0

#6 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 červen 2018 - 10:22:31

Překvapuje mě, že Foma má ve svém listu z 10/17 uveden recept s dvojchromanem. Podle mých informací je v běliči manganistan.

Dvojchroman tam byl za komunistů.

Manganistan se řešil v diskuzích poměrně hodně. Mě manganistanový bělič zafungoval vždy bez problémů.

Vytvořil jsem si teorii, nevím, jestli pravdivou, že vyžrané dírky v emulzi by mohl způsobit špatně rozpuštěný manganistan.

Rozpouštěl jsem ho vždy den předem a těsně před použitím jsem přidal kyselinu. Po jednom filmu jsem ho vylil.

 

Na tomto webu je staré vlákno, kde je BW inverze dopodrobna popsána. Doporučuju přečíst. Byla tam i úvaha o nevhodnosti

vývojky LQR (pro stará ORWA ???), doporučení vývoky D19 a kompletní receptury.


  • 0

#7 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 27 červen 2018 - 13:29:27

takže,pokud to správně chápu,

na bělič použít 5g manganistanu a 30 ml akumulátorové kyseliny sírové,voda 1000ml,

na čistící lázeň 50g siřičitanu sodného,voda 1000ml.

na stránkách fomy píší o disiřičitanu draselném na čistící roztok,nejsem chemik takže nevím jestli místo něj můžu použít stejné množství siřičitanu sodného?

jako ustalovač můžu použít fomafix?


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 červen 2018 - 15:22:12

Áno, tak ako píšeš, len v čistiacej lázni by toho siričitanu bolo potrebné dať 90g. Je to podľa recepisu ORWO 829. Foma píše 50g pyrosiričitanu. Funkčne je to jedno, cenovo ten siričitan vyjde aj tak o niečo lacnejšie. Fomafix v pohode tri minútky.


  • 0

#9 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 9 červenec 2018 - 22:59:17

Tak jsem dnes vyvolal první fomu r 100-a hle,druhá vývojka po vylití úplně černá,a film ůplně průhledný,smytá emulze.při druhém osvitu film světle hnědý,a emulze se dala setřít prstem,bělil jsem manganistanem z lékárny 8 minut,podle návodu při 20°C .
Čím to je?
  • 0

#10 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 červenec 2018 - 05:30:11

Tím manganistanem, bohužel.

 

"Jinak je tomu s inverzní neboli bělící lázní. Prodloužení času vede k rozežírání obrazu, který je světlejší a postrádá kresbu ve světlech. Extrémní prodloužení bělící lázně vede dokonce k totální ztrátě obrazu. Bělící lázeň poskytuje dostatečný prostor pro experimentování. Malé odchylky v řádu několika minut však velké změny neprovedou. Pro dosažení zajímavého výsledku musí být odchylka v řádu několika desítek minut až několika hodin. V tom hraje také roli druh bělící lázně. Standardně se ve FOMA inverzním setu dodává bělící lázeň hypermanganová tvořená manganistanem draselným a kyselinou sírovou. Tato lázeň je kyselejší a v důsledku toho agresivnější. Oproti tomu dvojchromanová bělící lázeň, kde je manganistan draselný nahrazen dvojchromanem draselným je mnohem stabilnější 43 . I po několika hodinách zůstává obraz stále velmi patrný zasažený pouze změnou kontrastu a zesvětlením."

 

zdroj - http://kinoaparat.cz...zu_Polensky.pdf

 

Když už tak bych šel pod 20°C s teplotou a určitě ne víc než na 5 minut. Však si vem kousek černého vyvolaného filmu, hoď to do běliče a změř si čas za jak dlouho ten film zprůhlední. U dichromanového běliče mi ten film průhledněl před očima během ani ne dvou minut.

 

Resp. linkovaný zdroj uvádí dobu bělení pro manganistanový bělič 2minuty/20°C...

 

Pokud bys šel cestou vyvolání přesně podle datasheetu od Fomy tj. Dichroman bělič vč. čisticí lázně tak ti to vyjde na první pokus. Osobně ověřeno.


  • 0

#11 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2019 - 17:10:18

Vyvolání Fomy jsem úspěšně prováděl v normální universální vývojce (první i druhé), takže stačí namíchat bělič a inverzní lázeň, ustalovač rovněž běžný kyselý.


  • 0

#12 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 10 únor 2019 - 15:46:33

Kedysi som skusala miesat presne podla receptov z vlakna tu na tk a vsetko bez problemov. Casy som dodrzala podla navodu foma r100. Teplota vody len studena z vodovodu bez merania.

Aj fomacky set s manganistanom bezne pouzivam a tiez bez problemov. Dokonca aj na ine filmy, nie len na foma.
  • 0

#13 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 10 únor 2019 - 17:45:32

Nedají se někde (třeba přímo ve Fomě) koupit zvlášť jen bělič a čistící lázeň? Protože při ceně celé sady od Fomy 600 Kč vychází tyhle dvě lázně na víc než 400 Kč, když odečtu cenu LQR a Fomafixu. To mi přijde docela hodně, jsou suroviny na tyto dvě lázně skutečně tak drahé? Míchat si sám moc nechci, nejsem na chemii zrovna talent a dichroman se stejně nedá bez povolení koupit.


  • 0

#14 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 10 únor 2019 - 18:15:07

Nedají se někde (třeba přímo ve Fomě) koupit zvlášť jen bělič a čistící lázeň? Protože při ceně celé sady od Fomy 600 Kč vychází tyhle dvě lázně na víc než 400 Kč, když odečtu cenu LQR a Fomafixu. To mi přijde docela hodně, jsou suroviny na tyto dvě lázně skutečně tak drahé? Míchat si sám moc nechci, nejsem na chemii zrovna talent a dichroman se stejně nedá bez povolení koupit.

Pyrosiričitan ti predajú za pár dukátov v potrebách pre vinárov. Používa sa na konzervovanie potravín cena za 50g je 1,50€. Na Slovensku tiež známy pod názvom Borkén / to je z maďarčiny/, a manganistan dostaneš v lekárni za 0,75€. Potom ti už stačí len akumulátorová sírovka liter za 1,60€. Neboj sa toho miešania. To stačí nasypať prášok do vody a počkať kým sa rozpustí. Miešaním sa proces urýchli. Len dávaj pozor, aby si nelial vodu do kyseliny. Pekne by to prskalo. Vždy kyselinu do vody a pomaly. Ono so to pri tom riedení zahrieva. Pri troche opatrnosti to zvládneš bez ujmy. Všetko sa dá naučiť. Otázka je len či chceš, alebo nie.


  • 0

#15 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 10 únor 2019 - 18:17:07

Ked vo Fome odcitas cenu LQR a fomafixu, nevyjde ti nahodou cena za bielic a cistic rovnaka ako vo Fome? Ibaze by si to kupoval nie vo Fome.
Cez internet zozenies vsetko, treba len poznat spravne zdroje alebo ludi.
  • 0

#16 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 11 únor 2019 - 09:45:40

Ked vo Fome odcitas cenu LQR a fomafixu, nevyjde ti nahodou cena za bielic a cistic rovnaka ako vo Fome? Ibaze by si to kupoval nie vo Fome.
Cez internet zozenies vsetko, treba len poznat spravne zdroje alebo ludi.

 

Já právě nikde bělič a čistič samostatně nenašel. Samozřejmě přímo ve Fomě jsem se ptát nebyl, do Hradce moc často nejezdím :-D No, zkusím napoprvé namíchat bělič s hypermanganem, byť se o něm říká, že žere emulzi, uvidíme :-)


  • 0

#17 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 11 únor 2019 - 11:11:36

Aj v orig. sete je fialovy bielic. Len dobre rozpusti pred pouzitim, a nasledne poriadne oplachuj, kym nepotecie cira voda. Potom dalsi roztok.
  • 0

#18 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 únor 2019 - 12:58:46

U manganistanoveho belice je treba davat vetsi pozor na teplotu aj cas


  • 0

#19 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 9 červen 2019 - 11:41:47

ďakujem za recepty. Dnes som opäť raz zistila, že vývojka v R100 sete zdochla, tak som si bezpečne namiešala podľa tu uvedených FV1 a FV4.


  • 0

#20 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 24 srpen 2019 - 21:27:42

Zdravím,měl bych dotaz,jestli filmu neublíží slepka vteřinovým lepidlem,na novou fomáckou podložku aceton nefunguje,a vteřinovým lepidlem to drží jak sviňa.

Jeden film mám slepený vteřinovým lepidlem rok a zatím to nic nedělá.Zatím...


  • 0

#21 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 srpen 2019 - 19:57:14

Filmové lepidlo má správně filmovou podložku naleptat a oba konce v podstatě svařit zastudena k sobě.CA lepidlo ti bude držet do té doby, než se ve slepce film prohne tak, až ten spoj už průhyb nevydrží a povolí. Aceton sám tu podložku naleptá, ale trvá to pár dní :) proto se míchá směs acetonu, dioxanu, kyseliny octové a trochu rozpuštěné filmové podložky. Původně se to jmenovalo filmové lepidlo LN301 a vyrábělo to JZD Chovatel Ondřejov.

 

Nicméně pokud ti to s CA drží, buď rád. S filmem to neudělá nic, leda by to umělo místně poškodit emulzi.


  • 0

#22 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 28 srpen 2019 - 09:46:37

A ještě bych se chtěl zeptat,jak řešíte náhradu pružinek ke starým promítačkám,např.Optilux? Dají se pružinky stejných rozměrů někde sehnat nebo se dají použít nějaké gumičky?


  • 0

#23 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 6 září 2019 - 21:44:58

A jak filmy uchováváme,četl jsem o nějakém glycerinu,který se dá k cívkám s filmy a filmy pak nekřehnou a nesmršťují se.
A můžu inverzní domu nechat ve fomafixu dýl než tři minuty,třeba 10min? U negativu to tak dělám aby se film dokonale ustálil.
  • 0

#24 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 únor 2020 - 12:44:44

Zdar, rad bych se zeptal na detail ohledne vyvolani R100. Jelikoz jsem linej a nechci experimentovat (zatim) s nejakym michanim vyvojek, chtel bych na zacatek koupit ten fomakit. Kdysi jsem ho uz mel a treba E6 jsem vyvolaval doma bezne. Ale neni mi jasna jedna vec, podle toho, kolik je uvedeno v navodu, se da namichat cca dva a pul litru z toho. Pokud namicham jen litr, je v tom mozne vyvolat dvakrat za sebou 10m DS8 ci 15m 16mm filmu a nebo ten litrovy roztok je mozna pouzit opravdu jen jednou? Mam pocit, ze kdysi jsem ho pouzil dvakrat po sobe. Jinak receno: byl bych schopen vyvolat z celeho kitu 6x10m DS8 filmu ci 6x15m 16mm filmu a nebo ne? Diky za info.
  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 únor 2020 - 19:17:16

Nikdy som to síce neskúšal, ale podľa Fomy sa v raz použitej vývojke dá vyvolať ešte jeden film, ale musí sa to urobiť relatívne v krátkom čase a s určitým predĺžením času prvej vývojky.


  • 0

#26 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 únor 2020 - 22:40:47

A to by tedy mělo jít se všema chemikáliema? I běličem a ustalovačem? Každopádně ta vývojka je tedy fakt na jedno použití? U E6-ky to bylo spolehlivé na poměrně velké množství Super 8 materiálu, i když jsem už pak moc neriskoval, protože se mi stalo, že jsem jí měl namíchanou třeba dva měsíce a pak už třeba i šestá se nějak moc nepovedla. A to psali, že by snad mělo jít až dvanáct :) Proto se ptám, zda v tom udělám po sobě 2X15 metrů 16mm filmu, protože to by značně snížilo náklady :) Ale je pravda, že co se týče DS8, tak by se dalo s jistým druhem ušetření vyvolávat v 850 ml a pak by ten set vyšel v pohodě i bez dvojnásobného použití na 3 DS8čky a to už by bylo tak dvě kila za Super osmu.


  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 únor 2020 - 23:13:22

proč nezavolat přímo do fomy?
třeba krejčímu
  • 0

#28 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 1 březen 2020 - 03:48:13

Protože by bylo fajn vědět to od nějakého nadšence z praxe, ne od někoho, kdo mi řekne, co je v návodu :D


  • 0

#29 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 březen 2020 - 09:27:29

Ja vyvolávam S8 v 660 ml LQR (1:10) a DS8 alebo 16mm v 880ml LQR (1:10). Používam klasickú LQR, nie zo súpravy. Ostatné lazne si klasicky miešam, a tie majú výdatnosť od 80 do 100 metrov DS8 alebo 16mm a životnosť minimálne 3 mesiace, inverzia až do roka, takže tie zo sady nepoznám, ale hlavne u inverzie by som to používal len jednorázovo (s manganistanom). Používam UPB vývojnicu.

LQR je jednorázová vývojka, a je relatívne lacná, tak by som neriskoval jej opätovné použitie. V LQR  250ml v cene cca 5EUR vyvolám 45 metrov DS8 alebo 16mm a 60 metrov S8, tak by som to neriešil. Cena ostatných roztokov je zanedbateľná.


  • 0

#30 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 1 březen 2020 - 17:15:10

Tak to by se dalo, pokud je to 880ml, tak by to vyšlo na třikrát, když ty roztoky jsou 250ml a a namíchávají se s desetinásobným množstvím vody - to znamená cca 80ml + 800ml vody a to je 880 jak jsi psal. Takže pak vychází jeden film na 200kč, což pro někoho je možná strašně moc, jsa zvyklej na to, že si to míchá, ale když si vemu současné ceny barevných filmů a vyvolávací set E6 Tetenal Colortec k tomu, tak se dostávám na tak závratné částky, že 200Kč je jeden oběd v hospodě :) Jako kazeta Kodak Ektachrome Super 8 u nás k sehnání za 1480,- Kč? Jako já miluju točení naosmičku, ale tohle nedám. byl bych ochoten dát litr, ale tohle ne. To si nějak sedne a nebo ať to jde někam. Proto se poohlížím po té ČB, kterou ještě i mám v mrazáku a tam se dostanu s cenou za jednu kazetu + vyvolání tak pětikilo a budu vysmátej jako kdysi s barvou.


  • 0

#31 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 březen 2020 - 19:23:35

tak, tak


  • 0

#32 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 3 duben 2020 - 17:39:33

Zdravím,tak jsem před asi půl rokem s mícháním skončil,a to sice proto,že výsledný film byl plný různě velkých šedivých fleků,a bělič nebělil správně.Ovšem při ceně vyvolání 30m šestnáctky R100 ve fomakitu jsem se rozhodl  k míchání zase vrátit.Jako čistič jsem používal siřičitan sodný,100g/l,ale film po čistící lázni neměl tak krásnou světle krémovou barvu jako v čističi ze sady,ale byl spíš hnědý.Proto bych chtěl používat origo pyrosiřičitan,můžu použít i ten z vinařských potřeb?Konkrétně tento:https://www.vinarsky...lny-100-g_p4210 A jakou má nerozbalený trvanlivost?Manganistanový bělič zrovna moc dobře něbělil,myslím že v něm bylo málo sírovky,emulze se už skoro roztékala a film byl stejně solarizovaný.

Chtěl bych tedy hlavně poprosit někoho kdo si už doma míchá,a má osvědčené recepty a časy,aby se se mnou,nováčkem v míchání,prosím podělil,děkuji.


  • 0

#33 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 3 duben 2020 - 19:19:22

Stačilo říct, přibalil bych ke kameře dichroman pro bělič. Dostal sem do domácích zásob další 1kg pixlu. To co už mám doma nemám šanci nikdy spotřebovat. Vinařský disiřičitan je OK.


  • 0

#34 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 3 duben 2020 - 19:39:48

Uz jsem dlouhou dobu nevolal, ale na r100 jsem mel odzkousenou kombinaci

1. 1.vyvojka Kodak D168 neredena 6min.
2. prani 10xvymena vody v tanku po 1/2 min.
3. belic s dvojchromanem 5 min.
4. prani 10xvymena vody v tanku po 1/2 min.
5. cistic 2 min.(kodak, siricitan krystalicky takze 100g)
6. oplach jedna voda 2min.
7. osvit ve vode 150W mat.zar., 20cm 2min. z obou stran
8. 2. vyvojka D19 5min. (Kodak)
9. prani 10xvymena vody v tanku po 1/2 min.
10.fomafix 6min.
11.prani 15xvymena vody v tanku po 1/2 min.

1. Vyvojka Kodak D168
B&W Reversal First Developer

Metol 2g
Sodium Sulphite (anhyd) 90g
Hydroquinone 8g
Sodium Carbonate (anhyd) 44.5g
Potassium Thiocyanate 2g
Water to 1 litre

Bělič

Dvojchroman draselný, amonný (neseženeš) 5 g
Kyselina sírová koncentr. 9 ml.. na starsi filmy se zavojem 12ml
Voda ad 1 litr

Čistič Kodak R21b Clearing Bath

Sodium Sulphite 50g ... bezvody, krystalického 100g
Sodium Hydroxide 1g
Water to 1 litre

2. Vývojka
Kodak D19

Metol 2g
Sodium Sulphite (anhyd) 90g
Hydroquinone 8g
Sodium Carbonate (anhyd) 45g
Potassium Bromide 5g
Water to 1 litre
  • 1

#35 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 3 duben 2020 - 19:51:52

Jo a lazne 20 st. C. Vydatnost vyvojek 40m ds8. Cistic a belic by mel zvladnout vice, ale nemam odzkouseno.
  • 0

#36 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 3 duben 2020 - 22:25:54

A nějaký osvědčený recept na manganistanový bělič by nebyl?
  • 0

#37 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 3 duben 2020 - 23:23:17

Belic dle ilfordu je

2g manganistanu draselneho
10 ml kyseliny sirove koncentrovane
Voda do 1l

Manganistanovy belic dle Xgase je

2g manganistanu
12 ml kys. sirove konc.
Voda do 1l

Nemam odzkousene, kdyz jsem ja hledal co a jak, vsichni doporucovali dvojchromanovy belic. V kazdem pripade se uvadi, ze belic z manganistanu namichat tesne pred pouzitim a pokazde novy.
  • 0

#38 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 4 duben 2020 - 09:05:02

Tu kyselinu doporučuji koupit 30% ředěnou do baterky, a dát jí prostě 3x tolik. S koncetrovanou 96% to dělá zajímavé efekty při dávkování do vody. Příště bych to tak udělal, ale to příště už nebude když mám doma 2l koncentrované :D

 

Do filmovky se vleze 40g dichromanu, můžu dát do obálky a poslat. Je to lepší než manganistan, je agresivní k emulzi.


  • 0

#39 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 4 duben 2020 - 10:00:22

Děkuju za rady,tedy 2g manganistanu a 30ml akumulátorové kyseliny.Poslední co mi zbývá vědět je jak dlouho film v běliči máchat.Z toho dichromanu mám celkem strach,nerad bych se otrávil, a povolení k práci s takovými chemikáliemi nemám.
  • 0

#40 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 4 duben 2020 - 10:19:08

No,tak když se zamýšlím nad zkaženými filmy od manganistanového běliče,tak ten dichroman přeci jen zkusím.Ovšem nevím kde dnes sehnat respirátor P3.
Na kolik filmů namíchaný roztok vydrží?Kde roztok likvidovat?
  • 0

#41 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 4 duben 2020 - 11:08:00

K dvojchromanu tady psal pan Jmpetzval - nejist, nepit, nevdechovat. Udelejte si koncentrat, nechte ve sklenene hnede lahvicce a je to pri jednom vazeni na dlouho. Roztok neprasi 8-).  Zas to neni takovy drama, ono to samo nevyskoci a nekousne.


  • 0

#42 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 4 duben 2020 - 13:09:42

Ten manganistanový bielič funguje tiež dobre, ale je treba dodržať niekoľko zásad. Prvou je, pripraviť si roztok manganistanu deň vopred a s roztokom sírovky ho zlievať pred použitím. Vylúči sa tak možnosť nedostatočne rozpusteného manganistanu. A druhou je dať pozor na teplotu bieliča pri bielení. Najlepšie je mať všetky roztoky 18-20 st. A vodu na pranie ideálne tiež prípadne o málo chladnejšiu. Manganistanový bielič spôsobí zmäknutie emulzie, preto je chladnejší kúpeľ výhodnejší. A po bielení veľký pozor na silné prúdenie pracej vody. Samozrejme tak isto pozor na pohyb pri bielení. V tomto prípade je menej vždy viac.
  • 0

#43 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 duben 2020 - 09:41:30

Pri primeranej opatrnosti je práca s dvojchromanom taká istá ako s ostatnými chemikáliami. Ako píše vlkm, ale ešte upozornenie, pozor, aby sa roztok nedostal do čerstvej rany. Výdrž litra inverznej lázne s dvojchromanom je cca 80-100 metrov 16mm filmu. Je možné ho aj regenerovať a to:

8 mm                  10 m                             30 ml

S8                       15 m                             45 ml

2x8  DS8            10 m                             65 ml

16 mm               30 m                            180 ml

16 mm               15 m                              90 ml

regenerácia sa robí tým istým čerstvým roztokom

Inverzná lázeň v pohode vydrží aj rok, a ani nemusí byť hermeticky uzavretá, dokonca niektorí autori píšu, že prístup vzduchu regeneruje jej funkčnosť.

Ja s touto chemikáliou pracujem už štyridsať rokov, a chvalabohu ani ja ani moja rodina nemáme kvôli tomu žiadne problémy.


  • 1

#44 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 10 duben 2020 - 22:12:35

Zdravím,měl by ještě pár dotazů.Zejména mě zajímá,jakou má vydatnost 1800ml fomafixu,jestli by zvládl ustálit alespoň 2 30.metrové cívky 16mm filmu.Dále bych se chtěl zeptat,jestli pyrosiřičitan nějak nedegraduje na vzduchu,jestli v pohodě vydrží třeba i 3 roky po otevření sáčku.
A poslední dotaz je,jestli nevadí smíchání vývojky LQR z různých lahviček,je to sice stejná vývojka,ale můžou to být jiné šarže,tak aby se to nějak "nekouslo".Na vyvolání 2x15m 16mm filmu nad sebou mi vystačí 2x 83ml vývojky, takže ještě 83ml zyde,a je mi líto to vylejt.
  • 0

#45 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 11 duben 2020 - 08:18:40

Zdravím,měl by ještě pár dotazů.Zejména mě zajímá,jakou má vydatnost 1800ml fomafixu,jestli by zvládl ustálit alespoň 2 30.metrové cívky 16mm filmu.Dále bych se chtěl zeptat,jestli pyrosiřičitan nějak nedegraduje na vzduchu,jestli v pohodě vydrží třeba i 3 roky po otevření sáčku.
A poslední dotaz je,jestli nevadí smíchání vývojky LQR z různých lahviček,je to sice stejná vývojka,ale můžou to být jiné šarže,tak aby se to nějak "nekouslo".Na vyvolání 2x15m 16mm filmu nad sebou mi vystačí 2x 83ml vývojky, takže ještě 83ml zyde,a je mi líto to vylejt.

Já myslím, že Fomafix to zvládne úplně v pohodě, vzhledem k tomu, že tam prakticky není co ustalovat. Ano, pyrosiřičitan na vzduchu degraduje, je nutné ho mít ve vzduchotěsné nádobě. LQR ani jiné one shot vývojky různých šarží jsem ještě dohromady nemíchala, ale neměl by to být problém, stock vývojky běžně míchám starou s novou.


  • 0

#46 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 27 duben 2020 - 17:56:49

Tomu se říká, dobře firmu naprášit a zadělat na problém. Nebylo potřeba jmenovat.
  • 0

#47 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 duben 2020 - 17:59:59

Věru nerozumné se takto chlubit. Dávno už nic není anonymní.


  • 1

#48 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 27 duben 2020 - 18:43:47

.

 


  • 0

#49 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 27 duben 2020 - 21:25:58

Je nějaký podstatný rozdíl pro foto mezi 

- dvojchroman draselný čistý

a

- dvojchroman draselný p.a.  ?


  • 0

#50 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 duben 2020 - 21:35:53

p.a. má vyšší čistotu než čistý. Pro Analýzu. Jinak pro bělič nepodstatný rozdíl.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních