farba svetla v komore

Radosval

Publikováno 15 srpen 2018 - 07:30:10

Zdravíčko,

včera som si čítal datasheet/technický list Fomaspeed papierov a písali v ňom, že pri zväčšovaní nie je nutné používať vyslovene červené svetlo, ale postačí aj oranžové, žltozelené. Neviete do akej miery to nie je blud, respektíve do akej miery bude iná bezpečnosť (ne)osvitu papiera pri použití svetla inej vlnovej dĺžky?

Pýtam sa preto, pretože zdroj červeného svetla mám pomerne slabý, no toho žltozeleného/oranžového by som vedel mať silný, keďže sa mi niekde váľajú na to lampy s filtračnými sklami.

Ďakujem pekne za radu.

#2 jirin_ol

jirin_ol

• LocationSrdce Sedlecké plošiny

Publikováno 15 srpen 2018 - 07:57:26

nejlépe vyzkoušet:   na  kousek papíru   položit něco  menšího,  plochého a neprůsvitného,   položit  pod  lampu  se zvoleným  "bezpečným světlem"  (vzdálenost alespoň 1m)  ,  nechat  min.  2 minuty  svítit,  pak  papír  vyvolat,  ustálit  a  na   bílém  světle prohlédnout,  zdali  je  celá plocha  papíru  monoliticky  bílá,  nebo  vznikl  fotogram.

#3 Qulck

Qulck

Publikováno 15 srpen 2018 - 08:30:12

Na fomaspeed pevnou gradaci stačí žlutozelené, při něm se pracuje dobře, na multigrade je třeba červené, používám blikačky na kolo z decathlonu (nemám stálou komoru), svítí dost a závoj žádný. Akorát jsem z toho světla vždycky takový unavený a nedá se pod ním odhadovat gradace, ale to je známé. Na ilfordy MG prý stačí oranžové, ale nikdy jsem s nimi nepracoval, takže nevím. Když už jsme u toho, používáte někdo sodíkové výbojky? Mají mít hodně úzké spektrum a to zrovna takové, jaké by papírům nemělo vadit (už jsem to několikrát četl/slyšel), ale při pohledu do datasheetů mi to nepřipadá.

#4 Doktor

Doktor

Publikováno 15 srpen 2018 - 13:48:26

Používám tohle světlo od Kaisera s oranžovým filtrem (https://www.befoto.c...nzovym-filtrem/) spolu s Fomaspeed/Fomabrom multigrade a nezávojuje. Je ale pravda, že ho mám otočené pryč od papíru, aby osvítilo koupelnu odrazem od bílých kachliček a ne napřímo, takže ve výsledku toho světla moc není, vždycky jsem se ale bál světlo namířit přímo na ty papíry :D

#5 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

Publikováno 15 srpen 2018 - 16:20:00

Nejlepší jsou lampy Osram Duka se sodíkovou výbojkou. Má to parádní oranžovo-žlutý světlo, který usvítí fakt velký prostor a dá se použít na všechny papíry. Hlavně to není tak agresivní jako ty červený. Doporučuju!

#6 Radosval

Radosval

Publikováno 15 srpen 2018 - 16:50:35

https://www.svet-svi...30v-eglo-10899/ toto by inak nemohlo fungovať?

#7 Qulck

Qulck

Publikováno 16 srpen 2018 - 13:50:33

Kdovíjaké spektrum barev to vyzařuje ve skutečnosti. Taky jsem si koupil nějaké červené dekorační žárovky, že si jako udělám pořádný šajn a papíry černaly jako o život :-D Ono to může vypadat červeně/žlutě/oranžově, ale ve skutečnosti z toho leze kdeco. Někdo s úspěchem používá led pásky, pokud máš stálou komoru, může to být dobré řešení, ale chce vyzkoušet, jestli nedělají závoj.

#8 faajn

faajn

• LocationOstrava-Wroclaw

Publikováno 16 srpen 2018 - 19:00:29

Nevíš kde by se to dalo v čechách koupit? Našel jsem jen ebay :P

#9 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

Publikováno 23 srpen 2018 - 17:21:30

Přesně tam, na ebay. Já tam koupil už dvě. Potom vím o jednom chlapíkovi v Praze, který ho prodává za 3000,-.