Přejít na obsah


Fotka

Fopaman 400 jako Infrared?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 červen 2018 - 09:47:57

Zdravím,

 

v nějaké zdejší diskusi i na zahraničních portálech jsem zahlédl pokusy o použití Fomapanu 400 pro infračervenou fotografii s R72 filtrem. Našel jsem dost rozporuplné výsledky, někomu lezly parádní snímky na ISO 1.5, někomu téměř prázdný film Měl jsem podezření, jestli Foma nějak nezměnila recepturu filmu, proto bych se chtěl zeptat, zkoušel jste to nedávno někdo? Pokud ano, s jakou vývojkou a jakými časy volání?

 

Díky


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 30 červen 2018 - 14:07:04

za předpokladu, že filtr r72 bude propouštět vlnové délky od 720, tak na fomapanu nebude zhola nic, alespoň dle datasheetu http://www.foma.cz/cs/fomapan-400 . pokud si chceš hrát, mohu vřele doporučit rollei retro 400s. je to letecký film agfa aviphot, který má prodlouženou spektrální citlivost do infračerveného spektra, ale nedá se přímo označit za infračervený film. jestli se někdy potkáme, ukážu ti, jak mu to jde s b+w 091 filtrem, ale i se žlutým či bez filtru. líbí se mi ve všech variantách. jen je doopravdy hodně kontrastní a je tedy třeba podle toho vyvolávat


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 30 červen 2018 - 14:45:39

Su filmy.

Su filmy so spektralnou citlivostou rozsirenou k IR (Kodak TechnicalPan. Ilford SF200 ...)
Boli filmy vyrabane specialne pre snimanie v IR oblasti.
Za 720nm urcite nevidia obycajne filmy, ani filmy z druhej kategorie. Za touto vlnovou dlzkou videli filmy ako Kodak HIR. Tie zvladli dokonca filter 87, ba i 87C.
Zvladli, pretoze sa uz nevyrabaju. Naco, ved v tejto oblasti je digital svojimi schopnostami zasiel tak daleko, ze je mozne snimat vlnove dlzky, ktore vyzaruju objekty s minusovou teplotou.

Film HIR mal velmi kratku expiracnu dobu. Ucinky senzibilizacie sa stracali po 3-4 mesiacoch.


  • 1

#4 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 1 červenec 2018 - 15:57:18

Cetl jsem, ze rollei IR 200 (superpan) by mel pry zvladat do 750 nm. Mate nekdo zkusenosti s tim? Respektive, jake vysledky to dava ve srovnani s IR 400? 

 

IR 400 uz se zakladnim zlutym filtrem dava vyrazne svetlou zelen a nadherne mraky. Ale s R72 je to mnohem zajimavejsi. Jenze ta cena...


  • 0

#5 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 červenec 2018 - 16:12:00

ir400 je ten samý film co 400 s, alespoň to tak vypadalo před pár lety


  • 0

#6 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 1 červenec 2018 - 16:38:14

Jo, to podle vseho je, ale ja prave hledam to srovnani s dvoustovkou.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních