Přejít na obsah


Fotka

Příliš kontrastní negativ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 RadekNoOne

RadekNoOne

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červenec 2018 - 11:53:11

Dobrý den pánové fotografové,

 

začal jsem fotit na Prakticu BX20 a Nikon F80, černobílý kinofilm Fomapan 200 a hraju si v koupelně. Po pár filmech vyvolaných ve Foma LQN jsem nabyl dojmu, že je výsledek příliš "šedivý a nekontrastní". Tak jsem asi pět filmů udělal v R09 1+50 a teď mám zase dojem, že jsou příliš kontrastní. Celkově se mi nedaří v komoře dostat na papír kresbu oblohy a zároveň termných míst. V obou případech jsem zkoušel Fomaspeed (RC podložka) 311 S a N 13x18. Buď jsou šedivé bez kresby, nebo příliš kontrastní. Včera půl dne v komoře s Fomaspeed Variant a filtry od Foma. Jednu fotku pořád dokola, plno zkoušek, ale výsledky neuspokojivé. Sice jsem dokázal vytáhnout alespoň mrak na obloze, ale zbytek fotky byl tmavý. Nejspíš dělám něco špatné při vyvolávání filmu.

 

Negativní proces:

- Foma R09, teplota 20 +- 2 stupně, ředění 1+50, 10 min., první minutu točím v plastimatce, pak po třiceti sekundách otočím

- Fomacitro, teplota 20 +- 2 stupně, ředění 1+19, 1min, prvních 30 sekund točím, pak nechám v klidu

- Fomafix, teplota 20 +- 2 stupně, ředění 1+5, 3min, prvních 30 sekund točím, pak po třiceti sekundách otočím

- proplachuju tekoucí vodou 7 minut, teplota může trochu víc kolísat, řekněm spíš směrem dolů, ale pod šestnáct stupňů se nedostanu

- půllitr vody s jarem, teplota 20 +- 2 stupně

- otřít prsty, pověsit, nechat uschnout

 

Pozitivní proces:

- Fomatol LQN, teplota 20 +- 2 stupně, ředění 1+7, čas na fotku 60-90s,, cca třikrát s ní zamávám ve vývojce

- opláchnout vodou, teplota 20 +- 2 stupně, cca 30s

Fomafix, teplota 20 +- 2 stupně, ředění 1+5, 90-100s, asi třikrát s fotkou zamávám v ustalovači

- opláchnout vodou, teplota 20 +- 2 stupně, cca 60s

 
Vidíte tam prosím něco vyloženě špatně?
 
Děkuju!

  • 0

#2 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 4 červenec 2018 - 12:14:41

U R09 je +- 2°C celkem velky rozdil v kontrastu. Ja bych mohl vypravet! :)
  • 1

#3 RadekNoOne

RadekNoOne

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červenec 2018 - 12:16:24

U R09 je +- 2°C celkem velky rozdil v kontrastu. Ja bych mohl vypravet! :)

V tom případě je tady ta přesnost větší - řekněme +- 1 stupeň a spíše směrem ke studené...


  • 0

#4 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 červenec 2018 - 17:16:25

To se blbě reaguje, takhle. F80 je pokročilý kus plastu. Promer si bodové rozsah scény. Tím si zjistíš její kontrast a podle toho exponovat a volat. Nebo alespoň volat - alespoň volba vyvojky či jejího redeni. Piš si rozsah clon a zjistíš zda blbě volas nebo to prostě normálními prostředky moc nejde. A začal bych taky Fomapan 200 exponovat spíš na 100. A vynechal vyvojky typu LQN, už kvůli jistě exoticnosti. Taky bych se vykaslal na Fomaspeedy s pevnou gradaci, spíš zkusil nějaké multigrade/variant. Mezi S a N gradaci je celkem rozdíl, přijde mi, že S papíry jsou na nic, srdíčka, N jsou už celkem kontrastni, osobně mi nejvíc sedí gradace Sp. Zacinej volat, když ma vyvojka 19 až 19,5c, do konce volání se to ohreje, pokud před tím netemperujes vyvojnici. A hlavně tu teplotu reguluj furt stejne. Víc na dálku těžko radit.
  • 0

#5 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 červenec 2018 - 17:17:31

Jinak obloha se řeší tzv.nadrzovanim. Chce to cvik a smíření se s jistou chybovosti a pomůžeš si velice.
  • 0

#6 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 4 červenec 2018 - 20:20:19

U R09 je +- 2°C celkem velky rozdil v kontrastu. Ja bych mohl vypravet! :)

V tom případě je tady ta přesnost větší - řekněme +- 1 stupeň a spíše směrem ke studené...

Jo přesně tak. A potom ještě agitace (kvrdlání) s tankem při negativním procesu. To má taky celkem vliv. Ale nevzdávej to! R09 se ti odvděčí časem. Ještě toho musíš hodně pokazit! Tohle ještě nic není. ...... Neboj!
  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 červenec 2018 - 22:55:53

So vsetkym suhlasim, co tu bolo vyrieknute.
Mna ale napada, preco pre boha odchadzat od LQN, ked sa s nou da dosiahnut lubovolny kontrast? Staci predlzit cas a pridat parpreklapani a mozno sa dostanes uplne presne tam, kam potrebujes.
Mraky bez kresby. No, treba sa naucit jednu vec, film pojme toho viac, ako sa da dostat na papier bez nejakej pomoci. Kontrastny motiv vyzaduje zvlastne zachadzanie.
Kto to vymyslel zaradit Fomacitro za Rodinal? Naco je vobec Fomacitro dobre? To neverime obycajnej vode s pH +/-7? Preco neuzmoznit dobehnut vyvolavanie vo vode tu minutku prerusovania cistou vodou?
Prudka zmena pH v zelatine (po vyvojkach s uhlicitanmi) sposobi vyvin plynu a nepekne (akoze) zrno.


  • 1

#8 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 červenec 2018 - 23:06:01

LQN mne osobně přijde z hlediska cizojazyčných for exotická vyvojka. Osobně bych si hrál třeba s HC 110, najde se tisíci nasobne více informací. Začínal bych s extrémně proflaklou vyvojkou a až pak se na nějakou, kde je více nejistot a méně vyzkousenych času.
  • 0

#9 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 6 červenec 2018 - 14:24:37

Extremny kontrast s F200 som na par rolkach videl aj ja, ale nemyslim ze to bolo vyvojkou - rolky z jednej varky vysli s divoko odlisnym kontrastom (plus s nejakymi bonusovymi vadami); s odstupom casu som skusal R09 aj Pyrocat-HD. Tieto boli tiez fotene Flexou.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#10 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 8 červenec 2018 - 07:38:52

Já už na materiály z Fomy zanevřel. Zkusil bych Kodak Tri-X nebo Ilford HP5+ v Xtolu (Foma Excel),podle mě kombinace, která dá vždy perfektní výsledek co se negativu týče.
  • 0

#11 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 9 červenec 2018 - 20:56:40

Extremny kontrast s F200 som na par rolkach videl aj ja, ale nemyslim ze to bolo vyvojkou - rolky z jednej varky vysli s divoko odlisnym kontrastom (plus s nejakymi bonusovymi vadami); s odstupom casu som skusal R09 aj Pyrocat-HD. Tieto boli tiez fotene Flexou.

Než začneš nadávat na materiál, je dobré se naučit hledat a přemýšlet o světle. Na obrázku s brýlemi a kočkou fotografuješ tzv. po světle (světlo ti svítí do zad). A to prudké  světlo pere do nějaké světlé plochy a za kočkou je plocha s hlubokým stínem. Na takové světelné poměry je potřeba už dosti zkušeností s exponováním a následným voláním filmu. Další možnost doladění je pak nalezení gradace positivního materiálu, která dané poměry z negativu, dá přijatelný výsledek. 

Druhý obrázek (z hor) je druhý extrém.Tady je rozptýlené světlo, které nevykreslí plasticky povrch skal a ještě je fotografováno proti nebi, které v podstatě zdrojem světla a to intensitou bývá většinou silnější než  světlo od předmětů odražené. 

Já na Fomu fotografuji už řadu let, Ovšem na 100 Professional. A na tu si nemohu stěžovat. Dvoustovku jsem nezkoušel, protože na ní slyším (čtu) hodně stížností.

Samozřejmě, že před odchodem do důchodu jsem zkoušel i ty lepší a dražší materiály. Ale, také je potřeba se na sebe podívat kriticky. Je moje tvorba tak dobrá, že  si takové materiály zaslouží. Nebo se spokojit s něčím, kde poměr cena/výkon je přijatelná pro mé výsledky. Chyby bývají většinou v lidech. 


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních